• 021 22283000
 • ( مشاوره و رزرو نوبت )
 • select :

جراحی ترمیم بینی
 • دکتر محمد علی اکبری
 • 20 اکتبر 2019

عمل جراحی ترمیمی بینی


ترمیم بینی یا عمل جراحی ترمیمی بینی در واقع عمل ترمیمی بینی و یک جراحی بینی ثانویه است که پس از اولین عمل رینوپلاستی بینی، در صورتی که نتایج اولیه به دلخواه بیمار نبود، انجام می‌گیرد و به روتوش (رتوش) بینی می‌پردازد. جراحی ترمیم بینی هزینه و قیمت خود را داراست و حتی در مواردی از اولین عمل جراحی بینی گران‌تر تمام می‌شود، زیرا پزشک باید به بازسازی و تغییرات بیشتری برای بار دوم بپردازد. بعد از عمل جراحی ترمیمی بینی، درباره عوارض احتمالی خندیدن، حرف زدن و سیگار کشیدن از دکتر خود سوال بپرسید. حتی‌الامکان قبل از عمل ترمیم بینی ، از پزشک بخواهید با نرم‌افزارهای کامپیوتری تصویر و عکس‌تان را پس از جراحی به شما نشان دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره میتوانید به صفحه دریافت مشاوره(کلیک کنید) مراجعه و پس از تکمیل فرم مشاوره منتظر تماس کارشناسان ما باشید ، همچنین میتوانید با یکی از شماره زیر نیز تماس حاصل فرمایید .

 • 021-75139000
 • 021-22283000

 

عمل جراحی ترمیمی بینی چیست؟

جراحی ترمیم بینی همان جراحی بینی ثانویه است که برای ترمیم ظاهر و عملکرد یک بینی که قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته، طراحی شده است. بسیاری از افراد با مشکلات تنفسی در بینی خود مواجه یا از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و به همین دلیل قبلاً عمل جراحی بر روی بینی خود انجام داده‌اند. در حقیقت، بسیاری از بیماران موارد متعدد عمل جراحی ناموفق بر روی بینی خود داشته‌اند و تعداد این عمل‌ها حتی به ۶ یا ۷ مورد نیز می‌رسد. از آنجاکه جراحی بینی یکی از دشوارترین انواع جراحی است، در عمل نیاز زیادی به انجام عمل‌های جراحی ثانویه در این رابطه وجود دارد. علاوه‌بر این، عمل جراحی ترمیمی بر روی بینی، حتی پیچیده‌تر و دشوارتر از عمل جراحی اولیه است و به همین خاطر لازم است بیماران، یک جراح دارای سطح تخصص و تجربه کافی برای انجام این کار را پیدا کنند. افرادی که این نوع عمل جراحی بر روی آنها انجام می‌شود، شامل مردان و زنانی هستند که از نظر فیزیکی سالم بوده و دارای انتظارات واقع‌بینانه هستند و در حقیقت از نتایج حاصل از عمل‌های جراحی بینی قبلی خود ناراضی و ناخشنود هستند.

پیچیدگی جرتحی ترمیم بینی

عمل جراحی ترمیمی بینی می‌تواند از یک عمل جراحی ساده برای حذف مقداری از استخوان اضافی یا غضروف باقی‌مانده بر روی پل بینی تا یک عمل جراحی بسیار پیچیده برای اصلاح کامل بینی بیمار را شامل شود. عمل جراحی ترمیمی بینی بر روی افرادی انجام می‌شود که با بدشانسی بخش زیادی از بافت بینی آنها برداشته شده و باز هم دارای مشکلات جدی باقی‌مانده در ظاهر بینی خود هستند. عمل جراحی ترمیمی انجام شده بر روی این بیماران معمولاً به‌عنوان دشوارترین نوع عمل جراحی بینی در نظر گرفته می‌شود. این جراحی‌ها معمولاً به انجام اقدامات طولانی و پیچیده احتیاج دارند که این مهم نیازمند استفاده از پیوند بافت گرفته شده از گوش، دنده یا ناحیه شقیقه برای بازیابی غضروف، استخوان و لایه بینی در صورت نیاز است. علاوه‌بر نیاز به اصلاح پوست و بافت نرم بینی، همواره در این نوع از عمل‌های جراحی محدودیت‌های قابل توجه در نتایج به خاطر اثرات باقیمانده از برش‌های جراحی، ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست و نیز ایجاد ناهنجاری‌های سطحی وجود دارد. در هر حال هنگام استفاده از عمل‌های جراحی ترمیمی بینی، فرد باید انتظارات واقع‌بینانه از نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی بینی داشته باشد.

در زمان حاضر، مشکلات ناشی از عمل‌های جراحی قبلی بینی حداقل هستند و در عمل به سادگی امکان اصلاح آنها وجود دارد، اما ایجاد مشکلات جدی‌تر نیازمند تجربه و تخصص بیشتر جراح در مقایسه با حالتی است که عمل جراحی اولیه بر روی بینی انجام می‌شود. دلیل این دشواری در این است که آناتومی طبیعی بینی دیگر دست نخورده نیست و بافت دستکاری شده بینی هم‌اکنون با بافت ایجاد شده به خاطر برش‌های جراحی پر شده است و این موضوع تغییر ساختار غضروف و استخوان باقیمانده بینی پس از انجام عمل جراحی اولیه را دشوار می‌کند.

این مطلب هم بخوانید
جراحی لیفت ابرو و بالا کشیدن ابروها

عمل بینی ترمیمی

علت‌ها و دلایل عمل جراحی ترمیمی بینی

بهبود عملکرد بینی: اگر شما با مشکلات خاص در هنگام تنفس روبرو هستید یا از مشکلات آلرژی یا سرگیجه رنج می‌برید، اگر با وجود همه فعالیت‌های انجام شده بهبودی در وضعیت خروپف کردن شما ایجاد نشده است، یا اگر بینی شما در نتیجه یک تصادف شکسته است، همه این مسائل می‌تواند در نتیجه ساختار نامناسب بینی ایجاد شده یا حداقل تشدید شده باشند. مسائلی همچون انحراف تیغه بینی، بینی دارای مخروط بزرگ و مجموعه استخوان‌های ضعیف می‌توانند بر زندگی روزمره شما به نحوی تاثیر گذارند که حتی برای شما تاثیر ناشی از آنها مشخص نیست، اما هنگامی که این مشکلات برطرف شوند، شما از نتیجه حاصل از آنها و بهبود در وضعیت خود بسیار متعجب خواهید شد.

بهبود ظاهر بینی: عمل جراحی ترمیمی و رینوپلاستی اصلاحی می‌تواند تغییرات میکرومیلیمتری در بینی شما ایجاد کند، اما همین تغییرات بسیار ناچیز تاثیر شگرف بر ظاهر صورت شما دارند. اگر شما از بینی خود به خاطر بزرگ بودن زیاد، کوچک بودن زیاد، یا شکل نامناسب ناراضی هستید و این مشکلات به خاطر مسائل مادرزادی یا یک تصادف برای شما ایجاد شده‌اند، عمل جراحی بینی می‌تواند ظاهر شما را به صورتی تغییر دهد که باعث ایجاد توازن در صورت شما شده و زیبایی مطلوب‌تری را در اختیار شما قرار دهد.

انتظارات از عمل جراحی بینی

یک بینی که دارای عملکرد کامل و بی‌نقص باشد

شاید شما دچار مشکلات تنفسی از یک سوراخ بینی خود هستید و این موضوع که فقط از یک سمت بینی برای تنفس استفاده کنید، برای شما کاملاً عادی باشد. شاید شما دارای عفونت سینوسی مزمن از زمان طفولیت هستید و این موضوع نیز برای شما امری عادی است. یا شاید کیسه هوای اتومبیل شما در سال گذشته در نتیجه تصادف باز شده و به بینی شما آسیب زده است و شما از آن زمان امکان تنفس صحیح خود را از دست داده‌اید. صرف‌نظر از این که مشکل شما چیست، احتمالاً شما به دنبال حل این مشکل برای همیشه هستید.

یک بینی که با صورت شما تناسب ندارد

شما احتمالاً علاقه‌ای به سایز بسیار بزرگ بینی خود ندارید، اما به‌طور هم‌زمان نمی‌خواهید بینی شما بسیار کوچک باشد. شاید شما می‌خواهید که در نهایت از برآمدگی روی بینی خود خلاص شوید یا شاید شما فقط به دنبال ظاهر بینی قبل از تصادف خود باشید. به هر حال صرف نظر از اینکه چه تغییری بر روی بینی مورد نظر است، شما می‌دانید که به دنبال متوازن کردن ظاهر بینی بر روی صورت خود هستید.

شاخصه اصلی عمل جراحی ترمیمی بینی

در مورد عمل جراحی ترمیمی یا اصلاحی بینی باید به نکات زیر توجه کرد:

عمل جراحی ترمیمی بینی متفاوت از عمل جراحی اولیه بینی است و انجام آن نیازمند تخصص خاص برای درک مسائل و پیچیدگی‌های آناتومی زیربنایی حاصل از مشکلات متعدد عمل جراحی اولیه بینی است که اقدامات جراح بینی در آن بیشتر یا کمتر از حد لازم بوده است.

رویکردهای طراحی شده در صورتی موفقیت‌آمیز است که مشکل ایجاد شده محدود و متمرکز باشد. عملیات اصلاحی بیشتر برای تجدید ساختار بینی در مواقعی لازم است که مشکلات جدی برای بینی فرد ایجاد شده باشد.

برای حداکثر کردن مزایای ناشی از عمل جراحی زیبایی اصلاحی لازم است جراحی را پیدا کنیم که در انجام این نوع از عمل‌های جراحی متخصص بوده و بتواند درک مناسبی از اهداف مورد نظر بیمار برای بهبود ظاهر بینی داشته باشد. در این رابطه مهم است که بیمار درک مناسب از محدودیت‌های عمل جراحی اصلاحی داشته و انتظارات واقع‌بینانه درباره نتایج حاصل از عمل داشته باشد.

عمل جراحی ترمیم بینی

هدف از عمل جراحی ترمیمی بینی چیست؟

 • عمل جراحی بینی ترمیمی می‌تواند به بازیابی ظاهر طبیعی بینی شما که تحت عمل جراحی بیش از حد قرار گرفته و بسیار کوچک، کوتاه، بلند، باریک، پهن یا منحرف شده است، کمک کند.
 • عمل ترمیم بینی جراحی می‌تواند باعث اصلاح بینی فردی شود که در عمل جراحی قبلی به‌طور کامل اصلاح نشده است.
 • اشکال ایجاد شده در فرایند تنفس فرد از طریق بینی به خاطر انجام جراحی‌های مختلف می‌تواند با استفاده از عمل جراحی ترمیمی به‌طور اساسی بهبود پیدا کند.
 • با استفاده از خدمات افراد متخصص، عمل جراحی ترمیمی می‌تواند به بیمار شانس بازیابی اعتماد به نفس و امید به بازیابی ظاهر طبیعی بینی را در نتیجه بهبود ویژگی‌های صورت بدهد.
 • گاهی اوقات یک بینی می‌تواند به‌طور مجازی اصلاح شود، اما انجام این کار معمول نیست. مهمترین مانعی که در عمل جراحی ترمیمی بینی وجود دارد، تلاش متخصص برای اصلاح ساختار بینی است که قبلاً چندین بار تحت عمل قرار گرفته و معمولاً در این بینی بافت محدود برای کار بر روی آن در نتیجه عمل‌های جراحی قبلی باقی مانده است.
این مطلب هم بخوانید
عمل جراحی بینی استخوانی یا عقابی چگونه است؟

نکات مهم عمل جراحی ترمیمی بینی

 • مقدار شکاف‌های ایجاد شده یا قدرت انقباض پوست می‌تواند باعث ایجاد محدودیت در عملیات اصلاحی مورد نظر شود.
 • با وجود ناامیدکننده بودن این موضوع، در برخی موارد ممکن است بهترین راه حل برای بیمار خودداری از انجام عمل جراحی اصلاحی باشد، زیرا خطرات ناشی از این عمل ممکن است به‌طور مشخص از مزایای آن بیشتر باشد.
 • برای بیماری که از وضعیت بینی خود ناراضی است، اما به‌طور دقیق نمی‌داند به دنبال چه تغییراتی است، عمل جراحی ترمیمی بینی می‌تواند یک فرایند ناامیدکننده و غیر موفقیت‌آمیز باشد. در این حالت لازم است بیمار با یک جراح متخصص مشورت کند تا به این ترتیب جراح بتواند به بیمار در جهت رفع سردرگمی یا ترس احتمالی کمک کرده و راهکار مناسب را برای رفع مشکل پیدا کند.
 • تعداد عمل‌های جراحی ترمیمی بینی که قبلاً بر روی بینی بیمار انجام شده است، نقش تعیین کننده دارد.
 • وجود بافت آسیب دیده از عمل‌های جراحی قبلی می‌تواند باعث افزایش پیچیدگی عمل جراحی بر روی بینی فرد شود.
 • انتظارات بیمار باید مورد توجه قرار گیرد.

زمان لازم برای استراحت بعد از عمل جراحی زیبایی ترمیمی بینی

مدت زمان مورد نیاز برای استراحت بعد از عمل جراحی ترمیمی بینی به شرح زیر است:

 • عمل جراحی ترمیمی بینی یک عمل جراحی سرپایی است که درد و حالت تهوع کمی را به همراه دارد و دوره ریکاوری آن برای بهبود بیمار تقریباً ۲ هفته است.  در این حالت احتمالاً بینی بیمار برای یک هفته گچ گرفته می‌شود و مقداری ورم و کبودی در آن وجود دارد. این ورم و التهاب معمولاً در پایان هفته اول بهبود چشمگیر پیدا می‌کند.
 • پس از خارج کردن بانداژ (یا اسپلینت)، بیمار معمولاً می‌تواند با آرایش از خانه خارج شود.

زمان عمل جراحی ترمیم بینی بین ۱ تا ۳ ساعت متغیر است و ممکن است در موارد خاص حتی بیشتر هم باشد. این عمل در بیمارستان یا در یک مطب تجهیز شده تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بیمار از این نظر هیچ‌گونه درد و ناراحتی احساس نخواهد کرد. در این عمل که باید توسط بهترین جراح انجام شود، عملیات ترمیم نوک بینی و پره‌های بینی انجام و بینی بازسازی می‌شود. حتی‌الامکان در اولین مراجعه برای اولین عمل رینوپلاستی بینی به یک دکتر خوب مراجعه کنید تا از عمل‌های ترمیمی ثانویه جلوگیری نمایید.

روش تزریق ژل خصوصا برای بیمارانی که به‌دنبال انجام جراحی ترمیمی بینی و عمل بینی بدون جراحی هستند (جراحی مجدد بینی)، بسیار مناسب است. انجام جراحی بینی موجب ضعیف شدن ساختار‌های داخلی بینی شده و با انجام جراحی‌های مکرر، بینی شما شدیدا مستعد آسیب‌دیدگی می‌شود. از طرف دیگر اصلاح بدفرمی‌ها و اختلالات جزئی با جراحی می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز و مشکل باشد. در این موارد استفاده از ژل‌های تزریقی برای فرم‌دهی به بینی بسیار مناسب‌تر است و با این روش می‌توان بدون آسیب زدن به ساختار‌های حساس بینی، ناهنجاری مربوطه را برطرف کرد.

 


مطالب زیر را حتما بخوانید
ارسال نظرات بدون نظر