قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

اقدامات قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

قبل از برنامه ریزی عمل بینی، شما باید با جراح بینی خود برای بحث درباره عوامل مهمی که نقش تعیین کننده در موفقیت آمیز بودن عمل جراحی زیبایی بینی برای شما دارد، صحبت و مشورت کنید. در این جلسه معمولاً شما اطلاعات مفیدی را دریافت می کنید.

فیلم بیهوشی قبل از عمل جراحی زیبایی بینی:

یکسری نکات قبل از عمل جراحی بینی به شرح زیر مورد توجه قرار می گیرد:

 • سابقه بیماری شما. مهمترین سوالی که دکتر قبل از عمل بینی از شما می پرسد درباره انگیزه و هدف شما از انجام عمل جراحی بینی است. از جمله نکات مهم این است که دکتر از شما درباره سابقه بیماری سوال می کند که این موضوع شامل ارائه یک تاریخچه از گرفتگی بینی، پولیپ بینی، جراحی های انجام شده و هر گونه داروی مورد استفاده است. اگر شما با مشکلات خونی همچون بیماری هموفیلی مواجه هستید، نمی توانید برای انجام عمل جراحی بینی فرد مناسبی باشید.
 • معاینه فیزیکی. دکتر شما یک معاینه فیزیکی کامل از بدن شما با استفاده از بررسی آزمایشات قبل از عمل بینی همچون تست خون انجام می دهد. در این حالت دکتر پوست، ناحیه داخلی و خارجی بینی شما را معاینه و بررسی می کند. معاینه فیزیکی به دکتر کمک می کند تغییرات مورد نیاز در بینی شما را مشخص کند و ویژگی های فیزیکی همچون ضخامت پوست یا قدرت غضروف بینی شما را بررسی نماید. در حقیقت این مسائل می تواند بر نتایج حاصل از عمل جراحی بینی شما تاثیر گذار باشد. معاینه فیزیکی همچنین برای تعیین تاثیر جراحی رینوپلاستی بینی بر سیستم تنفسی شما مهم و ضروری می باشد.

گاهی اوقات جراح در مراقبت قبل از عمل بینی با شما درباره انجام یک عمل جراحی برای اصلاح چانه نیز صحبت می کند. اصلاح چانه به این دلیل لازم است که گاهی اوقات کوچک بودن چانه باعث ایجاد تصور بزرگ بودن بینی می شود. در بسیاری از مواقع انجام عمل جراحی چانه ضروری نیست، اما می تواند در افزایش تناسب صورت شما نقش تعیین کننده داشته باشد.

 • عکس ها. برخی افراد در داخل مطب ممکن است از بینی شما از زوایای مختلف عکس بگیرند. جراح شما می تواند با استفاده از این عکس ها و دستکاری آنها با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری تصویر شما با انواع مختلف نتایج حاصل از عمل جراحی بینی را نشان دهد. از این عکس ها می توان برای طراحی کامپیوتری و ارزیابی وضعیت بیمار قبل و بعد از عمل جراحی استفاده کرد و برای بررسی های بعدی به آنها مراجعه نمود. مهمتر اینکه با استفاده از این عکس ها می توان اهداف خاص بیمار از انجام عمل جراحی را مورد بحث و بررسی قرار داد و همچنین به طراحی بینی قبل از عمل پرداخت.
 • بحث درباره انتظارات شما از عمل جراحی بینی. قبل از جراحی بینی باید بدانید انتظار شما از عمل بینی چیست برای این منظور شما باید با دکتر متخصص خود درباره انگیزه ها و انتظارات خود از عمل جراحی بینی صحبت کنید. دکتر شما می تواند با استفاده از توضیحات ارائه شده درباره مناسب بودن یا نبودن عمل جراحی برای دستیابی به اهداف تعیین شده توضیح دهد. در این رابطه عادی است که افراد خودآگاهی کمی درباره مباحث مربوط به ظاهر خود داشته باشند، اما بسیار مهم است که شما هنگام صحبت با جراح خود درباره خواسته ها و اهداف مورد نظرتان از عمل جراحی بینی راحت باشید.

علاوه بر این قبل از عمل های جراحی بینی از جمله جراحی زیبایی بینی گوشتی ، استخوانی ، عقابی و غیره ، شما احتمالاً باید یکسری مراقبت ها را مورد توجه قرار دهید از جمله ی آنها می توان موارد زیر را مطرح کرد:

 • اجتناب از مصرف داروهای خاص. از مصرف داروهای حاوی آسپیرین یا ایبوبروفن (آدویل، موترین و موارد مانند آن) برای دو هفته قبل و بعد از عمل جراحی خودداری کنید. مصرف این داروها می تواند باعث افزایش خونریزی بعد از عمل بینی شود. فقط در صورت تجویز پزشک و تحت نظر وی می توان از این داروها استفاده کرد.
 • در صورت سیگاری بودن، کشیدن سیگار را متوقف کنید. سیگار کشیدن باعث آهسته شدن فرآیند درمان پس از عمل جراحی می شود و احتمال ابتلای شما به عفونت را افزایش می دهد بنابراین به منظور تقویت قبل از جراحی بینی بهتر از مصرف سیگار خودداری کنید.
 • هماهنگی های لازم را برای روز عمل جراحی انجام دهید. برای چند روز اول پس از بی هوشی برای عمل جراحی، شما ممکن است دچار فراموشی، آهسته شدن زمان واکنش و تصورات مبهم و نادرست شوید. بنابراین، لازم است قبل از عمل جراحی با یک نفر برای رساندن شما به منزل در صورتی که عمل جراحی شما سرپایی است، هماهنگ کنید. علاوه بر این با یکی از اعضای فامیل یا دوستان خود برای ماندن پیش شما برای یک یا دو شب جهت کمک برای انجام فعالیت های مراقبتی لازم و ریکاوری پس از عمل جراحی صحبت کنید.

اقدامات قبل از عمل بینی

اقدامات و نکات قبل از عمل بینی شامل موارد ذیل می باشد

 • از آسپرین یا داروهای ضد التهاب استفاده نکنید (در این رابطه دکتر می تواند به شما یک فهرست از داروهایی را ارائه کند که نباید از آنها قبل از عمل جراحی استفاده شود).
 • اگر شما سیگاری هستید، سیگار کشیدن را برای حداقل ۲ هفته قبل از عمل جراحی بینی ترک کنید و برای سیگار نکشیدن در دوره ریکاوری پس از عمل جراحی برنامه ریزی کنید. سیگار کشیدن می تواند فرآیند بهبود شما را دچار مشکل کند. در عمل سیگار کشیدن می تواند باعث مرگ پوست و از بین رفتن بافت های زنده شود و باعث ایجاد آسیب به بافت های بدن و از بین رفتن پوست بیمار شود. این عوارض در ادامه ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی عمل مجدد بینی داشته باشد.
 • یک کپی از پروتکل دکتر خود تهیه کنید.
 • روز قبل از عمل با یک نفر برای رساندن شما به بیمارستان یا مطب و برگرداندن شما به خانه بعد از عمل جراحی هماهنگ کنید.
 • با یک نفر برای مراقبت از خود برای ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول پس از عمل جراحی هماهنگ کنید (برای این کار می توانید از خدمات یک پرستار برای ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی استفاده کنید).
 • نسخه پزشک خود را قبل از عمل بینی تهیه کنید (بطور خاص تجویز پزشک برای داروهای مسکن و آنتی بیوتیک های مورد نیاز).
 • از برنامه زمان بندی مناسب برای مصرف داروهای خود استفاده کنید.
 • دماسنج، صابون ضد باکتری، مرهم و گاز استریل خریداری کنید.
 • داروهای مورد نیاز خود را خریداری کرده و درباره مصرف آنها با دکتر خود صحبت کنید.
 • شب قبل از عمل بینی فضای لازم برای ریکاوری در خانه را مهیا کنید. برای مثال تعداد زیادی پشتی، کتاب، روزنامه و مجله خریداری کنید، کنترل تلویزیون، ویدیو و آهنگ های مورد علاقه خود را در دسترس قرار دهید، بخار ساز، اسپری بینی و پدهای گرمایش و کیسه آب گرم تهیه کنید، همچنین لازم است سطل دارای سرپوش برای مواقعی که ممکن است حالت تهوع به شما دست دهد، در اختیار داشته باشید.
 • پرده ها را بکشید تا بتوانید در طول روز استراحت بهتری داشته باشید.
 • از سوت، زنگ، واکی تاکی یا سیستم های تماس داخلی برای درخواست کمک استفاده کنید.
 • گوشت لازم را برای مصرف دو هفته و به صورت یخ زده در اختیار داشته باشید. برای تغذیه از غذاهایی که سریع تهیه شده و به راحتی در دسترس هستند استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از اسنک های فوری، سوپ، غذاهای یخ زده، ماست، سوپ جو، پنیر بومی، آب میوه (برای نوشیدن راحت تر از قبل نی تهیه کنید) استفاده کنید. مطمئن شوید پروتئین کافی مورد نیاز در طول دوره درمان به بدن شما می رسد. با پزشک خود درباره استفاده از غذاهایی که حاوی سطح سدیم کمتری هستند، صحبت کنید.
 • بسته های یخ را برای کاهش ورم بعد از عمل جراحی تهیه کنید (برای این کار شما می توانید از بسته های یخ زده سبزیجات یا میوه ها و موارد مانند آن نیز استفاده کنید). از گیره های بزرگ برای نگه داشتن بسته یخ در جای خود استفاده کنید.
 • از مرطوب کننده، کرم های التیام دهنده زخم و ژل های مخصوص در محل بریدگی استفاده کنید (البته در صورتی که عمل جراحی بینی به صورت باز انجام شده است).
 • از داروهای ضد یبوست استفاده کنید (استفاده از داروهای مسکن اغلب باعث یبوست می شود).
 • از قطره چشمی استفاده کنید (پس از هر عمل جراحی، چشم ها معمولاً دچار خشکی می شوند).
 • دوش دستی و صندلی حمام برای استفاده در مواقع لازم تهیه کنید.
 • از گوشی مجهز به اسپیکر در نزدیک تخت خود استفاده کنید (قبل از خواب زنگ تلفن را قطع کنید تا در هنگام خواب به واسطه زنگ خوردن تلفن مشکلی برای شما ایجاد نشود).
 • در روز عمل جراحی، از لباس های نرم و گشاد استفاده کنید که امکان در آوردن آنها به سادگی وجود داشته باشد (یک پیراهن با دکمه در جلوی آن).
 • دستورالعمل های پزشک خود درباره مصرف داروهای لازم، خوردن و نوشیدن و سایر موارد مانند آن را به دقت رعایت کنید.

سوالات متداول درباره قبل از عمل جراحی زیبایی بینی


سوالات متداول قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

آیا آرایش داشتن قبل از عمل زیبایی بینی اشکال دارد؟

در روز عمل جراحی زیبایی بینی از هیچ‌گونه  لوازم آرایشی در صورت و موهایتان استفاده نکنید اما صورتتان را کامل بشویید تا باکتری‌های روی صورت کاهش یابند. دست کم تا ۸ ساعت قبل از عمل رینوپلاستی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید و خوب بخوابید.

برای چه مدت مرخصی برنامه ریزی کنم؟

اگر سر کار میروید، باید طوری برنامه‌ریزی کنید که دست کم تا دو هفته بعد از عمل مرخصی داشته باشید و سر کار نروید. بعد از کشیدن بخیه‌ها و برداشتن آتل می‌توانید به محل کار خود بازگردید. با این حال از انجام دادن کارهای سنگین به مدت چند روز خودداری کنید.

چگونه می‌توانم به ترسم از بیهوشی عمومی غلبه کنم؟

ترس از بیهوشی قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

ترس از بیهوشی بسیار عادی است. به طور کلی مردم از اینکه کنترلشان از دستشان خارج شوند می‌ترسند. ولی بهتر است به تیم پزشکی اعتماد کنید. بهترین راه برای مقابله با ترستان صحبت کردن با پزشک متخصص بیهوشی است. با این کار با پزشکان و فرآیند درمان آشنا می‌شوید ، نگرانیتان کاهش می‌یابد و بسیار آرام‌تر خواهید شد. فرآیند بیهوشی بسیار پیشرفته و ایمن‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. روزانه هزاران نفر بیهوشی عمومی را تجربه می‌کنند بدون اینکه مشکلی ایجاد شود. اما با این حال هیچگاه ترس‌هایتان را مخفی نکنید. درباره آنها به راحتی صحبت کنید زیرا پزشکتان می‌تواند با دادن اطلاعاتی درباره واقعیت‌های فرآیند عمل خیال شما را راحت کند و کمک کند تا به ترستان غلبه کنید.

آیا می‌توانم قبل از عمل کافئین مصرف کنم؟

کافئین قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

با توجه به توصیه پزشکان، شما می‌توانید تا دو روز پیش از عمل کافئین مصرف کنید. بهتر است مصرف کافئین را دو روز پیش از عمل قطع کنید زیرا با این کار از بروز سردرد ناشی از مصرف نکردن کافئین در روز عمل جلوگیری می‌کنید. همچنین مصرف کافئین در روز عمل و یک روز پس از آن نیز توصیه نمی‌شود زیرا فشار خون را بالا میبرد و می‌تواند سبب بروز خونریزی شود. ممکن است با قطع مصرف کافئین دچار سردرد شوید. معمولا کسانی که هرروز کافئین مصرف می‌کنند و به طور ناگهانی آن را کنار می‌گذارند این اتفاق برایشان می‌افتد. پس دلیل اینکه توصیه می‌کنند دو روز قبل از عمل از مصرف کافئین خودداری کنید این است که روز عمل یا روز بعد از آن دچار سردرد نشوید.

با چه بیماری‌هایی عمل جراحی زیبایی بینی به تعویق می‌افتد؟

شرایطی که عمل جراحی زیبایی بینی را به تعویق نمی‌اندازد:

 • سرماخوردگی یا آنفولانزا
 • سردرد یا میگرن
 • شنیدن اخبار بد و نداشتن حس خوب برای جراحی
 • مناسب نبودن زمان‌بندی عمل برای بیمار

آیا در صورت وجود آبریزش بینی، عطسه، وسرفه، عمل به تعویق می‌افتد؟

آبریزش بینی قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

آیا آبریزش بینی دارید و نمیدانید که باید عمل زیبایی بینی خود را به تعویق بیندازید یا خیر؟ پاسخ به احتمال زیاد مثبت است، باید عمل زیبایی بینی به تعویق بیفتد. اولین کاری که باید بکنید این است که علت آبریزش بینی را تشخیص دهید. علت آن ویروسی، باکتریایی، یا حساسیت است؟ چرا عمل زیبایی بینی در این شرایط، پیچیده و خطرناک خواهد بود در صورتیکه با وجود یک سرماخوردگی ویروسی ساده میتوان عمل موقیت‌آمیزی داشت؟ دلایل پزشکی زیادی برای این تغییر زمان‌بندی وجود دارد و توصیه پزشکان بر این است که برای پیدا کردن علت این آبریزش، عمل جراحی به تعویق بیفتد.

آیا زنان باردار نیز می‌توانند عمل جراحی زیبایی بینی را انجام دهند؟

گاهی اوقات، برنامه‌ریزی و زمان‌‌بندی به نتیجه نمی‌رسد. زنانی که وقت عمل گرفته‌اند و قبل از جراحی متوجه می‌شوند که باردار هستند، به ناچار باید وقت عمل را کنسل کنند زیرا هرگونه عمل جراحی اختیاری مثل عمل زیبایی بینی در زمان بارداری ممنوع است. اگرچه عمل مربوط به بینی است و هیچ کاری روی رحم انجام نمی‌شود اما مسکن‌ها و داروهایی که برای شما تجویز می‌شود روی رشد جنین اثر منفی می‌گذارد. انجام یک عمل جراحی اختیاری که می‌توان آن را به بعد موکول کرد می‌تواند برای سلامت کودک شما بسیار خطرناک باشد.

برای دیدن گالری جدید عکس جراحی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
قبل از عمل جراحی زیبایی بینی
۱٫۶۷ از ۳ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *