• 021 22283000
 • ( مشاوره و رزرو نوبت )
 • select :

ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی
 • دکتر محمد علی اکبری
 • 1 اکتبر 2019

ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی


روند ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی

بسیاری از بیماران به دنبال پاسخ این سوال هستند که ورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی، پس از چه مدتی بر طرف می‌شود؟  جراحی زیبایی بینی بر خلاف سایر عمل‌های جراحی است که در آنها امکان مشاهده نتایج نهایی در طول یک دوره زمانی ۳ ماهه وجود دارد. در حقیقت، برای اکثر بیماران، از بین رفتن کامل تورم‌های ناشی از عمل جراحی و مشاهده نتایج نهایی به یک سال یا بیشتر زمان نیاز دارد. این موضوع به این معنی نیست که بینی شما ظاهر مطلوب را در طول این مدت نخواهد داشت، بلکه بینی هنوز ممکن است در طول این دوره در حال درمان بوده و به این ترتیب ورم‌های آن در این مدت به‌ شکل تدریجی در حال کاهش هستند.
پس دوره درمان و مراقبت‌های مورد نیاز برای بر طرف شدن ورم بینی بعد از عمل جراحی بینی گوشتی، عقابی، استخوانی و … چقدر است؟ نمودار زیر مقدار عادی تورم بعد از عمل جراحی اولیه بر روی بینی را نشان می‌دهد. در ابتدا، ورم بینی و ورم نوک بینی بعد از عمل ممکن است باعث بزرگ‌تر شدن اندازه بینی از حالت اولیه آن شوند. این نوع ورم موقتی است و به سرعت بهبود پیدا می‌کند.

پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی بینی، با برداشتن قالب بینی، ورم بینی بعد از عمل در سطح متوسط خواهد بود. اکثریت قریب به اتفاق بیماران از اینکه در این مقطع می‌توانند به محل کار خود و فعالیت‌های عادی در جامعه بازگردند، احساس راحتی می‌کنند. به هر حال، بیماران در این زمان فقط درصد کمی از ظاهر بینی خود را دوست دارند.

ورم بینی بعد از جراحی

ورم بینی بعد از عمل زیبایی

معمولاً در پایان هفته دوم، شاهد کاهش ورم و کبودی بینی بعد از جراحی هستیم و بیمار احساس بهتری درباره بینی خود پیدا می‌کند. در حالت عادی در حدود یک ماه طول می‌کشد که ورم بینی به آن اندازه‌ کاهش پیدا کند تا بیمار ظاهر جدید بینی خود را دوست داشته باشد. به هر حال، در این زمان بینی هنوز از نظر عکاسی مناسب نیست. پس از گذشت ۳ ماه، ظاهر بینی اکثر بیماران بهبود چشمگیر پیدا می‌کند.

لذا در پاسخ به این سوال که ورم بینی چه زمانی از بین می‌رود، به بیماران می‌توان گفت که برای مشاهده یک تغییر بزرگ در ورم بینی خود بعد از عمل، باید حداقل بین ۳ تا ۶ ماه منتظر بمانند. بهبود بخش نهایی ورم صورت به مدت زمان بیشتری نیاز دارد و ممکن است تا یک سال یا بیشتر پس از عمل جراحی بینی طول بکشد.

با توجه به تفاوت میان انسان‌ها، هر فرد دارای واکنش خاص و متفاوتی نسبت به عمل جراحی زیبایی بینی است. برخی بیماران پس از عمل جراحی، ورم محدود دارند، در حالی که سایرین با ورم بیشتری مواجه می‌شوند که به مدت زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد. ورم بعد از عمل جراحی زیبایی بینی برای افراد مختلف متفاوت است و به‌طور عمده بر اساس نواحی تحت درمان بینی، روش جراحی به کار رفته (باز یا بسته)، ضخامت پوست، مراقبت‌های بعد از عمل بینی و توانایی بهبود فرد ایجاد می‌شود. در این حالت هر چه سطح عمل جراحی گسترده‌تر باشد، ورم بیشتری در صورت ایجاد می‌شود و بهبود این ورم به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. همچنین بهبود ورم در ناحیه سر بینی به مدت زمان بیشتری در مقایسه با ورم سایر اجزای صورت نیاز دارد. جراحی بینی باز که در آن یک برش خارجی در پایه بینی ایجاد می‌شود، ورم بیشتری در مقایسه با عمل جراحی بسته برای بیمار به همراه دارد. بیمارانی که دارای پوست ضخیم‌تر هستند نیز با ورم بیشتری پس از عمل جراحی مواجه می‌شوند.
ورم یا پف بعد از عمل مزمن را می‌توان در مطب دکتر مورد معاینه قرار داد و برای درمان ورم صورت بعد از عمل بینی می‌توان از بانداژ بینی (اگر پوست بینی توان تحمل چسب و بانداژ را داشته باشد) و تنظیم رژیم غذایی استفاده کرد. برای درمان این مشکل همچنین می‌توان از درمان استروئید برای بینی استفاده کرد که تحت عنوان تزریق کنالوگ شناخته می‌شود. در ادامه به این سوال که چگونه می‌توان ورم بینی بعد از عمل را کم کرد، پاسخ داده می‌شود.

این مطلب هم بخوانید
هزینه و قیمت عمل جراحی زیبایی بینی

 

توجه به نکات زیر می‌تواند نقش چشمگیری در بهبود ورم بینی بعد از جراحی داشته باشد:

 • سر خود را در حالت عمودی نگه دارید. توصیه می‌شود که قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، سر خود را در حالت عمودی بر روی پشتی قرار دهید تا به این شکل در خواب، مایعات باقی‌مانده از بینی شما خارج شود و به کاهش ورم بینی بعد از جراحی کمک کند.
  • به مقدار زیاد آب بنوشید. اگر بدن شما با مصرف آب به شکل مناسب هیدرات شود، احتمال ایجاد ورم در آن کمتر خواهد بود.
  • از مصرف نمک خودداری و از غذاهای غنی از ویتامین کا (K) تغذیه کنید. غذاها و نوشیدنی‌های خوش‌نمک می‌توانند باعث انباشته شدن مایع در بدن شوند و به همین خاطر باید تا حد ممکن از مصرف آنها خودداری شود. مطمئن شوید در رژیم غذایی شما، گیاهان و سایر مواد غذایی حاوی ویتامین کا به مقدار کافی وجود دارد.
  • از دوش آب گرم، سونا یا وان استفاده نکنید. قرار گرفتن در معرض بخار گرم می‌تواند باعث بدتر شدن ورم و افتادن قالب بینی شما شود. بنابراین بهتر است از دوش آب گرم، سونا یا وان تا زمان برداشتن قالب از روی بینی و برای یک هفته پس از عمل جراحی استفاده نشود.
  • ت نباکوی کوهی. با وجود اینکه شواهد علمی و معتبر درباره تاثیر تنباکو وجود ندارد، اما بسیاری از بیماران در اینترنت درباره کاهش و درمان ورم بینی بعد از عمل با استفاده از این ماده، مطالعه کرده‌اند و به همین دلیل از پزشک درباره مصرف آن سوال می‌کنند. تنباکوی کوهی را می‌توان از داروخانه‌ها یا عطاری‌ها تهیه کرد. شما باید قبل از استفاده از این ماده، از پزشکان متخصص در حوزه گیاهان دارویی مشاوره بگیرید. نیت خود از استفاده از این مواد را با جراح بینی خود در میان گذارید و توصیه‌های لازم در این رابطه را دریافت کنید. تنباکوی کوهی را می‌توان به شکل خوراکی یا موضعی استفاده کرد. نوع خوراکی این ماده می‌تواند باعث کاهش خونریزی شود و به این ترتیب در لیست داروهایی قرار می‌گیرد که باید قبل از عمل جراحی از مصرف آنها اجتناب کرد. حتی باید مصرف آنها را با جراح سینوس و جراح متخصص نیز در میان گذاشت. نوع موضعی این ماده را نمی‌توان پس از عمل جراحی، به‌طور مستقیم بر روی بینی مورد استفاده قرار داد. چون در این زمان بر روی بینی بیمار، قالب وجود دارد. در این حالت نباید قالب با ژل تنباکوی مرطوب تماس داشته باشد زیرا این تماس می‌تواند باعث شل شدن قالب یا افتادن آن شود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های تخصصی، اطلاعات بیشتری را درباره مصرف تنباکوی کوهی قبل از عمل جراحی زیبایی بینی به دست آورید.
  •  استفاده از کمپرس آب سرد به مدت ۲۰ دقیقه. البته بعد از استفاده، نباید تا ۴۰ دقیقه بعد، این کار مجدداً انجام شود. توجه داشته باشید که یخ نباید به‌طور مستقیم بر روی بینی یا پوست قرار گیرد. به شرط ایجاد احساس بهتر، شما می‌توانید از کمپرس آب سرد بر روی  پیشانی و گونه‌های خود پس از عمل جراحی بینی استفاده کنید. از کمپرس آب سرد برای مدت ۲۰ دقیقه یا تا زمانی که احساس ناراحتی کنید، استفاده کنید و پس از آن ۴۰ دقیقه توقف داشته باشید. این کار را ۲ یا ۳ بار تکرار کنید. در هر حالت نباید یخ به‌طور مستقیم بر روی بینی قرار گیرد. علاوه‌بر اینکه یخ برای قرارگیری مستقیم بر روی پوست بسیار سرد است و می تواند جریان خون را در پوست شما تحت تاثیر خود قرار دهد، احتمالاً شما نمی‌خواهید فشار زیادی بر روی ظاهر جدید بینی خود به خاطر استفاده از یخ وارد کنید. با توجه به اینکه پس از عمل جراحی، یک قالب بر روی بینی شما قرار می‌گیرد تا از بینی حفاظت کرده و به درمان آن با ویژگی‌های ظاهری جدید کمک کند، استفاده از یخ بر روی بینی می‌تواند باعث شل شدن قالب و حتی افتادن آن شود.
  • به منظور ریکاوری و بهبود، به مدت زمان کافی استراحت کنید. پس از عمل جراحی زیبایی بینی هیچ‌چیز نمی‌تواند بیشتر از بی‌صبری در انتظار برای بهبود ورم و عجله برای بازگشت به شرایط عادی، استرس و تشویش برای بیمار به همراه داشته باشد. یکی از راه‌های کاهش ورم در این زمان استراحت مناسب و اختصاص زمان کافی برای کاهش ورم با برنامه‌ریزی فعالیت‌های اجتماعی پس از عمل جراحی زیبایی بینی است. به خاطر داشته باشید، در حدود ۹۰ درصد بیماران در طول ۱۴ روز آماده بازگشت به محیط کار و شرایط عادی فعالیت هستند. در این زمان، بیمار شاهد رفع کبودی بینی و ورم است و اگر در صورت او ورم وجود داشته باشد، سطح آن حداقل بوده و فقط برای بیمار قابل مشاهده است. بنابراین شما می‌توانید در این زمان فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید و برای خوردن شام با دوستان خود قرار بگذارید. به هر حال، اگر شما با یک اتفاق مهم در زندگی خود مثل عروسی روبرو هستید، حداقل یک دوره سه ماهه برای بهبود را جهت برگشتن به حالت مناسب برای خود در نظر بگیرید
 • بهتر است بینی را پس از عمل زیبایی ماساژ ندهید، زیرا ماساژ بینی بعد از عمل، نه تنها نتیجه عمل را از بین می‌برد، بلکه باعث ورم و تحریک بیشتر نیز می‌شود.
این مطلب هم بخوانید
عمل جراحی بینی استخوانی یا عقابی چگونه است؟

ورم بینی

خشکی بینی یکی از رایج‌ترین علائم ناسازگاری‌های محیطی است و می‌تواند یکی ازعلائم عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها باشد. برای اینکه بینی یک عملکرد طبیعی داشته باشد، باید مرطوب باشد. خشکی و گرم شدن محیط می‌تواند باعث خشکی بینی شود. آب و هوای گرم و خشک با رطوبت کم و شرایط آب و هوایی ازعوامل تاثیرگذار بر روی خشکی بینی هستند. خشک شدن بینی یکی از رایج‌ترین تاثیرات مصرف داروهای خاصی مانند آنتی‌هسیتامین و داروهایی برای رفع گرفتگی بینی است.  بسیاری از افراد با استفاده بیش ازحد از داروهای آنتی‌هیستامین و اسپری برای بینی، دچار خشکی بینی می‌شوند. سندروم شوگرن (Sjogren) یک بیماری خود ایمن است که با علائمی مانند خشکی چشم، دهان و درنهایت خشکی بینی همراه است. این بیماری بر روی نواحی مخاطی و مرطوب بدن که دارای غدد مرطوب هستند تاثیرگذار است. بینی یکی از این قسمت‌هاست که دچار خشکی می‌شود. آب ریزش بینی به صورت طبیعی خشکی بینی را درپی ندارد، اما اگر این آبریزش‌ها که ناشی از سندروم شوگرن است، بیش از حد طبیعی شود، باعث خشکی بینی خواهد شد.


مطالب زیر را حتما بخوانید
ارسال نظرات بدون نظر