پروتز گونه چیست؟

پروتز گونه چیست؟

برجسته کردن گونه با پروتز

در حال حاضر دو علامت اصلی را می توان برای افرادی که نیاز به پروتز گونه دارند مورد توجه قرار داد. مورد اول برای افرادی که است که گونه های به نسبت فربه دارند و مورد دوم مربوط به پیری چهره و صورت می باشد. دلیل اول معمولاً یک مسئله نژادی یا ژنتیک است که باعث می شود صورت فرد جذابیت کمتر نسبت به حالتی داشته باشد که استخوان گونه ها پیدا باشد. عمل پروتز گونه یا برجسته سازی گونه معمولاً بر روی افرادی انجام می شود که در سنین بین بیست تا چهل سال قرار دارند. عمل جراحی پروتز زیر شقیقه نیز بسیار شبیه به جراحی پروتز گونه است، با این تفاوت که اندکی پایین تر از استخوان گونه انجام می شود و به این ترتیب می توان آثار ناشی از افزایش سن و تورفتگی های ایجاد شده را درمان کرد. امروزه چهار عامل زیر را می توان به عنوان عوامل اصلی «پیری چهره» مورد توجه قرار داد که سبب می‌شود فرد نیاز به عمل پروتز چانه و کاشت گونه صورت پیدا کند که این عوامل عبارتند از:

 • نور خورشید، که می تواند به کیفیت پوست شما آسیب وارد کند.
 • جمع شدن پوست، که باعث ایجاد تورفتگی در پوست می شود.
 • افتادگی، که باعث شل شدن پوست و افتاده به نظر رسیدن آن می شود.
 • کاهش حجم، که برای مثال باعث ایجاد گونه گود افتاده می شود.

 

چه انتخاب هایی برای بهبود مشکل در این ناحیه وجود دارد؟

 اگر آرزوی گونه‌هایی برجسته و جوان را دارید، می‌توانید روش‌های گونه گذاری بدون جراحی از جمله تزریق ژل و چربی را در نظر بگیرید. قبل از اینکه دیر شود اقدام کنید! اصلاح توازن صورت در فرایند جوان‌سازی بسیار مهم است. تزریق چربی گونه غالباً به تنهایی سبب بهبود ظاهر خطوط پایین صورت با بالا آوردن و تقویت کردن بافت‌های بالایی می‌شود.

یکی از انتخاب های موجود در این رابطه مربوط به استفاده از مواد قابل تزریق گونه است. به این ترتیب می توان از تزریق های موقت یا با دوام مناسب برای این ناحیه از بدن استفاده کرد. هر دوی این انتخاب های گونه گذاری بدون جراحی در بلند مدت گران تر از حالتی هستند که برای رفع مشکل از ایمپلنت های دائمی استفاده شود.

در برخی افراد انتقال و پیوند چربی می تواند یک انتخاب مناسب برای برجسته کردن گونه باشد. به هر حال معمولاً انتقال چربی دارای دوام و ماندگاری به نسبت کم است و تا ۸۰% تزریق انجام شده با گذشت زمان تجزیه شده و از بین می رود و به همین خاطر عمل زیبایی پروتز گونه از قابلیت اتکای کمتری نسبت به سایر روش های موجود برخوردار است.

انواع ایمپلنت

امروزه انواع مختلف ایمپلنت ها وجود دارد که به شکل های مختلف برای بزرگ کردن گونه، پر کردن گود رفتگی زیر استخوان گونه یا به صورت ترکیبی برای انجام هر دو حالت درمانی فوق مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین نوع ایمپلنت های امروزی از سری انواع پروتز گونه از سیلیکون ساخته می شوند. ایمپلنت های ساخته شده از سیلیکون برای سی سال مورد استفاده بوده است و هدف آنها ایجاد ایمپلنت های دائمی می باشد. همچنین ایمپلنت های سیلیکون دارای قابلیت پذیرش بسیار مناسب هستند و توسط بدن پس زده نمی شوند، اما برای اجتناب از عفونت آنها نیاز به مراقبت های خاص وجود دارد. بهترین ماده برای ایمپلنت های صورت سیلیکون است. از این ماده برای سال های طولانی در بدن و نیز در بسیاری از روش های درمانی و ابزارهای جراحی استفاده می شود. هنگامی که سیلیکون روی استخوان قرار می گیرد، بیمار آن را شبیه استخوان خود حس می کند. مزیت اصلی این ماده در اینست که با توجه به نرم بودن آن، سیلیکون می تواند با آناتومی بدن خود را تطبیق دهد و هیچگاه لبه تیز پیدا نمی کند. شاید بزرگترین مزیت این ماده در این موضوع باشد که اگر ایمپلنت سیلیکون نیاز به برداشتن یا جایگزینی داشته باشد، امکان انجام عمل برداشتن پروتز گونه به سادگی وجود دارد. برخی از ایمپلنت ها از پلی اتیلن متخلخل ساخته می شوند و بطور بالقوه می توانند مشکلات زیادی در زمان نیاز به برداشتن یا جایگزینی آنها در صورت نیاز ایجاد کنند. این ایمپلنت ها امکان رشد بافت نرم را فراهم می کنند و در زمان برداشتن باعث خارج شدن بافت و یا خالی شدن بافت نرم می شوند. در زمان خارج کردن ایمپلنت نباید بافت و عضلات متصل به آن خارج شوند و برخی جراح ها از خارج کردن اینگونه ایمپلنت ها امتناع می کنند، زیرا خطر آسیب رسیدن به بافت و عصب در این حالت زیاد است. مشکل دیگر استفاده از ایمپلنت های سخت در این است که این ایمپلنت ها نمی توانند با ساختار زیرین خود منطبق شوند و به همین خاطر ممکن است بیمار با یک لبه یا برآمدگی هنگام استفاده از آنها مواجه شود. با در نظر گرفتن این مسائل، استفاده از این ایمپلنت ها فقط در زمانی بدون مشکل است که ایمپلنت برای همیشه استفاده شود و نیازی به برداشتن آن وجود نداشته باشد. در واقعیت، بسیاری از مواد مختلف وجود دارند که می توان از آنها برای ایمپلنت استفاده کرد.

ماندگاری ایمپلنت های استفاده شده در پروتز زیبایی گونه

این سوال بطور مکرر توسط بیماران پرسیده می شود. پاسخ این سوال می تواند دهه ها یا حتی برای تمام عمر باشد. با توجه به اینکه ایمپلنت بر روی ساختار استخوانی عمیق زیر پوست قرار می گیرد و از طریق یک پیچ مخصوص کوچک در جای خود تثبیت می شود، امکان حرکت و جابجایی آن وجود ندارد. بر خلاف ژل های تزریقی و عوارض تزریق چربی گونه  و عمل جراحی پیوند، ایمپلنت های گونه یک بخش دائم از استخوان های صورت خواهند بود. به خاطر داشته باشید که هر چند نتایج این عمل بطور گسترده با دوام است، با این وجود امکان برداشتن ساده پروتز گونه با بی هوشی موضعی در هر زمان وجود دارد.

چگونه می توان از اندازه مناسب ایمپلنت (سایز پروتز گونه) برای خود آگاه شد؟

این موضوع یک مسئله مربوط به کاربرد ایمپلنت های صورت و روش برجسته سازی گونه است و بطور عمده بستگی به تجربه پزشک متخصص دارد. در این حالت جراح متخصص می تواند زمان کافی را به بیمار اختصاص داده و به وی کمک کند سایزپروتز گونه مناسب خود را انتخاب کند. در کنار گوش کردن به خواسته های بیمار و ارزیابی نیازهای وی، می توان از آزمایش ایمپلنت بر روی صورت بیمار با استفاده از روش های خاص بهره گرفت که به این ترتیب می توان مناسب ترین ایمپلنت را از نظر اندازه و ظاهر برای هر بیمار انتخاب کرد.

عمل پروتز گونه چیست؟

نحوه گونه گذاری ها به این صورت می باشد که جراح متخصص می تواند این ایمپلنت ها را تحت بی حسی موضعی در مطب یا بیمارستان انجام دهد. عمل پروتز گونه در حالت سرپایی بطور تقریبی به یک ساعت زمان نیاز دارد. کاشت گونه برای افرادی که دارای صورت لاغر ی دارد مناسب است .

بی حسی موضعی و مواد مربوط به آن در عمل گونه گذاری به این دلیل استفاده می شود که بیمار در حالت بسیار راحت یا حتی حالت خواب قرار داشته باشد. در این حالت مواد بی حسی تزریق شده می تواند ناحیه ای را که قرار است روی آن کار شود بی حس کند. در ادامه یک شکاف کوچک داخل لبه بالای گونه یعنی دقیقاً نقطه ای که ایمپلنت در آن قرار است وارد شود، ایجاد می شود. برای وارد کردن ایمپلنت، از بخیه برای محکم کردن ایمپلنت به پوست و یک تکیه گاه استفاده می شود. انجام این کار می تواند از جابجایی بعدی پروتز پس از استفاده جلوگیری کند و با ایجاد فشار اضافی به ایمپلنت ورم های احتمالی بعد عمل را حداقل نماید. از بخیه های حل شونده می توان در داخل دهان استفاده کرد، اما این بخیه ها به قدری در بالای دهان قرار می گیرند که حتی زبان بیمار نیز نمی تواند بخیه ها را احساس کند.

به دنبال عمل جراحی، یک پوشش پارچه ای تنگ شبیه ماسک برای پوشاندن صورت بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش کمک می کند ورم های ایجاد شده پس از عمل جراحی حداقل شوند و ایمپلنت در محل صحیح خود در سطح استخوان باقی بماند و در بافت نرم صورت شناور نباشد. هزینه جراحی گونه صورت نیز در افراد متفاوت است.

مراقبت های بعد از عمل جراحی

پس از برداشتن تکیه گاه و بخیه های استفاده شده بر روی گونه، سطح مراقبت های پس از عمل جراحی حداقل می شوند. در این زمان بهتر است از دهان شویه با آب نمک برای تمیز نگه داشتن بخیه ها استفاده شود. به هر حال این بخیه ها به زودی حل می شوند. عمل جراحی پروتز گونه نتایج فوری برای بیمار به همراه دارد، اما برای فروکش کردن کامل ورم و کبودی ایجاد شده به مقداری زمان نیاز است.

ریکاوری (پروتز گونه قبل و بعد از عمل)

پوشش پارچه ای تنگ روی صورت، تکیه گاه و بخیه ها باید برای دو تا سه روز در محل خود قرار داشته باشند. پس از این دوره می توان تکیه گاه و بخیه ها را خارج کرد. برخی افراد به پوشیدن پوشش پارچه ای تا پایان هفته، فقط موقع شب ادامه می دهند. معمولاً در این مرحله ظاهر صورت شما تا حدودی بهبود پیدا کرده است، اما شما ممکن است دچار مقداری ورم بوده و گونه های فربه داشته باشید. در این دوره ممکن است بیمار نیاز به استفاده از مسکن ها (با وجودی که در اکثر مواقع نیازی به استفاده آنها نیست) و آنتی بیوتیک ها داشته باشید و باید دوره مصرف آنها را در صورت استفاده کامل کنید. بعد از عمل پروتز گونه مقدار کبودی در سطح حداقل قرار دارد و برای حل این مشکل لازم است که شما فقط کمی منتظر بمانید. ظاهر صورت اکثر افراد معمولاً پس از یک هفته بهبود چشمگیر پیدا می کند و پس از دو هفته نباید کسی متوجه شود که شما عمل خاصی روی صورت خود انجام داده اید.

در این حالت ممکن است بیمار با ناراحتی های قابل تحمل در اولین شب پس از عمل جراحی پروتز گونه ها مواجه شود که برای کنترل آن می توان از قرص های مسکن تجویز شده توسط پزشک استفاده کرد. بیماران به ندرت در این زمان وجود درد شدید را گزارش کرده اند و تمام مشکلات احتمالی به سادگی با مصرف داروهای مناسب مدیریت می شود.

طول دوره ریکاوری چقدر است؟

دوره ریکاوری برای ایمپلنت های گونه برای افراد مختلف متفاوت است، اما بطور معمول پس از هفت روز اکثر بیماران می توانند به فعالیت عادی خود باز گردند. برخی بیماران نیز پس از ۳ تا ۴ روز می توانند به سر کار خود باز گردند. دوره ریکاوری بستگی به مقدار ورم ایجاد شده برای بیمار دارد، زیرا برخی بیماران با ورم بیشتر و برخی دیگر با ورم کمتر در این رابطه روبرو می شوند. علاوه بر این، توانایی خندیدن و اخم کردن بیمار تا حدودی برای یک هفته تا ۱۰ روز اول پس از عمل جراحی متفاوت خواهد بود. به هر حال بطور میانگین اکثر بیماران نیاز به مرخصی گرفتن از محل کار خود برای مدت یک هفته دارند.

آیا امکان حرکت ایمپلنت ها در محل خود وجود دارد؟

جراح موقعیت ایمپلنت را با استفاده از یک پیچ مخصوص بسیار کوچک در محل خود تثبیت می کند. به بیان دیگر، پزشک فلز وارد شده به گونه را در محل خود رها نمی کند. عدم موفقیت در انجام این کار می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در نتایج ایمپلنت، ایجاد عفونت و از دست دادن استخوان موجود در زیر ایمپلنت شود. با تثبیت کردن ایمپلنت در محل مناسب آن، احتمال ایجاد این مشکلات که مربوط به قابلیت حرکت ایمپلنت در محل خود هستند، حذف می شود.

هزینه پروتز گونه

هزینه پروتز گونه حق الزحمه جراح، هزینه بیهوشی، اتاق عمل و پروتز را شامل می‌شود. هزینه عمل با توجه به تجربه جراح متغیر است و از آنجا که پروتز گونه معمولاً یک جراحی زیبایی محسوب می‌شود، بیمه هزینه پروتز گونه را پرداخت نمی‌کند.

خطرات پروتز گونه (عوارض پروتز گونه)

شستشو با شامپوی بدن ضد عفونی کننده و دهان شویه با مایع ضد عفونی کننده می توانند از ایجاد عفونت و عوارض کاشت گونه جلوگیری کند و به همراه آن باید از آنتی بیوتیک ها برای مدت پنج روز استفاده شود. تکیه گاه استفاده شده در این عمل جراحی از حرکت ایمپلنت جلوگیری می کند. یکی از عوارض پروتز گونه این است که در برخی مواقع ممکن است موقعیت ایمپلنت تا حدودی تغییر کرده و از حالت توازن خارج شود. در این صورت نیاز به عمل جراحی ترمیمی در یک طرف صورت وجود دارد.

به این پست امتیاز دهید.
پروتز گونه چیست؟
۴٫۵ از ۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

18 دیدگاه ها

 1. sisi می‌گه:

  khyli matalb ali bod mn in karo anjam dadm ama razi nistm

 2. مهسا می‌گه:

  با سلام و ممنون از مطلب بسبار خوبتون مادر من به خاطر افتادگی پوست زیر چشمشون به یک جراح مراجعه کردند و جراح پیشتهاد گونه گذاری و بلفارو پلک پایین رو پیشتهاد دادن بهشون عمل داخل مطب انجام شد و من دیدم که لثشونو برش داده بودن اما بعد از عمل کوچکترین تغییری روی پوست ایجاد نشده و حتی پف زیر چشمشون بیشتر شده.الان اصلا شک دارم به این که پروتز گذاشتن با نه اینو چجوری میتونیم بفهمیم؟؟و اینکه آیا میتونن تزریق ژل برای گونه شون انجام بدن یا نه؟۴ ماه از عمل میگذره ممنون از اینکه پاسخ میدین

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   احتمالا پروتز گذاشته شده کوچک می باشد و نیاز به پروتز بزرگتری می باشد. برای بررسی و ارائه راه حل نیاز به ویزیت و معاینه ایشان می باشد.

 3. پری می‌گه:

  مطالب خوب بود اما خیلی کم درمورد عوارضش گفته.. من ۲۵ سالمه و میخوام پروتز کنم. پیش یه دکتر رفتم گفت به مرور زمان حرکت میکنه و از جای خودش میاد پایین. میخواستم دراین مورد بیشتر بدونم

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بله هر جسم خارجی در بدن از جمله پروتز ها همواره پتانسیل حرکت کردن و عفونت را دارند. البته اقدامات لازم در جهت جلوگیری از این حوادث همواره صورت می گیرد ولی در صورتی که نگران این عوارض هستید می توانید از تزریق چربی استفاده کنید.

 4. نیلوفر می‌گه:

  باسلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر اکبری
  آقای دکتر من ۱۰ سال پیش به پیشنهاد یه دکتری پروتز گونه انجام دادم اما به دلایلی از جمله اینکه چون صورت تپل وپری داشتم بعد از انجام پروتز زیبایی چندانی رو ایجاد نکرد بلکه بالعکس صورتم کنار شقیقه هام حالت ورم کرده داره که از نظر ظاهری جالب نیست و گاهی صورتم درد میگیره سوالاتی که از شما داشتم اینه که:
  آیا میتونم این پروتز رو از صورتم خارج کنم؟آیا بعد خارج شدن صورتم دفورمه نمیشه؟
  و سوال دیگه ای که داشتم اگرامکان خارج کردنش وجود داشته باشه آیا میتونم بصورت موضعی درخود مطب درش بیارم؟
  و آیا شما این کارو انجام میدید؟
  باتشکر از پاسخگویی شما

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بله پروتز شما قابل در اوردن است ولی موفقیت در اوردن پروتز بستگی زیادی به جنس آن دارد. معمولا پروتزهای سیلیکونی به سادگی خارج می شوند ولی پروتزهای مدپور به سختی خارج می گردند. با توجه به مدت زمانی که از جراحی شما می گذرد توصیه می گردد اینکار در کلینیک و زیر بیهوشی انجام شود.

 5. نیلوفر می‌گه:

  سلام جناب دکتر وقت شما بخیر ممنون از اینکه خیلی با صبر وحوصله پاسخگوی سوالات هستید
  سوالی که ازتون داشتم اینه که آیا با سونوگرافی بافت نرم گونه ها وتمپورال ،هر گونه پروتز وژل و جسم خارجی در گونه روئیت و دیده میشود؟ یا فقط با سیتی اسکن مشخص میشود؟

 6. پاشا می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر که این مطالب رو در اختیار ما قرار دادن.ت شکر

 7. Sara می‌گه:

  با سلام من ده سال پیش پروتز گونه انجام دادم از نوع سختش هست ولی خیلی کوچیکه و تفاوتی رو احساس نمیکنم شما چه روشی رو برای پر کردن صورت پیشنهاد میدید با تشکر

 8. Sara می‌گه:

  با تشکر از پاسختون آقای دکتر تزریق چربی بر روی پروتز از نوع سخت مشکلی به وجود نمیاره؟

 9. زهرا می‌گه:

  سلام و خسته نباشید آقای دکتر من ماه دیگر جراحی پروتز گونه دارم دکترم گفتن برای ثابت نگه داشتن گونه از پیچ استفاده نمیکنن و این اطمینان رو دادن که هیچ جابه جایی بعدها انجام نمیشه میخواستم بدونم همیچین چیزی اماکن داره؟
  و میشه راهنمایی کنید بهترین نوع ایمپلنت که میتونم استفاده کنم چی هست؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   امکان جابجایی همواره برای پروتز ها وجود دارد. معمولا بهترین ایمپلانتها مدپور یا پورکس می باشد. ولی بعد از مدتی آنقدر در بافتهای بدن نفوذ می کند تقریبا دیگر قابل در آوردن نمی باشد.

 10. sonya می‌گه:

  سلام جناب دکتر وقتتون بخیرمن از لاغری صورتم رنج میبرم تصمیم داشتم کاشت گونه انجام بدم اما با خوندن عوارض کاشت دودل شدم حالا نمیدونم تزریق چربی انجام بدم یا ژل
  نمیدونم کارکدومشون بهتر یا موندگاریشون کدومش بیشتر
  واینکه شما قیمت ژل یا چربی ک انجام بدین قیمت درچ حدودیه ؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *