عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از عمل

عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از عمل

جراحی بینی-دکتر محمدعلی اکبری

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

در این دنیا هیچ وقت هیچ چیز ایده‌آل نیست، برای مثال یکی از این نقص‌های مادرزادی نامتقارن بودن سوراخ‌های بینی است. عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی با هدف زیباتر کردن بینی و در این مورد خاص قرینه کردن سوراخ‌های بینی انجام می‌شود. در این میان اصلاح بعضی مشکلات بینی راحت‌تر از بقیه است. یکی از دشوارترین عمل‌ها حتی برای جراحان زبردست و ماهر خلق و حفظ تقارن سوراخ‌های بینی است.

متقارن و قرینه کردن سوراخ‌های بینی در عمل ثانویه بینی به دلیل بافت همبند جای زخم، از بین رفتن غضروف نگهدارنده در عمل اولیه و ناموفق بودن عمل اول در کوچک کردن سوراخ بینی حتی دشوارتر از عمل اولیه است.

زمانی که در عمل زیبایی بینی غضروف نوک بینی برداشته، جابجا یا اضافه می‌شود، شکل بینی بلافاصله یا به تدریج در طول دوران بهبود تغییر می‌کند. چون بینی در طول جراحی متورم است، نمی‌توان به راحتی تغییرات را دید و نتیجه به دست آمده را پیش‌بینی کرد.

عدم تقارن سوراخ‌های بینی نقص شایعی است که شامل انحراف یا کجی انتهای تیغه بینی یا عدم تقارن غضروف نوک بینی می‌شود. در بعضی موارد وارد شدن ضربه به سر و جمجمه آسیب قابل توجهی به بینی می‌زند و به عدم تقارن سوراخ‌های بینی می‌انجامد. اما موضوع ناامید کننده این است که سوراخ‌های بینی در اثر یک عمل ناموفق رینوپلاستی نیز نامتقارن می‌شود. اگر از شکل فعلی بینی خود ناراضی هستید یا می‌خواهید امکان اصلاح عدم تقارن سوراخ‌های بینی را بررسی کنید، کافی است با ما تماس بگیرید تا وقت مشاوره برایتان در نظر گرفته شود. دکتر اکبری جراح زیبایی بینی شکل سوراخ بینی و وضعیت آن را ارزیابی می‌کنند و روش انجام عمل زیبایی را برای بهبود شکل و اندازه سوراخ بینی شرح می‌دهند. برای دریافت خدمات مشاوره  در خصوص  رفع و بهبود عدم تقارن سوراخ‌های بینی  یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱  تماس حاصل نمایید.

soorakhbini1 عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از عمل

soorakhbini2 عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از عمل

آیا بینی با سوراخ‌های متقارن وجود دارد؟


غضروف‌های نوک بینی، پوست پوشاننده آن، موقعیت تیغه بینی، بلندی استخوان‌های زیر فک بالا و چربی و عضلات گونه‌ی اطراف بینی شکل سوراخ بینی را تعیین می‌کند. اگرچه سوراخ‌ های بینی دارای عضلاتی (باز کننده سوراخ بینی anterior dilator naris و پره بینی alar nasalis)  است که آنها را باز می‌کند، اما این عضلات بسیار نازک است و معمولاً تاثیر چندانی بر شکل بینی ندارد.

صورت بی‌عیب و نقص یا بینی متقارن رویایی بیش نیست. یک سمت صورت همگی ما اندکی با سمت دیگر متفاوت است و عملاً تقارن کامل وجود ندارد. حتی پس از جراحی پلاستیک نیز تقارن کامل به دست نمی‌آید.

عدم تقارن جزئی سوراخ‌های بینی طبیعی است. البته اگر این نامتقارن بودن قابل توجه باشد، طبعاً بیمار از نتیجه رینوپلاستی رضایت نخواهد داشت. متخصص جراحی بینی نتیجه مورد انتظار را در جلسه مشاوره شرح می‌دهد و کمک می‌کند تا انتظاری واقع‌بینانه از عمل و زمان مشاهده نتیجه نهایی در بیمار شکل بگیرد.

علل نامتقارن شدن سوراخ‌های بینی


اگر بلافاصله پس از عمل بینی متوجه شدید که سوراخ‌های بینی‌تان ناهمسان شده است، برای گرفتن وقت و مراجعه به متخصص عجله نکنید. ناهمسان بودن سوراخ‌های بینی پس از جراحی عادی است. عامل‌های متعددی باعث عدم قرینه بودن موقتی سوراخ‌های بینی می‌شود که از آن جمله می‌توان به ورم بینی، تشکیل بافت همبند جای زخم، گچ بینی و تامپون بینی اشاره کرد. در این شرایط سوراخ‌های بینی پس از بهبودی کامل متقارن‌تر می‌شود.

البته متخصص جراحی بینی دستورات کاملی را برای مراقبت پس از عمل ارائه می‌دهد تا عدم تقارن ناشی از ورم کردن بینی به حداقل برسد. برای مثال از بیمار خواسته می‌شود که به جای عینک از لنز استفاه کند تا عینک به پل بینی فشار نیاورد. همچنین بیمار نباید بینی را مالش دهد، چون ممکن است شکل بینی با این کار تغییر کند.

اگر سوراخ‌های بینی ۶ تا ۸ ماه پس از عمل همچنان قرینه بود، با جراح تماس بگیرید و موضوع را اطلاع دهید. البته به خاطر داشته باشید که گاهی بیش از دو سال طول می‌کشد تا بینی کاملاً پس از عمل التیام یابد.

اصلاح عدم تقارن سوراخ‌های بینی


سوراخ‌های بینی به دلیل پهن شدن پره بینی، پهنای نامتقارن پره بینی، جمع شدن سوراخ‌های بینی، بیش از حد مشخص بودن کلوملا و انحراف کلوملا ناهمسان می‌شود. پهن بودن نامتقارن پره بینی را می‌توان با جراحی پایه پره بینی اصلاح کرد، البته اگر پره بینی بیش از حد کوچک شده باشد، این نقص به راحتی برطرف نمی‌شود.

مشخص بودن بیش از حد سوراخ‌های بینی پی‌آمد جمع شدن سوراخ‌ های بینی یا افتادگی کلوملا است. چنانچه علت نقص جمع شدن خفیف تا متوسط سوراخ بینی باشد، مشکل را می‌توان با گرافت‌های (پیوندها) غضروفی اصلاح کرد که لبه سوراخ بینی را به سمت پایین می‌کشد. همچنین می‌توان علاوه بر پیوند غضروف، در صورت لزوم غضروف پره بینی بالای سوراخ بینی را نیز جابجا کرد.

اما اگر جمع شدن سوراخ‌های بینی شدید باشد، لایه پوشش دهنده داخلی لبه سوراخ‌های بینی نیز کشیده می‌شود. در این حالت از گرافت‌های ترکیبی تشکیل شده از پوست و غضروف گرفته شده از گوش استفاده می‌شود. پوست داخل لبه سوراخ بینی قرار داده می‌شود تا  حد کشش رو به پایین آن را تعیین کند، غضروف نیز حمایت ساختاری از سوراخ بینی را افزایش می‌دهد.

اگر مشکل، افتادگی یا انحراف شدید کلوملا باشد، لبه پایینی تیغه بینی باید صاف و کوتاه شود. پس از آن بخش‌هایی از غضروف نوک بینی (کرورا میانی) بالا آورده می‌شود تا به تیغه کوتاه‌تر بینی برسد. جراح غضروف را در همین محل ثابت می‌کند. گاهی اوقات مقداری از پوست داخلی باید برداشته شود تا ترمیم دائمی باشد. از این تکنیک با اصطلاح”زبان در شیار” یاد می‌شود.

تقارن سوراخ‌های بینی چالش مشترک تمام جراحی‌های زیبایی بینی و عمل ثانویه بینی است. جراح مجرب می‌تواند با بهره‌گیری از تکنیک‌های پیشرفته‌ای مانند موارد فوق سوراخ‌های بینی را تاحدی متقارن کند. عکس‌هایی که در جلسه مشاوره قبل از عمل از بینی گرفته می‌شود، روش مناسبی برای پیش‌بینی نتیجه احتمالی عمل و امکان اصلاح عدم تقارن است.

دوران بهبود


اکثر بیماران پس از جراحی اندکی درد دارند. ناراحت کننده‌ترین بخش دوران بهبود گرفتگی بینی به دلیل ورم داخلی بینی است که یک یا دو هفته ادامه دارد. متخصص در صورت لزوم مسکن تجویز می‌کند، اما بسیاری از بیماران به مسکن نیاز پیدا نمی‌کنند یا دردشان با تایلنول آرام می‌شود. کبودی و ورم اطراف چشم‌ها به مدت یک تا دو هفته نیز در اکثر بیماران مشاهده می‌شود.

بخش اعظم ورم بینی پس از گذشت دو تا چهارده روز پس از عمل برطرف می‌شود و بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را بدون ناراحتی از متورم بودن بینی ازسربگیرد. از بیمار خواسته می‌شود که در ابتدای دوران بهبود از خم شدن یا بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کند. شروع کردن ورزش پس از سپری شدن سه هفته از عمل بلامانع است. ورزش‌های تماسی حداقل تا دو ماه ممنوع است، چرا که حتی یک آسیب جزیی نیز می‌تواند به شدت شکل بینی را تغییر دهد. بیمار نباید تا برطرف شدن بخش اعظم ورم اطراف چشم‌ها رانندگی کند. توصیه‌های زیر را عمل بینی رعایت کنید تا نتیجه به دست آمده تغییر نکند:

  • تنباکوی کوهی (آرنیکا) گیاهی است که مصرف آن برای کاهش کبودی پس از جراحی بینی مفید است و در اکثر عطاری‌ها به فروش می‌رسد.
  • هنگام خوابیدن چند بالش زیر سر بگذارید تا سر بالاتر قرار بگیرد و ورم کمتر شود.
  • استفاده از کمپرس سرد یا کیسه یخ به مدت ۴۸ ـ ۲۴ ساعت پس از عمل به کاهش ورم کمک می‌کند.
  • پس از خارج کردن تامپون بینی باید با استفاده از مرطوب کننده‌هایی مانند وازلین یا پلی سپورین و اسپری نمکی (سالین) بینی را مرطوب نگه دارید.
  • اگر خون خشک شده در بینی وجود دارد، می‌توانید آن را با محلول سه درصد پراکسید هیدروژن و گوش پاک کن پاک کنید.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از عمل
۴ از ۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *