کاشت و بازسازی سینه بعد از جراحی‌های مختلف برداشتن (بریدن) سینه

Untitfled-1

تکنیک‌های مختلفی برای بازسازی سینه وجود دارد که متخصصان بهترین آن‌ها را متناسب با اهداف و نیازهای منحصر به فرد هر بیمار انتخاب می‌کنند. پروتز سینه، انتقال بافت بدن خود بیمار یا تزریق چربی روش‌های گوناگونی هستند که از آنها به تنهایی یا در کنار هم به منظور بازسازی سینه بهره گرفته می‌شود.

هر یک از این روش‌ها با توجه به شرایط خاص هر بیمار انتخاب می‌شود. متخصص در تمام مراحل درمان در کنار بیماران هستند تا با ترمیم سینه به روشی حرفه‌ای اعتماد به نفس، جذابیت و آرامش از دست رفته را به بیماران برگردانند.

بازسازی یا ترمیم سینه چیست؟


ترمیم سینه عملی جراحی است که به منظور شکل‌دهی مجدد و بهبود ظاهر سینه بانوان پس از جراحی ماستکتومی (پستان‌برداری) انجام می‌شود. متخصص معتقد است که ترمیم سینه پس از جراحی برداشتن سینه بخش لازمی از درمان کلی سرطان سینه محسوب می‌شود.

این عمل بر روی بانوان مبتلا به عارضه‌های مادرزادی و یا آسیب دیده در سوانح رانندگی و دیگر حوادث ناگوار نیز انجام می‌شود.

تصمیم‌گیری در خصوص انجام عمل بازسازی سینه


اتخاذ تصمیم در خصوص انجام جراحی بازسازی سینه یا استفاده از پروتز سینه کاملاً به خود بیمار بستگی دارد. این تصمیم‌گیری بر پایه سبک زندگی، خواسته‌ها و محدودیت‌های جسمی یا پزشکی بیمار شکل می‌گیرد. بانوان بنا به دلایل زیر تصمیم به انجام عمل ترمیم سینه می‌گیرند:

 • غلبه بر حس فقدان یکی از اعضا بدن
 • فراموش کردن دوران سخت مبارزه با سرطان سینه
 • به دست آوردن یا افزایش حس آزادی
 • اجتناب از استفاده از پروتز سینه
 • امکان انتخاب بیشتر از میان لباس‌های متنوع، به ویژه سینه بندها
 • ارتقاء حس اعتماد به نفس و پرورش احساس جذابیت و مورد پسند قرار گرفتن

روش‌های بازسازی سینه


ترمیم یا بازسازی سینه یکی از عمل‌های جراحی زیبایی و پلاستیک متعددی است که متخصص در انجام آن مهارت دارند. عمل بازسازی سینه غالباً پس از انجام عمل ماستکتومی (پستان‌برداری) بر روی بیماران مبتلا به سرطان سینه یا بیماری‌های دیگر ضرورت می‌یابد.

متخصص جراحی زیبایی، با اتکا به تجربه و تسلط بر دانش روز و تکنیک‌های پیشرفته، سینه‌ها را متناسب با شکل بدن و خواسته بیمار به شیوه‌ای بازسازی می‌کنند که کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بازسازی سینه و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید: ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱

102

بازسازی سینه با پروتز

برای ترمیم سینه با پروتز ایمپلنت سینه طی عمل جراحی در محل سینه قرار می‌گیرد تا شکل و اندازه سینه بازسازی شود. این عمل، که در اصطلاح پزشکی ماموپلاستی نامیده می‌شود، غالباً در قالب بخشی از جراحی بازسازی سینه پس از ماستکتومی انجام می‌شود.

پروتز سینه در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون عرضه می‌شود تا نتیجه‌ای کاملاً طبیعی به دست آید. دو نوع پروتز وجود دارد:

 • پروتز پر شده با سرم آب نمک (سالین)
 • پروتز سیلیکونی

پروتزهای سالین حاوی پوسته‌های سیلیکونی پر شده با سرم آب نمک. پروتزهای سیلیکونی در اصل پوسته‌های سیلیکونی پر شده با سیلیکون هستند. جراح پلاستیک با توجه به آناتومی و انتظارهای بیمار پروتز مناسب را انتخاب می‌کند.

بازسازی اتولوگ سینه (با بافت بدن خود بیمار)

در بازسازی سینه با بافت بدن خود بیمار، برخلاف پروتز، چربی و پوست زنده و بخشی از ماهیچه از قسمت دیگری از بدن خود بیمار گرفته و جایگزین بافت سینه‌ای می‌شود که در عمل ماستکتومی برداشته شده است. پیکرتراشی این بافت پس از انتقال و پیوند موفقیت‌آمیز این بافت انجام می‌شود تا شکل و اندازه سینه جدید کاملاً با سینه دیگر همخوانی داشته باشد و تقارن برقرار شود.

مزایای این روش بازسازی سینه عبارت است از:

 • چون از بافت بدن خود بیمار استفاده می‌شود، جسم خارجی وارد بدن بیمار نمی‌شود.
 • نتایج ماندگاری بالا دارد. پروتز ممکن است پاره شود و نیاز به جایگزینی داشته باشد، حال آن که بافت پیوند زده شده تا پایان عمر آسیب نخواهد دید.
 • چنانچه این روش برای بازسازی سینه انتخاب شود، در مرحله بعد باید ناحیه اهدا کننده بافت مشخص شود. در مجموع امکان انتقال بافت از ۵ بخش بدن وجود دارد و معمولاً شکم یا کمر و پشت بدن شدن به عنوان ناحیه اهدا کننده تعیین می‌شود.

جراح تمام روش‌ها را به بیمار توضیح می‌دهد و در نهایت مناسب‌ترین تکنیک را با توجه به نیازها و ترجیح بیمار انتخاب می‌کند.

زمانبندی عمل بازسازی سینه


زمانبندی بازسازی سینه عامل مهم دیگری است که باید در نظر گرفته شود. این جراحی یا همزمان با ماستکتومی یا پس از تکمیل عمل انجام می‌شود.

ترمیم سینه صرف نظر از انجام آن کیفیت زندگی بیمار را با ارتقاء حس اعتمادبه‌نفس و خوش‌اندام ساختن وی، بهبود می‌بخشد.

بازسازی ترکیبی نوک و هاله دور پستان


بسیاری از بانوان پس از بازسازی سینه تصمیم می‌گیرند تا ترمیم نوک پستان، از جمله تاتوی نوک سینه، را نیز انجام دهند. تاتوی نوک پستان یا میکروپیگمنتیشن رنگ و تجمع رنگدانه‌های این ناحیه را تغییر می‌دهد تا سینه طبیعی‌تر به نظر برسد.

مراحل و چگونگی انجام جراحی بازسازی سینه


آمادگی پیش از جراحی

پیروی مو به مو از دستورات پزشک در خصوص آمادگی برای جراحی و رعایت رژیم غذایی سالم برای موفقی جراحی ضروری است.

از آنجایی که شرایط هر بیمار منحصر به فرد است، طبعاً نتایج عمل بازسازی سینه یکسان نیست. بیمار باید از نظر روانی آمادگی انجام چند عمل را داشته باشد و با گروه معالج همکاری کند تا بهترین نتیجه به دست بیاید.

دوران بهبود و مراقبت پس از عمل

بیمار معمولاً ۴ تا ۵ روز پس از عمل در بیمارستان بستری می‌شود تا کاملاً تحت مراقبت باشد.

بیماران پس از پروتز سینه عموماً ناراحتی مختصری را تا یک هفته تحمل می‌کنند و سینه دو تا سه روز به لمس حساس است.

چنانچه انتقال بافت اتولوگ انجام شود، ناراحتی و درد اطراف سینه و ناحیه اهدا کننده بافت پس از دو یا سه هفته تسکین می‌یابد.

حفظ تقارن و همخوانی داشتن سینه جدید و قدیم


متخصص در بازسازی سینه تا حد امکان سینه جدید را همانند سینه دیگر شکل می‌دهند. بانوان در بعضی موارد ترجیح می‌دهند جراحی بر روی هر دو سینه انجام شود تا از همخوانی نتیجه مطمئن باشند. در چنین شرایطی عمل‌های دیگری مانند لیفت سینه موجود یا بزرگتر یا کوچکتر کردن آن انجام می‌شود. برخی بانوان مستعد ابتلا به سرطان سینه تصمیم می‌گیرند تا هر دو سینه برداشته شود و دو سینه بازسازی شده جایگزین آنها شود تا احتمال عود کردن سرطان کاهش یابد.

عوارض و پی‌آمدهای بازسازی سینه


هیچ عمل‌ جراحی بدون عوارض نیست، البته با رعایت توصیه‌های جراح در خصوص مراقبت قبل و بعد از جراحی می‌توان احتمال بروز عوارض را به حداقل رساند. متخصص  در جلسه مشاوره بیمار را از تمامی اثرهای جانبی و عوارض احتمالی عمل آگاه می‌کنند.

هیچ عمل‌ جراحی بدون عوارض نیست، البته با رعایت توصیه‌های جراح در خصوص مراقبت قبل و بعد از جراحی می‌توان احتمال بروز عوارض را به حداقل رساند. متخصصص ما در جلسه مشاوره بیمار را از تمامی اثرهای جانبی و عوارض احتمالی عمل آگاه می‌کنند.

جراحی های پلاستیک و زیبایی در کلینیک رز طلایی توسط جمعی از متخصصین جراحی شامل :

آقای دکتر محمد علی اکبری –  آقای دکتر مومنی – خانم دکتر آتشیان  به صورت تیمی انجام می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *