نبایدهای بعد از عمل بینی (رینوپلاستی) برای رسیدن به نتیجه مطلوب

نبایدهای بعد از عمل بینی (رینوپلاستی) برای رسیدن به نتیجه مطلوب

نبایدهای بعد از عمل بینی (رینوپلاستی)

هنگامی که عمل رینوپلاستی طبق برنامه انجام می‌شود، نتایج برای بیمار می‌تواند چشمگیر، رضایت بخش و بسیار مثبت باشد. هنگامی که از اتاق عمل بیرون می‌آیید و برای پیگیری روند بهبودی خود به خانه بازمی‌گردید، از اینجا به بعد به شما مربوط می‌شود که چگونه این تغییرات جدید را حفظ کنید و نتایج را به صورت واقعی درآورید . گرچه این یک عمل زیبایی است، اما باید جدی گرفته شود. برای اینکه به راحتی عمل رینوپلاستی خود را بدون عوارض جانبی، عوارض ناخواسته، یا عوارض همراه با تاخیر،به پایان برسانید ممکن است مجبور شوید برخی دستورالعمل‌های خیلی دشوار را انجام دهید. بیماران دستورالعمل‌هایی به صورت شفاهی ونوشتاری دریافت می‌کنند که به طور دقیق توضیح می‌دهند چه کاری باید و چه کاری نباید قبل و بعد ازعمل جراحی انجام دهند.

فرآیند بهبودی رینوپلاستی


بهبودی رینوپلاستی e15240252998791111 نبایدهای بعد از عمل بینی (رینوپلاستی) برای رسیدن به نتیجه مطلوب

پس از اینکه عمل جراحی زیبایی بینی به پایان رسید شما با یک لیست طولانی از دستورالعمل‌های بعد از عمل، داروهای مسکن و همراه با راننده شخصی که ممکن است یکی از دوستان و یا اعضای خانواده‌تان باشد به خانه میروید. به احتمال زیاد احساس گیجی، خواب آلودگی دارید و پس از آن که اثر بیهوشی از بین رفت، ممکن است احساس سرگیجه یا تهوع کنید. در طی این مدت داروهای تجویزشده مسکن خود را طبق دستور مصرف کنید و سعی نکنید وانمود کنید قوی یا شجاع هستید ؛ بهبودی شما بستگی به بدنتان دارد چقدراستراحت می‌کنید و آرام هستید، بنابراین استرس و ناراحتی را از خودتان دورکنید.

در طی چند روز اول بهبودی خود، میزان خواب خود را افزایش دهید، به بدن خود اجازه دهید تا صورت وبینی‌تان را بهبود ببخشد. شما باید انتظار کمی تورم  وتنگی مجرای بینی، کمی قرمزی و کبودی و همینطور کمی درد و ناراحتی  را داشته باشید. اگر علائم شما به طور کلی تغییر کند، به طور ناگهانی بدتر شود یا شخصا به شما مربوط شود، برای دریافت کمک با جراح خود  تماس بگیرید. از همه مهمتراین است که دستورالعمل‌های جراح خود را به منظور گرفتن بهترین نتایج سلامتی دنبال کنید.

نبایدهای بعد از عمل بینی


اجتناب از موارد زیر نیز کمک خواهد کرد که پس از به پایان رسیدن مرحله بهبودی بینی,مطمئن باشید که بینی شما در بهترین وضعیت ممکن است.

در طی بهبود رینوپلاستی، شما نباید در فعالیتهای شدید شرکت کنید مانند تمرینات با شدت بالا، بلند کردن اشیا سنگین و هرکاری که مستلزم حرکت شدید وزیاد باشد. دلایل زیادی برای اجتناب از این فعالیتها وجود دارد. برای کسی مبتدی است، جریان خون اضافی به صورت می‌تواند تورم را افزایش دهد و حتی شما را در معرض خطر خونریزی قراردهد. عرق کردن هم روند بهبودی شما را به خطر می‌اندازد. در نهایت،می‌خواهیم بگوییم که فعالیتهای شدید یا دشوار شما را در معرض آسیب جدی به بینی قرار می‌دهد. هنگامی که بینی شما پس از جراحی بهبود پیدا می‌کند، استخوانها اغلب هنوزسر جای خود قرارنگرفته‌اند و بیشتر در معرض آسیب، شکستگی و تغییرجهت هستند.

مقابله با آلرژی، سرماخوردگی و ویروس آنفلوآنزا در هر زمان ازسال دشواراست، اما بعد از جراحی بینی, می‌تواند خیلی خطرناک باشد. برای هفته‌های نزدیک به عمل جراحی بینی ،ازهر کسی که به نظر می‌رسد بیمار باشد،دوری کنید و دستهای خود را به طور منظم شستشو دهید. نگران نباشید و نیازی نیست که دستگاه ضد عفونی کننده دست را همراه خود ببرید یا محل کار خود را استریل کنید تا مطمئن شویدهمه این میکروب‌ها از بین رفته‌اند. ابتلا به بیماری قبل از عمل جراحی می‌تواند باعث تاخیر درعمل شما شود یا حتی ممکن است علائم بعد از عمل جراحی خودشان را نشان بدهند که موجب عطسه و گرفتگی بینی می‌شود. به هیچ وجه این کار را نکنید، زیرا بعد از عمل, بینی شما متورم می‌شود و درد دارد و به سادگی با چنین فعالیتهایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

در هفته‌ها و ماه‌های اول پس از بهبودی، به خصوص هنگامی که پانسمان برداشته می‌شود و بینی شما روند بهبودی خوبی دارد، ممکن است وسوسه شود یک روز را زیر نور آفتاب سپری کنید . اگرمی‌خواهید اینکار را انجام دهید مراقب باشید ، زیرا قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است بینی را بسوزاند، رنگ پوست درمحل برشهای جراحی که بافت همبند دارد تغییر کند، یا عوارض خاصی ایجاد کند.تمام صورت خود را با یک کلاه بپوشانید یا ضد آفتابهای قوی آرایشی بزنید مگر اینکه که جراح شما از قبل همه چیز را به طور واضح گفته باشد.

اگر به طور مداوم عینک می‌زنید، باید مدتی از لنزهای چشمی طبی استفاده کنید تا بینی به خوبی بهبود پیدا کند. عینک روی پل بینی، اغلب منجر به تورفتگی روی غضروف نرم و بافت آن قسمت می‌شود. در حالی که بینی شما هنوز در حال بهبود است، بهتر است عینک را برای مدتی کنار بگذارید این خیلی به شما کمک می‌کند.

پس از عمل جراحی زیبایی بینی، شما خیلی کنجکاو هستید ببینید بینی شما چه شکلی شده است ، اما کارخوبی نیست که آن را لمس کنید، آن را فشار دهید یا با نوک انگشت آن را فشار دهید. نه تنها با این کار بینی به شدت آسیب می‌بیند ،بلکه استخوان‌ها تغییرجهت پیدا می‌کنند، غضروف تغییرشکل می‌دهد یا نتایج عمل به هر شکلی خراب می‌شود. برای جلوگیری ازتغییر شکل بینی خود، از این کارها اجتناب کنید:

  • هر گونه تمرین، به ویژه آنهایی که برخورد زیادی دارند
  • بازی های پرتاب و گرفتن و یا فعالیتهای دیگری که در آن ممکن است یک جسم با صورت شما برخورد کند.
  • بازی‌های ورزشی
  • حمل و یا بلند کردن اجسام
  • بازی‌های خشن با کودکان یا حیوانات خانگی

در واقع، سعی کنید که بینی خود را از هر چیزی که می‌تواند باعث آسیب شود محافظت کنید. البته، گاهی اوقات وقایعی اتفاق می‌افتد که خارج از کنترل ما هستند. اگر بعد از عمل جراحی زیبایی بینی دچار مشکل شدید، با جراح خود صحبت کنید که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا آسیب از بین برود یا عمل جراحی رینوپلاستی اصلاحی انجام دهید.

دراز کشیدن روی پشت ممکن است برای بعضی ها راحت باشد، اما برای افرادی که عمل رینوپلاستی کرده‌اند خطرناک است. اگر سر همسطح قلب باشد، جریان خون به صورت و بینی افزایش خواهد یافت. این می‌تواند باعث خونریزی بیش از حد، افزایش تورم و درد بیشترو حتی سردرد شود. حتما سر خود را به یک بالش تکیه دهید یا در زاویه صندلی راحتی بخوابید.

آرایش یک روش عالی برای پوشاندن کبودی پس از عمل جراحی در اطراف بینی و چشم است، اما شما نمی‌توانید پس از عمل جراحی مستقیم به سمت وسایل آرایشی خود بروید. آرایش کردن پوستی که نیاز به بهبودی دارد می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. از پنکک‌ها، پودر ولوازم آرایشی دیگر، تا زمانی که پوست به اندازه کافی بهبود پیدا نکرده است استفاده نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدت زمان بهبودی ،با جراح خود صحبت کنید.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل برای تمام بیمارانی که جراحی از جمله رینوپلاستی انجام داده‌اند،  فعالیتهای خطرناکی هستند. نیکوتین در سیگاررگهای خونی را کاهش می‌دهد و رسیدن جریان خون را به سطوح بسیار پایین کاهش می‌یابد که منجر به عدم بهبودی کامل می‌شود . الکل با داروهای شما تداخل پیدا می‌کند و خون شما را رقیق می‌کند و باعث خونریزی بیش از حد می‌شود. برای اطمینان بیشتر درطول مدت بهبودی، حداقل سه هفته پس از عمل جراحی زیبایی بینی، از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل اجتناب کنید.

بینی شما حساس و انعطاف پذیراست و اگرهنوز بینی در حال بهبودی است،شنا کردن مخصوصا شیرجه زدن موجب حرکت بینی شما می‌شود. علاوه بر این، ممکن است کلر داخل بینی برود که باعث خارش می‌شود. حداقل ۳ تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی بینی از استخر شنا استفاده کنید.

اگر شام   غذای سنگین دارید آن را نخورید و برای بعد نگه دارید غذاهای ساده و ملایمی را انتخاب کنید که می‌توانید با حداقل تلاش بخورید و از آن لذت ببرید.

اگرچه شما فکر می‌کنید این توصیه سخت و غیرمنطقی به نظرمی‌رسد. اما فقط به یاد داشته باشید که مدت زمان بهبودی شما موقتی است و هر چه بینی شما کمتر به اطراف حرکت کند و یا کشیده شود، بهتر است.

این ممکن است به نظر کمی احمقانه باشد، اما مسواک زدن شدید باعث می‌شود که لب فوقانی شما بیش از حد حرکت کند و لب فوقانی شما به بینی حساس شما متصل است. هر‌قدر هرعضو در اطراف بینی خود را کمتر حرکت می‌دهید، احساس بهتری می‌کنید و سریعتر خوب می‌شوید.

این محدودیت همانند زمانی است که به شنا می‌روید. شما باید از دوش آب داغ اجتناب کنید، زیرا باعث می‌شود گچ بینی خیس شود در صورتی که باید همیشه خشک بماند. شما می‌توانید حمام کنید اما باید مواظب باشید که گچ بینی خود را خیس نکنید. نگران نباشید، چون معمولا بعد از ۵ روز گچ بینی باز می‌شود.

طی دو هفته اول پس از جراحی از پوشیدن تی‌شرت‌ها اجتناب کنید زیرا کشیدن لباس روی سرتان ممکن است به بینی حساس شما ضربه وارد کند. برای جلوگیری از حرکت ناگهانی بینی، پیراهن دکمه داربپوشید.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید! به طور کلی یک توصیه خوب در زندگی این است که همیشه به یاد داشته باشیم ,همه افراد با یکدیگرمتفاوت هستند و همه ما به طور طبیعی با بینی‌های مختلفی متولد می‌شویم. بنابراین، حتی پس از جراحی، هیچ بینی دقیقا همانند شخص دیگری نخواهد بود. یک جراح خوب می‌داند که جراحی زیبایی یک بینی به معنی کپی کردن بینی کس دیگری نیست، اما جراح وضعیت بینی شما را بهبود می‌بخشد وآن را با ویژگی‌های کلی چهره شما هماهنگ می‌کند. یک دکترخیلی خوب از طریق عکسبرداری دیجیتال به شما نشان  می‌دهد که پس از عمل جراحی, بینی شما به چه شکل خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید.
نبایدهای بعد از عمل بینی (رینوپلاستی) برای رسیدن به نتیجه مطلوب
۵ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *