عمل جراحی ترمیم بینی (جراحی ثانویه)

عمل جراحی ترمیم بینی (جراحی ثانویه)

عمل جراحی ترمیم بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

ترمیم بینی یا جراحی ترمیمی بینی در واقع عمل ترمیمی بینی و یک جراحی بینی ثانویه است و پس از اولین عمل رینوپلاستی بینی در صورتی که نتایج اولیه به دلخواه بیمار نبود، انجام می‌گیرد و به روتوش (رتوش) بینی می‌پردازد. عمل مجدد بینی در بسیاری از موارد از اولین عمل جراحی بینی گران‌تر می‌شود، زیرا جراح باید به بازسازی و تغییرات بیشتری برای بار دوم بپردازد.

بسیار از افراد با وجود مراقبت های بعد عمل بینی از نتیجه عمل بینی اولیه خود راضی نیستند. بیش از ۹۰  درصد آن‌ها علت این امر را ناآگاه بودن پزشک از ظاهر بینی متناسب با صورتشان و یا عدم تجربه کافی پزشک می‌دانند. دکتر اکبری متخصص جراحی زیبایی با سال‌ها تجربه در زمینه انواع جراحی‌های اصلاحی و زیبایی بینی در جلسه‌های مشاوره قبل از عمل با استفاده از نرم‌افزارهای جراحی بینی، شکل تقریبی بینی بعد از جراحی را به بیماران نشان داده و به آنها در انتخاب بهترین  شکل بینی متناسب با صورتشان کمک خواهد کرد.

دستیاران دکتر اکبری در مطب ایشان آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه جراحی‌های ثانویه بینی هستند. جهت دریافت مشاوره، پرسیدن سوال و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۷۵۱۳۹۰۰۰ با ما تماس بگیرید.

عمل جراحی ترمیمی بینی چیست؟


ترمیم بینی همان جراحی بینی ثانویه است که برای ترمیم ظاهر و عملکرد یک بینی که قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته، طراحی شده است. بسیاری از افراد به دلیل داشتن مشکلات تنفسی در بینی یا ناراضی بودن از ظاهر خود، قبلاً عمل جراحی بر روی بینی خود انجام داده‌اند. در حقیقت، بسیاری از بیماران موارد متعدد عمل جراحی ناموفق بر روی بینی خود داشته‌اند و تعداد این عمل‌ها حتی به شش یا هفت مورد نیز می‌رسد. به خاطر اینکه جراحی بینی یکی از دشوارترین انواع جراحی است، در عمل نیاز زیادی به انجام عمل‌های جراحی ثانویه در این رابطه وجود دارد. علاوه بر این، عمل جراحی ترمیمی بینی بر روی بینی حتی پیچیده‌تر و دشوارتر از عمل جراحی اولیه است و به همین خاطر لازم است بیماران یک جراح دارای سطح تخصص و تجربه کافی برای انجام این کار پیدا کنند. افرادی که عمل ثانویه بینی بر روی آن‌ها انجام می‌شود شامل مردان و زنانی هستند که ازنظر فیزیکی سالم بوده و دارای انتظارات واقع‌بینانه هستند و در حقیقت از نتایج حاصل از عمل‌های جراحی بینی قبلی خود ناراضی و ناخشنود می‌باشند.

عمل جراحی ترمیم بینی بعد از عمل می‌تواند از یک عمل جراحی ساده برای حذف مقداری از استخوان اضافی یا غضروف باقیمانده بر روی پل بینی تا یک عمل جراحی بسیار پیچیده برای اصلاح کامل بینی بیمار را شامل شود. عمل جراحی ترمیمی بینی بر روی افرادی انجام می‌شود که با بدشانسی بخش زیادی از بافت بینی آن‌ها برداشته‌شده و باز هم دارای مشکلات جدی باقیمانده در ظاهر بینی خود هستند. عمل جراحی ترمیمی انجام‌شده بر روی این بیماران معمولاً به‌عنوان دشوارترین نوع عمل جراحی بینی در نظر گرفته می‌شود. در این جراحی‌ها معمولاً نیاز به انجام اقدامات طولانی و پیچیده است که نیازمند استفاده از پیوند بافت گرفته شده از گوش، دنده، یا ناحیه شقیقه برای بازیابی غضروف، استخوان و لایه بینی در صورت نیاز است. علاوه بر نیاز به اصلاح پوست و بافت نرم بینی، همواره در این نوع از عمل‌های جراحی محدودیت‌های قابل‌توجه در نتایج به خاطر اثرات باقیمانده از برش‌های جراحی، ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست، و نیز ایجاد ناهنجاری‌های سطحی وجود دارد. درهرحال هنگام استفاده از عمل‌های جراحی ترمیمی بینی، فرد باید انتظارات واقع‌بینانه از نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی بینی داشته باشد و برای اطلاع دقیق از هزینه ترمیم بینی هم با پزشک مشورت نماید.


افراد مناسب برای عمل جراحی ترمیمی بینی


افراد مناسب برای عمل جراحی ترمیمی بینی فرد سالمی است که از نتیجه رینوپلاستی قبلی خشنود نیست. زمان مناسب انجام این عمل تقریباً یک سال بعد از عمل قبلی است. اگرچه ممکن است بیماران به دلیل ناخرسندی شدید احساس کنند که مجبوراند زودتر عمل ترمیمی را انجام دهند، اما باید صبر کرد تا مدت زمان لازم سپری شود و ورم بعد از عمل کاملاً فرو بنشیند تا احتمال بروز خطای جراحی کاهش یابد.

دلایل انجام عمل ترمیمی بینی


 ee 1 عمل جراحی ترمیم بینی (جراحی ثانویه)

دلایلی که ممکن است بنابر آن‌ها شما به یک عمل ترمیمی بینی نیاز پیدا کنید:

 • نوک غیر طبیعی بینی
 • فاصله زیاد سوراخ های بینی
 • بزرگ بودن بینی
 • مشکلات تنفسی و خشکی بینی
 • ناراضی بودن شما از عمل اولیه بینی‌تان
 • انحراف تیغه بینی به دلیل ضربات فیزیکی (بینی کج)

انجام عمل‌های جراحی بینی می‌توانند بسیار پیچیده باشند، به عنوان مثال چنانچه تیغه بینی شما بر اثر ضربات فیزیکی از بین رفته باشد جراح بینی ممکن است برای ترمیم آن، غضروفی از پشت گوشتان برداشته و در محل تیغه بینی شما قرار دهد.

چه زمانی برای انجام ترمیم مناسب است؟


با توجه به اینکه روند ترمیم بعد از جراحی بینی تا یکسال بعد از عمل به یک ثبات نسبی می‌رسد، بهتر است اگر نیاز به اقدام مجدد باشد این عمل حداقل یکسال بعد از جراحی اولیه انجام شود. هرچند که این دوره انتظار ممکن است برای بیماری که بابت نرسیدن به نتیجه دلخواه نگران است، بسیار طولانی باشد باید از اقدام عجولانه پرهیز نمود زیرا با گذشت زمان و فروکش نمودن تورم ممکن است اشکالات دیگری بروز نماید که قطعا در صورت ترمیم زودهنگام، هنوز خود را نشان نداده است. جراحی زود هنگام از آنجایی‌که در حالی انجام می‌گیرد که روند ترمیم همچنان فعال است و دستکاری مجدد ناحیه سبب اشکال خونرسانی پوست و اختلال در ترمیم می‌شود، می‌تواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت گردد .

البته در برخی موارد انجام اقدام جراحی قبل از یکسال نیز امکان‌پذیر است، مانند مواردی که پره‌های بینی در حین عمل جراحی جمع نشده و نیاز به جمع کردن آن باشد، این اقدامات را می‌توان بعد از گذشت ۶ ماه از عمل اول انجام داد یا در شرایطی که اشکال تنها در محل استوتومی یا محل شکستن استخوان‌های بینی است. بنابراین بهتر است جهت کسب بهترین نتیجه از جراحی مجدد بینی، قبل از یکسال جراح خود را تحت فشار قرار ندهید.

اهمیت پوست در عمل جراحی ترمیمی بینی چیست ؟


پوست و لفاف بافت نرم مؤلفه‌ی کالبدشناختی مهم بینی است و درک اهمیت آن برای عمل جراحی ترمیمی بینی حیاتی است. غالباً پوست و بافت‌های نرم در نتیجه‌ی جراحی قبلی در ساختمان باقی‌مانده‌ی بینی روی هم می‌آیند و بافت همبند در جای زخم تشکیل می‌شود. این بافت همبند می‌تواند جایگزین غضروفی شود که در جراحی اول برداشته شده است.

برش باید در نهایت دقت انجام گیرد تا به پوستی که اکنون احتمالاً نازک هم هست، آسیبی وارد نشود. به علاوه یکی از تفاوت‌های اصلی بین عمل جراحی زیبایی بینی اولیه و ثانویه واکنش التهابی شدیدی است که در بافت نرم بینی پس از جراحی مجدد مشاهده می‌شود. واکنش التهابی پس از عمل اول ملایم است، حال آن که ممکن است بافت‌های نرم بینی پس از عمل دوم واکنشی کاملاً متفاوت از خود نشان دهند.

این واکنش با بیشتر شدن تعداد عمل‌های جراحی شدیدتر می‌شود و بر نتیجه‌ی زیبایی، که می‌توانست در صورت نبود التهاب دلخواه باشد، تأثیر منفی می‌گذارد. ضروری است که جراحی به شیوه‌ای دقیق و موشکافانه و غیرآسیب‌زا انجام شود تا از التهاب و تشکیل بافت همبند جلوگیری به عمل آید.

روند درمان بیماران با پوست ضخیم و بیماران با پوست نازک بسیار متفاوت از یکدیگر است. چند نکته باید مدّ نظر قرار گیرد: نخست، بیماران دارای پوست ضخیم باید حمایت نوک بینی‌شان بسیار قوی باشد تا نوک را در محل مناسب نگه دارد. از آنجا که پوست ضخیم سنگین است، وزن پوست نوک بینی را به سوی پایین می‌کشد.

توصیه‌هایی در مورد جراحی ترمیمی بینی


در مورد عمل جراحی ترمیمی یا اصلاحی بینی باید به نکات زیر توجه کرد:

 • عمل جراحی ترمیمی بینی متفاوت از عمل جراحی اولیه بینی است و انجام آن نیازمند تخصص خاص برای درک مسائل و پیچیدگی‌های آناتومی زیربنایی حاصل از مشکلات متعدد عمل جراحی اولیه بینی است که اقدامات جراح بینی در آن بیشتر یا کمتر از حد لازم بوده است.
 • رویکردهای طراحی شده در صورتی موفقیت آمیز است که مشکل ایجاد شده محدود و متمرکز باشد. عملیات اصلاحی بیشتر برای تجدید ساختار بینی در مواقعی لازم است که مشکلات جدی برای بینی فرد ایجاد شده باشد.
 • برای حداکثر کردن مزایای ناشی از عمل جراحی زیبایی اصلاحی لازم است به دنبال جراحی باشیم که در انجام این نوع از عمل‌های جراحی متخصص باشد و بتواند درک مناسبی از اهداف مورد نظر بیمار برای بهبود ظاهر بینی داشته باشد. در این رابطه مهم است بیمار درک مناسب از محدودیت‌های عمل جراحی اصلاحی داشته و انتظارات واقع بینانه درباره نتایج حاصل از عمل داشته باشد.
 • با وجود ناامید کننده بودن این موضوع، در برخی موارد ممکن است بهترین راه حل برای بیمار خودداری از انجام عمل جراحی اصلاحی باشد، زیرا خطرات ناشی از این عمل ممکن است بطور مشخص از مزایای آن بیشتر باشد.

اهداف عمل جراحی ترمیمی بینی


 • این عمل جراحی به بازیابی ظاهر طبیعی بینی شما که تحت عمل جراحی بیش از حد قرار گرفته و بسیار کوچک، کوتاه، بلند، باریک، پهن یا منحرف شده است، می‌تواند کمک کند.
 • این عمل جراحی می‌تواند باعث اصلاح بینی فردی شود که در عمل جراحی قبلی بطور کامل اصلاح نشده است.
 • اشکال ایجاد شده در فرآیند تنفس فرد از طریق بینی به خاطر انجام جراحی‌های مختلف، می‌تواند با استفاده از عمل جراحی ترمیمی بطور اساسی بهبود پیدا کند.
 • با استفاده از خدمات افراد متخصص، عمل جراحی بینی ترمیمی می‌تواند به بیمار شانس بازیابی اعتماد به نفس و امید به بازیابی ظاهر طبیعی بینی را در نتیجه بهبود ویژگی‌های صورت بدهد.
 • گاهی اوقات یک بینی می‌تواند بطور مجازی اصلاح شود، اما انجام این کار معمول نیست. مهمترین مانعی که در عمل جراحی ترمیمی بینی وجود دارد تلاش متخصص برای اصلاح ساختار بینی است که قبلاً چندین بار تحت عمل قرار گرفته و معمولاً در این بینی بافت محدود برای کار بر روی آن در نتیجه عمل‌های جراحی قبلی باقی مانده است.
 • برای یک بیماری که از وضعیت بینی خود ناراضی است، اما بطور دقیق نمی‌داند به دنبال چه تغییراتی است، عمل جراحی ترمیمی بینی می‌تواند یک فرآیند ناامید کننده و غیر موفقیت‌آمیز باشد. در این حالت لازم است بیمار با یک جراح متخصص مشورت کند تا به این ترتیب بتواند به بیمار در جهت رفع سردرگمی یا ترس احتمالی کمک کرده و راه کار مناسب برای رفع مشکل را پیدا کند.

ملاحظات خاص عمل جراحی زیبایی ترمیمی بینی


مدت استراحت لازم برای عمل جراحی ترمیمی بینی به شرح زیر است:

 • عمل جراحی ترمیمی بینی یک عمل جراحی سرپایی است که درد و حالت تهوع کمی را به همراه دارد و دوره ریکاوری آن برای بهبود بیمار تقریباً ۲ هفته است. در این حالت احتمالاً بینی بیمار برای ۱ هفته گچ گرفته می‌شود و مقداری ورم و کبودی در آن وجود دارد. این ورم و التهاب معمولاً در پایان هفته اول بهبود چشمگیر پیدا می‌کند.
 • پس از خارج کردن بانداژ (یا اسپلینت)، بیمار معمولاً می‌تواند با آرایش از خانه خارج شود.
 • مقدار شکاف‌های ایجاد شده یا قدرت انقباض پوست می‌تواند باعث ایجاد محدودیت در عملیات اصلاحی مورد نظر شود.

زمان عمل جراحی ترمیم بینی بین ۱ تا ۳ ساعت متغیر است و ممکن است در موارد خاص حتی بیشتر هم باشد. این عمل در بیمارستان، یا در یک مطب تجهیز شده تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بیمار از این نظر هیچ گونه درد و ناراحتی احساس نخواهد کرد. در این عمل که باید توسط بهترین جراح انجام شود، عملیات ترمیم نوک بینی و پره‌های بینی انجام می‌شود و بینی بازسازی می‌گردد. حتی الامکان در اولین مراجعه برای اولین عمل رینوپلاستی بینی به یک دکتر خوب مراجعه کنید تا از عمل های ترمیمی ثانویه جلوگیری نمایید.

تزریق ژل برای جراحی ترمیمی بینی


روش تزریق ژل خصوصا برای بیمارانی که به دنبال انجام جراحی ترمیمی بینی و عمل بینی بدون جراحی هستند (جراحی مجدد بینی)، بسیار مناسب است. انجام جراحی بینی موجب ضعیف شدن ساختار‌های داخلی بینی شده و با انجام جراحی‌های مکرر، بینی شما شدیدا مستعد آسیب‌دیدگی می‌شود. از طرف دیگر اصلاح بدفرمی‌ها و اختلالات جزئی با جراحی می‌تواند بسیار چالش برانگیز و مشکل باشد. در این موراد استفاده از ژل‌های تزریقی برای فرم‌دهی به بینی بسیار مناسب‌تر است و با این روش می‌توان بدون آسیب زدن به ساختار‌های حساس بینی، ناهنجاری مربوطه را برطرف کرد.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

 

 

پرسش‌های رایج درباره عمل جراحی ترمیمی بینی


 پرسش‌های رایج عمل جراحی ترمیم بینی (جراحی ثانویه)

 

 

عمل جراحی بینی ترمیمی چقدر طول می‌کشد؟

عمل اولیه بینی معمولاً بین یک تا دو ساعت زمان می‌برد و عمل ترمیمی عموماً طولانی‌تر از عمل اول است.

برش‌های عمل ترمیمی بینی کجا ایجاد می‌شود؟

برش‌های عمل ترمیمی بینی داخل بینی ایجاد می‌شود یا این که جراح برش کوچکی را زیر نوک بینی به وجود می‌آورد. چنانچه برش‌ها فقط داخل بینی زده شود، عمل اصطلاحاً عمل “رینوپلاستی بسته” نامیده می‌شود، اما اگر برش زیر نوک بینی زده شده باشد، عمل “رینوپلاستی باز” گفته می‌شود.

آیا جای زخم پس از عمل ترمیمی بینی باقی می‌ماند؟

 زخم عمل جراحی ترمیم بینی (جراحی ثانویه)

در جراحی بینی بسته، یعنی عملی که برش‌های آن فقط داخل بینی ایجاد می‌شود، جای زخمی روی صورت باقی نخواهد ماند. اما برشی که در جراحی بینی باز، زیر نوک  بینی زده می‌شود، جای زخم خطی و کوچکی را باقی می‌گذارد که جلب توجه نمی‌کند و به مرور محو می‌شود.

آیا عمل ترمیمی بینی عمل دردناک است؟

درد و همچنین کبودی پس از عمل ترمیمی بینی معمولاً کمتر از عمل اول بینی است. پزشک مسکن برای تسکین درد و ناراحتی تجویز می‌کند.

آیا پس از عمل ترمیمی بینی می‌توانم رانندگی کنم؟

لازم است که با یکی از اعضاء خانواده یا دوستان هماهنگ کنید که شما را پس از عمل به خانه برساند.

آیا لازم است که برای جراحی ترمیمی بینی و مراقبت پس از آن همراه داشته باشم؟

بهتر است یکی از نزدیکان یا دوستان پس از جراحی همراهتان باشد، شما را به خانه برساند و شب را مراقبتان باشد.

چه مدت باید برای انجام دادن عمل ترمیمی بینی مرخصی بگیرم؟

بیماران معمولاً می‌توانند یک هفته پس از عمل ترمیمی بینی در محل کار حاضر شوند.

 

چه مدت پس از عمل جراحی ترمیمی بینی می‌توانم ورزش کنم؟

ورزش و فعالیت‌های سنگین بدنی را معمولاً می‌توانید دو تا سه هفته بعد از عمل ادامه دهید، البته هر نوع فعالیتی که در آن احتمال وارد شدن ضربه به بینی یا خطر آفتاب سوختگی وجود داشته باشد، باید هشت هفته به تاخیر انداخته شود.

بخیه‌های عمل ترمیمی بینی پس از چه مدت کشیده می‌شود؟

بخیه‌ها معمولاً شش تا هفت روز پس از عمل ترمیمی بینی کشیده می‌شود.

خطرها یا عوارض احتمالی عمل ترمیمی بینی کدام است؟

واکنش شدید به داروی بیهوشی، قابل توجه بودن جای زخم و بخیه، ورم طولانی مدت، کشیده شدن بینی به یک سمت، پارگی رگ‌های کوچک و نیاز به جراحی مجدد از عوارض احتمالی عمل بینی ترمیمی به شمار می‌آید.

مصرف چه داروهایی قبل از جراحی ترمیمی بینی ممنوع است؟

مانند هر جراحی دیگری لازم است که مصرف بعضی داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی قبل از عمل قطع شود، چون مصرف این داروها خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.  مصرف این داروها را از دو هفته قبل از جراحی قطع کنید. پزشک معالج فهرست کاملی از این داروها را در جلسه مشاوره قبل از عمل ارائه می‌دهد.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

 

به این پست امتیاز دهید.
عمل جراحی ترمیم بینی (جراحی ثانویه)
۴ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *