سوالات متداول در خصوص جراحی زیبایی بینی

سوالات متداول در خصوص جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی دکتر محمدعلی اکبری _ rhinoplasty by doctorakbari

چسب بینی چقدر باید روی بینی باقی بماند؟

یکی دیگر از سوالات متداول، در خصوص مدت زمان مورد نیاز برای استفاده از چسب بینی است. این زمان در خصوص بیماران، سبک‌های جراحی، کشورها و شخص جراحان، کاملا متفاوت است. ممکن است یک جراح مدت زمان لازم برای استفاده از چسب برای یک بیمار را یک ماه تشخیص دهد و برای بیمار دیگر، مدت زمان ۲ ماه را توصیه کند. اما به طور کلی آنچه در دنیا هم روی آن اتفاق نظر وجود دارد، این است که این زمان کوتاه و قریب به ۲ هفته و در ایران حدود یک ماه است.

آیا تنها راه‌حل انحراف بینی، جراحی زیبایی است؟

یکی دیگر از سوالات شایع این است که در صورت وجود انحراف در بینی، آیا تنها راه‌حل انجام جراحی زیبایی است؟ در پاسخ می‌توان گفت که انحراف بینی به ۲ شکل است. گاهی انحراف در تیغه بینی داریم که مشکل تنفسی ایجاد می‌کند اما در ظاهر بینی هیچ تاثیری ندارد. در این مورد، پاسخ منفی است. این افراد می‌توانند بدون نیاز به جراحی زیبایی، جراحی تیغه بینی را به شکل مجزا انجام دهند. به این شکل، مساله تنفس آنها مرتفع شده و تغییری در ظاهر بینی آنها ایجاد نمی‌شود. اما اگر ظاهر بینی کج و دارای انحراف باشد، پاسخ مثبت است و باید جراحی زیبایی انجام شود.

اندازه حفره‌های بینی نیز یکی دیگر از مسائل جراحی است. حفره‌های بینی در بعضی افراد کاملا شبیه به هم است. اما درصد این افراد خیلی زیاد نیست. لذا جراحان مجرب اصولا در فرایند جراحی در مسیری حرکت می‌کنند که این تفاوت را به حداقل برسانند و حفره‌ها را هم‌اندازه کنند.

آیا جراحی زیبایی بینی، ریشه‌های روانی دارد؟

گاهی این سوال مطرح می‌شود که آیا جراحی زیبایی بینی، ریشه‌های روانی دارد؟ پاسخ این سوال منفی است. کمااینکه جراحی زیبایی بینی در خیلی از موارد، یک مساله اجتماعی است. به‌عنوان مثال انجام این جراحی در جامعه تبدیل به یک مد شده است. چون اطرافیان انجام داده‌اند، پس من هم انجام می‌دهم، بدون اینکه بدانم شاید فردی که این جراحی را انجام داده و مقداری هم تغییر کرده، واقعا مشکلی داشته که من ندارم. لذا برخی جراحان مجرب تلاش می‌کنند که این مشاوره‌ها را انجام دهند تا اگر فرد نیاز به جراحی نداشته باشد یا مثلا بعد از جراحی، تغییر کمی ‌کند، این مساله را به او بگویند.

برخی اصول و استاندارد برای زیبایی‌شناسی وجود دارد که مطابق آنها، تمام زوایای بینی، اندازه‌های بینی و نسبت آنها با قسمت‌های دیگر کاملا شناخته شده است. از آنجا که ممکن است خواسته یک مراجعه کننده، از نظر استانداردها معقول نباشد، جراحان مجرب به بیمار می‌گویند که این میزان کار را می‌توان انجام داد و از او سوال می‌کنند که آیا این مساله نظر آنها را تامین می‌کند یا خواسته دیگری دارند؟ اگر نظر متفاوتی داشته باشند و چیزی را خارج از اصول کاری طلب کنند، جراح مجرب در ۹۰ درصد موارد، آن را نمی‌پذیرد. مگر موارد خاصی باشد که به بعضی مسائل فرهنگی برمی‌گردد. کمااینکه برخی استانداردها در اروپا یا آمریکا پذیرفته شده است، اما در ایران خیر. مثلا خیلی وقت‌ها بیماران جراحی شده در اروپا، بعد از عمل هنوز مقداری قوز روی بینی خود دارند. این قوز بخشی از کار نهایی آنهاست، در حالی که بیمار ایرانی به هیچ‌عنوان حتی یک میلی‌متر قوز روی بینی را نمی‌پذیرد. لذا جراحان با تجربه ضمن پذیرش سلیقه غالب در کشور، همواره سعی می‌کنند که استانداردها را رعایت کنند.

 

آیا کرم‌های کوچک کننده بینی کارایی دارند؟

سوالات زیادی نیز در خصوص عملکرد و میزان تاثیر کرم‌های کوچک کننده بینی وجود دارد. متاسفانه در این حوزه با حجم زیادی از تبلیغات ماهواره‌ای مواجه هستیم که عمده آنها نیز تحت عنوان جراحی‌های لیزری توسط بعضی از همکاران و جراحانی که در خارج از کشور فعالیت می‌کنند، انجام می‌شود. در پاسخ باید گفت که هیچ‌یک از این تبلیغات حقیقت ندارند و این محصولات، حتی تزریق ژل‌ها قادر نیستند که تاثیر مثبتی روی کوچک کردن بینی داشته باشند.

لیزر کاربرد زیادی در پزشکی علی‌الخصوص در رشته‌های چشم، پوست و بعضی از جراحی‌های سطحی مثل پلک دارد. اما فاقد هرگونه کاربرد در جراحی زیبایی بینی است. چراکه جراحی بینی یک جراحی عمقی است و نه سطحی. این نوع جراحی با استخوان، غضروف و بافت‌های سخت سروکار دارد. لذا حداکثر کاری که لیزر می‌تواند انجام دهد، انجام برش پوستی است نه جراحی. در گذشته یک شیوه جراحی وجود داشت که هم‌اکنون تقریبا منسوخ شده یا حداقل توسط نسل جدید جراحان بینی خیلی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش تحت عنوان جراحی‌های بسته بینی است که در آن، برش به جای قسمت پایینی و زیر بینی، از داخل انجام می‌شود. جراح در این روش جراحی، محدودتر است و ساختار بینی بیمار ضعیف‌تر شکل می‌گیرد و تقریبا می‌توان گفت که توقعات نسل امروز ما کمتر برآورده می‌شود. متاسفانه بعضی از جراحان، جراحی خود را به این سبک انجام می‌دهند و ادعا می‌کنند که جراحی لیزری انجام داده‌اند، در حالی که جراحی‌های لیزری عملا کاربردی ندارند.

 

جراحی بینی دکتر محمدعلی اکبری rhinoplasty by doctorakbari سوالات متداول در خصوص جراحی زیبایی بینی

 

 

در جراحی بینی اولویت با زیبایی است یا تنفس؟

یکی از موارد کاربرد جراحی زیبایی بینی، همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، زیبا کردن بینی است. اما کاربرد اصلی آن و شاید علت پیدایش این نوع جراحی، درمان برخی بیمار‌ی‌های تنفسی بینی صرفا از این راه بوده است.

بیماران می‌بایست قبل از انجام این جراحی، با متخصصین مربوطه و به خصوص فردی که برای انجام جراحی انتخاب کرده‌اند، یک گفت‌وگوی کامل در مورد اینکه چه چیزی می‌خواهند، داشته باشند و در این مورد به یک توافق برسند. اینکه آیا مساله زیبایی برای آنها مهم است یا تنفس؟ اگر مساله زیبایی برای آنها در اولویت است، دقیقا چه انتظاری از این عمل دارند؟ توقع آنها رسیدن به چه ساختاری از بینی است؟

بیمار باید برای پزشک مشخص کند که از زیبایی بینی، دقیقا چه چیزی می‌خواهد و پزشک هم موافقت کند که دقیقا آن کار را برای او انجام دهد. چون عمده‌ترین مشکلی که بیماران با جراحان زیبایی پیدا می‌کنند، عدم رضایت آنهاست. مطابق رفرنس‌های علمی، مهمترین عاملی که می‌تواند این مشکل را حل کند، گفت‌وگوی قبل از جراحی بین بیمار و پزشک است.

اهمیت سلیقه و سبک جراح

گفت‌وگوی پیش از عمل بیمار با پزشک، بسیار مهم است. بیمار باید سبک پزشک را ببیند. چرا که اصولا سبک پزشکان مختلف و سلیقه انسان‌ها نیز متفاوت است. جراحی زیبایی یک کار سلیقه‌ای است. بیمار باید سلیقه پزشک را بپسندد و قبل از عمل با او به توافق برسد. با این حال اگر بعد از جراحی، بیمار همچنان ناراضی بود، می‌تواند از پزشک بخواهد که جراحی مجدد انجام دهد. اگر پزشک این مساله را نپذیرفت، بیمار باید پزشک دیگری را پیدا کند که با جراحی ترمیمی، سلیقه مورد نظر او را عملی کند.

در برخی موارد، مدتی بعد از انجام جراحی، بینی دچار افتادگی می‌شود که این مساله عمدتا در مورد نوک بینی اتفاق می‌افتد. مطابق برخی اصول زیبایی‌شناختی، بین لب و بینی زاویه‌ای وجود دارد که دارای یک استاندارد است. استاندارد زاویه بینی با لب در آقایان بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه است. این عدد در خانم‌ها تقریبا ۹۰ تا ۱۱۰ درجه تعریف می‌شود که گاهی اوقات مطابق اصل سلیقه ایرانی، ممکن است این زاویه، ۵ تا ۱۰ درجه بالاتر در نظر گرفته شود. در این میان نقش سبک‌های مختلف جراحی بسیار پررنگ است. گاهی جراح برخی سبک‌ها را انجام می‌دهد که در آن نوک بینی اصلا افتادگی پیدا نمی‌کند. اما ممکن است در بعضی سبک‌ها، افتادگی به وجود آید. این مساله باید با جراح مورد توافق قرار گیرد. یعنی اگر بیمار خواهان زوایه بیشتری است، جراح زاویه اول را بیشتر در نظر می‌گیرد تا بعد از مقداری افت، به زاویه مورد نظر برسد.

 

انحرافات بعد از جراحی بینی چند دسته هستند؟

انحرافات بعد از عمل جراحی بینی به دو دسته تقسیم می‌شود. یک دسته مربوط به افرادی است که بینی آنها قبل از عمل دارای انحراف بوده و این انحراف بعد از عمل از بین رفته اما مجددا پدید آمده است. در این مورد معمولا یک انحراف در تیغه بینی وجود دارد. پزشکان معتقدند که غضروف تیغه بینی دارای حافظه است و همواره تمایل دارد که به حالت اولیه برگردد. لذا تا زمانی که بینی شکل نهایی خود را پیدا کند، بیمار باید یک سری ماساژها را انجام دهد تا از مساله بازگشت جلوگیری کند. اما مواردی که در آنها انحراف بعد از جراحی به وجود آمده نیز به ۲ دسته تقسیم می‌شوند. اگر انحراف بلافاصله به وجود آمده باشد، ممکن است علت آن مشکل در کار جراحی یا تورم در یک سمت باشد. اینکه مدتی بعد از عمل جراحی، بینی کسی که قبل از عمل صاف بوده و مشکل انحراف نداشته، حالت کجی به خود می‌گیرد، می‌تواند به دلیل عدم مراقبت درست بعد از جراحی نیز باشد.

 

آیا خود جراحان بینی خود را عمل می‌کنند؟

اما سوال جالب دیگری که معمولا از جراحان زیبایی پرسیده می‌شود این است که چرا خود پزشکان بینی‌های خود را عمل نمی‌کنند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که اولا خیلی از پزشکان نیز بینی خود را عمل می‌کنند. ثانیا راجع به هر موضوعی در پزشکی، برخی موارد کاربرد و موارد منع وجود دارد. مثلا اگر کسی مشکل تنفسی داشته باشد، جراحی زیبایی یا سایر جراحی‌های بینی برای او شامل یکی از موارد کاربردی خواهد بود. دلیل دیگر انجام جراحی بینی، مساله زیبایی بینی است. مساله زیباتر شدن نیازمند انگیزه است. برخی افراد به دلایلی این انگیزه اولیه را دارند و تلاش می‌کنند عدم زیبایی در چهره خود را رفع کنند تا به هدف اصلی برسند. کمااینکه یکی از فواید جراحی‌های زیبایی بالابردن اعتماد به نفس در افراد است. حالا اگر کسی با همان بینی بزرگ اعتماد به نفس کافی هم داشته باشد، دلیلی برای انجام عمل نخواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.
سوالات متداول در خصوص جراحی زیبایی بینی
۳٫۵ از ۶ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *