سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

سوالات رایج عمل انحراف بینی

سپتوپلاستی عملی جراحی است که برای بهبود انحراف و کجی در تیغه بینی انجام می‌شود. تیغه بینی دیواره‌ای است که بین سوراخ‌های بینی قرار گرفته و حفره راست را از حفره چپ جدا می‌کند. با جراحی سپتوپلاستی تیغه بینی صاف و درست می‌شود. اگر این عمل همراه با رینوپلاستی انجام شود به آن سپتورینوپلاستی می‌گویند. سپتوپلاستی همچنین ممکن است همزمان با جراحی سینوس انجام شود.

 برای مشاوره در مورد انجام سپتوپلاستی با جراح ملاقات خواهید داشت. جراح پیشینه سلامتی شما را مورد توجه قرار می‌دهد، بینی و صورت‌تان را هم بررسی می‌کند تا ببیند سپتوپلاستی برای شما مناسب است یا خیر. شما با جراح در مورد انتظارات‌تان، تمامی جزئیات جراحی همچون بیهوشی، امکانات، میزان سادگی عمل، بازیابی و خطرات احتمالی جراحی گفتگو خواهید کرد. دکتر اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با توجه به فرم صورت شما بهترین روش جراحی برای حصول نتیجه بهتر را بکار می‌گیرد.

پرسش‌های متداول سپتوپلاستی


سوالات رایج عمل انحراف بینی1 سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

در برخی بیماران تیغه بینی ممکن است آن‌قدر کج یا دچار انحراف شده باشد که تنفس را سخت کرده و یا باعث بروز مشکلات دیگری شود. در این بیماران سپتوپلاستی انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است انحراف به قدری باشد که بینی کج به نظر برسد.

انحراف تیغه بینی زمانی اتفاق می‌افتد که تیغه از خط وسط منحرف شده و کج شده باشد. در این صورت مانع تنفس شده و گاهی مشکلات دیگری را هم به وجود می‌آورد.

سوالات رایج عمل انحراف بینی2 سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

مشکل در تنفس از راه بینی معمول‌ترین علائم انحراف تیغه بینی است، و علائم آن معمولا در یک طرف بینی شدیدتر است. تداوم در عفونت سینوس هم ممکن است رخ دهد اگر انحراف تیغه در زه‌کشی سینوس‌ها تداخل ایجاد کرده باشد. علائم دیگر آن ممکن است شامل خون دماغ شدن‌های متوالی، درد در صورت، سردرد، آب‌ریزش بینی، و خر و پف کردن در خواب هم باشند.

سوالات رایج عمل انحراف بینی3 سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

انحراف بینی معمولا بر اثر ضربه و آسیب‌دیدگی در بینی ایجاد می‌شوند.

با گاهی ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد، اما سپتوپلاستی معمولا در افرادی که به سن قانونی نرسیده‌اند انجام نمی‌شود چون تیغه غضروفی بینی تا سنین حدود ۱۸ سالگی رشد خواهند داشت.

معمولا عمل سپتوپلاستی با درد اندکی همراه است. بیماران ممکن است با کمی ناراحتی مواجه شوند که بیشتر به خاطر گرفتگی بینی است تا اینکه مربوط به درد باشد. در صورت نیاز ممکن است داروهایی تجویز شود، و در بسیاری از بیماران پس از روز اول مصرف تیلنول کفایت می‌کند.

سپتوپلاستی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

پکینگ بینی شامل گاز و تکه‌های کتانی است که پس از جراحی برای کنترل یا جلوگیری از خونریزی در سوراخ‌های بینی قرار داده می‌شوند. پکینگ بینی همچنین می‌تواند به حمایت از تیغه بینی پس از سپتوپلاستی هم کمک کند. پکینگ بینی شاید باعث ناراحتی بیماران شود البته معمولا صبح روز بعد از عمل برداشته می‌شود.

سوالات رایج عمل انحراف بینی5 سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

پکینگ بینی معمولا پس از جراحی در بینی قرار داده شده و صبح روز بعد برداشته می‌شود. سپتوپلاستی به طور کامل از طریق حفره‌های بینی انجام می‌شود بنابراین بیمار نسبت به رینوپلاستی کبودی، تورم و دیگر علائم خارجی پس از جراحی کمتری را خواهد داشت. به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از عمل، هنگام استراحت سر باید بالا نگه داشته شود و بیماران تا ۱ الی ۲ هفته باید از فین کردن خودداری کنند. اگر در بینی اسپلینتی قرار داده شده باشد معمولا پس از ۷ تا ۱۰ روز برداشته می‌شود.

خطرات احتمالی مرتبط با سپتوپلاستی شامل خونریزی، ایجاد حفره در تیغه بینی، عفونت و خطرات مربوط به بیهوشی می‌باشد.

عمل سپتوپلاستی به طور کامل در درون بینی انجام می‌شود، و هیچ جای بخیه مشهودی به جا نمی‌گذارد.

کاندیدهای سپتوپلاستی افرادی هستند که دارای انحراف در تیغه بینی باشند، سلامت جسمی و روانی داشته و انتظاراتی واقع‌بینانه از عمل‌شان داشته باشند.

سوالات رایج عمل انحراف بینی6 سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

در طول جراحی سپتوپلاستی، جهت صاف شدن تیغه بینی، غضروف و استخوان اضافه برداشته می‌شوند. سپس برای تثبیت تیغه ممکن است از اسپلینت، بخیه و یا لوله‌های پلاستیکی کوچکی استفاده شود.

برخی از بیماران ۴ تا ۵ روز پس از عمل انحراف بینی می‌توانند انجام کارهای سبک را از سر گیرند. دیگر بیماران حدود ۹ تا ۱۱ روز پس از عمل می‌توانند به سر کار بازگردند.

اصطلاح سپتورینوپلاستی برای زمانی استفاده می‌شود که جهت بهبود انحراف تیغه بینی و همچنین مسائل زیبایی مربوط به بینی، عمل سپتوپلاستی و رینوپلاستی به صورت همزمان انجام می‌شوند.

افراد عینکی لازم است که عینکشان را با نوار چسب به پیشانیشان وصل کنند تا از نشستن عینک روی بینی جلوگیری شود. معمولا پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته می‌توان عینک گذاشت.

سوالات رایج عمل انحراف بینی7 سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

معمولا به بیماران توصیه می‌شود تا حداقل ۴ هفته پس از جراحی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنند.

با سپتوپلاستی و یا توربینوپلاستی، خیر. عمل‌های زیبایی بینی می‌توانند در ظاهر بینی تغییر ایجاد کنند، بنابراین باید این مساله را با جراحتان در میان بگذارید.

بله، به محض رسیدن به خانه می‌توانید دوش بگیرید.

در واقع در اتاق ریکاوری به شما مایعات و غذاهای نرم می‌دهند. تا جایی که مقدور باشد، در خانه محدودیتی برای خوردن غذا ندارید.

امکان خونریزی خفیفی در بینی وجود دارد. به همین خاطر پانسمان کوچکی زیر بینی‌تان قرار می‌گیرد که در صورت نیاز می‌توانید آن را تعویض کنید. این به معنی بستن مسیر بینی نیست. می‌توانید پس از چند روز در صورت توقف خونریزی آن را بردارید.

سوالات رایج عمل انحراف بینی8 سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

حدود یک تا یک ساعت و نیم. نیم ساعت دیگر را هم برای زمان بیهوش شدن و بیدار شدن پس از جراحی به آن اضافه کنید. جراح سعی می‌کند که به موقع عمل را به پایان برساند اما جراحی قابل پیشبینی نیست و ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. برنامه‌هایتان را تنظیم کنید که کل روز وقت‌تان آزاد باشد.

لطفا هماهنگ کنید تا کسی پس از عمل انحراف بینی شما را به خانه برساند. شما می‌توانید خودتان به بیمارستان بیایید. اما با گذشت فقط چند ساعت پس از بیهوشی اجازه رانندگی نخواهید داشت.

بیشتر بیماران ۳ تا ۵ روز پس از عمل وقت ویزیت خواهند گرفت.

از همان لحظه پس از عمل انحراف بینی می‌توانید تنفس بسیار راحت‌تری داشته باشید، اما در چند روز بعد به خاطر خون و مخاط موجود کمی بینی‌تان گرفته می‌شود. طی ویزیت‌های پس از عمل، بینی‌تان تمیز می‌شود و از این پس تنفس بسیار بهتری خواهید داشت.

می‌‌توانید برای دردهای روزانه از تیلنول استفاده کنید. همچنین نسخه‌ای هم برای داروهای قوی‌تری همچون داروهای مخدر به شما داده می‌شود.

قبل از عمل نباید آسپرین، ایبوپروفن یا داروهای رقیق‌کننده خون مصرف شود. اگر داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید از قبل به پزشک اطلاع دهید. هر ۳ الی ۴ ساعت یک بار در روز از اسپری سالین بینی برای شستشوی هر دو حفره بینی استفاده کنید. این کار را باید تا ۷ روز پس از عمل ادامه دهید.

در کل خیر. دلیل اصلی انجام عمل انحراف بینی بهبود تنفس از راه بینی است. برای خرناس‌های شبانه می‌توانید از CPAP (فشار جریان هوای همواره مثبت) یا ایمپلنت‌های مخصوص استفاده کنید.

از سالین بینی با استفاده از اسپری یا آب پاش بینی برای شستشوی بینی‌تان استفاده کنید. همچنین می‌توانید خودتان محلول سالین (۰٫۹ درصد) را تهیه کنید. نصف قاشق چای‌خوری نمک دریا یا نمک بدون ید را در یک فنجان آب به مدت چند دقیقه بجوشانید. آن را سرد کنید تا به دمای اتاق برسد و سپس در یک بطری تمیز نگه دارید. برای مقادری بیشتر هم همین نسبت را رعایت کنید. اگر سوزش داشت می‌توانید یک چهارم قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین به محلول بیافزاید. از آن در دمای اتاق و یا ترجیحا نزدیک به دمای بدن استفاده کنید. برای شستشوی بینی می‌توانید از یک آب‌پاش کوچک یا یک سرنگ استفده کنید. هر بار قبل از استفاده آن‌ها را تمیز کنید.

به جراح خبر دهید و یا به نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کنید.

لوله‌ای که به صورت موقت کار گذاشته شده بود ممکن است ۱ تا ۲ روز باعث سوزش در گلو شود.

سوالات رایج عمل انحراف بینی9 سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی

بیمارستان زمان مراجعه را به شما اعلام می‌کند. روز قبل از عمل بیمارستان با شما تماس خواهد گرفت. معمولا باید ۲ ساعت قبل از ساعت عمل در بیمارستان حاضر شوید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

به این پست امتیاز دهید.
سوالات رایج عمل انحراف بینی: توصیه هایی برای بهبود نتیجه ی سپتوپلاستی
۳ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *