عمل جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش (تمپانوپلاستی)

عمل جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش (تمپانوپلاستی)

ترمیم پارگی گوش

پارگی پرده گوش (یا به اصطلاح پزشکی سوراخ شدن پرده تمپان یا پرده صماخ)، یک سوراخ یا پارگی است که در بافت نازکی که کانال گوش را از گوش میانی جدا می‌کند، ایجاد و باعث ناشنوایی می‌شود. پارگی گوش احتمال ابتلای گوش میانی به عفونت یا آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهد. معمولاً پارگی گوش ظرف مدت چند هفته بدون نیاز به درمان بهبود می‌یابد، اما در برخی موارد ممکن است برای درمان پارگی پرده گوش نیاز به انجام عمل جراحی باشد.

اگر پرده گوش شما پاره شده و بر زندگی شما تأثیر منفی گذاشته است، باید نسبت به درمان آن اقدام کنید. متخصصین ما در کلینیک دکتر اکبری وضعیت شما را ارزیابی کرده و بسته به نوع سوراخ یا پارگی ایجاد شده، روش مناسب برای درمان آن را به کار می‌برند. اصلی‌ترین روش برای درمان پارگی پرده گوش، تمپانوپلاستی است که یک روش جراحی برای ترمیم پارگی گوش است. به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

paregigoosh1 عمل جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش (تمپانوپلاستی)

علل پارگی پرده گوش

برخی دلایل سوراخ شدن پرده گوش عبارتند از:

 • عفونت گوش میانی (اوتیت مدیا): عفونت گوش میانی باعث تجمع مایعات و افزایش فشار بر گوش میانی می‌شود و پاره شدن پرده گوش را به همراه دارد.
 • تغییر ناگهانی فشار هوا داخل گوش (باروتروما) مانند آنچه ممکن است در سفرهای هوایی یا غواصی رخ دهد.
 • صدای بلند ناگهانی (تروما آکوستیک) مانند صدای انفجار.
 • جراحت و آسیب‌دیدگی ناشی از برخورد اجسام به گوش مانند رفتن چوب در گوش.
 • ضربه سخت به گوش یا سر مانند آسیب‌دیدگی‌های سر در ورزش.

برخی از دلایل غیرمعمول پاره‌شدن گوش عبارتند از:

 • شست‌وشوی گوش: آسیب‌دیدگی‌های تصادفی در خلال شست‌وشوی گوش (فرایندی که پزشکان برای شستن گوش و رفع انسدادهای آن به کار می‌برند).
 • اختلالات شیپور استاش (لوله کوچکی است که وظیفه کنترل فشار در داخل گوش را به عهده دارد.)

علائم پارگی پرده گوش

علائم و نشانه‌های پاره شدن پرده گوش عبارتند از:

 • درد گوش که به سرعت برطرف می‌شود.
 • تخلیه چرک بی‌رنگ یا خونابه از گوش
 • ناشنوایی
 • صدای زنگ در گوش
 • احساس سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ ناشی از سرگیجه و دوران سر

 

انواع پارگی پرده گوش ‌

سوراخ در حاشیه پرده گوش

در این حالت سوراخی در حاشیه پرده گوش و در قسمت اتصال کانال گوش به پرده ایجاد می‌شود. در برخی موارد ممکن است پوست کانال گوش در گوش میانی رشد کند و باعث ابتلا به کلستاتوم شود.

سوراخ پرده مرکزی گوش

پرده گوش ممکن است از هر قسمتی دچار پارگی می‌شود. سایز پارگی گوش ممکن است از یک سوراخ کوچک تا پارگی کامل پرده باشد.

پارگی آتیک پرده گوش

این نوع پارگی و سوراخ شدن در قسمت فوقانی گوش اتفاق می‌افتد که در برخی موارد به آن پارگی آتیک گوش نیز گفته می‌شود. پارگی گوش در این ناحیه ممکن است با انقباضات گوش یا کلستاتوم در ماستوئید همراه باشد.

 

عوارض جانبی پارگی پرده گوش

از آنجا که پرده گوش نقش مهمی در شنوایی اصوات دارد، آسیب‌دیدگی پرده گوش باعث ایجاد اختلال در شنوایی می‌شود. معمولاً این مشکلات پس از بهبود پرده گوش از بین می‌روند. پرده گوش همچنین نقش مهمی در حفاظت از قسمت داخلی گوش دارد. این پرده به‌عنوان یک مانع بین گوش میانی و گوش خارجی از ورود آب، باکتری و مواد دیگر به داخل گوش جلوگیری می‌کند. اگر غشا آسیب ببیند، باعث عفونی شدن گوش میانی می‌شود. اگر عفونت در گوش مزمن شود، اختلالات شنوایی تشدید شده و به مدت زیادی باقی مانده و حتی ممکن است دائمی شود.

یکی دیگر از عوارض پارگی پرده گوش، شکل‌گیری نوعی کیست پوستی به نام کلستاتوم است. این اتفاق زمانی می‌افتد که آثار مخروبه کانال گوش وارد گوش میانی شود. با رشد این کیست ممکن است استخوان‌های گوش میانی آسیب‌دیده و باعث ایجاد مشکلات جدی برای فرد شوند.

 

 

اقدامات درمانی پارگی پرده گوش

پچ پرده گوش

اگر سوراخ یا پارگی پرده گوش به‌طور طبیعی بهبود نیافت، متخصص گوش، حلق و بینی ممکن است آن را با پچ ببندد. با انجام این روش که در مطب انجام می‌شود، متخصص گوش، حلق و بینی از مواد شیمیایی در لبه‌های پارگی استفاده کرده و به تحریک رشد آن کمک می‌کند و در نهایت با یک پچ سوراخ را می‌بندد. ممکن است نیاز باشد که این عمل چندین مرتبه تکرار شود.

paregigoosh2 عمل جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش (تمپانوپلاستی)

 

تمپانوپلاستی

تمپانوپلاستی یک عمل جراحی اساسی است که توسط جراح گوش به منظور ترمیم پارگی و سوراخ شدن پرده گوش انجام می‌شود. عمل جراحی تمپانوپلاستی به طرق مختلف صورت می‌گیرد که روش به کار برده شده برای هر بیمار به سن وی، علت پاره شدن پرده گوش، محل و سایز پارگی و جراحی‌های انجام شده احتمالی در گذشته بستگی دارد. برخی از این روش‌های جراحی عبارتند از:

 • پچ تمپانو:  این جزئی‌ترین نوع جراحی است که در مطب برای بزرگسالان و برای کودکان تحت بیهوشی انجام می‌شود. در این روش لبه‌های پاره شده پرده گوش با ابزار خاصی تحریک و یک پچ نازک بیولوژیک در سوراخ قرار داده می‌شود و با یک قطره خون نگه داشته می‌شود. این عمل در مدت چند دقیقه انجام شده و با درد کمی همراه است. بیمار پس از ۶ هفته دوباره به پزشک مراجعه می‌کند تا از بهبودی پارگی پرده گوش اطمینان حاصل شود. در این مدت نباید آب وارد گوش شود و همچنین می‌بایست از انجام فعالیت‌های سنگین و ضربه به بینی اجتناب شود.
 • تمپانوپلاستی چربب: این روش نیز یک جراحی جزئی است که در مطب انجام می‌شود و در آن لاله گوش فریز شده و مقدار کمی چربی از آن برداشته می‌شود. پرده گوش تحریک شده و داخل پارگی پرده گوش چربی قرار داده می‌شود. این عمل ظرف مدت ۱۵ دقیقه انجام شده و پس از آن لاله گوش نیز بخیه می‌شود.
 • تمپانوپلاستی میانی: این عمل در اتاق عمل و تحت بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. تمپانوپلاستی میانی در کانال گوش و معمولاً از طریق یک شکاف در پشت گوش انجام می‌شود. شکاف‌ها در کانال گوش ایجاد شده و باقی‌مانده پرده گوش برداشته می‌شود. در این روش که ممکن است کانال گوش عریض شود، بافت پیوندی از عضلات گوش (فاسیا) یا غضروف گرفته شده و در زیر پرده گوش قرار داده می‌شود. بافت مذکور در گوش میانی و کانال گوش قرار داده شده و به پرده گوش وصل می‌شود تا بهبود یابد. این عمل ظرف مدت ۱ تا ۲ ساعت انجام می‌شود.
 • تمپانوپلاستی جانبی: این عمل تحت بیهوشی عمومی در گوش با سوراخ‌های بزرگ انجام می‌شود. سوراخ‌ها در قسمت پرده گوش یا در مواردی که جراحی‌های قبلی برای بستن سوراخ گوش موفقیت‌آمیز نبوده، ایجاد می‌شود. این عمل از طریق ایجاد شکاف‌هایی در پشت گوش انجام شده و کانال گوش پهن می‌شود. قسمتی از پرده گوش یا کل پرده گوش نیز در این عمل برداشته می‌شود. بافت فاسیا برداشته شده و برای ساخت پرده جدید گوش به کار برده می‌شود. این عمل در مدت ۲ تا ۲٫۵ ساعت انجام می‌شود.

paregigoosh3 1 عمل جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش (تمپانوپلاستی)

 

خطرات احتمالی و عوارض جانبی تمپانوپلاستی

عوارض جانبی در این روش به ندرت اتفاق می‌افتند. با این حال شما باید در مورد احتمال بروز عوارض جانبی در هر مورد با جراح مشورت کنید.

 • سرگیجه: سرگیجه تا چند ساعت پس از انجام عمل جراحی طبیعی است. در موارد نادر ممکن است سرگیجه طولانی‌تر شود.
 • ناشنوایی: در تعداد بسیار اندکی از بیماران ممکن است گوش داخلی آسیب بیند.
 • وزوز گوش: در برخی موارد ممکن است بیماران صداهایی در گوش خود بشنوند که ممکن است باعث تشدید اختلالات شنوایی شود.
 • واکنش به پانسمان گوش: در برخی موارد ممکن است در کانال گوش واکنش‌های آلرژیک نسبت به پانسمان ایجاد شود. در صورت بروز این مشکل، لاله گوش متورم و قرمز می‌شود. شما باید به جراح مراجعه کرده تا پانسمان را از داخل گوش شما بردارد. واکنش آلرژیک پس از چند روز برطرف می‌شود.
به این پست امتیاز دهید.
عمل جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش (تمپانوپلاستی)
۵ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

15 دیدگاه ها

 1. محمدخواجوی می‌گه:

  سلام پرده گوش من پاره شد در اثر سیلی بعد من شیش ماه صبر کردم جوش نخورد با اینکه قطره درونش میریختم دکتر داده بود الان عمل کردم جوش خوردگوشم تق پوق میکنه روان نیست فکر میکنم احساس پری تو گوشم هستش خیلی اذیتم چیکار کنم صدای منگ منگ تو گوشم میپیچه

 2. سلین می‌گه:

  سلام خسته نباشید من همسرم در سن حدودا ۹ سالگی با سیلی پرده گوشش آسیب دیده بعد از مدتی از گوش هاش چرک میومده و خیلی زیاد بود بعد که به دکتر مراجعه میکنن دکتر براش سرم مینویسه و چرک قطع میشه اما الان ۲۴ سالشه و هنوز درد گوش داره و شنواییش خیلی پایین اومده.بعد از حمام رفتن خیلی اذیت میشه و درد داره.
  سر درد های پشت گوش هم گاهی میگیره.آیا نیاز به عمل داره؟

 3. مهناز.ف می‌گه:

  سلام به سوال فوری دارم تو روخدا فورا جوابب بدید؟ ایا باعمل ترمیم پرده گوش به علت پارگی پرده گوش، آیا قدرت شنوایی بر میگردد، یا دیگر مثل قبل نمیشود، و اندکی شنوایی پیدا میشود…
  من امروز پرده گوشم پاره شده به مقدار زیاد، قراره عمل بشم..
  اگر میشود فورا به سوالم جواب دهید …

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   مهناز عزیز
   اولا :منظور از این سایت به هیچ عنوان پاسخگویی به موارد اورژانسی نمی باشد و چنین امکانی برای ما وجود ندارد.
   ثانیا: عمل ترمیم پرده گوش عمدتا به منظور پوشاندن گوش و جلوگیری از عفونت آن در آینده و همچنین جلوگیری از کاهش شنوایی بیشتر و پیشرونده ، که فرد ممکن است تا پایان عمر درگیر آن باشد، می باشد. ممکن است شنوایی شما بعد از جراحی بهتر شود یا به میزان قبلی باقی بماند.

 4. لیلا می‌گه:

  سلام دکتر
  من نزدیک ۳۰ ساله که پرده گوشم آسیب دیده و مستمرا گوشم چرک میکنه و همیشه مشکل جدی واسم تولید کرده از جمله در زمستان و اینکه در اثر بی دقتی خودم آب توی گوشم رفته …
  ولی سوالم اینکه آیا با عمل گوش درصد موفق بودن آن چقدره ؟ آیا تا حدودی شنوایی برمیگرده و یا دیگه چرک نمیکنه یا نه همین مشکلات باز بعد از عمل هست مثلا من نمی تونم استخر برم واسه وضعیت گوشم برم آیا بعد از عمل این امکان هست یا نه فرقی نمیکنه
  ممنونم میشم دکتر جواب مرا بدهید
  با سپاس از شما

 5. علی اکبر می‌گه:

  سلام آقای دکتذ همسرم چندین سال است از پارگی گوش چپش زجر می کشد و چرک از گوشش خارج می شود.جوری که سرایت به لثه ها دندانش کرده و چشمش دیدش تار شده
  سئوال خدمتان داشتم آیا عمل موفقی خواهد داشت چون واقعا ترس عمل ایشان را به این روز انداخته.

 6. Yasin می‌گه:

  سلام خدمـــت شما داکتر صاحب محترم.
  یک سوال داشتم داکتر صاحب اگر حلق یا گلو کسی مشکل داشته باشد یا گوشت اضافه داشته باشد بر شینوایی کسی تأثیرش میگذارد.
  و یک سوال دیگر هم من بر اثر سیل پرده هر دو گوش خود را از دست داده ام با جراحی میشه دوباره شینوایی خود را دریافت کنم اما چند درصد سن ام ۲۰ سال است لطفأ جواب بدهید ممــــــــــنون

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   برخی بیماری ها مانند لوزه سوم بر شنوایی تاثیر دارد. با عمل پرده گوش ممکن است شنوایی شما بهتر شود ولی این عمل بیشتر به منظور جلوگیری از عفونت انجام می پذیرد.

 7. زهرا فتحی می‌گه:

  سلام، پرده گوش همسرم در اثر سیلی آسیب دید و بعد از مراجعه به پزشک ایشون سریع گفتن باید عمل بشه ولی ما نمیدونیم کدوم نوع از عمل هایی که شما فرمودید انجام شده. همسرم قبل عمل به گفته خودش احساس میکرد گوشش پرپر میکنه ینی همون نوعی وزوز کردن، و الان هم بعد ۲۴ساعت از عمل میگه همون مشکل رو داره
  آیا این مسیله طبیعیه؟! یا نشونه اینکه موفقیت آمیز نبوده عمل؟! رفع میشه این حالت؟!!

 8. محمد می‌گه:

  سلام
  پرده گوش من چندین ساله پاره شده و الان به دکتر مراجعه کردم که می گوید باید عمل شود و در صورتی که من دیابت و مشکل گرفتگی عروق دارم و آنژیوپلاستی هم کرده ام و بالای ۶۰ سال سن دارم و دکترم بعد از آگاه شدن از این بیماریها گفت که عمل نمی توانیم بکنیم. حالا به نظر شما می شود عمل کرد و بهبودی حاصل می شود؟
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *