طرح لبخند زیبا

smiles1ات 300x138 طرح لبخند زیبا

به یقین یکی از جلوه های گویا و لطیف در انسان لبخند زیبا و دلنشین اوست . زیبایی لبخند ،حاصل هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و شکل دندان هاست.برای رسیدن به این هماهنگی شاید لازم باشد تغییراتی در فرم لثه ، طول دندان ، فاصله دندانها و برجستگی دندانها ایجاد شود تادر نهایت لبخندی زیبا حاصل آید.در واقع روابطی میان اجزای صورت  ، اندازه  هر عنصر ، رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسبات این روابط چهره را خواستنی و زیبا می کند.

یک دندانپزشک زیبایی باید این اجزاء و روابط بین آنها را بشناسد و به آنها دقت کند . اصلاح لبخند لثه ای یا طرح لبخند زیبا مجموعه ای از درمانهای زیبایی را در بر می گیرد تا به ایجاد لبخندی زیبا  منجر گردد. این درمانها شامل بلیچینگ ، لمینیت یا لامینیت دندان ، ونیریا کامپوزیت ونیر، روکشهای فول سرامیک و غیره است ، تا توسط آنها رنگ ،شکل ، فرم ، موقعیت و سایر موارد را اصلاح کنیم  و لبخندی زیبا و جذاب را به بیمار هدیه بدهیم . یک نکته دیگر در اصلاح طراح لبخند آن است که این درمان تنها در افرادی که دارای دندانهای خراب ، شکسته ، نامرتب و تغییر رنگ یافته هستند، انجام نمیشود بلکه در کسانی که دندانهای خوب و سالمی دارند نیز گاهی با تغییراتی کوچک در فرم و یا سفید کردن دندان ها می توان تغییر مثبت چشمگیری را در طرح لبخند دندان شخص ایجاد نمود.

اصولی که در طرح لبخند زیبا می بایست به آن دقت داشت :

– دریک لبخند زیبا خطی که از لبه برنده دندانهای قدامی فک بالا عبور میکند می بایست در حین لبخند موازی لبه پایین باشد.

– خط لب بالا در حین لبخند می بایست از محل اتصال لبه لثه به دندانها عبور کند.

– در یک لبخند زیبا عمق فضاهای بین دندانی در لبه برنده دندانها از نسبت های خاصی می بایست پیروی کند.

– درحالت نرمال ،لبه دندانهای قدامی فک بالا می بایست ۱ تا ۱/۵ میلی متر جلوتر و پایین تر از لبه دندانهای فک پایین باشد.

– مقدار دیده شده لبه برنده دندانهای قدامی فک بالا  در حالت استراحت لب ، ۳-۲ میلیمتر باشد.

جرم دندان متشکل از رسوباتی است که روی سطح دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود و باعث ایجاد بوی بد دهان شده، رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد مانند سیاهی دندان کودکان که می‌تواند به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه منجر شود. جرم دندان حاوی میکروب های متفاوتی می باشد که با مسواک زدن هم برطرف نمی شود، جرمهای دندان به مرور زمان بافت لثه را تخریب کرده و موجب سست شدن پایه های دندان می شود. درمان جرم دندان برای داشتن طرح لبخند زیبا با استفاده از جرم گیری دندان میسر می باشد.

انواع طرح لبخند

لبخند عاقلانه

در این نوع لبه دندانهای قدامی در یک خط مستقیم قرار میگیرند.  این نوع لبخند نشان دهنده هوش و بلوغ است . زیرا در سنین پایین دندانها به یک اندازه نیستند ولی وقتی سن بالاتر می رود و لبه دندانها ساییده میشود ، اندازه آنها یکسان می شود و لذا معمولا دندانهایی که در یک خط مستقیم قرار گرفته اند نشان دهنده بلوغ عقل و خبرگی است.

لبخند جوانی

در این نوع دو دندان جلو ، بطور مشخص بلندتر از دو دندان کنار خود هستند. این نوع طرح لبخند نشانه جوانی و جسارت است و همچنین میتواند نشان دهنده  گرمی و صمیمیت باشد. در کسانی که لبهای برجسته دارند این نوع طرح لبخند زیباتر است.

لبخند اسپرت

این نوع بین دو نوع طرح لبخند قبلی است . دو دندان جلو بلند تر از دندانهای کناری است . این لبخند نشان دهنده غیر جدی و غیر رسمی بودن است .

عواملی  که در انتخاب طرح لبخند موثر است :

۱- شکل صورت

۲- انتظارات شخصی

۳- سن و جنس

در هنگام مشاوره ، دندانپزشک زیبایی تمامی این عوامل را در نظر خواهد گرفت و طرح لبخند زیبا و ویژه ای را پیشنهاد خواهد کرد.

انتخاب دندانپزشک

با وجودی که بسیاری از دندانپزشکان می توانند عملکرد دندان شما را در صورت بروز مشکل ترمیم کنند، با این وجود ترکیب ترمیم های انجام شده با یک لبخند طبیعی که متناسب با ویژگی های مورد نظر شما باشد به یک فعالیت تجربی و هنری اضافی نیاز دارد. دندانپزشک متخصص وضعیت کلی صورت را به عنوان بخشی از یک فرآیند هنری برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا با توجه به شرایط و ویژگی های مورد نظر شما در نظر می گیرد و به همین خاطر این درمان نیاز به تخصص و روحیه هنری دندانپزشک در این حوزه دارد. علیرغم این که دندانپزشکی زیبایی یک تخصص شناخته شده نیست، بسیار مهم است که از دندانپزشکان زیبایی متخصص برای انجام روش های درمانی دندانپزشکی زیبایی و اصلاح طرح لبخند استفاده شود تا بتوانید لبخندی زیبا داشته باشید. هنگامی که شما دندان پزشک زیبایی خود را انتخاب می کنید، حتماً از وی بخواهید عکس های بیماران قبلی خود قبل و پس از درمان را به شما نشان دهد و با توجه به این عکس ها سعی کنید میزان آموزش و تجربه دندانپزشک مورد نظر را ارزیابی کنید.

تنظیم دندان ها و اصلاح فاصله بین آنها

دندان هایی که کج شده، روی هم قرار گرفته یا فاصله بین آنها وجود دارد را می توان در صورت لزوم با استفاده از درمان های ارتودنسی آشکار یا پنهان صاف و تنظیم کرد و ظاهر آنها را با استفاده از ونیر دندان بهبود بخشید.

علاوه بر رنگ دندان، وضعیت و توازن دندان ها در ناحیه قابل رویت طرح لبخند (بخشی از دندان های بالا و پایین که در زمان لبخند زدن مشاهده می شود) ویژگی های متعدد دیگری نیز در دندان ها و طرح لبخند فرد وجود دارد که دندان پزشکان زیبایی هنگام برنامه ریزی به آنها توجه می کنند. برای نمونه در این رابطه می توان از موارد زیر نام برد:

طول دندان

می تواند یک ظاهر جوان برای آنها ایجاد کند. با بالا رفتن سن و فرسایش دندان ها، دندان ها اغلب کوتاه تر می شوند و وجود لبخند لثه ای نیز می تواند باعث کوتاه تر به نظر رسیدن دندان ها شود. در این حالت برای دندان های کوتاه می تواند شامل تغییر شکل و اصلاح اندازه دو دندان میانی جلوی دهان با استفاده از باندینگ کامپوزیت یا روکش ونیر باشد. اگر شما خنده لثه ای دارید، دندان پزشک زیبایی ممکن است از روش های درمانی خاص برای اصلاح خط لثه و بلند کردن ظاهر دندان ها با لیزر درمانی استفاده کند. همچنین ممکن است در صورت نیاز برای بلند کردن روکش دندان نیاز به مراجعه به پریودنتیست یا متخصص بیماری های مربوط به بافت های اطراف دندان وجود داشته باشد.

بلند کردن دندان ها همچنین ممکن است دارای تاثیر خاص بر ظاهر کلی صورت شما باشد. برای مثال، داشتن دندان های خوش ترکیب، بلند، و چهارگوش در یک صورت گرد می تواند باعث لاغرتر به نظر رسیدن فرد موقع برخورد با دیگران شود.

خط لبخند

یک خط فرضی است که لبه های دندان های بالا را از سمتی به سمت دیگر دنبال می کند و این خط در حالت ایده آل باید مشابه منحنی لب پایین در هنگام لبخند زدن باشد. این سطح استاندارد لبخند می تواند هنگام طراحی لبخند زیبا برای تعیین مقدار بلندی مورد نیاز برای دندان های جدید مفید باشد و به عنوان شاخص مورد استفاده قرار گیرد.

تناسب دندان

دندان پزشک زیبایی می تواند وضعیت دندان های شما را بررسی کرده و متناسب بودن آنها نسبت به یکدیگر را مشخص نماید. اکثر افراد می دانند که داشتن یک لبخند دلپذیر در حالتی امکان پذیر است که در آن دو دندان میانی جلوی دهان بیشتر به چشم برسند و نسبت عرض به طول لبخند ۴ به ۵ باشد. این تناسب می تواند به عنوان راهنما برای تعیین طول و عرض سایر دندان ها در ناحیه لبخند مورد استفاده قرار گیرد و به این ترتیب می توان یک خط لبخند متوازن برای فرد ایجاد کرد.

بافت دندان

دندان پزشکان زیبایی، طرح لبخند زیبا را با ترکیب عملکرد و زیبایی دندان ها انجام می دهند. در این حالت یک دندان پزشک زیبایی می تواند ویژگی روکش و ونیر دندان شما را به صورتی در نظر بگیرد که ظاهر شما زنانه تر یا مردانه تر به نظر برسد. علاوه بر این در این حالت تطابق ظاهر و احساس دندان های طبیعی یا دندان هایی که در عکس مشاهده می شوند از اهمیت خاص برخوردار است..

طول عمر درمان

روش های دندان پزشکی زیبایی مانند ارتودنسی ، سفید کردن دندان ها ، لامینیت ، بلیچینگ و ……نیازمند مراقبت منظم از بهداشت دهان است و ممکن است نیازمند انجام اقدامات مربوط به نگهداری دندان ها در طول زمان باشد. برای مثال،  بلیچینگ دندان ها باید هر چند وقت یک بار به منظور حفظ سفیدی و روشنی دندان ها انجام شود. مهم‌ترین عوارض بلیچینگ دندان، حساس شدن موقتی دندان‌ها نسبت به سرما می‌باشد. علت حساس شدن دندان‌ها آن است که ترک‌های ریز و منافذی که به طور طبیعی در سطح مینای دندان شما وجود دارند، بعد از سفید کردن دندان‌ها، باز می‌شوند.همچنین روکش های ونیر پرسلاین ممکن است تراشیده شده یا دچار شکستگی شوند و به این ترتیب نیاز به جایگزینی و تعویض داشته باشند. باندینگ کامپوزیت دائم می تواند لک شده و نیازمند اصلاح یا تعویض باشد. روکش دندان معمولاً نیازمند جایگزینی در هر ۱۰ تا ۱۵ سال است. بهبود وضعیت لبخند لثه ای نیز می تواند نیازمند اصلاح اقدامات اصلاحی انجام شده با گذشت زمان باشد.

هزینه اصلاح طرح لبخند

قیمت اصلاح طرح لبخند به روش‌های به کار برده شده بستگی دارد. از آنجایی که طرح درمانی هر بیمار منحصر به فرد است، دندانپزشک زیبایی هزینه درمان را پس از ارزیابی کامل وضعیت اعلام می‌کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *