مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی طبیعی

مراقبت بعد از عمل بینی

مراقبت بعد از عمل بینی 2 مراقبت های بعد از عمل جراحی بینیفرآیند مراقبت بعد از عمل بینی یا مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی یکی از مسائل بسیار با اهمیت در دستیابی به نتایج بلند مدت درمانی در نتیجه عمل بینی است. در عمل مجموعه ای از مسائل در فرآیند بهبود و مراقبت های بعد از عمل بینی وجود دارد که شما باید از آنها آگاه باشید و به این ترتیب شما از مراقبتهای بعد از عمل بینی لازم در این حوزه و چگونگی سرعت بخشیدن به فرآیند بهبود مطلع می شوید. معمولاً در مراکز درمانی جراحی زیبایی بینی، پزشکان متخصص و کارمندان مرکز برای اطمینان از نتایج عمل جراحی و مراقبت بعد از عمل بینی ، موثر و موفقیت آمیز بیمار حداکثر تلاش خود را می کنند. با دنبال کردن دستورالعمل های ارائه شده، شما می توانید بطور عمده شانس مراقبت بعد از عمل بینی سریع و دستیابی به نتایج مورد نظر خود را افزایش دهید.
اگر شما هر گونه سوالی درباره فرآیند مراقبت‌های بعد از جراحی بینی داشتید یا علاقه مند به مشاوره با جراح های متخصص این مرکز هستید، لطفاً همین امروز با ما تماس بگیرید.

انتظارات طول دوره بهبود و مراقبت

قبل از  انجام عمل های جراحی بینی مانند جراحی بینی گوشتی استخوانی ، عقابی و غیره معمولاً به شما توضیحات مفصلی درباره انتظارات مربوط به دوره مراقبت داده می شود و بر این اساس یک فهرست از مراقبت های بعد از عمل بینی در خانه در اختیار شما قرار می گیرد. برخی از اطلاعاتی که می تواند در ارتباط با مراقبت های بعد از عمل بینی به بیمار توصیه شود به شرح زیر هستند:

استفاده از قالب بینی

هنگامی که عمل جراحی بینی کامل می شود، یک قالب آلومینیوم کوچک بر روی بینی بیمار برای حفاظت بهتر از بینی قرار می گیرد. این قالب آلومینیوم پس از پنج تا هفت روز بعد از عمل جراحی از روی بینی بیمار برداشته می شود.
استفاده از اسپلینت های داخل بینی و بستن بینی با ابزارهای مخصوص با توجه به پیشرفت های عمده انجام شده جراحی بینی و عمل رینوپلاستی در طول سال های اخیر، بستن بینی پس از عمل جراحی معمولاً دیگر ضروری نیست. به جای بستن بینی، معمولاً ترجیح داده می شود از اسپلینت های نرم از جنس سیلیکون برای کمک به تثبیت ساختارهای داخلی بینی برای چند هفته بعد از عمل جراحی استفاده شود. این اسپلینت های موقت بطور کامل مسیر بینی شما را مسدود نمی کنند. این اسپلینت ها معمولاً ظرف مدت پنج تا هفت روز پس از عمل زیبایی بینی برداشته می شوند.

مصرف داروهای ضد گرفتگی

به خاطر ایجاد ورم بینی بعد از جراحی ، همواره احتمال دارد مسیر هوا در بینی بطور کلی یا جزئی مسدود شوند و دچار گرفتگی بینی بعد از عمل شوید . به هر حال اگر شما از اسپلینت های موقت پلاستیکی استفاده می کنید، نباید مسیر بینی شما بطور کامل مسدود شود. در هر حال شما می توانید با تجویز جراح بینی از داروهای ضد گرفتگی بینی (مثل سودوفیرین) برای درمان گرفتگی بینی بعد از عمل استفاده کنید.

قرار گرفتن درست سر هنگام خواب

شما می توانید بخشی از ورم ایجاد شده پس از عمل جراحی بینی  و  کبودی بعد از عمل بینی را با نگه داشتن سر و بینی به صورت عمودی بالاتر از سطح قلب خود کاهش دهید.

تخلیه بینی

پس از جراحی رینوپلاستی ، معمولاً از یک لایه مخصوص در زیر سوراخ بینی برای جذب خون ریزی یا ترشحات احتمالی استفاده می شود. این خون ریزی یا ترشحات فقط باید برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از عمل جراحی بینی مشاهده شود. این لایه مخصوص باید پس از تمیز کردن بینی در صورت نیاز به استفاده مجدد آن تعویض شود. همچنین شما می توانید با برداشتن چسب بینی به این لایه دسترسی پیدا کرده و در صورت عدم نیاز آن را از بینی خود خارج کنید. پس از خارج کردن این لایه، به تمیز کردن داخل بینی خود با مواد ضد عفونی کننده هیدروژن پر اکسید با یک مقدار کم از روغن آنتی بیوتیک (موپیروسین) ادامه دهید تا به این ترتیب بتوانید از تجمع لخته های خون تا زمان اولین ملاقات با پزشک جلوگیری نمایید.

تمیز کردن بینی (فین کردن)

خطری که بخصوص در روزهای اول پس از عمل بینی با فین کردن وجود دارد، احتمال خونریزی از بینی و در مواردی که فشار شدیدی در داخل بینی ایجاد شود، احتمال سوراخ شدن پوشش مخاطی تیغه میانی بینی (سپتوم) است. دکتر اکبری بسته به نوع و پیچیدگی عمل جراحی، زمان‌های مختلفی را برای تمیز کردن بینی یا هر اقدامی که باعث بالا رفتن ناگهانی و شدید فشار داخل بینی می شود توصیه می‌کنند:

۱- در دو الی سه هفته اول بعد از جراحی بینی به جای فشار اوردن به فضای داخل بینی و به اصطلاح فین کردن سعی کنید از سرم های نمکی برای شست و شوی مخاط داخل بینی استفاده کنید.

۲-اگر جراحی زیبایی بینی بدون سپتوپلاستی (اصلاح تیغه بینی )باشد : حداقل ۲هفته پس از عمل

۳-اگر جراحی زیبایی بینی با سپتوپلاستی باشد : ۴-۶هفته پس از عمل اقدام به تمیز کردن بینی خود نکنید این کار خطرات جبران ناپذیری مانند خونریزی داخل بینی و از بین رفتن شکل جدید بینی را در پی دارد.

۱۰ نکته برای مراقبت و بهبودی سریع پس از عمل جراحی بینی

۱۰ نکته برای مراقبت و بهبودی سریع پس از عمل جراحی بینی 1 مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

پس از عمل جراحی بینی بیماران باید برای مراقبت بعد از جراحی بینی به ۱۰ نکته زیر توجه نمایند:
۱٫ حداقل برای دو هفته از ورزش بعد از عمل بینی خودداری کنید.پس از عمل جراحی بینی به مقدار کافی استراحت کنید و از انجام تمرین های ورزشی سخت که باعث ایجاد حرکت های شدید و مداوم در بدن به سمت بالا، پایین یا اطراف می شود، اجتناب کنید. شما می توانید با گذشت سه هفته پس از عمل جراحی به آرامی تمرین های ورزشی خود را شروع کنید. از انجام ورزش های بسکتبال و والیبال یا هر ورزش دیگری که در آن احتمال برخورد توپ یا آرنج دست به بینی شما وجود دارد، خودداری کنید.
۲٫ شنا نکنید. پس از عمل جراحی بینی شما حساس است و انجام شنا و بطور خاص شیرجه باعث آسیب رسیدن به بینی شما در دوره مراقبت می شود. علاوه بر این هنگام شنا ممکن است کلر به داخل بینی شما وارد شده و باعث ایجاد سوزش در آن شود. بنابراین لازم است شما برای مدت سه تا چهار هفته پس از عمل جراحی بینی از رفتن به استخر خودداری کنید.
۳٫ برای مدت دو هفته هوا را با فشار زیاد از بینی خود خارج نکنید. نیازی به توضیح بیشتر در این ارتباط با توجه به نکات ذکر شده قبلی نیست.
۴٫ در مورد تغذیه بعد از عمل توجه داشته باشید که از غذاهایی استفاده نکنید که نیاز به جویدن زیاد دارد. از غذاهای نرم برای تغذیه استفاده کنید که کمترین نیاز به جویدن را داشته باشند. به این ترتیب می توان مطمئن شد حداقل فشار به بافت بینی وارد می شود.
۵٫ زیاد بلند نخندید یا دهان خود را هنگام خندیدن زیاد باز نکنید. شاید انجام این کار برای شما سخت گیرانه به نظر برسد. اما همواره به خاطر داشته باشید مراقبت های بعد از عمل بینی شما موقت است و هر چه به بینی و نواحی اطراف آن کمتر فشار وارد شود، دوره مراقبت شما سریع تر و بهتر خواهد بود.
۶٫ دندان خود را به سختی مسواک نزنید. با وجودی که این موضوع ممکن استغیر ضروری به نظر برسد، اما مسواک زدن شدید دندان و باز کردن بیش از اندازه دهان هنگام استفاده از خدمات دندانپزشکی می تواند باعث حرکت لب بالای شما بیشتر از حد مجاز شود و همانطور که می دانیم لب بالا با بافت حساس بینی ارتباط دارد. در نتیجه هر چه شما اعضای اطراف بینی خود را کمتر حرکت دهید، احساس بهتری خواهید داشت و دوره درمان شما سریع تر خواهد بود.
۷٫ لباس یا پارچه را بر روی سر خود نکشید. بطور موقت سعی کنید از تیشرت، سویشرت و ژاکت در دوره درمان خود استفاده نکنید. استفاده از لباس هایی که دارای دکمه هستند در طول دوره درمان می تواند از تماس غیر عمدی و حرکت بینی شما جلوگیری کند.
۸٫ از عینک بر روی بینی خود برای چهار هفته پس از عمل جراحی استفاده نکنید. هر چه وزن کمتری بر روی بینی شما در کوتاه مدت قرار گیرد، نتایج حاصل از عمل جراحی بینی در بلند مدت بهتر خواهد بود. اگر شما لنز چشمی دارید، اکنون بهترین زمان برای استفاده از آن است. اگر شما می توانید در کوتاه مدت بدون عینک زندگی کنید، پیشنهاد می شود اصلاً از عینک استفاده نکنید. اما اگر استفاده از عینک بعد از جراحی بینی لازم باشد، بهترین راهکار استفاده از اسپلینت بینی سخت بر روی بینی و قرار دادن پایه بینی بر روی این اسپلینت است. در غیر این صورت، شما ممکن است با خطرات دائمی ناشی از ایجاد فشار بر استخوان های بینی مواجه شوید. شما همچنین ممکن است بتوانید عینک را در دست خود نگه داشته و بدون قرار دادن آن بر روی بینی از عینک خود استفاده کنید.
۹٫ از قرار گرفتن پوست صورت در معرض آفتاب برای مدت سه ماه پس از عمل جراحی دوری کنید. در حالت عادی قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک توصیه مناسب و مفید است. اما پس از عمل جراحی بینی، آسیب های محدود وارد شده به خاطر قرارگیری در معرض نور خورشید می تواند باعث تغییر رنگ پوست بینی شما بطور دائم شود.
۱۰٫ برای سه هفته سیگار نکشید. این موضوع معمولاً سه هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی به بیمار توصیه می شود. اگر شما یک فرد سیگاری هستید، اکنون زمان مناسب برای ترک سیگار است!
ایجاد لخته خون و خونریزی بعد از عمل در سوراخ های بینی
در عمل همواره احتمال وجود خونریزی و ترشحات در بینی پس از عمل جراحی وجود دارد. به هر حال،خونریزی بعد از عمل معمولاً فقط در حدود یک یا دو روز طول می کشد. برای اجتناب از تجمع لخته های خونی و خشکی بینی ، شما می توانید داخل سوراخ های بینی خود را با استفاده از پر اکسید هیدروژن شستشو دهید. انجام این کار می تواند در صورت چرخاندن مایع در بینی تاثیرات موثرتری بر روی وضعیت بیمار داشته باشد. همچنین برای تمیز کردن بینی می توان از یک پارچه نخی نرم استفاده کرد که می تواند با یک لایه نازک از روغن موپیروسین پوشیده شده باشد.

ماساژ بینی که برای کاهش میزان تورم هاى  ناشی از جراحی بینى و کاهش افتادگی بینی بعد از عمل توصیه می شود ، می تواند به بیمار در جهت تسریع و بهبود ورم های بینی کمک نماید ، البته نحوه ماساژ بینی بعد از عمل در بینی های گوشتی موثر تر بوده و توصیه ی بیشتری به آن می شود .هم چنین در بعضی از بینی ها که دارای  استخوان های پهن و ضخیم هستند ، می توان از ماساژ بینی استفاده کرد.

کشیدن بخیه خارجی

بخیه خارجی استفاده شده در عمل جراحی بینی پس از پنج تا هفت روز کشیده می شود. شما میتوانید ناحیه دارای برش را با پر اکسید هیدروژن شستشو دهید و از مقداری روغن موپیروسین در موضع بخیه تا سه بار در روز تا زمانی که همه عوارض بر طرف شود، استفاده کنید. ورم و کبودی بینی بعد از عمل زیبایی نیز از جمله عوارض عمل زیبایی بینی به حساب می‌آید و دستورالعمل‌های لازم برای رفع و درمان تورم نوک و اطراف بینی و کبودی زیر چشم به شما داده می‌شود تا با اطمینان کامل و در کوتاه‌ترین زمان این علائم برطرف گردند و شما نتایج نهایی جراحی خود را مشاهده کنید.

مراقبت و ریکاوری پس از عمل جراحی پیوند غضروف

ریکاوری پس از عمل جراحی بینی که در آن از پیوند غضروف استفاده شده است اندکی متفاوت از سایر انواع عمل جراحی بینی است. در زمان استفاده از پیوند غضروف، نیاز است که شما حداقل یک شب را در مرکز پزشکی یا بیمارستان سپری کنید، در حالی که در حالت عادیعمل جراحی بینی به صورت سرپایی انجام می شود. علاوه بر این مدت زمان لازم برای انجام عمل جراحی بینی در این حالت کمی طولانی تر از سایر انواع عمل بینی است و معمولاً در حدود چهار ساعت طول می کشد و پس از عمل بینی، بینی فرد تورم بیشتری پیدا می کند.چسب زدن بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) برای کنترل ورم بینی ضروری است. جراح بینی، نحوه چسب زدن بینی راه به شما آموزش خواهد داد. بیمارانی که عمل جراحی پیوند غضروف بینی را انجام می دهند، به مدت زمان بیشتر برای ریکاوری و بهبود کامل نیاز دارند. در این حالت بیمار معمولاً پس از دو هفته می تواند به محل کار خود باز گردد و نباید هیچ فشار بدنی به خود وارد کرده یا اجسام سنگین را بلند کند. پس از سه هفته بیمار می تواند ورزش سبک را شروع کرده و اجسام را بلند کند. برای بهبود کامل و انجام ورزش سنگین و بلند کردن اجسام در حالت طبیعی نیاز به سپری شدن حدود شش هفته از جراحی بینی است.

جراحی بینی یک انتخاب معمول و متداول برای مواقعی است که ظاهر نامناسب بینی به خاطر پوست ضخیم ایجاد شده باشد. از این تکنیک می توان به همراه عمل جراحی زیبایی استاندارد بینی در مواردی استفاده کرد که سر بینی یا پیاز آن به خاطر پوست ضخیم بسیار ضخیم باشد. در اغلب مواقع از این روش برای درمان مشکلات بینی به خاطر ایجاد آکنه روزاسه استفاده می‌شود. آکنه روزاسه یک عامل باکتریایی است که باعث ایجاد منافذ در پوست فرد می شود و در نتیجه آن تعداد زیادی جوش قرمز بر روی پوست فرد بیمار ایجاد می شود. در این شرایط روش درمانی مناسب استفاده از عمل جراحی بینی با لیزر است. در حالت‌هایی که فرد دچار شکستگی بینی شده، جراحی بینی با لیزر مناسب نیست و کاربردی ندارد .این عمل برای همه مناسب نیست. افراد دارای مشکل لخته شدن خون، مبتلایان به دیابت (وابسته به انسولین) یا اشخاصی که به تازگی حمام آفتاب گرفته یا پوست را برنزه کرده‌اند، متقاضی مناسبی لیزر بینی به شمار نمی‌روند. علاوه بر عامل‌های فوق، نوع پوست نیز نقش مهمی در میزان تاثیرگذاری عمل زیبایی بینی دارد. معاینه فیزیکی و بررسی‌های آزمایشگاهی برای انتخاب این روش درمانی ضروری است. با استفاده از این بررسی‌ها می‌توان مطمئن شد عوارض عمل بینی گوشتی با لیزر برای فرد بیمار ناچیز بوده  و عوارض عمل بینی خاصی را به همراه ندارد.

برای دیدن گالری جدید عکس جراحی بینی کلیک کنید

 

پرسش‌های متداول درباره‌ی عمل جراحی زیبایی بینی


چه زمانی قیافه‌ام نرمال می‌شود؟

مانند هر عمل جراحی دیگری، مقداری تورم و احتمالاً کبودی وجود خواهد داشت. مانند هر کبودی دیگری، کبودی ناشی از عمل جراحی بینی می‌تواند برای دو هفته یا بیشتر باقی بماند. برای یک هفته، یک آتل بر روی بینی خود خواهید داشت. اگر برنامه‌تان این است که در طول زمان ریکاوری خود محتاط باشید، حداقل دو هفته به خود زمان بدهید. مشاهده‌ی نتیجه‌ی نهایی بسیار بیشتر از این زمان خواهد برد.

آیا تنفس من بعد از عمل جراحی بینی بهتر خواهد شد؟

رینوپلاستی، معمولاً یک عمل جراحی زیبایی بوده یا ممکن است برای اصلاح یک بدشکلی ناشی از سانحه در بینی انجام شود. مشکلات تنفسی توسط این عمل حل نمی‌شوند، گرچه عمل‌های دیگری ممکن است همزمان با رینوپلاستی برای برطرف کردن مشکلات تنفسی انجام شوند. بسته به نوع مشکل، این عمل‌ها می‌توانند شامل سپتوپلاستی، توربینکتومی یا تعویض پیوندهای غضروفی درونی باشند.

انتظار چه مقدار درد را باید داشته باشم؟

درد این عمل معمولاً قابل تحمل است. اگر دچار حادثه شده باشید، درد بیشتر خواهد بود. اکثر افراد بیشتر از بسته بودن بینی اذیت می‌شوند تا درد واقعی آن.

در اولین هفته‌های پس از عمل جراحی بینی انتظار چه چیزهایی را باید داشته باشم؟

کبودی و تورم در نخستین روزهای پس از رینوپلاستی رایج هستند. با این حال، این علائم پس از عمل باید به خودی خود در مدت ۱۰ تا ۱۴ روز پس از عمل برطرف شوند.

آیا ویزیت‌های تکمیلی پس از انجام رینوپلاستی ضروری هستند؟

بله. پزشک برای ویزیت‌های تکمیلی منظم در طول هفته‌ها و ماه‌های پس از عمل جراحی بینی درخواست خواهد داد تا از تداوم بهبودی بیمار اطمینان حاصل کند.

یک هفته پس از عمل جراحی بینی انتظار چه چیزی را باید داشته باشم؟

آتل بیرونی یک هفته پس از جراحی برداشته خواهد شد. زمانی که آتل برداشته می‌شود، ممکن است تغییرات آکنه مانندی در زیر آن مشاهده شود. تمامی عمل‌های رینوپلاستی باز و برخی از عمل‌های رینوپلاستی بسته نیز می‌توانند باعث بی‌حسی خفیف در قسمت کوچکی از پوست، که دقیقاً در بارای نوک بینی قرار دارد، بشوند. این بی‌حسی موقتی است. همچنین، بینی در این مدت همیشه به نظر کمی ورم‌کرده می‌رسد. بیشتر بیماران می‌توانند پس یک هفته یا بیشتر به فعالیت‌های نرمال خود بازگردند.

به این پست امتیاز دهید.
مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی
۴ از ۵ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *