نکاتی در مورد انگل گال

hhs650 نکاتی در مورد انگل گال

نکاتی در مورد انگل گال

یک عفونت مسری پوستی است که توسط هیره انجام میشود.کرم های انگل کوچک، معمولا به طور مستقیم قابل مشاهده نیست، زیر پوست شخص، باعث خارش شدید آلرژیک است. عفونت در حیوانات غیر از انسان است که توسط یک گونه کرم های مختلف  ایجاد می شود، و به بیماری گال معروف است. گال یا جرب ( Scabies ) یک بیماری بسیار مسری و خیلی خارش دار پوست که توسط کنه های کوچک ( انگل سارکوپتس ) که در پوست نقب می زند ایجاد می شود. خارش شدید و بی امان یک علامت غالب از گال است گال می تواند در همه سنین با همه نوع درآمد و سطح اجتماعی تاثیر بگذارد. حتی افرادی که خود را بسیار تمیز نگه می دارند ممکن است گال دریافت کنند.

انگل گال را نمی توان دید:

 گال یکی از بیماری های خارش دار پوستی است که به وسیله یک انگل ریزی دارای هشت پا ایجاد می شود. این انگل بدون استفاده از ریزمیکروسکوپ قابل مشاهده نیست و نمی توانیم با چشم غیر مسلح، آن را ببینیم و ابتلا به آن را تشخیص دهیم.

نفوذ انگل گال در پوست :

 حضور انگل در قسمت هایی از بدن باعث به وجود آمدن خارش می شود. در واقع این انگل به داخل پوست نفوذ می کند یعنی ابتدا به صورت عمودی وارد پوست می شود و سپس تونل هایی به صورت افقی ایجاد می کند و باعث خارش می شود.

طول عمر انگل گال:

معمولا طول زندگی انگل گال داخل تونل ها، حدود ۵ ۴ هفته است. البته این انگل در دوران زندگی خود ۵۰ ۴۰ تخم داخل تونل ها می گذارد و تقریبا از ۱۰ درصد این تخم ها پس از ۵ ۳ روز انگل های جدید به وجود می آید که با تغذیه از سلول های پوستی، تونل های جدیدی ایجاد می کنند و کم کم به انگل هایی بالغ تبدیل می شوند. دوران زندگی انگل های گال از تخم تا تخم حدود ۲۴ ۱۰ روز است.

انگل گال چه نواحی پوستی را انتخاب می کند :

 انگل گال، ضایعه های پوستی به صورت برجستگی های کوچک و نامنظم در سطح پوست ایجاد می کند که این برجستگی ها، خارش شدیدی دارند. ضایعه های پوستی ناشی از ابتلا به بیماری پوستی گال بیشتر در قسمت های چین های پوستی مانند قسمت های تناسلی، بین انگشتان، زیر پستان و زیر بغل ایجاد می شود. گاهی این ضایعات حالت ندولر هم پیدا می کنند؛ یعنی سفت، طویل و حدود نیم تا یک سانتی متر می شوند و به شدت هم می خارند.

برای درمان گال مراجعه پزشکی نیاز است:

متاسفانه گاهی ابتلا به گال با ابتلا به اگزما اشتباه گرفته می شود و تزریق کورتون بیماری را تشدید می کند. از سوی دیگر، گال به شدت قابل سرایت است و می تواند به سرعت تمام افراد خانواده را مبتلا کند. به همین دلیل در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده، سایر افرادی که علامت بالینی هم ندارند، باید برای درمان بیماری گال اقدام کند.

لوازم منزل آلوده به گال باید ضد عفونی شود:

اگر اعضای خانواده ای به بیماری گال مبتلا شدند، علاوه بر درمان های فردی باید اقدام به ضدعفونی کردن تمام لوازم خانه هم بکنند. یعنی تمام لباس ها، تشک، پتو و ملحفه ها باید با آب جوش شسته و با استفاده از نور مستقیم آفتاب خشک شوند. بیماری گال حتما باید درمان شود:

 برخی از افراد می پرسند اگر گال با اگزما یا حتی گزیدگی حشره اشتباه گرفته شود و اقدام به درمان نکنند، چه مشکلاتی در آینده ایجاد می شود؟ در پاسخ باید گفت که خارش شدید و غیر قابل تحمل گال حتما فرد را وادار به مراجعه به پزشک می کند و اجازه مزمن شدن بیماری را نمی دهد. البته متاسفانه ممکن است افرادی که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، مبتلا به بیماری گال در احشای خود شوند و گال در بخش های داخلی بدن آنها هم منتشر شود. در این صورت امکان مرگ ومیر در اثر ابتلا به گال های احشایی، ندولر یا گال های نروژی وجود دارد. به همین دلیل توصیه می شود حتما در صورت شک به ابتلا به گال، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا اقدام های درمانی لازم برای شما و خانواده تان انجام شود.

علائم عفونت عودشونده:

خارش و بثورات اغلب ۲ تا ۶ هفته بعد از اولین آلودگی به گال ایجاد میشود. با این وجود، اگر مبتلا به گال شدید و با یک درمان موثر برطرف شد و دوباره آلوده شدید، علائم ممکن است کمی متفاوت باشد. در چنین مواردی خارش و بثورات با سرعت بیشتری ظاهر میشوند یعنی در عرض یک یا دو روز. دلیلش این است که گال در دفعه اول سیستم ایمنی شما را حساس کرده است و به آلودگی دوم با سرعت بیشتری عکس العمل نشان می دهد.

گال کدام قسمت های بدن را بیشتر درگیر می کند؟

  • گال می تواند تمام پوست بدن را درگیر کند، اگرچه حشرات تمایل دارند برخی قسمت های پوست بدن را بیشتر حفاری کنند. شایع ترین این قسمت ها که منجر به خارش شدید می شوند شامل موارد زیر اند:
  • انگشتان دست: کرم گال حفر کانال های پوستی در نواحی بین انگشتان و اطراف ناخن ها را بسیار دوست دارد.
  • بازو تا مچ دست: آرنج و مچ دست از دیگر نقاط مورد علاقه گال برای زندگی کردن است.
  • مناطقی از پوست که معمولا با لباس یا اشیای زینتی پوشیده شده اند: باسن و ران، ناحیه زیر کمربند، ناحیه تناسلی و مناطق اطراف سینه معمولا مناطق مورد علاقه انگل گال است. نواحی زیر دستبند، انگشتر و ساعت از دیگر جاهای شایع برای نفوذ انگل به پوست بدن هستند.

گال کروت دار (گال نروژی)

این نوع گال شایع نیست و اغلب افراد مبتلا به گال به این نوع مبتلا نمیشوند. شدیدترین نوع گالی با آلودگی شدید به مایتهای گال است. این بدان معنا است که هزارها یا میلیون ها مایت سبب پوسته پوسته شدن شدید پوست میشود. چون تعداد مایتها بسیار زیاد است و چون پوست، پوسته پوسته شده است، بسیار مسری است. بثورات پوسته پوسته شده و کمی شبیه پسورازیس دیده میشود. می تواند بسیار گسترده باشد و اگر شدید باشد می تواند به عفونت ثانویه پوست تبدیل شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)