علت و درمان گوش درد و عفونت گوش در نوزادان،اطفال و کودکان

علت و درمان گوش درد و عفونت گوش در نوزادان،اطفال و کودکان

گوش درد و عفونت گوش

معمولاً هر زمانی که کودک دچار گوش درد شود، این شرایط نشانه اولیه ایجاد عفونت گوش است. به صورت عادی این شرایط برای هر دوی نوزادان و کودکان کم سن قابل مشاهده است و بطور خاص این مشکل ناحیه میانی و خارجی گوش را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. درد گوش می‌تواند به دلایل مختلف همچون وارد شدن ضربه به گوش، جمع شدن مایع در گوش به خاطر شنا کردن، مسدود شدن شیپور استاش، جمع شدن موم بیش از حد در گوش، یا عفونت گوش ناشی از بیماری ایجاد شود. در اکثر موارد، بهتر است با پزشک متخصص درباره درمان گوش درد صحبت شود، اما برخی روش‌های درمان خانگی می‌توانند نقش موثر در کاهش درد گوش کودک داشته باشند.

در صورتی که کودک شما در گوش درد یک یا چند مورد از علائمی بالینی زیر را نیز دارد هر چه سریع‌تر جهت معاینه و درمان به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید:

 • درد گوش شدید که با گذشت ۲ ساعت از مصرف ایبوپروفن تسکین پیدا نکند.
 • ایجاد ورم صورتی یا قرمز رنگ پشت گوش
 • سفت شدن گردن و ناتوانی در رساندن چانه به سینه
 • وارد شدن اشیای نوک تیز به کانال گوش (مثل مداد، چوب یا سیم)
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی (برای مثال کم خونی داسی شکل، ایدز، سرطان، پیوند اندام، مصرف داروهای استروئید خوراکی)
 • تب بالای ۴۰ درجه
 • عملکرد یا فعالیت کودک به صورتی که بسیار مریض به نظر برسد.
 • ایجاد شرایط اورژانسی برای کودک که نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

به منظور دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۷۵۱۳۹۰۰۰تماس حاصل نمایید.

گوش درد در کودکان- دلایل احتمالی


gdk1 علت و درمان گوش درد و عفونت گوش در نوزادان،اطفال و کودکان

با وجودی که اطلاعات زیر معمولاً به منظور تشخیص مشکل مورد استفاده قرار می‌گیرند، امکان استفاده از آن‌ها برای تشخیص علت ابتلا به درد گوش نیز وجود دارد. در حقیقت گوش درد دلایل مختلف داشته و در ادامه برخی از مهم‌ترین این دلایل ارائه شده است.

درد گوش به خاطر وارد شدن آسیب به آن

کانال گوش به شدت حساس بوده و به دلایل مختلف به سادگی می‌تواند دچار آسیب شود. یکی از رایج‌ترین عوامل تاثیرگذار بر آسیب‌دیدگی گوش تمیز کردن موم گوش با گوش پاک‌کن است. در حقیقت، در صورتی که گوش پاک‌کن بیش از حد به کانال گوش وارد شود، می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به پرده گوش شود. با وجودی که پرده گوش معمولاً به خودی خود بهبود پیدا می‌کند، فرآیند ترمیم در این شرایط تقریباً به دو ماه زمان نیاز دارد. همچنین به منظور کمک به بهبودی گوش، گاهی اوقات می‌توان از قطره گوش نیز استفاده کرد.

گوش درد به خاطر جرم گوش

هنگامی که جرم در کانال گوش ایجاد می‌شود، معمولاً افراد وسوسه می‌شوند از گوش پاک‌کن برای خارج کردن آن از گوش استفاده کنند. به هر حال، انجام این کار نه تنها می‌تواند باعث وارد شدن بیشتر جرم به کانال گوش شود، علاوه بر این می‌تواند آسیب‌های جدی برای گوش به همراه داشته باشد. در عوض، بهتر است به این منظور از قطره‌های تجویز شده توسط پزشک در این شرایط استفاده شود. این قطره‌ها به صورتی ساخته شده‌اند که از طریق آنها امکان نرم شدن موم و خارج شدن طبیعی آن از کانال گوش فراهم شود. در برخی موارد که چسبندگی موم گوش بسیار شدید باشد، پزشک ممکن است مجبور شود کانال گوش را پس از نرم شدن آن شستشو دهد.

گوش درد در نتیجه چسبندگی گوش

این مشکل بیشتر در بین کودکان مشاهده شده و کمتر بزرگسالان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. چسبندگی گوش زمانی ایجاد می‌شود که مایع گوش در نواحی عمیق آن جمع شود. گاهی اوقات این شرایط می‌تواند با از دست دادن شنوایی و وارد شدن فشار بیش از حد به گوش همراه شده و باعث ایجاد گوش درد شود. خوشبختانه، چسبندگی گوش معمولاً به خودی خود برطرف می‌شود.

درد گوش در نتیجه عفونت ناحیه خارجی آن

ورم گوش خارجی یا مشکل گوش شناگران عفونتی است که ناحیه خارجی گوش را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. علائم معمول مشکل گوش درد به شرح زیر هستند:

 • خارش شدید
 • درد شدید تشدید شونده
 • قرمز شدن نواحی اطراف گوش
 • خارج شدن مقادیر زیاد مایع از گوش
 • تخلیه چرک
 • مسدود شدن کامل یا محدود گوش در نتیجه ورم، جمع شدن مایع اضافی یا وارد شدن ذرات ریز به گوش
 • مشکلات شنوایی
 • در شرایط پیشرفت مشکل کودک ممکن است با تب و ورم غدد لنفاوی نیز در این رابطه مواجه شود.

گوش درد به خاطر عفونت گلو

در صورت چرک کردن گلو به همراه درد گوش، یکی از این شرایط می‌تواند از علائم مشکل دیگر باشد. هنگامی که گوش درد علامت ایجاد چرک در ناحیه گلو باشد، این شرایط می‌تواند در نتیجه ورم لوزه یا آبسه دور لوزه‌ای ایجاد شده باشد. با وجودی که برخی از موارد ورم لوزه بدون مصرف آنتی‌بیوتیک بهبود پیدا می‌کنند، سایر موارد آن ممکن است نیازمند درمان عفونت گوش باشند. علاوه بر این، در صورتی که مشکل به خاطر ورم دور لوزه‌ای باشد، لازم است با پزشک در این رابطه مشورت گردد، زیرا این شرایط می‌تواند به سرعت تشدید شده و مشکلات جدی برای بیمار به همراه داشته باشد. سایر علائم عفونت گلو به شرح زیر هستند:

 • سرفه کردن مداوم
 • سر درد متوسط یا شدید
 • احساس ناخوشی یا خستگی
 • ورم و دردناک شدن غدد لنفاوی در ناحیه گردن
 • از دست دادن صدا یا تغییر در شرایط تکلم

چه زمان لازم است با پزشک در این رابطه ملاقات شود


gdk2 علت و درمان گوش درد و عفونت گوش در نوزادان،اطفال و کودکان

هر زمانی که گوش درد و وزوز گوش برای مدت بیش از دو روز ادامه پیدا کند، به خصوص هنگامی که مشکل شدید بوده و با علائم گیجی و سر درد شدید همراه باشد، لازم است بلافاصله با پزشک در این رابطه تماس گرفته شود. هنگام مراجعه فرد به مطب، پزشک تلاش می‌کند با استفاده از روش‌های مناسب علت ایجاد مشکل را تشخیص دهد. به این ترتیب در صورتی که گوش درد به خاطر عفونت ایجاد شده باشد، احتمالاً برای بیمار مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز شده و بیمار لازم است دوره مصرف این داروها را تکمیل نماید. همچنین در مواردی که این مشکل به صورت مکرر برای کودک اتفاق افتد، احتمالاً پزشک از یک روش ساده که در آن لوله‌های کوچک در گوش قرار می‌گیرد، به منظور جلوگیری از گوش درد و یا عفونت بعدی گوش استفاده خواهد کرد.

گوش درد در کودکان- درمان‌های خانگی


gdk3 علت و درمان گوش درد و عفونت گوش در نوزادان،اطفال و کودکان

با وجودی که اکثر موارد عفونت شدید نیازمند مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک و نیز گاهی اوقات عمل جراحی هستند، استفاده از برخی روش‌های درمان خانگی می‌تواند به صورت طبیعی درد بیمار را تسکین داده و فرآیند ترمیم گوش را تسریع نماید. این روش ها به شرح زیر هستند:

گرم یا سرد کردن گوش‌ها

دقیقاً مشابه حالتی که به گوش یا دست شما آسیب وارد شده و فرد می‌تواند از کمپرس گرم یا سرد برای تسکین و بهبود مشکل استفاده کند، استفاده از این روش می‌تواند به کاهش درد گوش نیز کمک موثر نماید. انجام این کار از طریق پر کردن یک جوراب تمیز با یخ و یا گرم کردن جوراب به مدت یک دقیقه در مایکروویو امکان‌پذیر است. در صورتی که کمپرس گرم نتوانست به رفع مشکل شما کمک کند، سعی کنید از کمپرس یخ یا پارچه قرار گرفته در آب سرد بر روی نواحی دردناک بر روی گوش استفاده نمایید.

درمان با روغن

قرار دادن مقدار کمی روغن زیتون، روغن کرچک، یا روغن مینرال می‌تواند به کاهش مشکل کودک کمک کند. به این منظور می‌توان روغن را بر روی ناحیه ملتهب گوش چکانده و در نتیجه این کار احساس مناسب در فرد ایجاد کرده و با تسکین شرایط درد، فرآیند بهبود بیمار را سرعت بخشید. برای افرادی که به دنبال ترکیب کردن روغن و کمپرس گرم هستند، امکان گرم کردن روغن با یک دمای مناسب و استفاده از آن برای رفع مشکل وجود دارد، اما نباید دمای روغن به قدری زیاد باشد که به پرده گوش آسیب وارد نماید.

مصرف آدامس

جویدن آدامس می‌تواند به کاهش فشار وارد شده بر پرده گوش تاثیر گذاشته و این شرایط دقیقاً مشابه وضعیتی است که در آن جویدن آدامس می‌تواند از گرفتگی گوش در طول پرواز جلوگیری کند. روش‌های دیگر برای این منظور شامل مکیدن آب‌نبات، خمیازه کشیدن، و نوشیدن مقدار زیاد آب است.

مصرف داروهای قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک

مصرف داروهای مسکن درد که امکان تهیه آنها از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک وجود دارد (برای مثال استامینوفن و ایبوپروفن) می‌تواند به تسکین درد گوش کمک کند. به هر حال، هنگام مصرف این داروها لازم است توجه کافی برای همه افراد زیر ۲۰ سال وجود داشته باشد، زیرا در برخی موارد نادر مصرف این داروها می‌تواند با ابتلا به بیماری‌های خطرناک کبد و مغز همراه شوند. به غیر از این داروها، در این رابطه می‌توان برخی قطره‌های گوش قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک را نیز مصرف کرد.

اخطار

با وجودی که ممکن است برای برخی والدین تمیز کردن گوش با پارچه بی‌خطر به نظر برسد، نباید از این روش برای پاک کردن گوش کودک استفاده شود. در حقیقت انجام این کار می‌تواند باعث گیر افتادن چرک داخل گوش شده و فقط شرایط مشکل را تشدید نماید. علاوه بر این، در صورتی که کودک بیان کرد درد گوش وی به صورت یک‌باره متوقف شده است، این شرایط می‌تواند به معنی پاره شدن پرده گوش باشد. به همین خاطر در صورت مواجه شدن با این شرایط لازم است وضعیت کودک بلافاصله توسط پزشک تحت معاینه قرار گرفته و دیگر نباید از قطره‌های گوش برای وی استفاده شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *