ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینی

ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینی

ورزش بعد از عمل بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی عملی جراحی است که در آن بینی به گونه‌ای شکل داده می‌شود تا کوچک‌تر یا بزرگ‌تر بشود، قوز آن از بین برود، نوک بینی اصلاح شود و در کل هر گونه نقص بینی برطرف شود. انجام ورزش‌های سنگین پس از عمل زیبایی بینی ممنوع است و جراح برنامه هفته به هفته و تدریجی شروع فعالیت‌های ورزشی را پس از عمل به بیمار اطلاع می‌دهد. با این حال چون احتمال دارد که بسیاری از شما عزیزان درباره فعالیت‌های ایمن پس از عمل بینی، زمان مناسب ازسرگیری برنامه‌های تمرینی و نبایدهای پس از این جراحی زیبایی سوال داشته باشید، سعی کرده‌ایم راهنمای مفیدی را در این مقاله تدوین کنیم.

دوران بهبود و مراقبت‌های پس از اتمام جراحی‌های پلاستیک صورت به اندازه آمادگی قبل از عمل و روند انجام جراحی مهم است. رعایت بایدها و نبایدهای پس از جراحی زیبایی بینی بر نتایج اثر می‌گذارد و این مراقبت معادل تاثیرگذاری جراح بر بینی شماست. جراح برنامه هفته به هفته ورزش و بدنسازی پس از عمل زیبایی و بایدها و نبایدهای پس از جراحی را به تفصیل به هر بیمار اطلاع می‌دهد تا بهترین نتیجه ممکن از عمل به دست بیاید. در خصوص دریافت مشاوره و مطرح نمودن سوالات خود درباره ورزش بعد از جراحی بینی یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۲۲۲۸۳۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

دکتر محمدعلی اکبری جراحی بینی 78 ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینیچه مدت پس از عمل بینی می‌توان ورزش کرد؟


شروع زودهنگام فعالیت‌های ورزشی روند التیام را مختل می‌کند. از آنجایی که ورزش کردن ضربان قلب و فشار خون را افزایش می‌دهد، ممکن است ورزش کردن به خونریزی بینی، کبودی یا دیگر عوارض جراحی بینی بیانجامد. حدوداً دو هفته پس از رینوپلاستی می‌توان ورزش‌های ملایم را به تدریج شروع کرد، اما برای شروع برنامه ورزشی معمول باید سه تا چهار هفته صبر کرد. احتمال دارد که در سه ماهه نخست پس از جراحی حین انجام این ورزش‌ها در بینی احساس گرفتگی کنید. بیمارانی که بافت پیوندی از دنده‌هایشان گرفته شده است، باید به مدت ۴ تا ۶ هفته از انجام ورزش‌های تشدید کننده درد در ناحیه اهدا کننده (قفسه سینه) پیوند خودداری کنند، با این حال پیاده‌روی یا دوی آهسته ایرادی ندارد. از آنجایی که بیمار مدتی ورزش نکرده است، باید به تدریج فعالیت‌ها را به شدت سابق برساند. انجام دادن ورزش‌های ایروبیک دشوار یا دویدن در مسافت‌هایی به طول مسافت قبل از عمل ممنوع است. بدنسازی را نیز باید از وزنه‌های سبک‌تر شروع کرد و وزنه‌ها را به تدریج به موازات قوی‌تر شدن بدن ظرف چند هفته سنگین‌تر کرد. درهر حال باید ورزش کردن را به محض احساس درد یا ضربان زدن بینی متوقف کرد، چرا که این علائم در اصل شیوه‌ای است که بدن به شما هشدار می‌دهد تا به خود سخت نگیرید .

راهنمای ورزش بعد از عمل بینی


بیماران باید از ورزش کردن در زیر آفتاب شدید خودداری کنند، چون هر نوع آفتاب سوختگی روند التیام را مختل می‌کند و باعث افزایش ورم بینی می‌شود. استفاده از کرم ضدآفتاب در فضای باز ضروری است.

هفته اول

varzesh1 ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینی

سطح فعالیت: ممنوعیت ورزش کردن

 • فعالیت به پیاده‌روی در سرعت آهسته محدود می‌شود. در این مرحله فشار خون نباید افزایش یابد، چون افزایش فشار خون خونریزی از بینی (اپیستاکسی یا خون دماغ شدن)، ورم و تغییر شکل بینی را در پی دارد. بسیاری از پزشکان پیاده‌روی ملایم را در حد توان بیمار برای پیشگیری از لخته شدن خون پس از جراحی توصیه می‌کنند. دویدن، پیاده‌روی سریع و هر نوع ورزش ایروبیک در هفته اول ممنوع است.
 • هر ورزشی که لازمه انجام آن خم شدن باشد، مانند لمس پنجه پا، کرانچ و وزنه‌برداری، در هفته اول ممنوع است. بیمار تا حداقل یک هفته پس از جراحی نباید هیچ جسم یا وزنه‌ی سنگین‌تر از ۴٫۵ کیلوگرم (۱۰ پوند)، از جمله نوزاد یا کودک خردسال، را بلند کند. فشار ناشی از بلند کردن شیء سنگین و خم شدن باعث از جا درآمدن بخیه‌ها و آهسته شدن روند التیام می‌شود.

هفته دوم

varzesh2 ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینی

سطح فعالیت: ۰ تا ۲۵ درصد

 • بیمار می‌تواند فعالیت‌های محدود متمرکز بر وزنه را انجام دهد. سنگینی وزنه‌ها و تکرار تمرین‌ها باید حدود ۲۵ % قبل از عمل در نظر گرفته شود. بیمار باید مراقب افزایش ضربان قلب و حرکت‌های سر و بینی باشد.
 • پایین آوردن سر و برعکس قرار گرفتن در تمرین‌هایی مانند حرکت سگ سرپایین در یوگا ممنوع است.
 • تمرین‌های قلبی ـ عروقی باید در این مرحله محدود شود.

هفته سوم

varzesh3 ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینی

سطح فعالیت: ۲۵ تا ۵۰ درصد

 • سنگینی وزنه‌ها را می‌توان به میزان ۵۰ درصد وزن معمول در بدنسازی قبل از عمل رساند. دفعات تکرار هر تمرین نیز باید نیمی از دفعات قبل از عمل باشد.
 • پایین آوردن سر در حرکت‌هایی مانند حرکت سرپایین یوگا ممنوع است.
 • ورزش‌های قلبی و عروقی را می‌توان با ضرب‌آهنگی معادل ۵۰ درصد سرعت معمول ازسر گرفت، اما همچنان باید مراقب ضربان قلب بود. بیماران باید مواظب خون دماغ شدن و آب ریزش بینی باشند.

هفته چهارم

varzesh4 ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینی

سطح فعالیت: ۵۰ تا ۷۵ درصد

 • سنگینی وزنه‌ها و تعداد دفعات تکرار را می‌توان به ۷۵ % قبل از عمل رساند.
 • بیماران در این زمان می‌توانند فعالیت‌های شامل پایین آوردن سر مانند سگ سرپایین را شروع کنند و در صورت ورم نکردن بینی شدت آن را به تدریج افزایش دهند.
 • ورزش قلبی ـ عروقی را می‌توان در حد ۷۵ درصد معمول انجام داد، با این حال دویدن همچنان ممنوع است. بیماران باید مراقب ورم کردن باشند، ورزش مربوطه را در صورت ورم کردن بینی متوقف کنند و آن را تا هفته بعد انجام ندهند.

هفته پنجم

varzesh5 ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینی

سطح فعالیت: ۷۵ تا ۱۰۰ درصد

 • بلند کردن وزنه را می‌توان طبق روال معمول قبل از جراحی با همان دفعات تکرار انجام داد.
 • بیمار می‌تواند اکثر تمرین‌های یوگا را انجام دهد.
 • ورزش‌های قلبی ـ عروقی مانند دویدن را می‌توان در همان سطح قبل از جراحی انجام داد.

هفته ششم و پس از آن

بیماران باید بین شدت ورم و سطح ورزش و بدنسازی بعد از عمل بینی ارتباط برقرار کنند. ورزش کردن جریان خون را در بینی افزایش می‌دهد و به دلیل کمک به خروج خون از سیاهرگ‌ها و بهبود تخلیه لنفاوی ورم را تا حدی از بین می‌برد؛ به علاوه ورزش عموماً شدت ورم اولیه را کاهش می‌دهد. بسکتبال، فوتبال، بیسبال یا هر فعالیتی که در آن احتمال خوردن توپ یا بازیکن دیگر به بینی وجود داشته باشد، به مدت حداقل ۶ هفته پس از عمل بینی مناسب نیست. اگر حضورتان برای شرکت در یکی از این مسابقات لازم است، حتماً با جراح مشورت کنید تا از مراقبت‌های مخصوص پس از عمل اطلاع یابید. بازیکنان فوتبال، بسکتبال یا دیگر ورزش‌های تماسی پربرخورد باید با توجه به توصیه و اجازه پزشک از وسایل محافظ مانند نقاب و ماسک استفاده کنند.

پرسش‌های متداول


آیا ورزش باعث ورم کردن بینی می‌شود؟

شروع زودهنگام فعالیت‌های ورزشی منجر به ورم کردن بینی می‌شود. با این حال به موازات بهبود عملکرد دستگاه لنفاوی و خون‌رسانی در بینی احتمال ورم کردن آن نیز به مرور کمتر می‌شود.

آیا می‌توان پس از عمل بینی تنیس بازی کرد؟

بله، ورزش تنیس را می‌توان پس از عمل بینی به تدریج شروع کرد و سه هفته پس از جراحی در سطح معمول انجام داد. اگر چه در هر ورزشی احتمال آسیب دیدن بینی وجود دارد، اما تنیس یکی از ورزش‌های کم‌خطر برای بینی است.

آیا حمام بخار یا سونا پس از عمل بینی اشکالی ندارد؟

حمام بخار یا سونا در هفته‌های اولیه پس از جراحی به دلیل اثر وازودیلاتاسیون (گشاد شدن رگ‌ها) باعث ورم کردن بینی می‌شود، بنابراین بهتر است به مدت ۴ تا ۶ هفته پس از عمل زیبایی بینی به این مکان‌ها نروید.

آیا ورزش‌های رزمی ترکیبی و بوکس را می‌توان ۶ ماه پس از رینوپلاستی شروع کرد؟

 پزشکان ورزش‌هایی را که در آنها احتمال شکستگی بینی بالا است، توصیه نمی‌کنند. بیماران باید عمل زیبایی بینی را تا زمان کنار گذاشتن این ورزش‌ها به تاخیر بیاندازند.

آیا می‌توان پس از جراحی زیبایی بینی بسکتبال بازی کرد؟

بله، البته هنگام شرکت در ورزش‌های تماسی پربرخورد باید ماسک مخصوص روی صورت بزنید تا بینی ضربه نبیند.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
ورزش و بدنسازی بعد از عمل جراحی بینی
۴٫۱۴ از ۱۴ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

32 دیدگاه ها

 1. پريسا می‌گه:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  یه سوال داشتم بابت اینکه ورزش سوارکاری رو تا چند وقت بعد از عمل بینی نمیشه انجام داد واینکه در ورزش هایی که احتمال ضربه به صورت هست تا چند وقت بعد از عمل نباید ورزش رو انجام داد
  ممنون

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   معمولا ورزشهای سنگین بعد از حد اقل سه تا شش ماه توصیه می گردد. ولی ورزشها با احتمال ضربه به بینی کلا بعد از عمل جراحی بینی توصیه نمی گردد.

 2. mobinam می‌گه:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر …من سه ماه از عمل بینیم میگذره ..من قبل عملم حدودا روزی ۳۰۰ تا درازو نشست میزدمو بدنسازی میکردم الان ۳ ماهه ک برام سخت شده ورزش نکردن خاستم بپرسم الان میتونم درازو نشست رو شروع کنم؟

 3. مهین تمجیدی می‌گه:

  سلام اقای دکتر بنده ۵ هفته پیش بینیمو عمل کردم و حالا متوجه شدم که داخل کلیم سنگ هست و باید طناب بزنم که سنگ داخل کلیم بیوفته این باعث نمیشه که بینی من افتاده بشه چون تازه عمل کردم ،
  ممنون میشم اگر جواب بدید

 4. Mohammad می‌گه:

  سلام آقای دکتر،خسته نباشید
  ببخشید،چرا توصیه هایی ک پزشکان تو سایت ها مینویسن،با چیزی ک تو مطب بهمون گفته میشه فرق داره،مثل همین بدنسازی ک دکترم گفت تا هشت ماه اصلا سمت ورزش های سنگین نرو و منعم کرد،ولی همینجا گفته هفته ششم به بعد مشکلی نداره بدنسازی ،یا مثل عینک گذاشتن ک دکترم گفته تا ۸ ، ۹ ماه عینک نباس بذاری و دکترای دیگه هم همینو میگن،ولی همه سایت ها گفتن دوماه بعدش دیگه مشکلی نداره عینک زدن, نظر شما چیه واقعا؟ مرسی

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   معمولا یک سری مطالب بصورت اصول کلی وجود دارد. ولی ممکن است به تشخیص پزشک برای بیماران بسته به شرایط آنها توصیه ها متفاوت باشد.

 5. محمد احمدی می‌گه:

  سلام
  قبل از عمل بینی بدنسازی حرفه ای و کوهنوردی رو از سالها قبل انجام میدادم .پاهایم بسیار قوی و کلا بدنم عضلانی است.آیا میتوانم لااقل ۳هفته بعد از عملم کوهنوردی را بمرور با مسافت کم شروع کنم تا بتدریج بعد از روزهای متوالی بمرور زیاد نمایم،البته بشرط اینکه صبح زود باشد تا در معرض شدید نور آفتاب قرار نگیرم؟

 6. Mehrnaz می‌گه:

  برای تربیت ۲ ورزش یوگا رو انتخاب کردم.اخرای شهریور هم عمل کردم.ایا میتونم یوگا کار کنم ؟

 7. محمد احمدی می‌گه:

  با سلام و تشکر جناب دکتر
  دو ماه از عملم میگذره و مرتب چسبم رو زدم و بهبودی خوبی حاصل کردم و ورمم خیلی کمه .ورزش بدنسازی حرفه ای رو هم از ۴۵ روز بمرور شروع کردم به حدی که الان مثل قبل از عملم وزنه میزنم و تقریبا سنگین کار میکنم .ضمنا ازین به بعد باید شبها مدتی دیگر فقط چسب بزنم.
  بعد از ظهر ها ورزش حرفه ای بدنسازی انجام میدم ،آیا لزومی داره قبل از اینکه ورزش برم احتیاطا چسبم رو بزنم تا مدتی یا اینکه لزومی نداره.
  خیلی سپاسگذارم

 8. نسيم می‌گه:

  چقدر بعد از عمل میشه از تردمیل استفاده کرد ؟ من ١ ماه و ٢٠ روزه عمل کردم

 9. ریحان می‌گه:

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر.۱۰ هفته از عمل بینی من میگذره،آیا طناب زدن رو میتونم انجام بدم؟

 10. سهند می‌گه:

  سلام وخسته نباشید
  من قصد انجام رینو پلاستی دارم ولی برام دو تا سوال هست
  یک این که من کشتی میگیرم و میخوام بدونم که چه مدت بعد عمل میتونم کشتی بگیرم؟اصلا میشه بعد از این عمل کشتی گرفت یا خیر؟
  دوم این که دردناکی بعد از عمل چطوریه؟چون بعضیا هستن که با وجود این که یکی دو سال از عملشون گذشته هنوزم موقع دست زدن به بینیشون احساس درد میکنن
  ممنون میشم اگه جواب بدبن

 11. الهام می‌گه:

  سلام دکتر من والیبالیستم میخاستم بدونم چه مدت بعد عمل میتونم والیبال بازی کنم برای مسابقات لیگ و همچنین تمرینات پلیومتریک و آمادگی قبل مسابقات؟!

 12. nazi می‌گه:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر من حدود ۴ ماه میشه که عمل بینی انجام دادم میخواستم بدونم که الان شرایط این رو دارم که به باشگاه بندسازی،فیتنس برم یا نه؟

 13. hasan می‌گه:

  سلام،خسته نباشید
  اقای دکتر من ١٨سال سن دارم تغریبا ٣سال و نیم بدنسازی کار میکنم و الان میشه گفت ب بدن خوبی دست یافتم و حتی میتونم با اضاف کردن چند میلو مسابقه برم…
  خواستم بدونم اگه عمل کنم بعد از چند وقت میتونم برم دوباره سراغ بدنسازی و ایا چیزی ک از دست میدم رو زود توی چند ماه برمیگردونم.بینی من استخوانی هستش

 14. سارا می‌گه:

  سلام
  من زیمناستیک و پینگ پنگ رو به صورت حرفه ای کار می کنم و قصد عمل بینی دارم می خواستم ببینم بعد از ۶ هفته می تونم دوباره حرکات ژیمناستیک و همچنین مسابقات پینگ پنگ رو ادامه بدم؟ آیا کلا با توجه به ورزش هایی که گفتم عمل بینی مشکلی ندارد؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   برای پینگ پنگ حدودا ۲ ماه بعد از عمل مناسب است. ولی برای ژیمناستیک زمان بیشتری لازم است و باید مراقب باشید بینی شما ضربه نخورد.

 15. Ghzal می‌گه:

  سلام آقای دکتر اکبری
  من سه ماه از جراحی بینی میگذره میخواستم بدونم میتونم ورزش ایروبیک رو شروع کنم؟(نیم ساعت ایروبیک و یک ساعت کار با دستگاه های ورزشی مثل تردمیل ،دوچرخه ثابت..)
  ممنون میشم پاسخ دهید?

 16. کیمیا می‌گه:

  سلام
  من ۱ ماه از عملم میگذره و انحراف شدید با خونریزی داشتم الان میتونم ورزش بدمینتونم رو شروع کنم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *