مدت زمان استراحت و بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی

مدت زمان استراحت و بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی

بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی

رینوپلاستی یک روش جراحی پیچیده است که دوره بهبودی مورد نیاز آن تا قبل از بازگشت به روال عادی، به طرز باور نکردنی کوتاه است. اکثر بیماران رینوپلاستی از اینکه زمان بهبودی پس از جراحی رینوپلاستی اولیه‌شان توسط یک جراح با تجربه چقدر کوتاه است، شگفت زده می‌شوند. بیماران معمولا درد و ناراحتی بسیار جزئی را احساس می‌کنند و بعضی از آن‌ها تنها ناراحتی ناشی از گرفتگی بینی در اثر ورم بافت‌های صورت و بینی، تورم و کبودی صورت را گزارش می‌دهند. رینوپلاستی یک جراحی ایمن و بسیار محبوب است که می‌تواند ظاهر صورت شما را تغییر دهد و مشکلات تنفسی را درمان کند.

بسیاری از بیماران در حدود یک هفته به کار یا مدرسه میروند و از نشان دادن صورتشان در عموم احساس راحتی دارند. یک هفته پس از دوره بهبودی رینوپلاستی، کبودی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در آن زمان، و یا زودتر، تنها کسانی که شما را به خوبی می‌شناسند و به دقت به صورت شما نگاه می‌کنند متوجه می‌شوند که عمل بینی انجام داده اید. هر جراحی دردناک است و یافتن موقعیت خواب مناسب – یعنی وضعیتی که بر ناحیه جراحی تاثیر نمی‌گذارد – برای روند بهبودی ضروری است.

نکات مهم درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی


بینی211 مدت زمان استراحت و بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی

در حالی که می‌توانید انتظار داشته باشید که در طول هفته اول بهبودی تقریبا همانند چهره قبلی‌تان باشید، کمی ناراحتی، کسالت و خواب آلودگی بلافاصله بعد از جراحی طبیعی است. همچنین، داشتن گچ بر روی بینی و همچنین اندکی حساسیت و تورم در گونه‌ها و اطراف چشم می‌تواند “خوابیدن مانند یک کودک” را کمی مشکل سازد، اما نکات و ترفندهای زیر می‌تواند به شما کمک کند خواب مورد نیازتان را داشته باشید تا فرآیند بهبودی مثل برق و باد بگذرد.

آماده شدن

قبل از عمل جراحی، تخت خود را با بالش‌های اضافی، و راحت مجهز کنید تا بتوانید در حالت خواب، کمی سر خود را بالا قرار دهید. این ارتفاع اندک تاثیر زیادی در کمک به کاهش تورم شما دارد. و البته تورم کمتر به معنی ناراحتی کمتر است.


زاویه ۳۵ تا ۴۰ درجه

بینی311 مدت زمان استراحت و بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی

پس از رینوپلاستی، برای به حداقل رساندن تورم، بهتر است که سر و بینی شما- حداقل برای مدتی پس از عمل جراحی، بالاتر از سطح قلب باشد. در حالت ایده آل، اگر صندلی شیب دار دارید، بهتر است تا حدود یک هفته پس از جراحی در آن بخوابید. در غیر این صورت می‌توانید از چند بالش برای بالا بردن سر خود استفاده کنید. خوابیدن در موقعیت خط میانی نه تنها باعث کاهش تورم می‌شود، بلکه گرفتگی بینی را کمتر می‌کند که موجب خوابیدن راحت‌تر می‌شود.

موارد تجویز شده را تهیه کنید

جراح شما احتمالا برخی از داروهای مسکن و / یا آنتی بیوتیک‌ها را در طی بهبودی برای شما تجویز می‌کند. شما باید قبل از عمل آن‌ها را تهیه کنید، زیرا بلافاصله پس از عمل جراحی، باید آنها را در دسترس داشته باشید. دستورالعمل‌های روی برچسب‌ها را با دقت دنبال کنید. ممکن است به کاهش برخی از ناراحتی‌هایی که احساس می کنید کمک کنند و باعث می‌شود خواب راحت‌تری داشته باشید.

جراح‌تان بهتر میداند

مهم است که تا جای ممکن راحت باشید و سعی کنید به خوبی استراحت کنید، اما همچنین نباید خطر ضربه به بینی خود را افزایش دهید. در ابتدا، خوابیدن روی پهلو ممکن است باعث کبودی و تورم نامتقارن شود. همچنین ممکن است به طور غیر عمد به بینی خود ضربه بزنید. جراح شما بهترین دستورالعمل‌های مناسب خواب را به شما ارائه می‌دهد.

چند هفته اول بیشترین اهمیت را دارند

به خاطر داشته باشید که بینی شما طی چند ماه پس از جراحی تغییر خواهد کرد و در طی چند هفته اول است که الگوهای خواب بیشترین تأثیر را بر نتیجه نهایی می‌گذارند. خوابیدن روی شکم (جایی که بینی شما ممکن است در خطر باشد) شش هفته بعد از عمل جراحی ممکن است باعث تورم اندک بینی شود، اما نباید بر نتایج کلی رینوپلاستی شما تاثیر بگذارد.

وضعیت خواب تنها عامل موثر نیست

اگر به طور معمول با همسرتان می‌خوابید، در حال حاضر وقت آن رسیده است که برای مدت زمانی تنها بخوابید. شما نمی‌خواهید دست کسی به طور تصادفی به بینی‌تان بخورد. نه تنها این امر دردناک است، بلکه می‌تواند نتیجه نهایی جراحی شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد – چیزی نیست که بخواهید برایش ریسک کنید.

کافئین مصرف نکنید

استراحت بعد از عمل بسیار مهم است. و از آن جایی که بعضی از افراد خوابیدن در موقعیت صاف در چند هفته اول یا بیشتر را دشوار می‌دانند، انجام (یا عدم انجام) کارهایی که می‌تواند مانع از خواب آرام شود، بهترین اقدام است. سعی کنید از کافئین اجتناب کنید. کافئین برای استراحت شبانه مفید نیست. در عوض، یک چای گیاهی بدون کافئین مانند بابونه قبل از خواب بنوشید.

غلتیدن

اگر معمولا در خواب روح آزادی دارید، ممکن است اجتناب از غلتیدن در طول خواب برایتان دشوار باشد. یک یادآوری ذهنی سریع قبل از به خواب رفتن در شب می‌تواند به شما در ثابت ماندن و روی کمر خوابیدن کمک کند. اما در مورد غلتیدن بیش از حد استرس نداشته باشید – گچ برای محافظت از بینی شما قرار دارد و اگر روی شکم‌تان بچرخید، احتمالا از خواب بیدار می‌شوید.

برای رینوپلاستی چه مدت زمانی باید از کار دور باشید؟


بینی4111 مدت زمان استراحت و بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی

انتخاب ریمینگ مناسب برای جراحی رینوپلاستی شما می‌تواند یک چالش باشد. بسیاری از بیماران شگفت زده می‌شوند که می‌فهمند با این که ۲ هفته دوری از کار ایده آل است، اما می‌توانند بعد از یک هفته به کار خود بازگردند، اگر با کبودی یا تورم مشکلی نداشته باشند. و چه احساسی خواهید داشت؟ معمولا آن قدر که همه می‌گویند بد نیست. شایعترین شکایت و آزار دهنده عارضه جانبی جراحی این است که یک احساس گرفتگی در بینی دارید که یک هفته و یا بیشتر طول می‌کشد و این ناراحتی، خفیف است و به راحتی با داروهای مسکنی که پزشک تجویز می‌کند کنترل می‌شود.

باز هم، میزان زمان دوری از کار تا حد زیادی بستگی به این دارد که چقدر با علائم مشخص عمل جراحی احساس راحتی دارید و همچنین نوع کاری که انجام می‌دهید. اگر در خانه و پشت یک میز کار می‌کنید، ممکن است احساس کنید که دو روز پس از عمل، می‌توانید کارهای سبک خود را انجام دهید. در حالی که ترتیب یک تماس تجاری خیلی زود ممکن است به معنای صحبت کردن با بینی گرفته باشد، و ممکن است به اندازه کارهای پشت میز نشینی زحمت داشته باشد. اگر شغلی دارید که شامل فعالیت زیاد است (مثلا یک مربی شخصی یا پرستار)، باید دو هفته صبر کنید، صرف نظر از اینکه زودتر از این موقع احساس بهبودی داشتید. در نهایت، اگر در خارج از منزل کار می‌کنید، به یاد داشته باشید برای تسریع بهبودی مناسب از بخیه‌های خود با کرم‌های ضد آفتاب محافظت کنید.

مراحل بهبودی بعد از عمل بینی


بعد از عمل بینی بیمار مراحل زیر را برای رسیدن به بهبودی کامل طی می‌کند:

۷ روز اول

در هفته اول بعد از جراحی، انتظار می رود:

 • برای هفت روز گچ روی بینی‌تان باشد
 • سه تا هفت روز احساس گرفتگی بینی داشته باشید ؛
 • برای مدت سه روز یک تکه گاز زیر بینی خود بچسبانید (برای گرفتن هرگونه مایع / خون اضافی)؛
 • هنگامی که تورم در طول روز ۳ ااول فزایش می یابد، احساس ناراحتی ناچیزی خواهید داشت.
 • اگر از داروهای مسکن استفاده کنید، احساس خستگی / خواب آلودگی می کنید.
 • اندکی کبودی / تورم در اطراف بینی و چشم خهای ود را مشاهده می‌کنید؛ و
 • گچ بینی را در روز هفتم در مطب پزشک باز کنید

بیمارانی که با داشتن کمی کبودی یا تورم روی صورت‌شان مشکلی ندارند، معمولا یک هفته سر کار نمی‌روند – به شرطی که کار آن‌ها شامل فعالیت‌های سبک و نشسته باشد و نیازی به انجام کار سنگین یا کار فیزیکی نباشد

روز ۸ ام تا ۱۴ ام

در هفته دوم بعد از جراحی، انتظار می‌رود:

 • در روز ۱۰ ام مشاهده می‌کنید که بخیه‌های قابل جذب خوشان شروع به بیرون آمدن می‌کنند (اگر رینوپلاستی باز انجام داده باشید)
 • کبودی / تورم شما بهبود می یابد یا کاملا برطرف می‌شود
 • احساس راحتی برای قرار گیری در انظار عموم خواهید داشت، اگرچه ممکن است بینی شما همچنان کمی متورم باشد؛
 • بازگشت به اکثر فعالیت‌های عادی (به غیر از کار فیزیکی شدید / ورزش)؛ و
 • به راحتی جای برش خود را که ممکن است قرمز و ناهموار باشد با آرایش پنهان می‌کنید.

بیمارانی که می خواهند انجام عمل جراحی خود را فاش نکنند معمولا تا دو هفته سر کار نمی‌روند.

روز ۱۵ام تا ۲۱ام

در هفته سوم بعد از جراحی، انتظار می‌رود:

 • تغییرات ظریف در بینی خود را مشاهده کنید زیرا هر گونه تورم طولانی مدت برطرف می‌شود؛
 • بازگشت به تمام فعالیت‌های عادی، از جمله اکثر ورزش‌ها؛
 • توجه داشته باشید که اگر جراح‌تان عمدا نوک بینی را بیش از حد چرخش داده باشد، نوک بینی شروع به افتادن می‌کند ؛ و
 • به راحتی جای برش خود را که ممکن است کمی قرمز باشد، با آرایش پنهان کنید.

روز ۲۲ ام و بعد از آن

در هفته چهارم بعد از جراحی و بعد از آن، انتظار می‌رود:

 • بعد از دو یا سه ماه دیگری جای برشی را مشاهده نکنید
 • به طور کامل بهبودی یابید، مقدار کمی تورم در نوک بینی ممکن است همچنان ادامه داشته باشد؛ و متوجه تغییرات ظریف بیشتر در بینی خود خواهید شد.
به این پست امتیاز دهید.
مدت زمان استراحت و بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی
۱ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *