ماساژ بینی پس از جراحی زیبایی بینی

ماساژ بینی پس از جراحی زیبایی بینی

ماساژ بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی بینی کلیک کنید

ماساژ دادن استخوان‌های بینی یکی از مراقبت‌های مهم پس از عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) یا جراحی ترمیمی بینی است. ماساژ دادن بینی صرفاً به بیمارانی توصیه می‌شود که جراح استخوان‌های بینیشان را برای شکل‌دهی بهتر شکسته است. عملی که در آن به جابجایی، باریک کردن یا هر دو تغییر استخوان بینی مبادرت می‌شود، در اصطلاح استئوتومی نامیده می‌شود. چنین عملی معمولاً بر روی بینی‌هایی با قوز بزرگ و همچنین در صورت کج بودن بینی انجام می‌شود. استئوتومی غالباً به منظور باریک کردن یک بینی پهن در عمل زیبایی کاربرد دارد.

اکثر جراحان در ارتباط با ماساژ پس از عمل بینی سوالات عجیب بسیاری مانند ضرورت اخم کردن و به بالا و پایین حرکت دادن بینی برای افزایش جریان خون در بینی و تسریع دوران بهبود شنیده‌اند. توصیه می‌کنیم تا زمان بهبود یافتن کامل بینی صبر کنید و از لمس کردن بینی یا اعمال هر گونه درمان بر آن خودداری کنید، چون ممکن است حرکت دادن بینی به آسیب دیدگی منجر شود. بنابراین قبل از ماساژ دادن بینی حتماً با جراح مشورت کنید و به دقت از دستورات ایشان پیروی کنید. به خاظر داشته باشید که مقاله حاضر صرفاً برای افزایش اطلاعات شما عزیزان ارائه می‌شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت میتوانید با شماره ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

ماساژ بینی بعد از عمل


masajrini

ماساژ بینی بعد از عمل زیبایی به منظور خوش فرم کردن بینی در دوران بهبود انجام می‌شود. چنانچه استخوان بینی در جراحی بینی تغییر شکل داده شود، بینی گچ گرفته می‌شود تا استخوان‌ها در موقعیت جدید باقی بماند. گچ بینی معمولاً پس از ۵ تا ۶ روز باز می‌شود. استخوان‌های بینی در اکثر موارد به خوبی در وضعیت جدید باقی می‌ماند. با این حال چون استخوان‌ها کاملاً بریده و جدا شده است، به مدت ۵ تا ۶ روز پس از جراحی هنوز حرکت دارد. پس از باز کردن گچ بینی احتمال حرکت کردن یا جابجا شدن استخوان‌ها وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد، استخوان‌ها معمولاً به محل اولیه برمی‌گردد. این جابجایی از زمان باز کردن گچ تا ۶ تا ۸ هفته پس از جراحی محتمل است. اما چرا می‌گوییم ۶ تا ۸ هفته؟ چون این مدت متوسط زمانی است که جوش خوردن استخوان‌های بینی و تثبیت آنها در موقعیت جدید طول می‌کشد.

جراحان معمولاً توصیه می‌کنند که استخوان‌های بینی پس از جراحی زیبایی یا ترمیمی ماساژ داده شود. ماساژ دادن در زمان التیام یافتن بینی برای نقاط هم‎پایه شکستگی در استخوان‌های بینی بسیار مفید است و دستیابی به نتیجه مطلوب و رضایت بیمار را تضمین می‌کند. البته ماساژ به شرطی سودمند خواهد بود که بیمار این کار را با تایید متخصص و تحت نظر ایشان انجام دهد تا موقعیت استخوان‌ها به خوبی تغییر کند و شکل جدید بینی حفظ شود. ماساژ پس از عمل بینی به بیان ساده به اصلاح و یا تکمیل باریک کردن بینی پهن کمک می‌کند. ماساژ بینی بعد از جراحی برای خوش فرم‌تر کردن بینی مفید است.

مزایا


مهم‌ترین فایده ماساژ بینی بعد از جراحی زیبایی یا ترمیمی بینی این است که بهترین نتیجه ممکن از جراحی به دست می‌آید و نتیجه به دست آمده بهبود می‌یابد و حفظ می‌شود. تغییر شکل بینی عملی است که موفقیت آن مستلزم همکاری بین جراح پلاستیک صورت و بیمار است. گاهی جراح بهترین عمل ممکن را در اتاق جراحی انجام می‌دهد، اما متغیرهای بی‌شمار دیگری نتیجه را تحت الشعاع قرار می‌دهد که یکی از مهم‌ترین آنها جابجا شدن استخوان بینی پس از عمل است. اما اگر بینی در زمان مناسب و به روش صحیح ماساژ داده شود، اطمینان حاصل می‌شود که بیمار و جراح هر آنچه در توان داشته‌اند به کار برده‌اند تا متقارن‌ترین و زیباترین نتیجه ممکن به دست آید. به علاوه با ماساژ دادن پس از عمل می‌توان استخوان‌های بینی را تا حد ممکن باریک کرد.

روش ماساژ دادن بینی بعد از جراحی


masajrini1

همانطور که گفته شد برای ماساژ دادن بینی باید به استخوان بینی فشار آورده شود تا استخوان در موقعیت مطلوب باقی بماند. معمولاً بهتر است که ماساژ با انگشت شست داده شود تا “لایه” بزرگتری فشار مستقیم را به استخوان وارد کند. فشار باید فقط در جهت داخل به سمت وسط بینی، یعنی حدود یک سوم فوقانی پل بینی، روی استخوان بینی وارد شود، به هیچ وجه به بخش بالایی بینی فشار نیاورید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید انگشت شست را زیر صفحه پل بینی نگه دارید.

بهترین حالت این است که فشار رو به پایین آن‌قدر شدید باشد که بیمار درد ملایمی را مانند زمان فشار دادن زخم حس کند، حس نکردن درد به این معنا است که این شیوه ماساژ دادن برای ایجاد تغییر یا حفظ حالت موثر نیست. از بیمار خواسته می‌شود این حالت و اعمال فشار را حدود ۱۰ ثانیه تا یک دقیقه حفظ کند. حرکت ماساژ را باید با توجه به توصیه جراح زیبایی بینی ۲۵ تا ۴۰ بار در طول روز تکرار کرد. متخصص هر گونه تغییر در نحوه ماساژ یا لزوم ماساژ دادن دوطرفه، یعنی اعمال فشار بیشتر روی سمت چپ یا بالعکس، را به بیمار آموزش می‌دهد. پایداری و تقارن مطلوب بینی برای نقطه کانونی صورت حیاتی است.

آیا باید بینی را پس از عمل زیبایی ماساژ داد؟


در مجموع بهتر است بینی را پس از عمل زیبایی ماساژ ندهید، چون احتمالی هرچند ناچیز وجود دارد که دستکاری یا مالش دادن شدید در چند هفته نخست پس از عمل باعث از جا درآمدن بخیه‌های ظریف شود، اصلاح انجام شده را بی‌اثر کند یا نتیجه را از بین ببرد. برخی بیماران نوک بینی را از روی عادت می‌مالند، به این گروه باید یادآوری کنیم که چنین عادتی نه تنها نتیجه عمل را از بین می‌برد، باعث ورم و تحریک بیشتر نیز می‌شود.

بینی پس از جراحی به شکنندگی شیشه نیست، در واقع بینی تا چند ماه پس از جراحی خشک و سفت است و از این نظر بیشتر به چوب شباهت دارد. غلتیدن روی بینی هنگام خواب یا وارد شدن ضربه ملایم به بینی باعث نمی‌شود که صبح بینی‌تان را روی طرف دیگر صورت‌تان پیدا کنید. نگران نباشید، لازم نیست پس از جراحی در یک حباب محافظ حرکت کنید.

بینی پس از جراحی به شکنندگی شیشه نیست، در واقع بینی تا چند ماه پس از جراحی خشک و سفت است و از این نظر بیشتر به چوب شباهت دارد. غلتیدن روی بینی هنگام خواب یا وارد شدن ضربه ملایم به بینی باعث نمی‌شود که  فشار زیادی به بینی‌تان وارد شود.

برخی جراحان ماساژ پس از عمل بینی را در حدی مفید می‌دانند که تخلیه لنفاوی را تسهیل کند. چنین ماساژی همان‌طور که مضر نیست، چندان هم موثر نیست. ما از بیماران خود می‌خواهیم که بینی را تا یک ماه پس از جراحی چسب بزنند تا چسب پوست را منقبض کند و به کاهش ورم نیز کمک کند. چنانچه درباره ماساژ بعد از جراحی بینی سوال دارید، حتماً سوالات خود را از جراح بپرسید و از ایشان بخواهید در این باره راهنمایی‌تان کنند .

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
ماساژ بینی پس از جراحی زیبایی بینی
۴٫۳۳ از ۳ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *