عمل بینی: تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی و با حفظ عملکرد طبیعی آن

عمل بینی: تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی و با حفظ عملکرد طبیعی آن

عمل بینی

براساس گفته‌های سایت “جراحی پلاستیک“، جراحی تغییر شکل بینی چه به منظور اصلاح ساختارهای بینی و چه زیبایی بینی درهر صورت یک عمل پیچیده است که می‌تواند به تغیر شکل، بازسازی و ترمیم مشکلات بینی کمک کند. عمل بینی در ترمیم آسیب‌های بینی یا اختلالات تنفسی ناشی از آسیب‌های تروماتیک در صورت، بینی و ساختارهای بینی نیز موثر است.

 • عمل زیبایی بینی: نوعی جراحی است که با تنظیم سایز، شکل، طول و یا سایر نسبت‌های بینی موجب بهبود ظاهر بینی می‌شود. تنظیم نوک بینی و یا نواحی سوراخ بینی ممکن است از طریق جراحی خاص انجام شود.
 • عمل اصلاح بینی: جراحی بینی ممکن است به‌منظور بازگرداندن عملکرد بینی و یا کاهش مشکلات تنفسی مرتبط با آسیب بینی یا ناهنجاری‌هایی نظیر انحراف تیغه وسط بینی انجام شود.

شما  با استفاده از عمل بینی که در جهت زیبایی و یا  بهبود عملکرد بینی انجام می‌شود، می‌توانید ساختار بینی‌تان را تغییر دهید. یکی از خصوصیات مهم یک جراح زیبایی موفق و ماهر، توجه به جزئیات و بسنده نکردن به رفع مشکلات آشکار زیبایی است. مشاوره قبل از عمل با دکتر اکبری و حفظ ارتباط مداوم در طول چند هفته قبل از انجام عمل و مشاهده عکس جراحی بینی بیماران قبلی، اهمیت بسیار زیادی دارد. برای دریافت مشاوره در خصوص این نوع جراحی و یا جهت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

مزایای عمل بینی


عمل بینی1 عمل بینی: تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی و با حفظ عملکرد طبیعی آن

متناسب شدن اجزای صورت

بر طبق سایت “isaps“، از بارزترین مزایای عمل بینی می‌توان به تغییرشکل و تغییر سایز بینی اشاره کرد که موجب می‌شود بینی با سایر اجزای دیگر صورت متناسب‌تر و متعادل‌تر شود. از طریق عمل بینی می‌توان شکل بینی افرادی که دچار آسیب شده را زیبا و با سایر اجزای صورت متعادل کرد. اما با این وجود اغلب محدودیت‌هایی نیز برای عمل بینی وجود دارد.

تنفس و خواب بهتر

در طول عمل بینی، جراح به ترمیم ساختارهای درون بینی می‌پردازد. این کار ممکن است بافت‌هایی را که موجب اختلالات تنفسی شدند را بهبود بخشیده و حتی ممکن است در برخی بیماران به کاهش خروپف کمک کند. از طریق جراحی بینی می‌توان تیغه منحرف وسط بینی، پل بینی فرورفته و  آپنه خواب را ترمیم و یا اصلاح کرد. بعد از عمل اصلاح بینی برخی از بیماران می‌توانند بهتر نفس بکشند و حتی بعد از بهبود کامل، در شب بهتر بخوابند. اما در دوره بهبود باید صبور باشید و بتوانید تغییرات را درک کنید.

اعتماد به نفس

بهتر شدن ظاهر صورت که اغلب با جراحی بینی بدست می‌آید ممکن است تغییر قابل توجهی در زندگی نداشته باشد اما می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس و احساس خوش‌بینانه در فرد موثر باشد. جراحی بینی ممکن است برای افرادی که بینیشان دچار آسیب شده و سازگاری با تغییرات مرتبط با آسیب بینی برایشان سخت است مفید باشد.

انواع روش‌های عمل بینی


عمل بینی2 عمل بینی: تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی و با حفظ عملکرد طبیعی آن

عمل بینی به روش باز

عمل باز بینی یکی از رایج‌ترین روش‌های تغییر شکل بینی است.

 • در  جراحی بینی به روش باز، یک برش کوچکی در امتداد قسمت مرکزی پایه بینی (کولوملا) ایجاد می‌شود.
 • سپس پوست بینی بلند می‌شود. در این حالت متخصص جراحی پلاستیک می‌تواند غضروف زیرین استخوان‌های بینی را مستقیما مشاهده و تغییر شکل دهد.
 • در طول جراحی، متخصص جراحی زیبایی با استفاده از یک سری ابزار کوچک و بسیار تخصصی ساختارهای زیرین را تراشیده و شکل می‌دهد.

عمل بینی به روش بسته

 • در برخی موارد، عمل بینی از طریق ایجاد برش‌های بسیار کوچک در داخل هر یک از سوراخ‌های بینی انجام می‌شود.
 • مزیت این نوع جراحی این است که اسکارها معمولا داخل سوراخ‌های بینی پنهان می‌شوند.
 • نقطه ضعف این نوع روش این است که جراح از طریق سوراخ بسیار کوچک جراحی را انجام می‌دهد. درنتیجه نمی‌تواند بدون محدودیت به ساختارهای پیچیده داخل بینی مستقیما دسترسی داشته باشد. معمولا جراحی باز بینی گزینه بهتری برای انتخاب می‌باشد.

جراحی سپتوپلاستی

 • این نوع جراحی ممکن است برای بیمارانی که به دلیل انحراف تیغه بینی از مشکل کاهش جریان هوا رنج می‌برند یا نمی‌توانند به‌راحتی از راه بینی نفس بکشند مناسب باشد.
 • جراحی سپتوپلاستی این امکان را فراهم می‌کند تا جراح بتواند دیواره بین سوراخ‌های بینی و ساختارهای سخت داخل بخش فوقانی بینی را اصلاح نماید.
 • اصلاح انحراف تیغه بینی یا ترمیم ساختارهای درونی بینی می‌تواند تاثیرات چشمگیری در فرد داشته باشد.
 • سپتوپلاستی در برخی افراد (نه همه) می‌تواند خر و پف را کاهش دهد.

عمل بینی ترمیمی یا اصلاح جراحی پیشین

 • جراحی بینی ترمیمی می‌تواند شامل حذف باقی مانده‌ی استخوان اضافی یا غضروف در پل بینی و یا جراحی پیچیده‌تر باشد. تمامی روش‌های عمل بینی بسیار پیچیده هستند اما سختی و چالش عمل ترمیم بینی بیشتر است.
 • برخی از جراحی‌های ترمیمی ممکن است شامل بازبینی کل بینی باشد.
 • بیمارانی که در جراحی پیشین خود مقدار زیادی از بافت بینی خود را از دست داده‌اند ممکن است  بینیشان معیوب و بدشکل شده باشد. درچنین مواردی جراحی ترمیمی باید توسط جراح پلاستیک بسیار مجرب و با مهارت و تخصص دقیق در جراحی‌های پیچیده انجام شود.

مدت زمان عمل


رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد و طول عمل جراحی به تکنیک انتخابی جراح و حجم فعالیت‌های در نظر گرفته شده برای اجرا روی بینی بیمار بستگی دارد. همچنین انجام رینوپلاستی اصلاحی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. برای انجام این کار بیمار در حالت بی‌هوشی عمومی قرار می‌گیرد.

روش جراحی عمل بینی


جراحی با تجویز داروها و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

 • عمل بینی به روش باز با ایجاد برش‌های کوچک در امتداد بخش مرکزی پایه بینی (کولوملا) انجام می‌شود. این برش‌ها باعث می‌شوند تا کل پوست روی غضروف بینی بلند شود.
 • با این کار جراح می‌تواند به غضروف زیر استخوان‌های بینی دسترسی پیدا کرده و بتواند تغییر شکل و تنظیمات لازم را اعمال کند.
 • در عمل بینی به روش بسته چون برش‌های بسیار کوچک در داخل سوراخ بینی انجام می‌شوند درنتیجه هیچ اسکاری قابل رویت نخواهد بود. جراح با ایجاد یک سوراخ کوچک در داخل سوراخ بینی عمل را انجام می‌دهد. از آن‌جایی که در این روش پوست بینی بلند نمی‌شود درنتیجه جراح ممکن است دسترسی کمتری به ساختار بینی بیمار داشته باشد از این رو جراحی بینی به روش بسته شاید برای همه بیماران مناسب نباشد.
 • جراح بعد از ایجاد برش‌ها و با هدف دستیابی به زیبایی بیشتر یا عملکرد بهتر بینی، استخوان‌های داخل بینی بیمار را تغییر شکل داده، غضروف داخل بینی را کوچکتر و یا دوباره تنظیم می‌کند.
 • بعد از این‌که جراح متخصص، شکل، اندازه، نوک بینی، پهنا و سایر ویژگی‌های ساختارهای بینی بیمار را عمل کرد برش‌ها را بخیه می‌کند.
 • بعد از جراحی، دوره بهبود و التیام شروع می‌شود. سپری کردن دوره جراحی و بهبود می‌تواند یک دوره پراز هیجان باشد اما ممکن است در یادآوری انتظارات ما از عمل کمک کند. لطفا فراموش نکنید که باید در طول دوره بهبود کاملا صبور باشید. به نظر می رسد باتوجه به طولانی بودن دوره بهبود جراحی‌های صورت، نتایج جراحی بینی را باید بعد از چند ماه ( تا ۱ سال یا بیشتر) مشاهده کرد.

 

بهبود بعد از عمل


 • طول دوره بهبود به عوامل زیادی ازجمله آناتومی، انتخاب سبک زندگی، سلامت، ظرفیت بهبود و جراحی بستگی دارد.
 • فرایند بهبود و دوره التیام می‌تواند در هر فردی متفاوت باشد. سبک زندگی بعد از جراحی می‌تواند نتایج و بهبود جراحی را تحت تاثیر قرار دهد.
 • یادتان باشد که به اندازه کافی استراحت کنید، تغذیه خوب داشته باشید و سیگار نکشید.
 • قاعده کلی این است که بهبود اولیه معمولا ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد و مشاهده نتایج نهایی طولانی‌تر می‌باشد.
 • رفع اسکارها نیاز به زمان دارد و این پروسه برخی مواقع تا ۱ سال یا حتی بیشتر طول می‌کشد. رفع کامل تورم هم ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.
 • باید از دستورالعمل‌های ویژه‌ای که جراح ارائه می‌کند پیروی کرد و در تمام جلسات مشاوره بعد از عمل شرکت کرد.
 • از چسب و اسپلینت طبق دستورالعمل استفاده کنید و از مزایای محصولات بهبود سریع که برای کمک به بهبود و التیام سریع بیمار تدارک دیده شده‌اند بهره ببرید.
 • با جراح خود در ارتباط باشید و صبوری کنید تا بتوانید وقت کافی و مناسبی برای التیام داشته باشید.
 • بهتر است قبل از بازگشت به فعالیت‌های روزانه نظیر رانندگی، بلندکردن اجسام و ورزش با جراح خود مشورت کنید.

خطرات بالقوه و عوارض ناشی از رینوپلاستی


مشابه همه انواع عمل‌های جراحی، رینوپلاستی (عمل جراحی بینی) نیز ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض عمل دماغ ممکن است شامل گرفتگی بینی، ورم و کبودی بینی باشد. ورم به‌طور خاص در اطراف سر بینی مشاهده می‌شود. این موضوع می‌تواند برای چندین ماه تداوم داشته باشد، اما معمولاً برای دیگران واضح و آشکار نیست. برای کم کردن عوارض تنفسی جراحی بینی بعد از عمل باید به نکاتی که پزشک به شما می‌گوید، عمل کنید. در صورت عدم موفقیت در عمل جراحی بینی و ایجاد عوارض عمل بینی، ممکن است نیاز به عمل رینوپلاستی مجدد بر روی بینی برای اصلاح مشکلات ایجادشده وجود داشته باشد. در اصطلاح تخصصی به این نوع از عمل جراحی «رینوپلاستی اصلاحی» گفته می‌شود.

 بهترین راه برای حداقل کردن این عوارض مراجعه به یک جراح کاملاً با تجربه و دارای تخصص کافی در حوزه عمل بینی است. دکتر اکبری متخصص جراحی بینی با سال‌ها تجربه در این زمینه، به شما برای دستیابی به بهترین نتایج کمک می‌کند.

سوالات رایج در خصوص عمل بینی


سوالات متداول عمل بینی به شرح زیر است:

آیا جراحی عمل بینی موجب درد می‌شود؟

بیشتر جراحی‌ها در طول دوره اولیه التیام بعد از جراحی با ناراحتی و درد همراه هستند. از آن‌جایی که متغیرهای زیادی در تعیین میزان درد و ناراحتی وجود دارند درنتیجه تعیین دقیق سطوح ناراحتی ممکن است کمی دشوار باشد. ناراحتی‌های بعد از جراحی بیشتر شخصی هستند. درک و حساسیت به درد و ناراحتی در هر فردی منحصربه فرد است. خوشبختانه بیشتر دردهای دوره بهبود (خصوصا بعد از عمل جراحی) با پیروی دقیق از توصیه‌های جراح و دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های بعد از جراحی قابل کنترل هستند. در طول بهبود باید به‌طور مرتب با تیم جراحی در ارتباط بود.

برای کاهش درد چه مراحلی را باید طی کرد؟

رویکرد پزشک برای تهسیل روند التیام و درمان کمک می‌کند تا بیمار در اسرع وقت به فعالیت‌های روزانه خود بازگردد. هدف جراحان متخصص زیبایی این است که کمک کنند تا در طول دوره جلسات قبل از جراحی، در حین جراحی و حتی دوره بهبود بعد از عمل بینی  تا جایی‌که امکان دارد بیمار احساس راحتی کرده و بدون درد باشد. پک‌های مختص بهبود سریع بعد از جراحی، حاوی محصولاتی هستند که به‌منظور تسریع روند بهبود دراختیار بیمار قرار می‌گیرند. البته ناگفته نماند که خواب خوب و کافی هم می‌تواند در روند التیام موثر باشد.

چه موقع بعد از جراحی عمل بینی می‌توان به کار بازگشت؟

قبل از بازگشت به کار و سایر فعالیت‌های روزانه نظیر رانندگی ممکن است بیمار مجبور باشد زمان کافی را به بازیابی و التیام اختصاص دهد که این زمان ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. البته این موضوع می‌تواند به نوع عمل دماغ و نوع کار فرد بستگی داشته باشد. بسیاری از بیماران ممکن است تقریبا ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل به کار خود بازگردند. اگر کار شما به‌گونه‌ای است که به فعالیت شدید بدنی نیاز دارید بنابراین ممکن است به زمان بیشتری برای استراحت و بهبود نیاز داشته باشید. قبل از شروع مجدد فعالیت‌های خاص، درصورت امکان سعی کنید دوره بهبود ۴ تا ۶ هفته‌ای را طی کنید.

آیا بعد از جراحی باید ۱ شب در بیمارستان بستری شوم؟

معمولا بعد از بیشتر عمل‌های بینی بیمار باید ۱ شب در بیمارستان بستری شود. این کار کمک می‌کند تا بیماران مراقبت‌ها و نظارت‌های بعد از عمل را دریافت کنند. به‌عنوان بخشی از یک طرح جراحی، پزشک ممکن است گزینه و روش‌های مختلفی را پیشنهاد دهد که امکان دستیابی به نتایج بهینه جراحی بینی یا عمل ترمیم بینی که بیمار درصدد آن است را فراهم کنند.

آیا قبل از عمل بینی باید سیگار کشیدن را ترک کنم؟

سیگار کشیدن معمولا برای التیام مضر است. این کار موجب می‌شود میزان اکسیژن موجود در خون که به پوست منتقل می‌شود و در التیام برش‌های جراحی مفید هستند کاهش یابد. افرادی که سیگار می‌کشند معمولا دچار کندی روند بهبود شده و سایر عوارض جانبی دیگر در آن‌ها افزایش می‌یابد. اگر هنوز سیگار را ترک نکردید طبق توصیه پزشک مجبور خواهید بود حداقل ۶ هفته قبل از  موعد جراحی سیگار را ترک کنید درغیر اینصورت با خطرات زیاد عوارض جانبی و التیام ضعیف مواجه خواهید شد.

تا چه مدت بعد از عمل بینی باید برای بازگشت به ورزش صبر کرد؟

متخصصین جراحی پلاستیک معمولا توصیه می‌کنند قبل از بازگشت به ورزش‌های سبک تا شدید حداقل ۴ تا ۵ هفته صبر کنند. اما با این وجود قبل از بازگشت به انجام هر نوع فعالیت ورزشی و یا سایر فعالیت‌های مشابه باید با متخصص جراح خود مشاوره کرد. بهتر است در تمام مدت دوره بهبود و التیام با جراح همکاری کرد. همکاری با جراح تاثیرات مثبتی در حفظ نتایج جراحی خواهد داشت.

برای کاهش هرگونه اسکار بعد از جراحی چه کاری می‌توان انجام داد؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم عمل باز بینی از طریق برش‌های کوچک در امتداد بخش مرکزی پایه بینی (کولوملا) انجام می‌شود که ممکن است منجربه تشکیل اسکارهای کوچک و قابل رویت شود. اما در عمل بسته بینی برش‌ها در داخل سوراخ‌های بینی انجام می‌شوند درنتیجه قابل رویت نخواهند بود. مراقبت‌های بعد از جراحی می‌تواند در تشکیل اسکار موثر باشد. بنابراین بهتر است از دستورالعمل‌های بعد از جراحی با دقت پیروی کرده و استفاده از چسب و اسپیلنت را طبق توصیه جراح فراموش نکرد. درمان‌های مختلفی ازقبیل لیزر فراکسل و درمان درماپن یا لیزر با سطح نور کم، برای بیمارانی که به چنین خدماتی احتیاج دارند وجود دارد. حتما درباره روش‌های کاهش احتمال تشکیل اسکار و این‌که معمولا میزان تشکیل آن چقدر است با جراح خود مشورت کنید.

چه مدت باید از اسپیلنت بینی استفاده کنم؟

جراح معمولا بیمار را مستلزم می‌کند تا بعد از عمل بینی به مدت ۷ تا ۱۰ روز از اسپیلنت بینی استفاده کند. البته این مدت زمان بسته به شرایط عمل بینی در هر فردی ممکن است متفاوت باشد. اسپیلنت بینی به کاهش تورم و پیشگیری از تغییر غضروف بینی کمک خواهد کرد. درحقیقت اسپیلنت بخش مهم التیام است و دستیابی به نتایج مطلوب را تضمین می‌کند.

هزینه عمل بینی چقدر است؟

متخصص جراح پلاستیک باتوجه به نوع جراحی، بیمارستان و مدت زمان بستری در بیمارستان حدود قیمت عمل بینی را به بیمار خواهد گفت. در مشاوره اولیه، یک قیمت دقیق که شامل هزینه جراح، هزینه بیهوشی، هزینه دستیار جراح و هزینه بیمارستان است برای انتخاب عمل بینی به بیمار ارائه خواهد شد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

به این پست امتیاز دهید.
عمل بینی: تغییر شکل بینی با هدف زیباسازی و با حفظ عملکرد طبیعی آن
۳ از ۳ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *