• 021 22283000
 • ( مشاوره و رزرو نوبت )
 • select :

عوارض جراحی بینی
 • دکتر محمد علی اکبری
 • 1 ژانویه 2020

عوارض عمل جراحی زیبایی بینی


اگر در فکر عمل جراحی زیبایی بینی هستید، حتماً به ضررها و مشکلات بعد از عمل جراحی نیز فکر کرده‌اید. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که عوارض و معایب جراحی بینی چیست؟ عوارض عمل بینی گوشتی چیست؟ هر عمل جراحی در کنار محاسنی که دارد، دارای معایبی نیز هست که به‌صورت عوارض رینوپلاستی بعد از عمل ظاهر می‌شوند. جراحی بینی (رینوپلاستی) از عمل‌های زیبایی به شمار می‌رود که در صورت اجرای دقیق آن توسط یک دکتر جراح خوب و آشنایی با آناتومی بینی، می‌تواند عوارض، خطرات، مضرات و مشکلات کمی در پی داشته باشد. نباید از عمل بینی واهمه داشته و از انواع مختلف آن بترسید، چون هیچ یک از آنها وحشتناک نیستند و با روش‌های مخصوص قابل درمانند. قبل از اینکه هر نوعی از عمل جراحی بر روی فرد انجام ‌شود، لازم است که فرد درک مناسبی از خطرات، مضرات و عوارض عمل جراحی بینی داشته باشد.

عمل جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی انجام شده در هر سال است، اما این نوع عمل نیز دارای خطرات بالقوه مشابه سایر عمل‌های جراحی است. با وجودی که دستیابی به ظاهر دلخواه یک هدف ایده‌آل برای هر فرد است، حفظ سلامتی بدن نیز باید در این رابطه به‌عنوان یک اولویت اصلی برای بیمار و جراح مورد توجه قرار گیرد. هر چند اکثر عمل‌های جراحی زیبایی بینی بدون مشکل هستند، اما بیماران باید آموزش لازم را درباره عوارض عمل زیبایی بینی دریافت کنند و به همراه آن از عوامل خطر خاص مربوط به انجام عمل جراحی اطلاع داشته باشند. در صورت انجام جراحی رینوپلاستی بینی بحث درباره این خطرات و مضرات با یک جراح متخصص و با تجربه یک اقدام ضروری برای اطمینان از حفظ سلامت فرد است. در خصوص سن عمل بینی، کمترین سنی که می‌توان در آن جراحی بینی را انجام داد ۱۵ تا ۱۷ سالگی در زنان و ۱۷ تا ۱۹ سالگی در آقایان است، زیرا در این سن رشد بینی کامل شده است. به‌طور کلی، بینی مردان دارای پوست ضخیم‌تری است، به‌طوری که پس از جراحی به شکل متفاوتی نسبت به زنان حالت می‌گیرد که این عامل مهم می‌تواند روند کلی سن عمل بینی و تغییر شکل آن را تغییر دهد.

خطرات عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

اگر بخواهیم درک مناسبی از خطرات عمل زیبایی بینی داشته باشیم، باید عواملی را در نظر بگیریم که در همه انواع عمل‌های جراحی قابل مشاهده هستند. به همراه آن خطرات خاص این نوع از عمل جراحی را نیز باید مورد توجه قرار دهیم. این خطرات برای عمل جراحی بینی نیز وجود دارند و باید جزئیات کامل آنها با مشاوره با جراح قبل از عمل بینی مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

خطرات بالقوه موجود در همه انواع عمل جراحی به شرح زیر هستند:

 • خون‌ریزی
 • عفونت
 • واکنش معکوس به بیهوشی
 • هماتوما (هنگامی که خون زیر پوست جمع می‌شود)

خطرات مربوط به بیهوشی در عمل جراحی بینی

نوع روش بی‌هوشی مورد استفاده برای عمل جراحی بینی گوشتی، عمل بینی عقابی و بینی استخوانی بر اساس روش انتخاب شده برای انجام عمل متفاوت است. در این حالت افرادی که عمل جراحی بینی آنها ابتدایی یا مربوط به پر کردن است، می‌توانند از بی‌هوشی موضعی با داروهای مسکن استفاده کنند و در عمل استفاده از این روش خطرات مربوط به بی‌هوشی را به شدت کاهش می‌دهد. به هر حال، افرادی که عمل جراحی بینی آنها ثانویه و جدی است، احتمالاً نیاز به بی‌هوشی عمومی دارند که می‌تواند مقدار بیشتری از خطرات شامل موارد زیر را برای فرد به همراه داشته باشد:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • واکنش آلرژیک به بی‌هوشی
 • افزایش فشار خون و ضربان قلب
 • آسپیراسیون (مکیده شدن مایع به مجاری تنفسی)

خطرات بی‌هوشی برای افرادی بیشتر است که با شرایط درمانی خاص قبل از عمل جراحی روبرو هستند و به همین دلیل مهم است که دکتر از سابقه بیماری‌های فرد قبل از انجام عمل جراحی، اطلاع دقیق داشته باشد. این خطرات همچنین زمانی می‌توانند به حداقل برسند که متخصص بی‌هوشی در تمام زمان عمل حضور داشته باشد تا به این ترتیب بتواند به همه مسائل و مشکلات احتمالی به محض شکل‌گیری آنها عکس‌العمل مناسب نشان دهد.

خطرات خاص مربوط به عمل جراحی بینی عبارتند از:

 • بی‌حسی
 • خون‌ریزی از ناحیه بینی
 • ایجاد جراحت بر روی پایه بینی فرد
 • پارگی رگ‌های خونی در سطح پوست
 • ایجاد التهاب و ورم در پوست
 • آسیب دائمی به اعصاب
 • تصحیح زیاد یا کمتر از حد بهینه که نیازمند عمل جراحی اصلاحی مجدد است

انتخاب بهترین جراح زیبایی متخصص و با تجربه می‌تواند نقش مهمی در کاهش خطرهای سلامتی مربوط به عمل جراحی داشته باشد. بیماران باید از مشاوره‌های خود با پزشک به‌عنوان فرصتی برای پرسیدن سوالات لازم درباره روش عمل و ویژگی‌های آن همچون خطرات، مزایا و عوارض جانبی عمل جراحی استفاده کنند. علاوه‌بر این، دنبال کردن دستورالعمل‌های جراح قبل و بعد از عمل جراحی می‌تواند از شکل‌گیری عوارض خطرناک برای سلامتی در نتیجه عمل جراحی جلوگیری کند.

این مطلب هم بخوانید
عمل جراحی بینی گوشتی چگونه است؟

عوارض جانبی

افزون‌بر خطرات سلامتی مربوط به عمل جراحی زیبایی بینی، برخی از عوارض جانبی دیگر نیز ممکن است در این رابطه برای بیماران قابل مشاهده باشد. از آنجاکه عمل جراحی زیبایی بینی یک روش درمانی به شدت سفارشی و وابسته به شرایط بیمار است، عوارض جراحی بینی نیز می‌تواند برای هر بیمار متفاوت باشد. بنابراین سعی کنید با این عوارض جانبی آشنا شوید. چراکه اطلاع از این عوارض عمل بینی گوشتی و مدت زمان لازم برای درمان و بهبود کبودی بینی می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم‌گیری بهتری درباره این موضوع داشته باشید و با عمل جراحی زیبایی بینی خود و عوارض جراحی بینی، احساس راحتی بیشتری کنید.

درد پس از عمل جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی یکی از موثرترین روش‌ها برای بهبود ظاهر فرد است. به هر حال، به دلیل اینکه در این عمل نیاز به تغییر شکل زیاد بافت استخوانی و غضروفی بینی وجود دارد، بیمار ممکن است با درد یا ناراحتی پس از عمل جراحی روبرو شود. خوشبختانه، این ناراحتی معمولاً در سطح حداقل است و اکثر بیماران می‌توانند با استفاده از داروهای مسکن موجود و رعایت نکات بعد از عمل جراحی بینی این درد را مدیریت کنند. برای بیمارانی که به‌طور خاص به درد حساس هستند، جراح بینی می‌تواند داروهای ضد درد قوی‌تری برای رفع مشکل تجویز کند.

 

التهاب و ورم در جراحی زیبایی بینی

یکی از معمول‌ترین عوارض جراحی زیبایی بینی، ایجاد ورم در اطراف چشم‌ها و بینی است. این ورم در روزهای پس از انجام عمل جراحی به‌طور گسترده قابل مشاهده است، اما پس از حدود ۲ هفته تقریباً به‌طور کامل از بین می‌رود. به هر حال باید بدانیم که برخی از التهابات محدود ممکن است تا ۶ ماه پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی نیز باقی بمانند. نتایج نهایی حاصل از عمل، معمولاً پس از یک سال قابل مشاهده خواهد بود.

کبودی صورت در جراحی زیبایی بینی

کبودی صورت یکی دیگر از عوارض جانبی است که همراه با عمل جراحی زیبایی بینی مشاهده می‌شود. میزان کبودی صورت پس از عمل جراحی بینی بستگی به حالتهاب و ورم در جراحی زیبایی بینیساسیت بیمار و حجم بافت‌های جراحی شده دارد. این کبودی نشانه‌ای از عوارض جدی‌تر برای بیمار نیست و نیازی به نگرانی درباره آن وجود ندارد، بلکه فقط لازم است در چند روز اول پس از انجام عمل وضعیت آنها توسط شما بررسی شود. در صورت مشاهده هرگونه وضعیت غیرعادی در کبودی‌های صورت، پزشک متخصص می‌تواند به شما روش‌های درمانی مناسب در کنار استراحت توصیه کند و مدت زمان لازم برای بهبود و ریکاوری کامل پس از عمل جراحی بینی را مشخص نماید.

هربار که روی پوست بدن جراحتی ایجاد شود، حتی اگر به‌صورت کنترل شده و برای انجام یک جراحی باشد، احتمال باقی ماندن یک جای زخم بعد از عمل بینی بر روی پوست وجود خواهد داشت. در مورد عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) هرچند اغلب بیماران انتظار تشکیل جای زخم بر روی پوست خود را دارند، اما برایشان شگفت‌انگیز خواهد بود اگر بدانند که این جای زخم می‌تواند فقط در زیر پوست باشد. البته حتی هنگامی که جای زخم در زیر پوست باشد، باز هم ممکن است باعث شود که شکل ظاهری پوست بعد از عمل بینی کمی صدمه ببیند، اما با رعایت اقدامات پیشگیرانه و درمانی ساده‌ای می‌توان این جای زخم را کاهش داد.

آیا پس از عمل جراحی اثر برش‌های ایجاد شده بر روی بینی باقی می‌ماند؟

معمولاً پس از عمل بینی، اثر برش (اسکار)های ایجاد شده بر روی بینی فرد باقی می‌ماند، اما اکثر افراد نمی‌توانند این جراحت‌های ایجاد شده را مشاهده کنند. در عمل جراحی بینی بسته یک شکاف در داخل سوراخ بینی ایجاد می‌شود و به این ترتیب جراحت وارد شده کاملاً پنهان است. اما در روش جراحی بینی باز که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک شکاف کوچک در پوست دیواره جدا کننده ۲ سوراخ بینی ایجاد می‌شود. این برش معمولاً بسیار خوب درمان می‌شود و فقط یک جراحت بسیار کوچک از آن باقی می‌ماند که برای اکثر افراد قابل مشاهده و توجه نیست. در هر دو نوع عمل جراحی بینی، نتایج ظاهری مربوط به ایجاد شکاف باید در سطح حداقل باشد. برای اطلاع از روش‌های مورد استفاده در عمل جراحی بینی و نتایج حاصل از آن با دکتر متخصص خود مشورت و صحبت کنید.

در رابطه با اسکارها (اثر برش‌ها) و روش‌های رفع آنها با لیزر، همچنین عمل جراحی بینی با لیزر و سایر روش‌های زیبایی با پزشک خود گفت‌وگو کنید تا پس از عمل و باز کردن پانسمان‌ها دچار سرخوردگی نشوید. ذکر این نکته لازم است تنها در صورتی که عمل جراحی زیبایی بینی توسط یک پزشک تازه‌کار و بی‌تجربه انجام گیرد باید منتظر عواقب و عوارض وحشتناک آن باشید. برای اصلاح آن در صورت امکان، با یک جراحی ترمیمی زیبایی بینی دیگر حداقل یک سال باید صبر کنید.

این مطلب هم بخوانید
جراحی بینی عروسکی و فانتزی

عوارض جانبی رینوپلاستی چیست؟

درد

از آنجاکه رینوپلاستی شامل تغییرات گسترده در استخوان و غضروف بینی است، بیماران بعد از عمل احساس درد و ناراحتی خواهند کرد. خوشبختانه میزان این ناراحتی معمولاً خفیف بوده و اکثر بیماران درخواهند یافت که داروهای مسکّن بدون نسخه برای تسکین این درد کافی هستند. برای بیمارانی که بیش از حد به درد حساس هستند، جراح رینوپلاستی می‌تواند داروی مسکّن قوی‌تری را تجویز نماید.

تورم

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی ناشی از رینوپلاستی، تورم در اطراف چشم‌ها و بینی است. تورم در چند روز بعد از جراحی کاملاً مشخص  است، ولی بیشتر تورم در ۲ هفته پس از جراحی فروکش خواهد کرد. هرچند باید گفت که اندکی از تورم خفیف تا ۶ ماه بعد از جراحی رینوپلاستی نیز باقی می‌ماند.

کبودی

میزان کبودی پیش از جراحی، بسته به حساسیت هر بیمار و وسعت جراحی متفاوت است. کبودی معمولاً در نواحی اطراف چشم‌ها دیده می‌شود و ممکن است تا ۱۰ روز نیز باقی بماند. اگرچه کبودی نشانه عارضه جدی‌تری نیست، ولی شما باید وضعیت خود را در روزهای پس از جراحی تحت نظر داشته باشید. اگر چیزی غیر طبیعی به نظر می‌رسد، پزشک شما می‌تواند در مورد اینکه در طول ریکاوری پس از رینوپلاستی چه اقداماتی در کنار استراحت و زمان ضروری است، به شما توصیه‌هایی کند.

 

سوالات متداول در مورد عوارض رینوپلاستی

من احساس کیپ شدگی بینی دارم، آیا این مورد طبیعی است؟

شاید احساس کنید که بلافاصله بعد از رینوپلاستی، کمی محدودیت در تنفس از طریق بینی دارید. نگران نباشید زیرا این عارضه موقتی بوده و عمدتاً ناشی از تورم در بافت بینی است. مجدداً بعد از ۳ الی ۴ هفته پس از جراحی، احساس راحت‌تری در بینی خود و هنگام تنفس خواهید داشت، ولی اگر هرگونه نگرانی در مورد هر مرحله‌ای از ریکاوری داشتید، می‌توانید با جراح خود تماس حاصل فرمایید.

آیا پس از رینوپلاستی جای اسکار باقی می‌ماند؟

شکاف‌های جراحی منجربه تشکیل بافت اسکار خواهد شد. هرچند، در رینوپلاستی بسته شکاف‌ها در داخل بینی مخفی می‌ماند و هیچ جای اسکار مشخصی باقی نخواهد ماند. رینوپلاستی شامل یک شکاف بیشتر در قاعده بینی زیر نوک آن است و یک جای زخم بسیار ظریف و کاملاً پوشیده را ایجاد می‌کند که به مرور زمان ناپدید خواهد شد.

پس از جراحی، روی بینی من برآمدگی ایجاد شده است. آیا این برآمدگی بافت اسکار است و چه کاری می‌توان برای از بین بردن آن کرد؟

شاید این برآمدگی به خاطر بافت اسکار و یا رشد مجدد و ضخیم شدن غضروف یا استخوان در نواحی خیلی کوچک باشد. درمان برای این مشکلات خفیف معمولاً شامل مجموعه‌ای از تزریقات استروئید به نام کنالوگ-۱۰ می‌شود که به شکل‌دهی مجدد بینی بدون نیاز به جراحی بیشتر کمک می‌کند. این تزریقات معمولاً ۶ الی ۱۲ ماه بعد از عمل انجام می‌شود تا ورم بینی کاملاً پیش از تزریق فروکش کرده باشد. بین هر تزریق ۲ ماه فاصله است و نتایج آن ۴ هفته پس از تزریق قابل مشاهده خواهد بود. از این طریق جراح بینی می‌تواند ظاهر بینی را صاف کرده، آن را متقارن کند و بافت اسکار را کاهش دهد.

پس از رینوپلاستی متوجه شده‌ام که بینی پهنی دارم. چرا بینی من به این شکل درآمده است؟

پل بینی پهن نتیجه برداشته شدن قوز بینی بدون انجام دادن استئوتومی مورد نیاز برای باریک کردن پل بینی است. بسیاری از جراحان برای انجام استئوتومی تخصص ندارند و صرفاً از آن چشم‌پوشی می‌کنند. نتیجه آن یک مشکل زیبایی‌شناختی است که به نام «بدشکلی سقف باز بینی» شناخته می‌شود و می‌توان آن را با تنظیم مجدد استخوان‌های بینی و بستن استخوان‌های باز یا پهن ترمیم کرد.

برای کاهش تورم پس از رینوپلاستی چه کاری می‌توان انجام داد؟

پزشک بلافاصله بعد از عمل مجموعه دوز استروئید مدرول را در اتاق عمل به بیمار می‌دهد. همچنین به بیماران آرنیکا و بروملین داده می‌شود که ۲ مکمل بهبودی هستند. یخ در ۴۸ ساعت اول خوب است. سعی کنید فعالیت‌های خود را محدود کرده و در هنگام دراز کشیدن سر خود را بالاتر از قلب قرار دهید. تمام این موارد توصیه‌هایی است که می‌تواند در ۴۸ ساعت اول یا هفته اول به کاهش ورم کمک کند. اگر ورم در هفته اول خیلی زیاد بود، مدت بیشتری طول خواهد کشید تا فروکش نماید.

آیا از چیزی برای محافظت روی بینی استفاده می‌شود؟

بیماران معمولاً باید یک هفته از آتل بینی استفاده کنند. بعضی از جراحان آتل را بعد از یک هفته باز می‌کنند و برای بیماران تا ۵ هفته بعد، استفاده از آتل را در هنگام خواب تجویز می‌کنند که این به کار انجام گرفته بستگی دارد. همچنین این مسئله از لحاظ حفظ ساختار استخوان‌ها به شکستگی بینی نیز بستگی دارد.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

 


مطالب زیر را حتما بخوانید
ارسال نظرات بدون نظر