سوالات متدوال رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) شامل سن،خطرات و مراقبتها

سوالات متدوال رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) شامل سن،خطرات و مراقبتها

50 4 سوالات متدوال رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) شامل سن،خطرات و مراقبتها

به جراحی بینی، رینوپلاستی می‌گویند. نام دیگر این جراحی، عمل دماغ بوده و می‌توان این جراحی را با اهداف زیبایی یا درمانی انجام داد. با رینوپلاستی، میتوان نواقص یا عدم تقارن بینی را اصلاح کرد. بینی را می‌توان صاف، کوتاه یا باریک کرد و یا سایز آن را کاهش داد. علاوه بر این، می‌توان برآمدگی بینی را حذف کرده و سوراخ‌های بینی را از حیث اندازه یا گشادی ترمیم کرد. شاید در ذهن خود سوالات زیادی در مورد رینوپلاستی داشته باشید که بی‌پاسخ مانده‌اند.

سوالات متداول در مورد رینوپلاستی


در این قسمت چند سوال متداول را که دانستن پاسخشان پیش از انجام این جراحی خالی از لطف نیست، آورده‌ایم:

در جلسه مشاوره پیش از جراحی چه می‌گذرد؟

در جلسه مشاوره، جراح از شما در مورد مشکل(های) بینی‌تان و نظر شما در مورد چگونگی رفع آنها با جراحی خواهد پرسید، سپس به شما در مورد جراحی رینوپلاستی و امکان دستیابی به فُرم مورد نظر شما از طریق این جراحی توضیح خواهد داد. یک جراح خوب، آن نوعی از رینوپلاستی را در نظر می‌گیرد که به بهترین نحو ویژگی‌های چهره و ساختار اسکلتی آن را بهبود می‌بخشد. در رینوپلاستی هیچ “سایز بینی همگانی” وجود ندارد – این مسئله کاملاً منحصر بفرد است.

در چه سنی می‌توان رینوپلاستی کرد؟

عاقلانه است تا از جراحی‌های گسترده روی بینی کودکان پرهیز کرد مگر آن که بصورت مادرزادی یا بر اثر آسیب‌دیدگی، مشکل خیلی جدی یا از شکل افتادگی خیلی بدی وجود داشته باشد. معمولاً جراحی زیبایی بینی تا زمانی که کودک ۹۰ درصد از رشد خود را کرده باشد انجام نمی‌شود – این میزان در دختران ۱۳ سالگی و در پسران ۱۵ سالگی است. شکل‌دهی مجدد به بینی یکی از محبوب‌ترین انواع جراحی زیبایی در نوجوانان است، در حالیکه این جراحی را، به معنای واقعی کلمه می‌توان در هر سنی انجام داد؛ به شرطی که معیارهای احساسی و پزشکی بیمار در سطحی باشد که بتوان وی را کاندید مناسبی برای جراحی در نظر گرفت.

رینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

رینوپلاستی را می‌توان هم با تکنیک عمل باز و هم با تکنیک عمل بسته انجام داد. در تکنیک عمل باز، شکاف کوچکی از میان دو سوراخ بینی زده می‌شود، سپس پوست بینی به عقب کشیده شده تا غضروف و استخوان بینی مشخص گردد. در تکنیک بسته، شکاف‌ها داخل سوراخ بینی زده می‌شود. انتخاب هر یک از این دو تکنیک، گستردگی عمل را تعیین خواهد کرد.

جراحی رینوپلاستی چه مقدار طول می‌کشد؟

در اکثر موارد عمل رینوپلاستی را می‌توان در یک الی دو جراحی انجام داد. ممکن است عمل بعلت بازبینی یا مشکلات دیگر بیشتر طول بکشد.

چه انتظاری می‌توان پس از عمل داشت؟


وقتی بهوش بیایید، بینی‌تان پر از گاز پانسمان است، به همین خاطر باید با دهان تنفس کنید. امکان دارد از گچ یا آتل برای فیکس کردن شکل جدید بینی و همچنین پوشاندن تمام سطح آن استفاده شود. شاید صورتتان کبود و متورم باشد و همچنین در ابتدا زیر چشم‌هایتان کاملاً سیاه است. این موضوع کاملاً طبیعی است و پس از هفته اول جراحی فروکش می‌کند. در عرض دو هفته الی یک ماه بیشتر تورم برطرف می‌شود، فروکش کردن مابقی تورم می‌تواند تا یک سال نیز طول بکشد.

چه زمانی می‌توان آتل را باز کرد؟

آتل یا گچ در بیشتر مواقع همان هفته اول بعد از جراحی باز می‌شود و امکان دارد کمی آزار دهنده باشد.

کی می‌توان نتیجه جراحی را دید؟

بینی تا یک ماه و نیم متورم و حساس است. با فروکش کردن تدریجی تورم، بینی جدید شما کم کم خود را نشان خواهد داد. حدوداً ۹۰ درصد تورم تا سه ماه بعد از جراحی از بین می‌رود و مابقی نیز تا سال بعد ناپدید می‌شود.

خطرات و عوارض احتمالی این عمل چیست؟

حتی در صورت انجام این عمل توسط مجرب‌ترین جراحان، با رینوپلاستی خطراتی نیز همراه است. مشکلات بیهوشی به ندرت پیش می‌آید و احتمالش صفر نیست. عفونت نیز یکی از خطرات هر عمل جراحی است، همچون مشکل خونریزی و اثر زخم.

اگر از نتیجه راضی نبودم، چه مدت باید برای انجام رینوپلاستی مجدد صبر کنم؟

اگر از نتیجه جراحی اول خود راضی نبودید، می‌توانید به رینوپلاستی مجدد برای ترمیم هر مشکل زیبایی یا کارکردی بینی خود فکر کنید. اکثر جراحان به شما توصیه خواهند کرد تا حداقل یک سال پیش از انتخاب رینوپلاستی مجدد صبر کنید. این زمان برای از بین رفتن تورم و بهبود بافت و نرم شدن آن کافی است. رینوپلاستی مجدد نسبت به جراحی اول، جراحی پیچیده و بسیار هزینه‌بری است و نباید بدون رعایت جوانبش برای آن اقدام نمود.

جراحی بینی نژادهای مختلف چیست؟

این نوع از رینوپلاستی بیشتر مطلوب بیماران رنگین پوست است. با این جراحی می‌توان بهبودی زیرکانه‌ای در ویژگی‌های نژادی چهره داد، از جمله در بینی‌هایی با قاعده پهن، سوراخ بینی بزرگ یا گشاد، بینی نوک منقاری و حتی بینی‌های گوشتی وبزرگ. بیشتر بیمارانی که این نوع از رینوپلاستی را انتخاب می‌کنند، به دنبال بهبود ویژگی‌های چهره خود یا بخشیدن ظاهری غربی به بینی خود هستند.

رینوپلاستی با ژل چیست؟

در تزریق ژل بینی بدون جراحی از ژل‌های قابل تزریقی همچون ژوودرم و رستیلن برای پر کردن تورفتگی‌ها، ترمیم عدم تقارن و/یا تصحیح سایر نواقص بینی استفاده می‌شود. نتایج این عمل دائمی نیست.

پس از عمل بینی چه زمانی می‌توان ورزش را از سر گرفت؟

تا سه هفته بعد از جراحی باید از فعالیت‌های هوازی پرهیز کرد. هر فعالیت بدنی که فشار خون شخص را افزایش دهد، زمان فروکش تورم حاصل از جراحی را نیز افزایش خواهد داد. همچنین درد و تپش ناحیه جراحی را نیز بطور ملموسی بالا خواهد برد. بعد از گذشت سه هفته، می‌توان با شدت کم ورزش خود را از سر بگیرید. توصیه می‌شود که در ابتدا با شدت کم ورزش را شروع کنید و تدریجاً شدت آن را افزایش دهید. علائم بدن به شما نشان خواهند داد که آیا بیش از حد فشار می‌آورید یا خیر. اگر در حین جراحی، خرد کردن عمدی استخوان بینی انجام شده باشد، به این معناست که تا شش هفته پس از جراحی نباید فشاری روی بینی بیاید. این زمان مورد نیاز برای ترمیم کامل استخوان‌های بینی است.

هزینه عمل رینوپلاستی چقدر است؟

هزینه‌های رینوپلاستی به چند عامل بستگی تامّ دارد، این عوامل عبارتند از: چه مقدار کار می‌برد؛ آیا رینوپلاستی مجدد است؛ آیا نیاز به پیوند (برای مثال از گوش یا دنده) هست؛ آیا عمل درمانی (برای مثال مشکلات تنفس) است که بیمه هزینه‌اش را تقبل کند؟ تجربه جراح نیز یکی دیگر از عوامل مهم است، زیرا هر چه تجربه جراح بیشتر باشد، طبیعتاً هزینه‌های دستمزد وی نیز بالاتر خواهد رفت. این دستمزد، برای شما نتایجی قابل اطمینان و دائمی به ارمغان خواهد آورد.

پیچیدگی عمل نیز بر هزینه‌های مواد مصرفی جراحی تأثیرگذار است، برای مثال بر مدت جراحی که ماده بیهوشی و هزینه‌های اتاق عمل را بالا می‌برد. آن چه که واضح است، نمی‌توان بدون معاینه یک هزینه قطعی برای جراحی بیان کرد. بعد از جلسه مشاوره با پزشک، به شما هزینه جراحی نیز اطلاع داده خواهد شد، از جمله هزینه‌های داروی بیهوشی و اتاق عمل که بر اساس زمان تقریبی جراحی محاسبه شده است.

آیا می‌توان بعد از جراحی عینک زد؟

در هفته اول بهبودی، هیچ محدودیتی برای استفاده از عینک روی آتل بینی وجود ندارد. بعد از باز کردن آتل، تا شش هفته، نباید عینک (از جمله عینک آفتابی) روی بینی خود بگذارید. این پرهیز بعلت جلوگیری کردن از جابجایی محل استخوان‌ها بخاطر وزن عینک است. اگر در زمان جراحی پزشک استخوان بینی را خرد نکرده باشد، می‌توانید پس از باز کردن آتل نیز از عینک استفاده کنید.

به این پست امتیاز دهید.
سوالات متدوال رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) شامل سن،خطرات و مراقبتها
۵ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *