علائم و درمان سندرم کوشینگ

هنگامی که مقدار زیادی هورمون کورتیزول در بدن تولید شود، سندرم کوشینگ (Cushing’s syndrome) بوجود می آید.
یکی از دلایل شایع سندرم کوشینگ، استفاده زیاد از داروهای خوراکی کورتیکواستروئید می باشد.
اگر بدن نیز مقدار زیادی هورمون کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی (آدرنال) بسازد، موجب بروز این سندرم می شود. درمان این سندرم با کاهش هورمون کورتیزول در حد طبیعی صورت می گیرد.

201582918122683a علائم و درمان سندرم کوشینگ

علایم سندروم کوشینگ

– هیرسوتیسم (موهای زائد زیاد)
– آکنه
– ضعف
– افزایش فشار خون
– پوکی استخوان
ارتباط سندروم کن (conn’s syndrome)با سرطان غدد فوق کلیوی
این بیماری با تولید بیش از حد هورمون آلدوسترون توسط غدد فوق کلیوی در ارتباط می باشد. این هورمون به حفظ تعادل الکترولیت های بدن کمک می کند.
برخی علایم سندرم کن عبارتند از :
– فشار خون بالا
– افزایش دفعات دفع ادرار
– تشنگی بیش از حد
– سطح پایین پتاسیم خون
فئوکروموسیتوم
فئوکروموسیتوم نوعی تومور غدد فوق کلیوی است که سبب تولید هورمون اپی نفرین و نوراپی نفرین می شود.
این دو هورمون در تنظیم فشار خون و ضربان قلب موثرند و در صورت اختلال در تولید آنها، علایم زیر به وجود می آید :
– سردرد
– ضربان سریع قلب
– تپش قلب
– تهوع و استفراغ

چه هنگام باید نزد پزشک رفت؟

– اگر شما در حال مصرف داروی کورتیکواستروئیدی برای بیماری خاصی هستید و علائمی را مشابه علائم سندرم کوشینگ دارید، بهتر است برای بررسی نزد پزشک بروید.
– حتی اگر از داروهای کورتیکواستروئید استفاده نمی کنید، ولی علائم مشابه علائم این سندرم را دارید، نزد پزشک بروید.

درمان سندروم کوشینگ

برای درمان این سندرم باید میزان هورمون کورتیزول در بدن تا حد طبیعی پایین آورده شود. راه‌های درمانی عبارتند از:

کاهش مصرف داروهای کورتیکواستروئید

اگر این سندرم در اثر مصرف دوز بالا و طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئید رخ داده باشد، پزشک دوز دارو را برای مدتی کم می کند تا علائم بیماری را کم کند. برخی موارد، پزشک استفاده از داروهای غیرکورتیکواستروئید را تجویز می‌کند. توجه کنید که فقط تحت نظر پزشک می‌توانید دوز داروها را تغییر دهید و یا آنها را مصرف نکنید. قطع ناگهانی این داروها می‌تواند باعث کاهش غیرطبیعی کورتیزول در بدن شود. با کم کردن تدریجی داروهای استروئیدی باعث می‌شوید که کورتیزول به حد طبیعی برگردد.

عمل جراحی

اگر علت بروز سندرم کوشینگ، وجود تومور باشد، پزشک عمل جراحی را توصیه می کند. اگر تومور در غده آدرنال (فوق کلیه)، ریه و یا پانکراس باشد، جراح با برش‌های کوچکی تومور را برمی‌دارد. بعد از جراحی، بدن شما نیاز به داروهای جایگزین کورتیزول دارد تا مقدار طبیعی کورتیزول را تولید کند و این روند ممکن است تا یک سال و یا بیشتر طول کشد. در برخی افراد، غده آدرنال عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهد، بنابراین این افراد مادام العمر نیاز به داروهای جایگزین کورتیزول نیاز دارند.

پرتودرمانی

اگر جراح نتواند به طور کامل تومور موجود در غده هیپوفیز را بردارد، از پرتودرمانی استفاده می‌کند. این روش برای افرادی که نیاز به جراحی ندارند هم استفاده می‌شود.

دارو درمانی

در صورت عدم موفقیت با جراحی و پرتودرمانی، داروها برای کنترل تولید کورتیزول مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای فروکش نمودن علائم بیماری و کاهش خطر جراحی، داروها را می‌توان قبل از جراحی هم استفاده نمود. در برخی مواقع، تومور و یا روش درمانی سبب کمبود دیگر هورمون‌های تولید شده توسط هیپوفیز و یا آدرنال می‌شود و پزشک داروهای جایگزین هورمون را تجویز می‌کند. اگر هیچ کدام از روش‌های درمانی فوق موثر واقع نشود، پزشک برداشتن غدد کلیوی (آدرنال) را پیشنهاد می‌کند. در این حالت، میزان  ACTH همچنان بالا خواهد بود و باعث افزایش رنگدانه در پوست می‌گردد.

درمان های خانگی

  • فعالیت بدنی آرام: به علت تضعیف عضلات، شما نیاز به فعالیت آرام دارید. ورزش کردن با شدت و مدت معین، احساس راحتی به شما می‌دهد. شما کم کم با پشتکار خود بهبود می‌یابید.
  • تغذیه: وزن اضافی خود را با یک رژیم لاغری مناسب کم کنید. با نظر پزشک، مکمل کلسیم و ویتامین D را با هم مصرف کنید تا جذب کلسیم زیاد شود و استخوان‌هایتان قوی گردند.
  • مراقبت از سلامت روان: افسردگی، عارضه جانبی سندرم کوشینگ می‌باشد. این مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • تسکین درد به آرامی: حمام آب گرم، ماساژ و ورزش‌هایی نظیر، ورزش های هوازی در آب و یا تای‌چی می توانند به کاهش درد عضلات و مفاصل کمک کنند.
  • ورزش دادن مغز: اگر شما دارای مشکلات ذهنی در نتیجه بروز این سندرم شدید، حل کردن جدول و درست کردن پازل می‌تواند عملکرد مغز را بهبود دهد.

پیشگیری از سندرم کوشینگ

– اگر شما از داروهای استنشاقی کورتیکواستروئید استفاده می کنید، پس از تنفس، دهانتان را بشویید.

– اگر متوجه ورم غیرطبیعی در صورت یا گردن، رشد زیاد موهای صورت در زنان و اختلال عملکرد جنسی در مردان شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

– نمک را کم مصرف کنید.
فشار خون بالا که یکی از علائم این سندرم می باشد، نیاز به کاهش نمک دریافتی دارد.

– گهگاه به متخصص غدد مراجعه کنید.
این متخصص، میزان کورتیزول خون شما را آزمایش می کند.

– به طور مکرر نزد چشم پزشک روید.
آب مروارید یکی از علائم سندرم کوشینگ است.
از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *