مراقبتهای بعد از اتوپلاستی برای کنترل عوارض احتمالی عمل زیبایی گوش

مراقبتهای بعد از اتوپلاستی برای کنترل عوارض احتمالی عمل زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش اتوپلاستی دکتر محمدعلی اکبری_otoplasty

اتوپلاستی، ظاهر گوش را اصلاح می‌کند تا شکل و پیش آمدگی آن نسبت به سر مناسب‌تر باشد.اما به غیر از جراحی، بخشی از موفقیت آن مبتنی بر این است که در طول دوره بهبودی چه اتفاقی می‌افتد. مراقبت بعد از عمل مناسب لازم است تا عواقبی در زمان بهبودی به موقع و طبیعی اتفاق نیفتد.پس از جراحی ضروری است که بیمار یک یا دو هفته استراحت کند. این کار زمان کافی برای بهبودی را فراهم می‌کند. بدین معنی که بیمار باید از فعالیت‌های شدید مانند ورزش، تمرین پر تحرک و خم شدن برای حداقل ۱-۲ ماه اجتناب کند. بالا بردن اجسام نیز باید حتی در طی این زمان تا حداکثر ۱۰-۱۵ پوند به حداقل برسد.این امر یک تلاش آگاهانه از سوی بیماران می‌خواهد، اما برای والدینی که فرزندانشان تحت این فرآیند قرار می‌گیرند، چالش برانگیزتر است. آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که زمانی که کودک در حال بهبودی است، به طور تصادفی آن را خراش ندهند و سطح فعالیت آن‌ها کنترل شود.

8 نکته مهم برای مراقبت بعد از عمل زیبایی گوش 


در مقایسه با سایر روش‌های جراحی پلاستیک، بهبودی از اتوپلاستی اغلب کم تهاجمی‌تر است. با این حال هنوز مواردی وجود دارد که باید انجام دهید تا به بهبودی بهتر و سریع‌تر شما کمک کند. این امر به کاهش خطر ابتلا به عوارض هم کمک می‌کند.

اخیرا جراحی اتوپلاستی انجام داده اید و اکنون در حال بهبودی هستید. در نهایت در عرض چند هفته، می‌توانید از شکل گوش خود که همواره به دنبال آن بوده اید، لذت ببرید. تصور کنید که قادر به نشان دادن گوش خود بدون احساس خجالت باشید!

اما قبل از اینکه نتیجه نهایی جراحی خود را ببینید، باید صبور باشید و دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل که از ما دریافت کردید، را رعایت کنید. این دستورالعمل‌ها در طول بازیابی به شما کمک می‌کند، و امکان بهبودی مناسب گوش شما را فراهم می‌کند.

از دست زدن یا مالیدن گوش‌ها اجتناب کنید 

اکثر فرآیندهای جراحی زیبایی گوش تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. این بدان معناست که پس از اتمام کار، احساس سرگیجه و تهوع نخواهید داشت. پس از عمل جراحی، می‌توانید به طور طبیعی فعالیت کنید. با این حال، شما باید مراقب باشید که برای چند هفته اول، چه به طور آگاهانه و چه به طور تصادفی، بیش از حد گوش را دست نزنید یا مالش ندهید. این کار برای نگه داشتن گوش در محل مناسب و جلوگیری از آسیب رساندن به بخیه‌ها است، که هر دو می‌توانند بهبود شما را به تاخیر بیاندازند. باید هنگام حرکت کردن مراقب باشید، چون گوش شما بی حس می‌شود، و احساس آسیب دشوار می‌گردد. همچنین توصیه می‌کنیم که روی کمر بخوابید، تا فشاری بر روی گوش شما وجود نداشته باشد.

سربند خود را بپوشید، به ویژه اگر اتوپلاستی عقب کشیدن گوش داشته اید

29 4 مراقبتهای بعد از اتوپلاستی برای کنترل عوارض احتمالی عمل زیبایی گوش

درست بعد از عمل جراحی، یک پانسمان بزرگ، گوش شما را می‌پوشاند. یک تا هفت روز بعد، این پانسمان با یک پارچه سبک‌تر و سر بند پهن جایگزین می‌شود که گوش‌های شما را به طور کامل می‌پوشاند (بسیار شبیه یک عرق گیر به نظر می‌رسد). در صورتی که گوش‌ها به طور تصادفی دچار ضربه یا خم شدگی شوند، سر بند محافظت از گوش‌های شما را فراهم می‌کند و آن‌ها را در محل نگه می‌دارد. اکثر بیماران باید برای یک یا دو هفته اول، به صورت روزانه و شبانه، سربند را استفاده کنند و سپس برای حدود یک ماه فقط در شب آن را ببندند. بهتر است برای چند هفته اول از پیراهن‌های دکمه دار استفاده کنید، تا در مورد لباس پوشیدن نگران نباشید.

سیگار نکشید 

27 4 مراقبتهای بعد از اتوپلاستی برای کنترل عوارض احتمالی عمل زیبایی گوش

سیگار کشیدن و بودن در کنار افرادی که در حضور شما سیگار می‌کشند، می‌تواند برای بهبودی شما زیان آور باشد. بهبودی نامناسب، اسکار نامنظم و بهبودی تاخیر یافته می‌تواند به دلیل سیگار کشیدن ایجاد شود. حداقل تا دو هفته پس از عمل جراحی از سیگار کشیدن و استنشاق دود دست دوم اجتناب نمایید.

در صورت مشاهده ترشح از گوش نگران نشوید 

هفته اول بعد از عمل جراحی، ترشح مقدار کمی مایعات از گوش رایج است. مایع ممکن است غلیظ، تیره یا قرمز باشد. اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانید از یک سواب پنبه و هیدروژن پراکسید برای تمیز کردن قسمت خارجی گوش استفاده کنید. با این حال، مطمئن شوید که به کانال گوش وارد نکنید. اگر ترشح بیش از حد باشد، لطفا با پزشک تماس بگیرید.

برای چند هفته سر خود را بالا نگه دارید 

28 4 مراقبتهای بعد از اتوپلاستی برای کنترل عوارض احتمالی عمل زیبایی گوش

تورم یک قسمت نرمال از روند بازیابی است. با بالا نگه داشتن سر خود، به خصوص در زمان خواب، تورم را کاهش دهید. قرار دادن چند بالش برای بالا بردن سر، معمولا کافی است. وقتی بیدار هستید، باید از خم شدن اجتناب کنید، اقدامی که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

تورم به طور معمول برای یک یا دو ماه طول می‌کشد، و تورم باقی مانده تا ۶ ماه ادامه می‌یابد.

خطوط بخیه را نخارانید 

بسیار شایع است که خطوط بخیه شروع به احساس خارش می‌کنند. خارش معمولا نشانه آن است که زخم‌ها در حال بهبودی هستند و اعصاب بازسازی می‌شوند. سعی کنید برای جلوگیری از آسیب، از خاراندن بخیه‌ها خودداری کنید.

لطفا توجه داشته باشید که اگر خارش با قرمزی، ترشح یا گرما همراه باشد، لطفا به ما اطلاع دهید. ممکن است عفونت وجود داشته باشد.

تا یک یا دو ماه از قرارگیری طولانی مدت در معرض خورشید و دماهای شدید اجتناب کنید

گوش شما برای چند هفته بی حس خواهد بود. در نتیجه، ممکن است هیچ آسیبی را که می‌تواند ناشی از دمای شدید باشد احساس نکنید. اگر از بسته یخ استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از یخ زدگی، در طول روز به طور متناوب استفاده کنید. برای جلوگیری از سوختگی از سشوار نباید استفاده شود.

حدود یک سال طول می‌کشد تا اسکارها به طور کامل به خطوط ظریف و نقره ای تبدیل شوند. تا آن زمان، از برنزه کردن اجتناب کنید تا از‌هایپرپیگمنتیشن جلوگیری شود.

رژیم غذایی سالم مصرف کنید 

26 4 مراقبتهای بعد از اتوپلاستی برای کنترل عوارض احتمالی عمل زیبایی گوش

در حالی که باید همیشه رژیم غذایی سالم داشته باشید، این امر در زمان بهبودی حتی مهم‌تر هم می‌شود – زمانی که بدن شما نیاز به مواد مغذی و ویتامین‌ها دارد تا به درستی درمان شود.

بعضی از بیماران در چند روز اول بعد از عمل جراحی، برای خوردن غذاهای سفت مشکل و ناراحتی دارند. اگر این مورد برای شما هم صادق است، بهتر است تغییراتی در رژیم خود داشته باشید و از غذاهای نرم‌تر، اسموتی‌ها و آبمیوه‌های فشرده تازه استفاده کنید.

بیهوشی عمومی ممکن است موجب احساس تهوع شود. مایعات شفاف و مواد غذایی مخلوط شده می‌توانند کمک کننده باشند.

نکته‌هایی برای کم کردن عوارض عمل زیبایی گوش


25 4 مراقبتهای بعد از اتوپلاستی برای کنترل عوارض احتمالی عمل زیبایی گوش

برای جلوگیری از عفونت و سایر عوارض ناشی از آن، بعضی از راهنمایی‌های مراقبتی به شما کمک می‌کنند.

  • هنگام دست زدن به بخیه‌ها، باید بسیار مراقب باشید تا اطمینان حاصل کنید که در حین تمیز کردن ناحیه به طور تصادفی آن‌ها را نکشید. ممکن است مجبور شوید هر روز زخم را با صابون و آب تمیز کنید و مطمئن شوید که آن را کاملا شستشو می‌دهید. همچنین باید به آرامی ناحیه را خشک کنید، رطوبت تنها فرآیند بهبودی را افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود.
  • پس از جراحی سوراخ کردن گوش، پانسمانی در اطراف سر قرار می‌گیرد. لازم است از آلوده شدن و خیس شدن آن جلوگیری کنید. همچنین اگر احساس می کنید که بیش از حد تنگ و یا خیلی شل است، بلافاصله جراح را مطلع کنید. این سربند باید برای راحتی و کاهش تورم و اجتناب از عوارضی مانند هماتوم به درستی قرار گیرد.
  • جراح به شما آموزش می‌دهد که چه زمانی که موقعیت مناسب برای شروع به شامپو کردن موها می‌باشد.
  • هنگام خشک کردن مو، اطمینان حاصل کنید که خشک کن روی تنظیمات سرد قرار دارد.
  • پیراهن‌های دکمه دار در مقایسه با پیراهن‌های معمولی و آستین بلند در این زمان بیشتر توصیه می‌شوند. پیراهن‌های بدون دکمه، خطر آسیب به ناحیه جراحی در هنگام تعویض لباس را افزایش می‌دهد.
  • هنگامی که پانسمان برداشته شود، ممکن است به نظر برسد که گوشها بیش از حد اصلاح شده اند، اما این تنها یک واکنش طبیعی است. با گذشت زمان، گوش‌ها به مکان نهایی خود نزدیک می‌شوند.
  • شما می‌توانید ۲ تا ۳ بار در روز به مدت دو هفته پس از برداشتن پانسمان، کمپرس گرم بر روی ناحیه اعمال کنید. این کار کمک می‌کند تا کبودی و اندکی درد را کاهش دهد.
  • جراح درمان آنتی بیوتیک را به عنوان درمان پیشگیرانه در برابر عفونت تجویز می‌کند. مهم است که کل دوره را تکمیل کنید تا درمان کاملا موثر باشد.
به این پست امتیاز دهید.
مراقبتهای بعد از اتوپلاستی برای کنترل عوارض احتمالی عمل زیبایی گوش
۵ از ۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *