عوارض عمل جراحی زیبایی بینی

عوارض عمل جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

اگر در فکر عمل جراحی زیبایی بینی هستید، حتماً به ضررها و مشکلات بعد از عمل جراحی نیز فکر کرده اید. حتماً می پرسید عوارض و معایب جراحی بینی چست؟ عوارض عمل بینی گوشتی چیست؟ هر عمل جراحی علاوه بر محاسنی که دارد، دارای معایبی نیز هست که به صورت عوارض رینوپلاستی بعد از عمل ظاهر می شوند. جراحی بینی (رینوپلاستی) از عمل های زیبایی به شمار می رود که در صورت اجرای دقیق آن توسط یک دکتر جراح خوب وآشنایی با آناتومی بینی می تواند عوارض، خطرات و مضرات و مشکلات کمی در پی داشته باشد که لازم نیست ترس از عمل بینی داشته باشید و از هیچ کدام آنها بترسید، چون هیچ یک از آنها وحشتناک نیستند و با روش های مخصوص قابل درمانند. هنگامی که هر نوع از عمل جراحی بر روی فرد انجام می شود، لازم است که درک مناسبی از خطرات، مضرات و عوارض عمل جراحی بینی وجود داشته باشد. عمل جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ترین عمل های جراحی انجام شده در هر سال است، اما این نوع عمل نیز دارای خطرات بالقوه مشابه تمام عمل های جراحی دیگر است. با وجودی که دستیابی به ظاهر دلخواه یک هدف ایده آل برای هر فرد است، حفظ سلامتی بدن نیز باید در این رابطه به عنوان یک اولویت اصلی برای بیمار و جراح مورد توجه قرار گیرد. هر چند اکثر عمل های جراحی زیبایی بینی بدون مشکل هستند، بیماران باید آموزش لازم را درباره عوارض عمل زیبایی بینی دریافت کنند و به همراه آن از عوامل خطر خاص مربوط به انجام عمل جراحی اطلاع داشته باشند. بحث درباره این خطرات و مضرات با یک جراح متخصص و با تجربه یک اقدام ضروری برای اطمینان از حفظ سلامت فرد در صورت انجام جراحی رینوپلاستی بینی است. سن عمل بینی وجود ندارد. کمترین سنی که می‌توان در آن جراحی بینی را انجام داد ۱۵ تا ۱۷ سالگی در زنان و ۱۷ تا ۱۹ سالگی مناسب برای عمل بینی آقایان است زیرا در این سن رشد بینی کامل شده است. بطور کلی، بینی مردان دارای پوست ضخیم‌تری است بطوری که پس از جراحی بطور متفاوتی نسبت به زنان حالت می‌گیرد، که این عامل مهم می‌تواند روند کلی سن عمل بینی  و تغیر شکل را تغییر دهد.

خطرات عمل جراحی زیبایی بینی

هنگامی که بخواهیم از خطرات عمل زیبایی بینی درک مناسب داشته باشیم، مهم است که عواملی را در نظر بگیریم که در همه انواع عمل های جراحی قابل مشاهده هستند و به همراه آن خطرات خاص این نوع از عمل جراحی را نیز مورد توجه قرار دهیم. این خطرات برای عمل جراحی بینی نیز وجود دارند و باید جزئیات کامل آنها با مشاوره با جراح قبل از عمل بینی مورد بررسی دقیق قرار گیرند. خطرات بالقوه موجود در همه انواع عمل جراحی به شرح زیر هستند:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • واکنش معکوس به بیهوشی
 • هماتوما (هنگامی که خون زیر پوست جمع می شود)

خطرات مربوط به بیهوشی در عمل جراحی

نوع روش بی هوشی مورد استفاده برای عمل جراحی بینی گوشتی عمل بینی عقابی و بینی استخوانی بر اساس روش انتخاب شده برای انجام عمل متفاوت است. در این حالت افرادی که عمل جراحی بینی آنها ابتدایی یا مربوط به پر کردن است می توانند از بی هوشی موضعی با داروهای مسکن استفاده کنند و در عمل استفاده از این روش خطرات مربوط به بی هوشی را به شدت کاهش می دهد. به هر حال، افرادی که عمل جراحی بینی آنها ثانویه و جدی است، احتمالاً نیاز به بی هوشی عمومی دارند که می تواند مقدار بیشتری از خطرات شامل موارد زیر را برای فرد به همراه داشته باشد:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • واکنش آلرژیک به بی هوشی
 • افزایش فشار خون و ضربان قلب
 • آسپیراسیون (مکیده شدن مایع به مجاری تنفسی)

خطرات بی هوشی برای افرادی بیشتر است که با شرایط درمانی خاص قبل از عمل جراحی روبرو هستند و به همین دلیل مهم است که دکتر از سابقه بیماری های شما قبل از انجام عمل جراحی اطلاع دقیق داشته باشد. این خطرات همچنین زمانی می توانند حداقل شوند که متخصص بی هوشی در تمام زمان عمل حضور داشته باشد تا به این ترتیب بتواند به همه مسائل و مشکلات احتمالی به محض شکل گیری آنها عکس العمل مناسب نشان دهد.

خطرات خاص مربوط به عمل جراحی بینی عبارتند از:

 • بی حسی
 • خون ریزی از ناحیه بینی
 • ایجاد جراحت بر روی پایه بینی فرد
 • پارگی رگ های خونی در سطح پوست
 • ایجاد التهاب و ورم در پوست
 • آسیب دائمی به اعصاب
 • تصحیح زیاد یا کمتر از حد بهینه که نیازمند عمل جراحی اصلاحی مجدد است

انتخاب بهترین جراح  زیبایی، متخصص و با تجربه می تواند نقش با اهمیت در کاهش خطرهای سلامتی مربوط به عمل جراحی داشته باشد. بیماران باید از مشاوره های خود با پزشک به عنوان فرصتی برای پرسیدن سوالات لازم درباره روش عمل و ویژگی های آن همچون خطرات، مزایا، و عوارض جانبی عمل جراحی استفاده کنند. علاوه بر این، دنبال کردن دستورالعمل های جراح قبل و بعد از عمل جراحی می تواند از شکل گیری عوارض خطرناک برای سلامتی در نتیجه عمل جراحی جلوگیری کند.

عوارض جانبی

علاوه بر خطرهای سلامتی مربوط به عمل جراحی زیبایی بینی، برخی از عوارض جانبی دیگر نیز ممکن است در این رابطه برای بیماران قابل مشاهده باشند. به خاطر اینکه عمل جراحی زیبایی بینی یک روش درمانی به شدت سفارشی و وابسته به شرایط بیمار است، عوارض جراحی بینی  نیز می تواند برای هر بیمار متفاوت باشد. بنابراین سعی کنید با این عوارض جانبی آشنا شوید و در عمل اطلاع از این عوارض عمل بینی گوشتی و مدت زمان لازم برای درمان و بهبود کبودی بینی آنها می تواند به شما کمک کند تصمیم گیری بهتری درباره این موضوع داشته باشید و با عمل جراحی زیبایی بینی خود و عوارض جراحی بینی راحتی بیشتری احساس کنید.

درد پس از عمل جراحی

عمل جراحی زیبایی بینی یکی از موثرترین روش ها برای بهبود ظاهر فرد است. به هر حال، به دلیل اینکه در این عمل نیاز به تغییر شکل زیاد بافت استخوانی و غضروفی بینی وجود دارد، بیمار ممکن است با درد یا ناراحتی پس از عمل جراحی روبرو شود. خوشبختانه، این ناراحتی معمولاً در سطح حداقل است و اکثر بیماران می توانند با استفاده از داروهای مسکن موجود و رعایت نکات بعد از عمل جراحی بینی  این درد را مدیریت کنند. برای بیمارانی که بطور خاص به درد حساس هستند، جراح بینی می تواند داروهای ضد درد قوی تر برای رفع مشکل تجویز کند.

التهاب و ورم

یکی از معمول ترین عوارض جراحی زیبایی بینی ایجاد ورم در اطراف چشم ها و بینی است. این ورم در روزهای پس از انجام عمل جراحی بطور گسترده قابل مشاهده است، اما پس از حدود دو هفته تقریباً بطور کامل از بین می رود. به هر حال مهم است که توجه کنیم برخی از التهاب های محدود ممکن است تا شش ماه پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی نیز باقی بمانند. نتایج نهایی حاصل از عمل معمولاً پس از یک سال قابل مشاهده خواهد بود.

کبودی صورت

کبودی صورت یکی دیگر از عوارض جانبی است که همراه با عمل جراحی زیبایی بینی مشاهده می شود. میزان کبودی صورت پس از عمل جراحی بینی بستگی به حساسیت بیمار و حجم بافت های جراحی شده دارد. این کبودی نشانه ای از عوارض جدی تر برای بیمار نیست، و نیازی به نگرانی درباره آن وجود ندارد، بلکه فقط لازم است در چند روز اول پس از انجام عمل وضعیت آنها توسط شما بررسی شود. در صورت مشاهده هر گونه وضعیت غیر عادی در کبودی های صورت، پزشک متخصص می تواند به شما روش های درمانی مناسب در کنار استراحت توصیه کند و مدت زمان لازم برای بهبود و ریکاوری کامل پس از عمل جراحی بینی را مشخص نماید.

هر بار که روی پوست بدن جراحتی ایجاد شود، حتی اگر به صورت کنترل شده و برای انجام یک جراحی باشد، احتمال باقی ماندن یک جای زخم بعد از عمل بینی بر روی پوست وجود خواهد داشت. در مورد عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) هرچند اغلب بیماران انتظار تشکیل جای زخم بر روی پوست خود را دارند، اما برایشان شگفت‌انگیز خواهد بود اگر بدانند که این جای زخم می‌تواند فقط در زیر پوست باشد. البته حتی هنگامی که جای زخم در زیر پوست باشد، باز هم ممکن است باعث شود که شکل ظاهری پوست بعد از عمل بینی کمی صدمه ببیند، اما با رعایت اقدامات پیشگیرانه و درمانی ساده‌ای می‌توان این جای زخم را کاهش داد.

آیا پس از عمل جراحی اثر برش های ایجاد شده بر روی بینی باقی می ماند؟

عوارض جانبی جراحی زیبایی بینی

معمولاً پس از عمل بینی اثر برش (اسکار) های ایجاد شده بر روی بینی فرد باقی می ماند، اما اکثر افراد نمی توانند این جراحت های ایجاد شده را مشاهده کنند. در عمل جراحی بینی بسته یک شکاف در داخل سوراخ بینی ایجاد می شود و به این ترتیب جراحت وارد شده کاملاً پنهان است. اما در روش جراحی بینی باز که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد یک شکاف کوچک در پوست دیواره جدا کننده دو سوراخ بینی ایجاد می شود. این برش معمولاً بسیار خوب درمان می شود و فقط یک جراحت بسیار کوچک از آن باقی می ماند که برای اکثر افراد قابل مشاهده و توجه نیست. در هر دو نوع عمل جراحی بینی، نتایج ظاهری مربوط به ایجاد شکاف باید در سطح حداقل باشد. برای اطلاع از روش های مورد استفاده در عمل جراحی بینی و نتایج حاصل از آن با دکتر متخصص خود مشورت و صحبت کنید.

در رابطه با اسکارها (اثر برش ها) با پزشک خود درباره ی روش های رفع آنها با لیزر ، عمل جراحی بینی با لیزر و سایر روش های زیبایی گفتگو کنید تا پس از عمل و باز کردن پانسمان ها دچار سرخوردگی نشوید. ذکر این نکته لازم است تنها در صورتی که عمل جراحی زیبایی بینی توسط یک پزشک تازه کار و بی تجربه انجام بگیرد باید منتظر عواقب و عوارض وحشتناک آن باشید که برای اصلاح آن در صورت امکان، با یک جراحی ترمیمی زیبایی بینی دیگر حداقل یک سال باید صبر کنید.

عوارض جانبی رینوپلاستی چیست؟


عوارض
  درد

 از آنجایی که رینوپلاستی شامل تغییرات گسترده در استخوان و غضروف بینی است، بیماران بعد از عمل احساس درد و ناراحتی خواهد داشت. خوشبختانه، میزان این ناراحتی معمولاً خفیف بوده و اکثر بیماران درخواهند یافت که داروهای مسکّن بدون نسخه برای تسکین این درد کافی هستند. برای بیمارانی که بیش از حد به درد حساس هستند، جراح رینوپلاستی می‌تواند داروی مسکّن قوی‌تری را تجویز نماید.

تورم

 یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی ناشی از رینوپلاستی، تورم در اطراف چشم‌ها و بینی است. تورم در چند روز بعد از جراحی کاملاً مشخص  است، ولی بیشتر تورم در دو هفته پس از جراحی فروکش خواهد کرد. هرچند باید خاطر نشان کرد که اندکی از تورم خفیف تا شش ماه بعد از جراحی رینوپلاستی نیز باقی می‌ماند.

کبودی

 میزان کبودی پیش از جراحی بسته به حساسیت هر بیمار و وسعت جراحی متفاوت است. کبودی معمولاً در نواحی اطراف چشم‌ها دیده می‌شود و ممکن است تا ده روز نیز باقی بماند. اگرچه کبودی نشانه عارضه جدی‌تری نیست،  ولی شما باید وضعیت خود را در روزهای پس از جراحی تحت نظر داشته باشید. اگر چیزی غیر طبیعی به نظر می‌رسد، پزشک شما می تواند در مورد اینکه در طول ریکاوری پس از رینوپلاستی چه اقداماتی در کنار استراحت و زمان ضروری است، به شما توصیه‌هایی کند. 

 

سوالات متداول در مورد عوارض رینوپلاستی


 

من احساس کیپ شدگی بینی دارم، آیا این مورد طبیعی است؟


شاید احساس کنید که بلافاصله بعد از رینوپلاستی در تنفس از طریق بینی کمی محدودیت دارید. نیازی به ترسیدن نیست، زیرا این عارضه موقتی بوده و عمدتاً ناشی از تورم در بافت بینی است.  مجدداً پس از سه الی چهار هفته پس از جراحی، احساس راحت‌تری در بینی خود و هنگام تنفس خواهید داشت، ولی اگر هرگونه نگرانی در مورد هر مرحله‌ای از ریکاوری داشتید می‌توانید با جراح خود تماس حاصل فرمایید.

آیا پس از رینوپلاستی جای اسکار باقی می‌ماند؟

شکاف‌های جراحی منجر به تشکیل بافت اسکار خواهد شد. هرچند، در رینوپلاستی بسته شکاف‌ها داخل بینی مخفی می‌ماند و باعث هیچ جای اسکار مشخصی نخواهد شد. رینوپلاستی شامل یک شکافی بیشتر در قاعده بینی زیر نوک آن است که یک جای زخم بسیار ظریف و کاملاً پوشیده را ایجاد می‌کند که به مرور زمان ناپدید خواهد شد.

پس از جراحی روی بینی من برآمدگی ایجاد شده است. آیا این برآمدگی بافت اسکار است و چه کاری می‌توان برای از بین بردن آن کرد؟

شاید این برآمدگی به خاطر بافت اسکار و/یا رشد مجدد و  ضخیم شدن غضروف یا استخوان در نواحی خیلی کوچک باشد. درمان برای این مشکلات خفیف معمولاً مجموعه‌ای از تزریقات استروئید به نام کنالوگ-۱۰ می‌شود که به شکل‌دهی مجدد بینی بدون نیاز به جراحی بیشتر کمک می‌کند. این تزریقات معمولاً ۶ الی ۱۲ ماه بعد از عمل انجام می‌شود تا ورم بینی کاملاً پیش از تزریق فروکش کرده باشد. بین هر تزریق دو ماه فاصله است و نتایج آن چهار هفته پس از تزریق قابل مشاهده خواهد بود. از این طریق جراح بینی می‌تواند ظاهر بینی را صاف کرده، آن را متقارن کند و بافت اسکار را کاهش دهد.

پس از رینوپلاستی متوجه شده‌ام که بینی پهنی دارم. چرا بینی من به این شکل درآمده است؟

پل بینی پهن نتیجه برداشته شدن قوز بینی بدون انجام دادن استئوتومی مورد نیاز برای باریک کردن پل بینی است. بسیاری از جراحان برای انجام استئوتومی تخصص ندارند و صرفاً از آن چشم‌پوشی می‌کنند. نتیجه آن یک مشکل زیبایی شناختی است که به نام “بدشکلی سقف باز بینی” شناخته می‌شود و می‌توان آن را با تنظیم مجدد استخوان‌های بینی و بستن استخوان‌های باز یا پهن ترمیم کرد.

برای کاهش تورم پس از رینوپلاستی چه کاری می‌توان انجام داد؟

پزشک بلافاصله بعد از عمل مجموعه دوز استروئید مدرول را در اتاق عمل به بیمار می‌دهد. همچنین به بیماران آرنیکا و بروملین داده می‌شود که دو مکمل بهبودی هستند. یخ در ۴۸ ساعت اول خوب است. سعی کنید فعالیت‌های خود را محدود کرده و در هنگام دراز کشیدن سر خود را بالاتر از قلب قرار دهید. این موارد همگی توصیه‌هایی است که می‌تواند در ۴۸ ساعت اول یا هفته اول به کاهش ورم کمک کند. اگر ورم در هفته اول خیلی زیاد بود، مدت بیشتری طول خواهد کشید تا فروکش نماید.

آیا از چیزی برای محافظت روی بینی استفاده می‌شود؟

بیماران معمولاً باید یک هفته از آتل بینی استفاده کنند. بعضی از جراحان آتل را بعد از یک هفته باز می‌کنند و برای بیماران تا پنج هفته بعد استفاده از آتل را در هنگام خواب تجویز می‌کنند، که این به کار انجام گرفته بستگی دارد. همچنین این مسئله به شکستگی بینی نیز بستگی دارد، از لحاظ حفظ ساختار استخوان‌ها.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

2 دیدگاه ها

 1. لباس مجلسی می‌گه:

  من تحت نظر پزشکان این مرکز بینی ام را جراحی کرده ام. بسیار بسیار راضی هستم. واقعاً از خدماتتون ممنونم

 2. Mahla می‌گه:

  من‌ از بچگی بینیم شکست و کج شده .خیلی دوست دارم بینیمو عمل کنم ولی از عوارضش خیلی شنیدمو ترس دارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *