مراقبت‌های بعد از جراحی سینوس و اندوسکوپی بینی (کوتاه شدن طول درمان)

مراقبت‌های بعد از جراحی سینوس و اندوسکوپی بینی (کوتاه شدن طول درمان)

جراحی سینوس و اندوسکوپی بینی

جراحی سینوزیت می‌تواند آبریزش بینی را بهبود ببخشد و بسیاری از علائم سینوسی را از بین ببرد. این تکنیک ممکن است به درمان درون بینی توسط اندوسکوپی بینی محدود شود، اندوسکوپی بینی به پزشک شما اجازه می‌دهد تا انسداد و گرفتگی را با آسیب کم به بافت‌های اطراف برطرف کند. متناوبا، ممکن است برای دسترسی به مناطقی که به راحتی با آندوسکوپی بینی پزشک نمی‌تواند به آن برسد برش یا شکاف ضروری باشد، پس از عمل جراحی دبریدمنت (نوعی عمل جراحی است که در آن پزشک جراح بافت های مرده را از اندام به شدت آسیب دیده خارج می‌کند) بینی شما، که یک بخش ضروری از عمل جراحی است و به درمان بیماری سینوسی مزمن یا عود کننده کمک می‌کند. و این جراحی نیاز به چندین جلسه مراجعه با پزشک، چهار تا شش هفته بعد از جراحی دارد. هنگامی که زمان انجام عمل مشخص می‌شود تاریخ ملاقات‌های بعد از عمل جراحی نیز، باید پیش‌بینی شود.

همانند هر عمل جراحی دیگر خطر عفونت و خونریزی کمی برای شما وجود دارد. هنگامی که در جراحی برش و شکاف نیاز باشد (به اصطلاح عمل باز انجام گیرد)، خطرات احتمالای برای شما شامل بی‌حسی در دندان‌های جلو و جای زخم‌هایتان می‌باشد.

پزشک شما در مورد هر خطر احتمالی دیگر با شما صحبت خواهد کرد که ممکن است با توجه به نوع و محل جراحی متفاوت باشد

علائم سینوسی در اکثر بیماران پس از جراحی بهبود قابل توجهی نشان می‌دهند. با این حال، زمان بهبودی برای بدن طول می‌کشد. در حالی که بعضی از بیماران ممکن است بلافاصله پس از جراحی بهبود قابل توجهی داشته باشند دیگربیماران ممکن است چند هفته تا رسیدن به احساس خوب و بهبودی، طول بکشد. این زمان به عوامل متعددی از جمله نوع و میزان جراحی و تجربه شخصی بیمار بستگی دارد. به خاطر داشته باشید برای درمان کامل سینوس‌ها به زمانی احتیاج است. با پزشک خود تماس بگیرد اگر:

 • شما بیش از حد خونریزی دارید
 • شما علائم عفونت چون تب، ترشحات زرد و سبز، سردرد‌های بی‌دلیل و مداوم یا دردهای افزایش یافته دارید.
 • شما کاهش دید یا دید دوگانه، تورم چشم، گردن سفت، یا خستگی شدید دارید.
 • شما ترشحات شفاف آبکی از بینی خود دارید.

پل ارتباطی:
برای کسب اطلاعات بیشتر ویا رزرو نوبت با شماره تلفن ۰۲۱۲۲۲۸۳۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 قبل از جراحی سینوزیت


قبل از جراحی سینوزیت مراقبت‌های بعد از جراحی سینوس و اندوسکوپی بینی (کوتاه شدن طول درمان)

در اینجا مواردی وجود دارد که می‌توانید قبل از جراحی سینوزیت آن‌ها را انجام دهید به منظور کمک به اینکه همه چیز هموارتر پیش برود:

 • خرید یک دستگاه شستشوی سینوس برای شستشوی با آب نمکی که بعد از جراحی انجام خواهید داد. این دستگاه در دفاتر ما و داروخانه‌های مناطق مختلف در دسترس هستند.
 • دو هفته قبل از عمل جراحی مصرف آسپیرین را قطع نمایید. ایبوپروفن (Advil، Motrin، Aleve) باید پنج روز قبل از عمل متوقف شوند.
 • در مورد هر دارویی که مصرف می‎کنید به پزشک خود اطلاع دهید و از اینکه آیا شما باید آنها را صبح قبل از عمل بخورید؟ از پزشکتان سوال کنید.
 • حداقل سه هفته قبل از تاریخ عمل جراحی از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • برای برگشت با وسیله نقلیه به منزل پس از عمل جراحی سینوزیت خود، برنامه ریزی کنید.

در طول جراحی سینوزیت


انتظار می‌روند که جراحی‌ از یک تا سه ساعت طول بکشد. می‌نوان عمل بینی را تحت بیهوشی موضعی با آرام بخش یا بیهوشی عمومی انجام داد. در حین عمل جراحی، پزشک یا به کمک یک آندوسکوپ داخل بینی جراحی را انجام می‌دهد، یا از طریق پوست و یا لثه‌ها، برش را انجام می‌دهد.

پس از عمل جراحی سینوزیت


ممکن است مقداری خشکی بینی و پوسته پوسته شدن را برای مدت سه تا شش هفته پس از جراحی انتظار داشته باشید. بسیاری از بیماران پس از جراحی، به کار و یا مدرسه بازگشته‌اند. پیروی از این پیشنهادات می‌تواند به شما در جلوگیری از عوارض و بهبود سریع‌تر کمک کند.

چند روز اول پس از جراحی سینوزیت

چند روز اول پس از جراحی سینوزیت مراقبت‌های بعد از جراحی سینوس و اندوسکوپی بینی (کوتاه شدن طول درمان)

 • در صورت نیاز باند گاز استریل زیر بینی خود (در صورت وجود) را تعویض کنید. هنگامی که ترشحات بینی قطع شد تخلیه بینی را متوقف کنید
 • هنگام خوابیدن سر خود را بالا قرار دهید تا فشار بر سرتان قرار نگیرد
 • از داروهای ضد درد و یا آرام کننده‌های غیر آسپرینی ملایم (Tylenol) تحت نظر دکتر خود استفاده کنید.
 • از هر دارویی که پزشک شما تجویز کرده است استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از خشکی دهان مقدار زیادی آب بنوشید. مرطوب کننده‌های هوا کنار تختتان می‌تواند مفید باشد.
 • برای کمک به کنترل خونریزی شدید از بسته‌های یخ می‌توانید بر روی بینی و گونه استفاده کنید. هنگام بلند شدن سر خود را به سمت جلو بیاورید و به آرامی از طریق بینی خود نفس بکشید. خون موجود در بینی را نبلعید زیرا این کار باعث افزایش خونریزی می‌شود. اگر خونریزی ادامه یابد، اسپری ضد انعقاد خون در بینی Afrin یا Neosynephrine (1 تا ۲ اسپری در هر سوراخ بینی) ممکن است در هر ۶ تا ۸ ساعت به مدت ۱ تا ۲ روز مصرف شود.

چند هفته اول پس از جراحی سینوزیت

 • ۱ تا ۲ روز پس از عمل جراحی از آب نمک (سالین) به منظور پاک کردن و شستشو هر گونه پوسته و باقیمانده و آثار جراحی استفاده کنید از محلول نمکی سالین در بطری برای مدت چند بار در روز استفاده کنید تا محلول را به درون بینی بریزد اسپری افرین یا نئوسیاینفرین محلول ضد انعقاد خون در بینی باعث باز شدن بینی می‌شود و ممکن است قبل از شستشو با آب نمک استفاده شود.
 • ممکن است پزشک به شما پیشنهاد دهد از اسپری استروئیدی بینی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پس از استفاده از محلول شستشوی آب نمکی استفاده کنید.
 • پس از جراحی، برای رفع خون و مخاط قدیمی، به چندین جلسه ملاقات با پزشک نیاز خواهید داشت. طی این جلسات ملاقات هر التهاب یا بافت آسیب دیده خارج می‌شود. البته پس از اینکه اسپری بی‌حسی موضعی به درون بینی تزریق شود. برای راحتی شما، پزشکان توصیه می‌کنند که بلافاصله قبل از این ملاقات، یک دوز از داروهای ضد درد مصرف کنید. (داروهای ضد درد را با معده خالی مصرف نکنید). نیاز است که شما برای اولین جلسه ملاقات با پزشک از خودرو برای رفتن به مطب استفاده کنید.
 • برای مدت چندین هفته بعد از جراحی بینی شما، مقداری ترشحات ضخیم رنگی از بینی خود خواهید داشت این اتفاق زمانی می‌افتد که سینوس‌ها شروع به پاک سازی می‌کنند. این امر طبیعی است و عفونت را نشان نمی‌دهد.
 • آرام باشید و از خم شدن، فشار آوردن به خود، و ورزش کردن حداقل تا ۱ هفته پس از جراحی سینوزیت اجتناب کنید. هیچ فعالیت شدیدی، تا زمانی که بهبودی کامل شود انجام ندهید، معمولا حدود ۲ هفته طول خواهد کشید.
 • اسهال شدید ناشی از مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی پزشکی باشد. در صورت بروز این مشکل، آنتی بیوتیک را متوقف کنید.

نکات مهم


 • با دهان باز سرفه و عطسه کنید.
 • در طول هفته اول از بینی خود برای دمیدن استفاده نکنید. در آن زمان، اگر شما دچار گرفتگی شدید، به آرامی آب بینی را بالا بکشید و یا اینکه به آرامی آب بینی را با دستمال پاک کنید.
 • از غذاهای داغ و تند اجتناب کنید.
 • از نی برای نوشیدن استفاده نکنید.

چه زمانی می‌توانم به کار خود باز گردم؟


برنامه ریزی کنید تا مدتی بعد از عمل جراحی بینی در مرخصی باشید. برخی از بیماران خیلی زود و در عرض چند روز به کار و زندگی عادی خود باز می‌گردند در حالی که دیگران برای بهبودی به یک تا دو هفته زمان نیاز دارند. و این زمان بستگی به میزان جراحی، تجربه از بهبودی شما و ماهیت کار شما دارد. اگر کار شما پشت میز نشینی است، شما ممکن است قبل از پایان یک هفته به کار خود بازگردید، اما خستگی در شما انتظار می‌رود و تقاضای انجام کار در شما محدود می‌شود. اگر شما شغلی دارید که نیاز به کار پرجنب و جوش دارد، ممکن است نیاز داشته باشید تا ۲ هفته استراحت کنید زمانی که بدن شما زمان لازم برای بهبودی داشته باشد. صبور باشید. اگر شما بیش از حد سخت کار کنید و بیش از حد سریع عمل کنید به خود فشار وارد کنید، ممکن است به کاهش روند بهبودی منجر شود. با توجه به زمان و مراقبت بعد از جراحی، اکثریت قریب به اتفاق پیشرفت قابل توجهی در درازمدت تجربه می‌کنند!

آیا بعد از جراحی سنوزیت، بینی پانسمان می‌شود؟


پانسمان بینی مراقبت‌های بعد از جراحی سینوس و اندوسکوپی بینی (کوتاه شدن طول درمان)

هم ممکن است و هم ممکن نیست که  شما پانسمان در بینی پس از عمل جراحی سینوزیت داشته باشید. اگر شما پانسمان در بینی داشته باشید این پانسمان ممکن است به دو صورت باشد. یک نوع آن قابل جذب است و با زمان و با استفاده منظم از محلول شستشوی نمکی سالین از بین خواهد شد. نوع دیگر آن قابل جذب نیست و توسط دکتر شما در کلینیک پس از جراحی سینوزیت بینی برداشته خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید.
مراقبت‌های بعد از جراحی سینوس و اندوسکوپی بینی (کوتاه شدن طول درمان)
۵ از ۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *