مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی برای جلوگیری از کبودی زیر چشم

مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی برای جلوگیری از کبودی زیر چشم

بینی استخوانی

مراقبت بعد از عمل بینی استخوانی بسیار مهم است. درد غیرضروری و عوارض عفونت و ورم با رعایت توصیه‌های پزشک به حداقل می‌رسد. عوارض پس از جراحی بینی گاهی بسیار جزئی و ناچیز است و نیازی به پیروی از تمام توصیه‌های مراقبتی نیست. عقل سلیم غالباً بایدها و نبایدهای بعد از عمل را به خوبی برایتان تعیین می‌کند. اما اگر در موردی تردید داشتید، می‌توانید با مطالعه این راهنما یا تماس گرفتن با پزشک معالج خود از کار درست مطمئن شوید. عمل بینی استخوانی جراحی متداولی است که هم بینی را زیباتر می‌کند و هم نفس کشیدن از راه بینی را آسان‌تر می‌کند. موفقیت این جراحی به خود بیمار و البته جراح بستگی دارد. اگر بیمار بعد از عمل به خوبی از خود مراقبت نکند، بهترین جراح جهان هم نمی‌تواند نتیجه رضایت بخشی را خلق کند. برای این که بهترین نتیجه‌ی ممکن از جراحی بینی گرفته شود، بیمار باید دستورات جراح درباره مراقبت‌های بعد از عمل بینی را به دقت رعایت کند.

هر فردی که تا به حال جراحی انجام داده است، به خوبی می‌داند که دوران بهبود پس از عمل با درد و ناراحتی همراه است و در عین حال نقش مهمی در نتیجه نهایی دارد. دستاوردهای فنی و پیشرفت‌های علم پزشکی در سال‌های اخیر دوران بهبود بعد از عمل را راحت‌تر از گذشته کرده است، بااین حال جراحی‌های پلاستیکی مانند عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) هنوز هم به مراقبت‌های بیمار در روزهای بعد از عمل نیاز دارد و بیمار باید حدوداً یک هفته به خود استراحت بدهد. هرچند بخش عمده‌ی جراحی به دستان ماهر جراح سپرده می‌شود، اما بیمار نیز باید مسئولیت‌هایی را به عهده بگیرد. موفقیت آمادگی قبل از عمل و مراقبت بعد از عمل به تعهد بیمار به پیروی از دستورات جراح بستگی دارد و کیفیت مراقبت از خود تغییر چشمگیری را در نتیجه نهایی ایجاد می‌کند. چون موفقیت عمل زیبایی بینی تابعی از متغیرهای گوناگون است، بیماران باید خود را برای مراقبت‌های بعد از عمل آماده کنند تا دچار عوارض احتمالی نشوند و به جراحی ترمیمی نیاز پیدا نکنند. برای کمک به شما راهنمایی شامل توصیه‌های مهم مربوط به مراقبت‌های بعد از عمل بینی را گردآوری کرده‌ایم.دکتر اکبری جراح ومتخصص بینی با روش های نوین به اصلاح فرمی بینی با توجه به ظاهر کلی صورت بیمار می پردازد برای اطلاعات بیشتر و رزرو وقت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید.

۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱

 آمادگی های اولیه برای عمل بینی استخوانی


آمادگی های اولیه برای عمل بینی استخوانی مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی برای جلوگیری از کبودی زیر چشم

جراح بینی را معاینه می‌کند و شکل و بزرگی آن را در جلسه قبل از عمل زیبایی بینی اندازه‌گیری می‌کند. همچنین از بینی عکس گرفته می‌شود تا بتوان آن را با عکس بعد از عمل مقایسه کرد. جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا تمام سوالات مربوط به عمل بینی را از جراح بپرسید. از جراح بخواهید که تمامی خطرها و عوارض احتمالی عمل بینی و همچنین مزایای آن و چگونگی دوران نقاهت پس از عمل را توضیح بدهد. مطمئن شوید که کاملاً متوجه شکل احتمالی بینی پس از عمل شده‌اید. جراح روش و مراحل آماده شدن برای عمل را توضیح می‌دهد؛ برای مثال اگر سیگاری هستید، باید سیگار را از حداقل شش هفته قبل از جراحی ترک کنید، چون سیگار کشیدن خطر عفونت کردن را افزایش می‌دهد و در نتیجه روند التیام آهسته می‌شود. اگر سرفه می‌کنید، سرما خورده‌اید یا گلودرد دارید، بهتر است عمل را به تاخیر بیاندازید، چون این عوارض خطر عفونت کردن را بیشتر می‌کند و روند التیام را مختل می‌کند. بنابراین عمل بینی را به وقت دیگری که بهبود یافته‌اید، موکول کنید. اگر مطمئن نیستید، با جراح تماس بگیرید. داشتن اطلاعات کامل بسیار مهم است و کمک می‌کند تا از نتیجه عمل رضایت داشته باشید. قبل از عمل باید فرم رضایت‌نامه امضا کنید.

برنامه‌ریزی برای بعد از جراحی بینی


جراح توصیه‌ها و اطلاعات خاص مربوط به جراحی را ارائه می‌دهد. مراحل پایانی آمادگی قبل از عمل به شرح زیر است:

 • اگر امکان دارد، از یکی از نزدیکان بخواهید که  ۴۸ ساعت بعد از عمل مراقبتان باشد.
 • هماهنگی لازم را برای برگشت به خانه انجام دهید.
 • حداقل دو هفته مرخصی بگیرید.
 • وسایل لازم برای کمپرس سرد را تهیه کنید تا با استفاده از آنها، ورم بینی بعد از عمل به حداقل برسد.
 • کارهای مهم و سنگین بدنی را قبل از جراحی انجام دهید.

مراقبت های حین جراحی عمل بینی استخوانی


مراقبت های حین جراحی عمل بینی استخوانی مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی برای جلوگیری از کبودی زیر چشم

عمل زیبایی بینی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود تا بیمار حین جراحی بیهوش باشد. داروی بیهوشی باعث حالت تهوع می‌شود، بنابراین از ۶ ساعت قبل از عمل نباید هیچ چیزی بخورید یا بنوشید. توصیه‌های جراح یا متخصص بیهوشی را به دقت رعایت کنید و اگر درباره موضوعی مطمئن نبودید، از سوال کردن خجالت نکشید. پرستار شما را برای عمل آماده می‌کند، شاید لازم باشد که ساق فشرده کننده بپوشید، ساق مانع از تشکیل شدن لخته خون در سیاهرگ‌های پا می‌شود. همچنین شاید لازم باشد که علاوه بر پوشیدن ساق یا به جای آن، داروی ضدانعقاد تزریق شود.

اتفاقات پس از عمل بینی


اتفاقات پس از عمل بینی مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی برای جلوگیری از کبودی زیر چشم

تا زمان از بین رفتن اثر داروی بیهوشی باید استراحت کنید. با از بین رفتن اثر داروی بیهوشی قدری دچار درد و ناراحتی می‌شوید و مانند زمانی که سرما می‌خورید، احساس گرفتگی در بینی می‌کنید. برای تسکین درد مسکن دریافت می‌کنید. تامپون به مدت یک تا دو روز داخل هر سوراخ بینی قرار داده می‌شود، بنابراین نمی‌توانید از راه بینی نفس بکشید. همچنین حدوداً یک هفته اسپلینت داخل سوراخ‌های بینی و روی بینی قرار داده می‌شود تا استخوان‌های بینی ثابت بماند. ممکن است همان روز جراحی مرخص شوید یا یک یا دو شب در بیمارستان بستری شوید. پس از آن که آماده برگشت به خانه شدید، از یکی از نزدیکان بخواهید که شما را به خانه برساند و در صورت امکان یک روز یا بیشتر مراقبتان باشد. پرستار توصیه‌های لازم مربوط به مراقبت از بینی را برای بعد از ترخیص ارائه می‌هد و وقت مراجعه بعدی را اعلام می‌کند.

دوران بهبود پس از عمل بینی استخوانی


دوران بهبود پس از عمل بینی استخوانی مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی برای جلوگیری از کبودی زیر چشم

در بینی، به ویژه دور نوک بینی اندکی احساس درد و گرفتگی می‌کنید. اگر نیاز به مسکن دارید، مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن مصرف کنید. حتماً دستور مصرف دارو را قبل از مصرف آن مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از دکتر داروساز راهنمایی بخواهید. بیهوشی عمومی عوارض متعددی دارد، ممکن است احساس عدم هماهنگی کنید یا نتوانید به خوبی فکر کنید. البته این عوارض ظرف ۲۴ ساعت برطرف می‌شود. در این مدت رانندگی نکنید، با دستگاه کار نکنید و هیچ سند مهمی را امضاء نکنید. توصیه‌های جراح و متخصص بیهوشی را نیز مو به مو رعایت کنید.

توصیه‌های کلی برای مراقبت بعد از عمل بینی استخوانی


توصیه‌های کلی برای مراقبت بعد از عمل بینی استخوانی مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی برای جلوگیری از کبودی زیر چشم

 رعایت توصیه‌های زیر روند بهبود بعد از عمل بینی استخوانی را تسریع می‌کند:

 • سرتان را حتی‌الامکان بالا نگه دارید. تا چند روز بعد از عمل هنگام خوابیدن یک یا دو بالش اضافی زیر سر بگذارید.
 • اسپلینت یا گچ بینی را خشک نگه دارید و تا زمان برداشتن گچ بینی حمام آب داغ نگیرید.
 • بینی را تا یک هفته بعد از عمل نگیرید و فقط آن را با احتیاط پاک کنید. اگر مجبور شدید عطسه کنید، سعی کنید با دهان باز عطسه بزنید تا بینی آسیبی نبیند.
 • پوسته‌های تشکیل شده روی سوراخ‌های بینی را تا زمان برداشتن گچ بینی نکنید.
 • تا بهبودی کامل به مکان‌های پرگرد و غبار و پردود نروید.
 • هرگونه فعالیت بدنی سنگین یا ورزش پربرخورد، از قبیل راگبی یا فوتبال به مدت ۶ ـ ۴ هفته بعد از عمل ممنوع است. شنا کردن بعد از سه هفته اشکالی ندارد. اگر این فعالیت‌ها را به طور معمول انجام می‌دهید، قبل از عمل با پزشک مشورت کنید.
 • اگر عینک می‌زنید، بهتر است مدتی عینک را با چسب به پیشانی بچسبانید و آن را روی پل بینی قرار ندهید.
بینی یک تا دو هفته بعد از عمل پانسمان است و در این مدت باید از راه دهان نفس بکشید. جراح اسپری بینی را برای رفع گرفتگی بینی تجویز می‌کند. دوران نقاهت و روند بهبود برای تمام بیماران یکسان نیست. شاید شرایط شغلی‌تان به گونه‌ای باشد که لازم بدانید چند هفته مرخصی بگیرید؛ حال آن که عده‌ای دیگر زودتر می‌توانند در محل کار حاضر ‌شوند. درهر حال احتمالاً اگر تا زمان برطرف شدن ورم و کبودی صبر کنید، راحت‌تر خواهید بود؛ رفع این علائم چند هفته زمان می‌برد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

به این پست امتیاز دهید.
مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی برای جلوگیری از کبودی زیر چشم
۳ از ۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *