مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی (دارو ،مراجعه به پزشک،…)

مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی (دارو ،مراجعه به پزشک،…)

مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی به رشد بیش از حد لایه مخاطی مجرای داخلی بینی و حفره بینی گفته می‌شود، پولیپ بینی و سینوس‌ها تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد پولیپ و گرفتگی آن، نشت ترشحات بینی و گلو، مسدود شدن مجرای بینی و از بین رفتن حس بویایی می‌شود. علائم ناشی از پولیپ بینی به تدریج شروع می‌شود و پیشرفت می‌کند. جراحی پولیپ بینی تنها راه حل موجود برای رفع فوری این عارضه است. طول مدت دوران بهبود پس از جراحی پولیپ بینی به بیمار و نوع جراحی بستگی دارد. درمان پولیپ بینی به بهبود حال بیمار کمک می‌کند و بیمار می‌تواند فورا پس از جراحی فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کند.

پولیپ‌های بزرگ در هنگام معاینه داخل بینی قابل مشاهده هستند اما پولیپ‌های کوچکی که درون مجرای بینی قرار دارند به کمک آندوسکوپی بینی دیده می‌شود. در مواردی که پولیپ بینی بزرگ است و باعث بروز مشکلات تنفسی و تغییر ظاهر بینی شده باشد انجام عمل جراحی ضروری خواهد بود. جراحی آندوسکوپیک سینوس و پولیپکتومی‌ دو روش جراحی رایج برای درمان و خارج کردن پولیپ هستند. این دو عمل به صورت سرپایی انجام می‌شوند. رعایت کردن دستورات پزشک پس از جراحی پولیپکتومی ‌یا جراحی آندوسکوپیک سینوس ضروری است. دکتر اکبری می‌‌تواند اطلاعات لازم و جامعی را در خصوص نیاز به انجام عمل جراحی و مراقبت‌های پس از جراحی در اختیار شما قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۷۵۱۳۹۰۰۰  تماس حاصل فرمایید.

دوران بهبود پس از عمل پولیپ بینی


مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی 1 مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی (دارو ،مراجعه به پزشک،...)

طول دوران بهبود در جراحی پولیپکتومی ‌بینی به بیمار برای انجام عمل جراحی بستگی دارد. درمان پولیپ بینی به بهبود حال بیمار کمک می‌کند و بیمار می‌تواند فورا پس از جراحی فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کند.

جراحی پولیپ کوچک بینی

بیمار فقط در موارد زیر به عمل پولیپ بینی نیاز خواهد داشت:

 • در صورتی که بیمار فاقد پولیپ یا هر گونه عفونت فعال است که باعث ایجاد التهاب شدید شود.
 • در صورتی که بیمار نیازی سپتوپلاستی به نداشته باشد.
 • در صورتی که فقط سپتوپلاستی مینور مورد نیاز باشد.
 • در صورتی که عمل جراحی فقط شامل بالون سپتوپلاستی باشد.

به طور کلی بیمار به سه یا چهار روز استراحت در منزل نیاز دارد و باید از کار کردن اجتناب کند. معمولاً بیمار در روزهای اول پس از جراحی هیچ گونه دردی را در موضع جراحی احساس نخواهد کرد اما شاهد ترشحات خونی از بینی و گلوی خود خواهد بود که پس از یک یا دو هفته قطع خواهد شد. معمولاً بیمار پس از جراحی دچار سردرد خفیف می‌شود که به تدریج از شدت و تعداد دفعات درد کاسته خواهد شد. پزشک برای تسکین هرگونه دردی که پس از عمل جراحی به وجود می‌آید به بیمار قرص مسکن می‌دهد و معمولا از او می‌‌خواهد فقط در صورت نیاز از آن استفاده کند.

جراحی بزرگ پولیپ بینی

در موارد زیر بیمار به عمل جراحی بزرگ پولیپ بینی نیاز خواهد داشت:

 • در صورتی که بیمار به تخلیه کامل پولیپ و سپتوپلاستی کامل نیاز داشته باشد.
 • در صورتی که تخلیه بخش زیادی از مجرای مخروطی بینی ضروری باشد.
 • در صورتی که بیمار عفونت شدید داشته باشد.
 • در صورتی که کیست و پولیپ ایجاد شده درون سینوس قرار داشته باشد.

 پس از سپتوپلاستی بیمار دچار درد خواهد شد. معمولاً در مواردی که بیمار دچار التهاب شدید شده است مدت بیشتری طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابد. در شرایط طبیعی بیمار باید ۴ تا ۷ روز در منزل استراحت کند اما این مسئله به شرایط جسمانی بیمار بستگی دارد و در برخی موارد طول دوران بهبود بیشتر خواهد بود. تا زمانی که تامپون درون بینی قرار داشته باشد بیمار دچار درد و ناراحتی خواهد شد، این امر باعث احساس سنگینی سر می‌شود و بیمار برای نفس کشیدن به مشکل بر می‌خورد. پس از خارج کردن تامپون بیمار به سرعت بهبود خواهد یافت. خارج کردن تامپون با درد بسیار کمی همراه است. معمولاً پس از خارج کردن تامپون درون بینی بیمار تا چند هفته شاهد ترشحات خونی از بینی خود خواهد بود که با بهتر شدن حال بیمار از میزان ترشحات کاسته خواهد شد. بیمار باید هر چیزی که به نظرش مهم است را یادداشت کند و با پزشک خود در میان بگذارد تا بتواند طول دوران بهبود پس از جراحی را پیش بینی کند. به طور کلی انجام دادن فعالیت‌های روزمره برای افرادی که پولیپ دارند یک کار چالش برانگیز است. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده شما پولیپ دارد باید به پزشک مراجعه کند تا فرآیند درمان آغاز شود و پولیپ بینی به درستی تشخیص داده شود.

سایر موارد حائز اهمیت پس از جراحی


مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی 2 مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی (دارو ،مراجعه به پزشک،...)

اگرچه امروزه روش‌های بسیار پیشرفته و کم تهاجمی برای درمان پولیپ وجود دارد، احساس درد و ناراحتی پس از جراحی کاملاً طبیعی است.

نکات عمومی درباره جراحی پولیپ بینی

 • معمولا بیمار پس از جراحی پولیپ بینی و بیهوشی عمومی تا ده روز احساس خستگی و کسالت می‌کند به این ترتیب باید به تدریج سطح فعالیت‌های جسمانی خود را افزایش دهد.
 • پس از جراحی بیمار دچار خونریزی خفیف می‌‌شود و ممکن است خونریزی تا ده روز طول بکشد. در صورتی که خونریزی بینی شدید باشد و قطع نشود باید به پزشک اطلاع داد.
 • در صورتی که بیمار دچار خونریزی بینی شود باید سرش را پایین بیاورد و به مدت ۲۰ دقیقه بینی خود را فشار دهد.
 • شستشوی بینی به خارج شدن ترشحات و مواد زائد درون بینی و تخلیه آنها از سینوس کمک می‌کند.
 • معمولاً بیمار پس از شست و شوی بینی خود تا چند ساعت شاهد ترشحات روشن خواهد بود که معمولا در بدترین لحظات ممکن تخلیه می‌‌شوند.
 • پایین بودن دمای بدن پس از بیهوشی عمومی کاملاً طبیعی است اما در صورتی که دمای بدن بیمار بیشتر از ۱۰۱.۵ درجه فارنهایت باشد باید به پزشک خود اطلاع دهد.
 • معمولا بیمار به طور مداوم وجود درد فشار بین چشم‌ها یا روی چشم‌های خود را احساس می‌کند.
 • تامپونی که در بینی افرادی که جراحی سپتوپلاستی انجام داده‌اند وجود دارد باعث بروز مشکل در تنفس می‌‌شود که معمولاً پس از اولین ویزیت از بینی او خارج می‌شود.
 • در صورتی که بیمار نتواند پس از خارج کردن تامپون از طریق بینی خود نفس بکشد می‌‌تواند به مدت سه روز از اسپری مخصوص بینی استفاده کند. معمولاً این داروها اعتیاد آور هستند و باید فقط به مدت سه روز مورد استفاده قرار بگیرند.

 داروها

 • پزشک برای کنترل درد ناشی از جراحی به بیمار قرص مسکن قوی می‌دهد. تعداد زیادی از بیماران تا هفت روز پس از جراحی به قرص مسکن نیاز خواهند داشت که پزشک در ابتدا به بیمار قرص مسکن مخدر می‌دهد و به تدریج آن را حذف می‌‌کند و برای کنترل درد به بیمار تیلنون خواهد داد. بیمار باید تا دو هفته پس از جراحی از مصرف قرص آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای مسکن غیر استروئیدی ضد التهاب خودداری کند.
 • معمولا پس از جراحی به بیمار آنتی بیوتیک داده نمی‌شود اما در مواردی که جراح به وجود عفونت مشکوک شده باشد دستور استفاده از آنتی بیوتیک را خواهد داد.
 • به غیر از مواردی که بیمار پس از جراحی دچار تورم شده است به بیمار داروی استروئیدی داده نخواهد شد.

 فعالیت جسمانی و محدودیت‌ها

 • بیمار می‌‌تواند دو هفته پس از جراحی به تدریج فعالیت جسمانی خود را بیشتر کند.
 • بیمار می‌تواند به آرامی در اطراف بدود و راه برود.
 • بیمار می‌تواند به آرامی فین کند و باید هنگام عطسه کردن دهان خود را باز کند.
 • بیمار در دوران بهبود نیازی به استفاده از ماسک ندارد.
 • بیمار باید تا دو هفته از برداشتن اجسام سنگین خودداری کند.
 • بیمار باید قبل از اولین ویزیت پزشک پس از جراحی از انجام دادن تمرینات ایروبیک خودداری کند.
 • بیمار باید تا دو هفته پس از جراحی از شنا کردن و قرار گرفتن در معرض استخر حاوی کلر خودداری کند.
 • بیمار باید در شرایطی که از داروهای مخدر استفاده می‌کند از رانندگی با وسایل سنگین خودداری نمایید.
 • بیمار تا دو هفته پس از جراحی اجازه سوار شدن به هواپیما را ندارد.

 شست و شوی بینی با محلول آب نمک

شست و شوی بینی باعث خارج شدن ترشحات و پوسته‌های موجود در بینی می‌شود. تحقیقات نشان داده است که استفاده از این محلول می‌‌تواند به خارج شدن هر چه سریع‌تر مخاط بینی و بهبود عملکرد آن کمک کند. شست و شوی بینی از تشکیل بافت اسکار جلوگیری می‌کند و از میزان درد و ناراحتی پس از جراحی می‌‌کاهد. بیمار باید برای شست و شوی بینی خود با محلول آب نمک، از آب جوشیده و خنک شده استفاده کند. پزشک به بیمار اجازه می‌دهد که از نمک خالص برای شست و شوی بینی خود استفاده کند و از استفاده از نمک یددار خودداری نماید. استفاده از جوش شیرین استاندارد نیز بسیار سودمند است. معمولاً پزشک پس از جراحی به بیمار محلول شستشو می‌‌دهد که بینی خود را با آن بشوید. شست و شوی بینی به رفع ترشحات آن و جلوگیری از رشد باکتری و قارچ کمک می‌کند.

 مراجعه به پزشک پس از جراحی

 • مراجعه به پزشک بعد از جراحی برای کسب نتایج مورد انتظار کاملاً ضروری است. در صورتی که پس از جراحی بافت اسکار شروع به تشکیل نماید می‌توان به موقع آن را تشخیص داد.
 • اولین مراجعه به پزشک پس از عمل حدود ۶ تا ۱۲ روز پس از جراحی انجام می‌شود.
 • پزشک از بیمار می‌خواهد که دو تا سه هفته پس از جراحی برای دومین ویزیت به مطب او مراجعه کند. در این دوران بیمار کمتر نیاز به تمی‌ز کردن بینی خود دارد.
 • آخرین ویزیت نیز شش هفته پس از جراحی انجام خواهد شد.
 • برخی از بیماران بر اساس نوع پولیپی که دارند باید سه تا چهار بار در طول سال به پزشک مراجعه کند.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

به این پست امتیاز دهید.
مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی (دارو ،مراجعه به پزشک،…)
۳٫۵ از ۴ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *