سنگ لوزه، علت و درمان

سنگ لوزه، علت و درمان

سنگ لوزه

لوزه ساختار گوشتی نرمی در گلوست که از بافت‌های مخصوصی تشکیل می‌شود. این بافت‌ها شامل لنفوسیت است. یعنی سلول‌هایی که در بدن وجود دارد و از طریق مقابله با عفونت و پیشگیری از آن به سیستم دفاعی بدن کمک می‌کند. لوزه‌ها در اکثر موارد شبانه‌روز در حال فعالیت هستند و از ما در برابر تهاجم باکتری‌ها و ویروس‌ها محافظت می‌کنند.  بااین حال تحت شرایطی خاص، در لوزه‌ها سنگ ایجاد شده که باعث می‌شود لوزه عملکرد مطلوب خود را نداشته باشد.

بیماران دچار سنگ لوزه معمولاً متوجه وجود سنگ در لوزه نمی‌شوند. سنگ لوزه به راحتی دیده نمی‌شود و اندازه آن از دانه برنج تا نخود متغیر است. سنگ لوزه به ندرت عوارض جدی‌ ایجاد می‌کند، اما گاهی بزرگتر شده و باعث ورم کردن لوزه‌ها می‌شود. سنگ لوزه گاهی اوقات در اعماق بافت لوزه پنهان است. در این شرایط غالباً باید برای خارج کردن سنگ به متخصص مراجعه کرد. اگر بیمار مرتب دچار سنگ لوزه شود، پزشک درآوردن لوزه را توصیه می‌کند.

روش‌های مختلفی برای درمان سنگ لوزه وجود دارد. اگر علائم شدیدی بروز نیابد، می‌توانید علائم را با غرغره کردن آب نمک تسکین دهید تا سنگ لوزه به تدریج از بین برود. اما چنانچه علائم شدید باشد، بهتر است زمان را از دست ندهید و در اولین فرصت برای درمان به متخصص مراجعه کنید. این نکته را به خاطر بسپارید که درمان به موقع بسیار مهم است. بنابراین در زمان مناسب به متخصص مراجعه کنید تا از بروز عوارض پیشگیری کرده باشید و در آینده دچار ناراحتی طاقت‌فرسا نشوید.

دکتر اکبری  در جلسه مشاوره وضعیت بیمار را بررسی می‌کند و بهترین درمان سنگ لوزه را با توجه به شرایط و نیازهای بیمار پیشنهاد می‌دهد. برای دریافت مشاوره تخصصی در خصوص درمان سنگ لوزه یا جهت رزرو وقت ملاقات می‌توانید با شماره‌ ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

علل ایجاد سنگ لوزه چیست؟


stonloze1 سنگ لوزه، علت و درمان

لوزه‌ مملو از برآمدگی‌ها و شکاف‌هایی است که باکتری‌ها و مواد دیگری مانند مخاط و سلول‌های مرده در آنجا گیر می‌افتند. این ذرات گیر افتاده به تدریج بیشتر می‌شوند و در اثر تغلیظ آنها، توده سفید رنگی در پاکت‌ها شکل می‌گیرد. اگر توده حاصل از ذرات انباشته شده سخت یا کلسیفیه شود، سنگ لوزه ایجاد می‌شود. سنگ لوزه عموماً در افرادی ایجاد می‌شود که دچار التهاب مزمن لوزه هستند یا بارها با مشکل سنگ لوزه مواجه شده‌اند. بسیاری از افراد سنگ لوزه‌های کوچکی دارند، اما به ندرت پیش می‌آید که سنگ لوزه بزرگ و سفتی در لوزه‌ها مشاهده شود.

علائم سنگ لوزه


stonloze2 سنگ لوزه، علت و درمان

بسیاری از سنگ لوزه‌های کوچک علائم قابل توجهی را ایجاد نمی‌کنند. حتی وقتی سنگ لوزه بزرگ می‌شود، ممکن است باز هم فقط در تصاویر رادیولوژی یا سی‌تی اسکن دیده شود. بااین حال بعضی سنگ لوزه‌های بزرگتر علائم متعددی را ایجاد می‌کنند که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

دهان بدبو

یکی از علائم اصلی سنگ لوزه بدبو بودن دهان یا هالیتوز در اثر عفونت گلو است. در مطالعه‌ای که بر روی بیماران مبتلا به سنگ لوزه مزمن انجام شد، آزمایش خاصی به منظور بررسی وجود ترکیبات سولفور در نفس این بیماران طراحی شد. وجود ترکیبات بدبو در تنفس بیمار دلیل این عارضه ناخوشایند را مشخص می‌کرد. پژوهشگران دریافتند ۷۵ درصد از گروه آزمایش که غلظت بالایی از این ترکیبات در تنفس‌شان وجود داشت، دچار مشکل سنگ لوزه نیز بودند. برخی پژوهشگران نیز پیشنهاد دادند که در صورت بدبو بودن دهان بیمار وجود سنگ لوزه به‌عنوان یکی از علل این عارضه بررسی شود.

گلو درد

اگر سنگ لوزه وجود داشته باشد، تشخیص این که علت گلو درد عفونت است یا سنگ لوزه، دشوار می‌شود. صرفا وجود سنگ لوزه باعث احساس درد یا ناراحتی در ناحیه قرارگیری سنگ می‌شود.

ذرات سفید رنگ

بعضی سنگ لوزه‌ها در عقب گلو به صورت توده‌ای از مواد جامد سفیدرنگ دیده می‌شود. البته این علامت همواره وجود ندارد و سنگ لوزه غالباً در چین‌های لوزه پنهان است و فقط در روش‌های تصویربرداری غیرتهاجمی، مانند CT Scan یا MRI دیده می‌شود.

دشواری در بلع

بسته به محل قرارگیری سنگ لوزه و اندازه آن ممکن است بیمار غذا را به سختی ببلعد یا هنگام بلع دچار درد شود.

گوش درد

امکان ایجاد سنگ لوزه در هر نقطه‌ای از لوزه وجود دارد. چون گذرگاه‌های عصبی گوش و لوزه مشترک هستند، حتی اگر سنگ لوزه با گوش در تماس نباشد، ممکن است بیمار در گوش نیز احساس درد کند.

ورم کردن لوزه

زمانی که ذرات انباشته شده سخت شود و تشکیل سنگ بدهد، التهاب ناشی از عفونت و خود سنگ باعث تورم و بزرگتر شدن لوزه می‌شوند.

 

درمان سنگ لوزه

روش‌های درمانی مختلفی برای سنگ لوزه وجود دارد که از درمان خانگی تا درمان‌های پزشکی متغیر است. روش درمانی مناسب، با توجه به شدت علائم سنگ لوزه انتخاب می‌شود.

غرغره  کردن آب نمک

stonloze3 سنگ لوزه، علت و درمان

سنگ لوزه گلو درد و التهاب لوزه‌ها را در پی دارد، بنابراین با غرغره کردن آب نمک درد و ناراحتی گلو کاهش می‌یابد. اگر آب نمک را با شدت در گلو بگردانید، ممکن است موفق شوید که سنگ را نیز جدا کنید. برای تهیه آب نمک کافی است مقداری آب ولرم را با یک قاشق چای‌خوری نمک مخلوط کنید. نمک را در آب حل کنید و آب نمک را غرغره کنید. مراقب باشید که آب نمک را قورت ندهید.

آنتی بیوتیک

stonloze4 سنگ لوزه، علت و درمان

متخصص برای درمان عفونت گاهی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. چنانچه متخصص احتمال دهد که باکتری عامل اصلی تشکیل و رشد سنگ لوزه است، آنتی بیوتیک را برای از بین بردن باکتری تجویز می‌کند.

لیزر

stonloze5 سنگ لوزه، علت و درمان

لیزردرمانی روشی غیرتهاجمی برای خلاصی از پاکت‌ها و شکاف‌هایی است که سنگ لوزه در آنها جای گرفته است. اگر این درمان به شما توصیه شد، نگران نشوید، چون درد ناشی از لیزردرمانی بسیار ناچیز است. درهرحال متخصص بی‌حسی موضعی را اعمال می‌کند تا درمانی بدون درد را تجربه کنید. دوران بهبود این روش بسیار کوتاه است.

جراحی برداشتن لوزه

stonloze6 سنگ لوزه، علت و درمان

پزشکان هیچ‌گاه برداشتن لوزه را به‌عنوان روشی برای درمان سنگ لوزه پیشنهاد نمی‌کنند. اما اگر درمان‌های دیگر برای تسکین علائم شدید نتیجه ندهد، راه دیگری به جز انجام جراحی و خارج کردن لوزه باقی نمی‌ماند. متخصص لوزه را با استفاده از تیغ جراحی یا لیزر برمی‌دارد. چون جراحی برداشتن لوزه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، از روند انجام عمل هیچ چیزی را متوجه نمی‌شوید و کمترین دردی را حین جراحی حس نمی‌کنید. جراح لوزه را با تیغ یا ابزار مخصوص جراحی که از حرارت یا گرمای با انرژی بالا یا امواج صوتی استفاده می‌کند، برمی‌دارد یا بافت‌های آن را تخریب و خونریزی را نیز متوقف می‌کند. جراح همچنین مراقبت‌های بعد از جراحی لوزه را به شما ارائه خواهد کرد.

پیشگیری

روش‌های مختلفی برای پیشگیری از سنگ لوزه وجود دارد که موثرترین آنها به شرح زیر است:

  • برداشتن لوزه (تانسیلکتومی):  چنانچه بیمار بارها با سنگ لوزه مواجه شود، متخصص جراحی، برداشتن سنگ لوزه را توصیه می‌کند تا پس از خارج کردن لوزه دیگر هیچ بستر مناسبی برای تشکیل سنگ باقی نماند. متخصص ضرورت و مناسب بودن عمل لوزه را بررسی می‌کند.
  • بهداشت دهان و دندان:  ازآنجاکه سنگ لوزه پی‌آمد انباشته شدن ذرات غذا، باکتری‌ها و سلول‌های پوستی مرده است، بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید. علاوه بر مسواک زدن و نخ کشیدن، زبان را نیز تمیز کنید تا باکتری‌های روی زبان پاک شود. همچنین دهان را حداقل روزی یک بار با دهان‌شویه شستشو دهید.
  • سیگار و دخانیات را ترک کنید:  استعمال دخانیات باعث جمع شدن پلاک و جرم روی دندان‌ها می‌شود. جرم و پلاک در واقع همان باکتری‌های دهان هستند که از دندان به لوزه‌ها می‌روند. در چنین شرایطی احتمال ایجاد سنگ لوزه افزایش می‌یابد.
 • رعایت بهداشت فردی:  حتماً دست‌ها را قبل از خوردن غذا به شکل کامل بشویید و اگر خود مستعد ابتلا به این بیماری هستید، بیماران مبتلا به التهاب لوزه را نبوسید. به این ترتیب احتمال سرایت عفونت و تشکیل سنگ لوزه پس از آن به حداقل می‌رسد.
به این پست امتیاز دهید.
سنگ لوزه، علت و درمان
۴٫۳۱ از ۱۶ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

10 دیدگاه ها

 1. Ana می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید،و تشکر از سایت خوبتون.
  من چند سال است متوجه شدم سنگ لوزه دارم،و مسائل بهداشت و دندان را کاملا رعایت میکنم.و از این موضوع بسیار ناراحتم چون همسر و دو فرزند دارم و حتی میترسم از نزدیک باهاشون صحبت کنم که مبادا دهانم بوی بد بدهد،با اینکه هردقیقه آینه به دست هستم و سنگ را از لوزه درمیاورم.
  من تا به حال عملهای گوناگون انجام دادم و متوجه شدم که به داروی بیهوشی حساسیت دارم و دیر بهوش میایم،از خطرهای عمل لوزه هم خیلی شنیده ام.با این تفاسیر میشود بدون بیهوشی و بی خطر عمل را با لیزر انجام بدهم؟

 2. جمالی می‌گه:

  آقای دکتر خسته نباشید،امکان داره سنگ لوزه وجود داشته باشد ولی وقتی با آینه نگاه میکنیم اصلا روی لوزه ها چیزی نبینیم؟؟و حس وجود چیزی در گلو هست ولی روی لوزه ها چیزی نیست ولی هرازگاهی تکه های زردرنگ کوچکی به داخل دهان می آید

 3. غزال می‌گه:

  سلام خسته نباشی من گاهی دچار این مشکل میشوم که یک نقطه از گلوم دچار درد میشه و فقط وقتی اب دهانم را قورت میدم دچار سوزش میشه این دفعه علاوه بر احسای سوزش در گلو احساس سوزش در گوش هم داشتم و بعد از گذشت دو هفته یا تکه چیز نرم سفید رنگ نرمی ک بوی بدی داشت از گلوم بیرون اومد و درد گلو و گوشم کاملا خوب شد ممکنه که من دچار سنگ لوزه باشم ؟

 4. ترنم می‌گه:

  دکتر مرسی که جواب میدی من تقریبا یک ساله که هر هفته دارم پنج شیش تا سنگ لوزه درمیارم تو اکثر مقاله ها نوشته شده بود که اگه به صورت مکرر باشه باید جراحی بشه و لوزه خارج بشه من گویندم میخواستم ببینم بعد این جراحی صدا تغییری هم میکنه؟ منتها امشب متوجه شدم یه توده سفید چسبیده همون جای همیشگی و هرکاری کردنم نتونستم جداش کنم ?من میترسم

 5. حمید می‌گه:

  سلام خسته نباشید. آیا جراحی برداشتن لوزه در سن سی سالگی ممکن است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *