عمل کوچک کردن بینی

عمل کوچک کردن بینی

عمل کوچک کردن بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

بسیاری از مردم به خصوص خانم ها از این که بینی بزرگی دارند، رنج می برند. به همین دلیل به جراح مراجعه می کنند تا بتوانند بینی خود را از طریق جراحی کوچک کردن بینی، کوچک کنند. این عمل را معمولاً پس از رسیدن به سن بلوغ با تغییر در غضروف بینی و پره های آن انجام می دهند.

آنچه لازم است درباره عمل جراحی کوچک کردن بینی بدانیم این است که بسیاری از ما به صورتی متولد می شویم که ظاهر بینی ایده آل نداریم. در این رابطه بینی های بسیار بزرگ بطور خاص مشکلات بیشتری را برای افراد به همراه دارند، زیرا این بینی ها تقریباً تمام صورت شما را می گیرند و افرادی که با شما برخورد می کنند فقط به بینی شما توجه می کنند و سایر اجزای صورت پشت ظاهر بسیار بزرگ بینی پنهان می شوند. بیمارانی که با بینی بزرگ خود مشکل دارند اغلب درباره نا متناسب بودن ظاهر خود شکایت کرده و به خاطر این مشکل دچار ناامیدی و عدم اعتماد به نفس می شوند. معمولاً این افراد سعی می کنند بینی خود را در عکس ها پنهان کنند یا از عکس گرفتن بطور کامل دوری می کنند. عمل کوچک کردن بینی می تواند به این افراد در تغییر اندازه بینی و دستیابی به یک ظاهر زیباتر کمک فراوان کند. اگر شما نمی توانید دیگر ظاهر بینی بسیار بزرگ خود را تحمل کنید، اکنون وقت آن است که درباره نحوه انجام عمل جراحی کوچک کردن بینی مطالبی را یاد بگیرید. در حقیقت این عمل جراحی می تواند به شما در دستیابی به ظاهری که واقعا به دنبال آن هستید، کمک کند.

جراحی کوچک کردن بینی چیست؟

بر اساس سایت plasticsurgery.org، جراحی کوچک کردن بینی یکی از دو تکنیک تغییر شکل بینی است که در طول عمل جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک دیگر در این بخش عمل بزرگ کردن بینی است که برای بینی هایی استفاده می شود که بسیار کوچک هستند. عمل کوچک کردن سوراخ بینی بطور دقیق کاری را انجام می دهد که ادعای انجام آن را دارد: این عمل جراحی اندازه بینی شما را کوچک می کند. هنگامی که بیماران انجام این نوع از عمل جراحی را انتخاب می کنند، می توانند کاهش اندازه کلی بینی را انتخاب کنند یا فقط یک بخش خاص از بینی خود همچون سر بینی، برآمدگی، یا سایر بخش ها را کوچک کنند. در طول این فرآیند، تغییر اندازه اغلب با برداشتن غضروف و یا استخوان بینی انجام می شود تا به این ترتیب بتوان ظاهر و اندازه دلخواه بینی را برای فرد ایجاد کرد.

از کجا می توان عمل جراحی کوچک کردن بینی را شروع کرد؟

مشابه بسیاری از روش های جراحی، کوچک کردن بینی با انجام مشاوره و صحبت بین بیمار و جراح صورت آغاز می شود. هنگامی که این جلسه مشاوره برگزار شود، بیمار شانس این را خواهد داشت که درباره بینی خود صحبت کند، آنچه را که درباره ظاهر بینی خود دوست دارد یا دوست ندارد توضیح دهد، و تغییرات مورد نظر خود برای دستیابی به حالت دلخواه را بیان کند. اگر مشکل بیمار در این رابطه سایز بزرگ بینی باشد، جراح متوجه می شود که باید از تکنیک های کوچک کردن اندازه بینی برای بر طرف کردن مشکل فرد استفاده کند.
در طول این مشاوره، جراح صورت بینی بیمار را مورد معاینه قرار می دهد، تناسب آن را با صورت فرد بررسی می کند، و تغییرات دقیق مورد نیاز برای دستیابی به ظاهر دلخواه آن را مشخص می کند. این مراحل به جراح امکان می دهد رویکرد مناسب برای حل مشکل فرد انتخاب کند و به این ترتیب بطور دقیق تغییرات مورد نظر و دلخواه بیمار را در اختیار وی قرار دهد. در هنگام انجام مشاوره با جراح، لازم است شما درک درست از مطالبی داشته باشید که توسط متخصص بیان می شود. اگر جراح به شما پیشنهاد داد بخشی از بینی خود را کمی بزرگتر از اندازه دلخواه مورد نظرتان باقی گذارید، سریع با وی مخالفت نکنید یا نا امید نشوید. به خاطر داشته باشید که بر اساس نظر متخصص درباره تناسب واقعی بینی بر روی صورت شما به عنوان یک مجموعه کامل این نظرات بیان می شود و با توجه به این نظرات شما می توانید تناسب صورت خود را حفظ کنید و در بهترین حالت ممکن نگه دارید. پس از همه این مطالب، یک بینی بسیار کوچک نیز می توانند به مقدار یک بینی بسیار بزرگ توجه دیگران را به شما جلب کند، بنابراین درباره کوچک کردن بیش از حد بینی به جراح خود اصرار بی مورد نکنید.

مراحل جراحی کوچک کردن بینی

بدون توجه به مقدار تغییر اندازه بینی، اکثر عمل های جراحی بینی از روش های مشابه درمانی برای کوچک کردن سوراخ بینی بهره می گیرند. همه این عمل ها با ایجاد شکاف در بینی به صورت بسته یا باز شروع می شوند. در صورتی که برای جراحی بینی شکاف بسته یا درون بافتی ایجاد شود، عمل جراحی با ایجاد شکاف داخل سوراخ های بینی شروع می شود و به این ترتیب پس از عمل جراحی هیچ عارضه یا علائمی از ان بر روی صورت فرد قابل مشاهده نیست. جراح این روش را به این دلیل انتخاب می کند که بتواند به غضروف بینی و ساختار استخوانی آن به منظور تغییر اندازه مورد نیاز بینی دسترسی پیدا کند. در روش شکاف باز یا جراحی بینی خارجی، یک شکاف کوچک در زیر بینی درست بین سوراخ های بینی ایجاد می شود. با وجودی که استفاده از این روش می تواند زخم کوچکی را پس از عمل جراحی بر روی صورت فرد از خود به جا گذارد، ولی موقعیت ایجاد شکاف در محلی است که امکان مشاهده آن به سادگی وجود ندارد. مزیت استفاده از این روش در این است که جراح می تواند دسترسی بهتر به سر بینی و ساختار یک سوم پایینی آن داشته باشد. در عمل این روش یک رویکرد ایده آل برای انجام عمل جراحی تغییر شکل بینی است که در آن تمرکز اصلی بر تغییر شکل سر بینی فرد بیمار است.

بدون توجه به محلی که شکاف بر روی بینی ایجاد می شود، غضروف و یا استخوان بینی برداشته می شوند تا به این ترتیب اندازه بینی کوچک شود. اگر شما فقط به دنبال کاهش اندازه بخش های خاص از بینی خود همچون سوراخ یا برآمدگی بینی هستید، جراح شما فقط فعالیت خود را بر روی این بخش ها متمرکز خواهد کرد. اصلاحات انجام شده در این حالت بر اساس برنامه ریزی انجام شده برای عمل جراحی است که با شما در طول جلسات مشاوره در میان گذاشته شده است تا به این ترتیب بتوان به ظاهر دلخواه مورد نظر شما دست پیدا کرد. پوست روی بینی شما در طول عمل جراحی برداشته می شود و این پوست در نهایت پس از انجام دستکاری های لازم و تغییر شکل مورد نیاز، بطور کامل روی ساختار جدید بینی کشیده شود. هنگامی که عمل جراحی کوچک کردن بینی خاتمه پیدا کرد، بینی شما تناسب بیشتری با سایر اجزای صورت خواهد داشت و به احتمال کمتر توجه آزار دهنده دیگران را به خود معطوف خواهد کرد.
برای بسیاری از بیماران، اندازه بینی تنها دلیل ناراحتی و نگرانی نیست. برخی بیماران ممکن است علاوه بر این دارای مشکلات مشخص در پیاز بینی یا سر آن، مشکلات تنفسی، انحراف بینی و دیگر مشکلات ناخواسته در این رابطه باشند. اگر شما می خواهید ظاهر بینی خود و نیز اندازه آن را تغییر دهید، با جراح خود در این رابطه صحبت کنید تا به این ترتیب بتوان عمل جراحی را به صورتی برنامه ریزی کرد که هر دو مشکل بطور همزمان درمان شوند. با وجودی که عمل جراحی کاهش اندازه بینی فقط بر اندازه بینی تمرکز دارد، دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید از تکنیک های دیگر برای دستیابی به یک ظاهر جدید طبق نظر خود دست پیدا کنید. در این حالت جراح صورت می تواند به سادگی با ترکیب تکنیک های مختلف نتایج دلخواه مورد نظر شما را ایجاد کند.

پس از انجام عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟

جراحی عمل کوچک کردن بینی از زمان بندی و استراتژی های ریکاوری مشابه سایر انواع عمل های جراحی برخوردار است. پس از انجام عمل، بیمار با ورم و ناراحتی برای چند روز در ناحیه بینی و بافت اطراف آن مواجه می شود و این موضوع به تدریج با ترمیم بافت آسیب دیده بر طرف می شود. با ادامه یافتن فرآیند بهبود، بیمار کبودی ها کاهش پیدا کرده و ورم صورت فروکش می کند. به تدریج، نتایج جراحی بینی نمایان می شود و شما می توانید به محل کار خود بازگشته فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

مراحل عمل جراحی کوچک کردن بینی تقریباً در بالا ذکر شد. برای کم شدن عوارض پس از عمل و نیز دریافت بهترین نتیجه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول عمل بینی


بهترین کاندیدای عمل بینی کیست؟

بانوان و آقایانی که از سلامت جسمی مناسبی برخوردار هستند، انتظاری واقع‌بینانه از نتیجه‌ی عمل دارند و می‌خواهند شکل یا عملکرد بینی را اصلاح کنند، می‌توانند برای عمل رینوپلاستی اقدام کنند. عمل جراحی کوچک کردن بینی غالباً برای بیماران جوان‌تر، تا رشد کامل بینی، یعنی حدود ۱۴ سالگی در دختران و اندکی بیشتر برای پسران به تعویق انداخته می‌شود.

آیا عمل جراحی بینی محدودیت سنی دارد؟

در کل توصیه می‌شود که عمل جراحی کوچک کردن بینی تا به پایان رسیدن رشد بینی انجام نشود. بنابراین سن مناسب برای عمل بینی در دختران حداقل ۱۴ سال و برای پسران بیشتر است.

جلسه مشاوره عمل بینی چگونه برگزار می‌شود؟

مشلوره قبل از رینوپلاستی شامل بحث و بررسی دقیق درباره‌ی شکل دلخواه بینی بیمار می‌شود. متخصص ارزیابی قبل از عمل را انجام می‌دهد و تناسب و وضعیت کلی صورت را بررسی می‌کند. تصویربرداری رایانه‌ای نیز برای درک بهتر منظور بیمار و ارائه تصویر از نتیجه‌ی احتمالی به کار برده می‌شود.

عمل زیبایی بینی در چه محلی انجام می‌شود؟

عمل جراحی کوچک کردن بینی غالباً در مراکز جراحی سرپایی یا مطب مجهز پزشکان انجام می‌شود، البته این عمل را می‌توان در بیمارستان نیز انجام داد.

چه نوع بیهوشی در عمل بینی به کار برده می‌شود؟

جراحی بینی تحت  بیهوشی عمومی یا با استفاده از ترکیبی از داروی بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش انجام می‌شود.

عمل جراحی کوچک کردن بینی چقدر زمان می‌برد؟

عمل رینوپلاستی معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

جراح برش‌های عمل بینی را در چه نقطه‌ای ایجاد می‌کند؟

چنانچه عمل بینی به روش بسته انجام شود، جراح برش‌ها را داخل بینی ایجاد می‌کند. البته گاهی اوقات لازم است که برش کوچک دیگری زیر نوک بینی زده شود، این عمل به عمل باز موسوم است. رینوپلاستی باز در بعضی موارد به رینوپلاستی بسته ترجیح داده می‌شود، چون جراح ساختار داخل بینی را در عمل باز بهتر می‌بیند و به این ترتیب نتیجه رضایت‌بخش‌تری به دست می‌آید. باقی موارد به روش بسته انجام می‌شود.

آیا جای زخم پس از عمل بینی باقی می‌ماند؟

جای برش‌های جراحی روی پوست باقی می‌ماند. اما چون برش‌های عمل بسته داخل بینی زده می‌شود، جای زخم روی صورت جلب توجه نخواهد کرد. به علاوه برش کوچک عمل باز نیز زیر نوک بینی زده می‌شود، بنابراین اسکار خطی ظریفی به وجود می‌آید که اصلاً دیده نمی‌شود و به مرور محو می‌شود.

آیا عمل بینی با درد شدیدی همراه است؟

بیماران تا چند روز پس از جراحی احساس ناراحتی می‌کنند، البته این ناراحتی با مصرف مسکن‌های تجویز شده کنترل می‌شود.

آیا پس از عمل بینی می‌توانم رانندگی کنم؟

بهتر است از یکی از اعضاء خانواده یا دوستان‌تان بخواهید که شما را روز جراحی همراهی کند و به منزل برساند.

دوران نقاهت پس از عمل بینی چگونه است؟

احساس ناراحتی در چند روز پس از جراحی طبیعی است، البته این ناراحتی با مصرف مسکن‌های تجویز شده برطرف می‌شود. آنتی بیوتیک و داروهای دیگری مانند اسپری سالین بینی نیز تجویز می‌شود. اسپلینت و بخیه بینی نیز معمولاً ۶ یا ۷ روز پس از جراحی باز می‌شود. کبودی پس از عمل نیز ظرف ده روز آن‌قدر کم می‌شود که بیمار می‌تواند با آسودگی خاطر در جامعه حاضر شود. ورم نیز یکی از عوارض شایع پس از عمل است که فروکش کردن کامل آن چند ماه زمان می‌برد. اکثر بیماران می‌توانند ظرف یک تا دو هفته در محل کار حاضر شوند. البته انجام دادن فعالیت‌های  بدنی سنگین باید دو تا سه هفته به تعویق انداخته شود.

چه مدت باید برای عمل بینی مرخصی بگیرم؟

بیماران معمولاً می‌توانند پس از گذشت یک تا دو هفته از عمل بینی در محل کار حاضر شوند.

چه مدت پس از عمل بینی می‌توانم ورزش کنم؟

ورزش و فعالیت‌های بدنی سنگین معمولاً دو تا سه هفته پس از جراحی از سر گرفته می‌شود.

بخیه‌ها چه مدت پس از عمل کشیده می‌شود؟

بخیه‌ها معمولاً شش یا هفت روز پس از جراحی کشیده می‌شود.

خطرها یا عوارض احتمالی عمل بینی کدام است؟

واکنش شدید به داروی بی‌حسی، بهبود نیافتن کامل زخم، عفونت، پارگی رگ‌های کوچک و نیاز به انجام جراحی ثانویه از عوارض احتمالی عمل کوچک کردن بینی به شمار می‌آید.

آیا لازم است که مصرف داروها قبل از جراحی تغییر داده شود؟

مصرف بعضی داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی باید از دو هفته قبل از جراحی قطع شود، چون بعضی داروها باعث خونریزی شدید می‌شود. جراح فهرست داروهای ممنوع قبل از عمل بینی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

اگر بینی بیش از حد بلند باشد، آیا لازم است که بافت برداشته شود؟

برای کوتاه کردن بینی معمولاً لازم است که بافت، شامل غضروف یا مخاط داخلی بینی برداشته شود. جراح در موارد خاص می‌تواند، بینی را با تغییر دادن شکل غضروف‌های نوک بینی کوتاه کند تا برای سربالا کردن نوک بینی دیگر نیازی به برداشتن بافت نباشد.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
عمل کوچک کردن بینی
۵ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

1 دیدگاه

  1. cialispriceNM می‌گه:

    Thanks for giving these types of great information.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *