عمل جراحی آندوسکوپی سینوس یا سینوزیت بینی

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس یا سینوزیت بینی

آندوسکوپی سینوس

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

جراحی سینوس طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است. در گذشته جراحی سینوس از طریق ایجاد برش‌های خارجی، یعنی بریدگی‌های روی صورت و دهان، انجام می‌شد و به پانسمان گسترده بینی نیاز داشت، برای مثال گاز پانسمان یا مواد دیگر برای کنترل خونریزی پس از جراحی در بینی قرار داده می‌شد، بیمار پس از عمل سینوس درد و ناراحتی قابل توجهی را تحمل می‌کرد و دوران بهبود نیز غالباً طولانی بود.

اما امروزه جراحی سینوزیت با بهره‌گیری از پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی، از جمله آندوسکوپی بینی، عملی است که به راحتی بر روی بینی انجام می‌شود بدون این که برشی روی صورت یا دهان ایجاد شود. جراح با استفاده از آندوسکوپ می‌تواند از طریق دوربین فیلمبرداری خاص متصل به آندوسکوپ داخل بینی و سینوس‌ها را ببیند. عمل آندوسکوپی سینوس در حال حاضر با حداقل نیاز به پانسمان بینی، درد خفیف و دوران بهبود کوتاه پس از عمل انجام می‌شود.

جراحی آندوسکوپی سینوس به منظور بهبود تخلیه سینوس‌ها، افزایش جریان هوا و بهبود عملکرد تنفسی بینی انجام می‌شود و اهداف آن عبارت است از:

 • کاهش تعداد دفعات و شدت عفونت سینوس
 • بهبود علائم مرتبط با سینوزیت
 • بهتر جریان یافتن هوا در بینی
 • بهبود حس بویایی بیمار

در صورتی که شما با مشکلاتی مانند سردردهای شدید سینوسی ،پولییپ بینی و سختی تنفس از مسیر بینی مواجه هستید، جراحی سینوسی بینی ممکن است گزینه مناسب برای درمان باشد. با این وجود تشخیص و انتخاب این درمان نیاز به معاینه توسط جراح گوش و حلق و بینی  دارد. جهت دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس  حاصل نمایید.

ضرورت انجام آندوسکوپی بینی


gt عمل جراحی آندوسکوپی سینوس یا سینوزیت بینی

جراحی آندوسکوپی سینوس عموماً برای درمان بیماری‌های التهابی و عفونی سینوس انجام می‌شود. متداول‌ترین کاربردهای عمل سینوس عبارت است از:

 • درمان سینوزیت مزمن مقاوم در برابر دیگر درمان‌ها
 • سینوزیت عود کننده
 • ض
 • پولیپ آنتروکوانال
 • موکوسل سینوس
 • برش گزینشی تومورها
 • بستن مسیر تخلیه مایع مغزی ـ نخاعی (CSF)
 • رفع فشردگی اربیت، برای مثال افتالموپاتی گریوز
 • رفع فشردگی عصب بینایی
 • داکریوسیستورینوستومی (DCR)
 • اصلاح آترزی کوآن (بسته بودن انتهای بینی)
 • خارج کردن اشیاء خارجی
 • کنترل خونریزی از بینی (خون دماغ)
 • درمان سردرد سینوزیت

آمادگی قبل از عمل


اکثر جراحان به بیماران توصیه می‌کنند که از مصرف داروهای منجر شونده به خونریزی مانند فراورده‌های آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنند. به علاوه بعضی ویتامین‌ها، داروهای گیاهی و ادویه‌ها مانند ویتامین E، سیر، ژینکو و جینسینگ نیز احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد. از برخی بیماران خواسته می‌شود آنتی بیوتیک و یا استروئید پیش از جراحی سینوس مصرف کنند. روش آمادگی پیش از جراحی تابعی از شرایط بیمار و نظر و تشخیص جراح است، بنابراین در صورت وجود هر گونه سوال درباره مناسب و بی‌ضرر بودن مصرف انواع داروها حتماً با جراح خود مشورت کنید. اکثر جراحان فهرست داروهایی را که نباید قبل از جراحی مصرف شود در اختیار بیماران قرار می‌دهند.

چگونگی انجام جراحی آندوسکوپی سینوس


nh عمل جراحی آندوسکوپی سینوس یا سینوزیت بینی

عمل آندوسکوپی سینوس با استفاده از بی‌حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی قابل انجام است؛ در روش عمل حفره سینوس یا بینی بی‌حس می‌شود، اما بیمار هوشیار است یا تحت تاثیر آرام‌بخش سبک قرار دارد؛ اما اگر بیهوشی عمومی انتخاب شده باشد، بیمار در طول جراحی به خواب می‌رود. در جراحی سینوس یک تلسکوپ کوچکی (آندوسکوپ بینی) وارد سوراخ بینی می‌شود تا جراح بتواند داخل بینی و سینوس‌ها را ببیند. هدف از عمل سینوس این است که کانال‌های باریک اتصال دهنده سینوس به بینی تعیین شود، این منافذ یا کانال‌ها بزرگ شود و تخلیه سینوس‌ها به بینی بهتر شود. اکثر افراد در هر طرف صورت چهار سینوس و در مجموع هشت سینوس دارند که سینوس ماگزیلاری، اتموئید، اسفنوئید و فرانتال نامیده می‌شوند و به ترتیب در گونه، بین دو چشم، دقیقاً در مرکز سر و در پیشانی قرار دارند. البته برخی به دلیل تفاوت‌های میان‌فردی همه این سینوس‌ها را ندارند یا این که سینوس‌ها در جراحی‌های قبلی باز شده‌اند. سینوزیت و آلرژی ممکن است همه یا تعدادی از سینوس‌ها را درگیر کند. با توجه به علائم، معاینه متخصص و سی تی اسکن مشخص می‌شود که کدام سینوس‌ها باید باز شود. جراح گاهی در عمل آندوسکوپی سینوزیت تیغه وسط بینی که دو طرف بینی را از هم جدا می‌کند نیز صاف می‌کند. شاخک یا توربین بینی که به عنوان فیلتر یا صافی عمل و هوای داخل بینی را مرطوب می‌کند نیز گاهی به جراحی نیاز دارد. به علاوه روش پیشرفته‌ای وجود دارد که در آن از بالون برای وسیع کردن منفذ سینوس استفاده می‌شود، این تجهیزات را می‌توان در جراحی سینوس نیز به کار برد. این عمل تحت شرایط خاص و برای برخی بیماران در مطب قابل انجام است.

مراقبت پس از جراحی


yui عمل جراحی آندوسکوپی سینوس یا سینوزیت بینی

خونریزی و ناراحتی خفیف ظرف ۲ هفته نخست پس از جراحی طبیعی است. جراحان معمولاً از بیماران خود می‌خواهند که به مدت ۳ هفته هر هفته برای مراقبتهای جراحی اندوسکوپی بینی و خارج کردن مخاط و خون خشک شده به کلینیک مراجعه کنند.

بیماران در دوران بهبود با موارد زیر مواجه می‌شوند:

 • پانسمان و بستن بینی با گاز پانسمان به منظور جذب ترشحات خونی
 • مصرف آنتی بیوتیک
 • استفاده از اسپری بینی حاوی استروئید به مدت ۶ ماه یا بیشتر برای کاهش التهاب
 • شستشو با محلول آب نمک به منظور مرطوب نگه داشتن مجرای بینی
 • اجتناب از فعالیت‌هایی مانند فین کردن، ورزش سنگین و خم شدن رو به جلو به مدت چند روز
 • استفاده از مرطوب کننده به ویژه در اتاق خواب به منظور مرطوب نگه داشتن هوا

مزایای جراحی آندوسکوپی بینی


عمل آندوسکوپی بینی علائم حدود ۹۰ درصد از بیماران را بهبود می‌دهد. با این حال جراحی همواره سینوزیت را به طور کامل از بین نمی‌برد و برخی بیماران باید عمل دوم انجام دهند.

چنانچه در کنار جراحی از دارو و درمان خانگی نیز به منظور جلوگیری از عفونت‌های سینوسی بهره گرفته شود، بهترین نتیجه به دست می‌آید. در صورت مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت ضرورت انجام جراحی دوم از بین می‌رود و سینوس مجدداً عفونت نمی‌کند.

عوارض عمل


جراحی آندوسکوپی سینوس نیز ممکن است مانند هر جراحی دیگری عوارضی را به همراه داشته باشد. البته چنانچه عمل سینوس توسط جراح مجرب آموزش دیده در زمینه روش‌های جراحی آندوسکوپی انجام شود، کاملاً ایمن خواهد بود.

تعداد اندکی از بیماران پس از عمل با عوارض جزیی مانند اتصال بافت همبند جای زخم به بافت مجاور یا کبودی و ورم اطراف چشم روبرو می‌شوند. عوارض جدی مانند خونریزی شدید، صدمه دیدن ناحیه چشم یا آسیب مغزی در کمتر از یک درصد بیماران بروز می‌یابد. در هر حال اکثر عوارض این جراحی به خوبی مدیریت می‌شود و همچنین می‌توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

روش‌های جایگزین


ادامه دادن درمان دارویی و انجام ندادن جراحی همواره یک جایگزین جراحی آندوسکوپی منجر می‌شود. درمان دارویی عمدتاً شامل آنتی بیوتیک و یا استروئید در کنار دیگر داروها می‌شود. در صورت تمایل به انجام جراحی توصیه می‌شود با دو جراح مختلف مشورت کنید تا بتوانید تصمیمی آگاهانه اتخاذ فرمایید.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
عمل جراحی آندوسکوپی سینوس یا سینوزیت بینی
۴٫۷۵ از ۴ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *