کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

کشیدن دندان به عبارتی خارج کردن دندان از دهان می‌باشد. دندان‌ها به علل مختلفی کشیده می‌شوند. پوسیدگی دندان که به حدی ساختار دندان را تخریب نموده که قابل ترمیم و پرکردن دندان نباشد، فراوان‌ترین علت کشیدن دندان‌هاست . دندان‌های نهفته و دندان‌های عقل مشکل‌ساز، به همراه دندان‌هایی که جهت درمان ارتدنسی کشیده می‌شوند نیز علت دیگرخارج نمودن دندان‌ها می‌باشد و یا کشیدن دندان عقل نهفته که نیاز به جراحی دارد. همچنین بعد از کشیدن دندان با انجام  و تقبل هزینه ایمپلنت می توان دندان از دست رفته را بازیابی کرد. طی  مراحل عصب کشی دندان  یک روش درمانی است که در صورت متورم شدن، ایجاد عفونت، یا مردن ناحیه پالپ دندان مورد استفاده قرار می گیرد. ناحیه پالپ یک بافت نرم در مرکز دندان است که از اعصاب، رگ های خونی، و بافت اتصالی تشکیل شده است. ساقه پالپ یک بخش میان تهی در مرکز دندان است که در آن بافت پالپ وجود دارد و این بافت به کانال هایی در پایین ختم می شود که تا ریشه های دندان و استخوان اطراف آن ادامه پیدا می کند. بعضی دندان ها بیش از یک کانال ریشه دارند، اما همه دندان ها حداقل دارای یک کانال ریشه هستند.

hofre 300x225 کشیدن دندان و پر کردن حفره دندانی

نتایج حاصل از کشیدن دندان چیستند؟

یک دندان کشیده شده چی از بررسی عکس opg دندان باعث ایجاد یک شکاف خالی بزرگ می شود که با انتقال سایر دندان ها از جای خود تا حدودی پر می شود. شما همچنین ممکن است با ایجاد مشکل در هنگام جویدن یا مشکلات خاص در ارتباط با قرارگیری نادرست دندان ها (ایجاد مشکل در گاز گرفتن) مواجه شوید. این مشکلات می تواند با استفاده از ایمپلنت دندان، بهره گیری از پل های ثابت روی دندان ها یا بکارگیری دندان مصنوعی بر طرف و حل شود. نرخ پر کردن دندان به عوامل متعددی از قبیل نوع ماده پرکننده ای که انتخاب می کنید، بستگی دارد. هزینه ترمیم دندان پوسیده با آمالگام نسبت به هزینه کامپوزیت ونیر دندان ارزان تر در می آید. عوامل دیگری که بر قیمت آن تاثیر گذار هستند دستمزد دندان پزشک، محل دندان پوسیده، نوع بیمه و تعداد دندان هایی که باید پر شوند، می باشد.

حفظ حفره دندانی

پس از کشیدن یک دندان، یک حفره خالی در بافت لثه ایجاد می شود که مربوط به محل قرارگیری دندان کشیده شده است. اگر از این حفره به نحو مناسب مراقبت نشود، استخوانی که دندان بر روی آن قرار داشته شروع به جذب شدن و تحلیل رفتن می کند و در نتیجه این موضوع لاغر و ضعیف می شود. برای برخورد با این مشکل می توان از روش های درمانی ممکن برای جایگزین کردن این فضای خالی با یک دندان مصنوعی، پل یا ایمپلنت دندان استفاده کرد. پرکردن حفره دندان در این حالت می تواند به حداقل شدن تحلیل استخوان کمک کند و به این ترتیب می توان از عمق و ارتفاع استخوان دندان حفاظت کرد و شرایط بهتری را برای استفاده آتی از دندان مصنوعی، پل یا ایمپلنت فراهم نمود.
هنگامی که دندان کشیده می شود، یک ماده پیوند استخوانی در داخل حفره قرار می گیرد. در برخی از مراکز دندانپزشکی از ماده پیوند استخوانی نوس برای این کار استفاده می شود که یک ماده معدنی استخوانی متخلخل و طبیعی است که برای کردن حفره دندان از استخوان گاو استفاده می شود. به خاطر ساختار طبیعی این ماده، نوس بطور فیزیکی و نیز شیمیایی قابل مقایسه و شبیه به ماده معدنی بکار رفته در استخوان انسان می باشد و بیشترین سازگاری را با بدن انسان دارد.
ماده پیوند استخوانی در طول زمانی سخت تر می شود و در نهایت جزئی از ساختار استخوان فک خواهد شد. به این ترتیب می توان اطمینان داشت زیرساخت مناسب برای جایگذاری ایمپلنت، پل و یا دندان مصنوعی وجود خواهد داشت.
پس از جایگذاری ماده پیوند استخوانی، از یک پوسته کلاژن بر روی ماده پیوندی استفاده می شود و به این ترتیب می توان امکان درمان مناسب بافت لثه را فراهم کرد. پوسته کلاژن ساختاری است که بر روی حفره ایجاد شده کشیده می شود. در عمل پر کردن حفره دندان پس از کشیدن آن دارای مزایای اصلی زیر است:
•    جلوگیری از تحلیل استخوان و در نتیجه حفظ ساختار استخوان برای نگه داشتن افقی دندان ها
•    کاهش احتمال نیاز به استفاده از دندان مصنوعی یا تنظیم مجدد دندان ها با کاهش مقدار تحلیل استخوان و بافت لثه
•    ایجاد شکاف کمتر زیر پونتیک (بخشی از پل دندان که جایگزین دندان کشیده شده می شود)
•    حفظ بهتر عمق و ارتفاع استخوان و در نتیجه آمادگی بیشتر استخوان برای استفاده از ایمپلنت دندان و نیاز کمتر به پیوند استخوان در آینده
•    صرفه جویی در زمان درمان به مدت ۶ ماه در مقایسه با پیوند فوری استخوان. در این حالت می توان پیوند استخوانی را در صورت نیاز پس از درمان و تثبیت حفره دندان انجام داد.

حفره خشک

اگر تاکنون سابقه کشیدن دندان شیری کودکان یا کشیدن دندان در خودتان را داشته اید به احتمال زیاد برای شما بک تجربه بالذتی نبوده است و بدون شک بعد از آن دارای مشکلاتی بوده اید اما به خودتان دلداری میدهید که میبایست این کار را انجام می دادم.
درد بعد ازکشیدن معمولا به سرعت بعد از یک یا دو روز برطرف میشود اما اگر این درد ادامه داشت ممکن است نشانه ای از یک بیماری به نام درای ساکت یا درد تورم استخوان آلویل باشد.
این بیماری تنها در موارد کمی دیده میشود حدود ۲ تا ۵ درصد .هرچند که این بیماری با علایم درد شدید همراه است اما خوشبختانه به راحتی قابل درمان است.
ساکت به حفره ای در استخوان اطلاق میشود که از آن دندان برداشته شده است.بعد از  کشیده شدن دندان ، لخته خون اسحاد شده در حفره علاوه بر ممانعت از خونریزی سبب محافظت از عصب و استخوان آن ناحیه میشود.گاهی اوقات این لخته نباید بدلایلی حل شده و از حفره خارج میشود که در پی آن استخوان و اعصاب موجود در آن معرضی هوا و غذا و مایعات قرار  میگیرند که در پی آن درد شدید و عفونت در آن ناحیه ایجاد شده که میتواند ۵ الی ۶ روز ادامه میابد.
بعضی از مردم احتمالا بیشتر مستعد به این بیماری بعد از دندان کشیدن باشند که شامل :
افراد سیگاری
بیماران با بهداشت نامطلوب  ضعیف
تروما بیش از حد جراحی برای خارج کردن دندان
شستشو دهان بعد از روز اول و یا تف کردن . خارج نمودن لخته های خونی از دهان و یا استفاده از نی جهت نوشیدن های روزهای اولیه امکان ابتلا رو به این بیماری افزایش میدهد.

مراقبت های بعد کشیدن دندان

درد ناشی از جراحی و کشیدن دندان به دلیل دست بردن در بافت طبیعی بدن است که هنگام جراحی یا کشیدن دندان با استفاده از بی حسی موضعی کنترل خواهد شد. این درد، پس از جراحی به دلیل تلاش بدن برای ترمیم جای خالی موجود و نیز بسته شدن حفره باقی مانده است که به مرور برطرف خواهد شد.پس از اینکه کار دندان پزشک با دندان شما تمام شد به شما راهنمایی هایی خواهد کرد که برای کاهش درد و خونریزی بسیار مفید می باشند.
توصیه های دکتر دندانپزشک خوب برای بعد از کشیدن دندان
* تا یک ساعت گازاستریل قرار داده شده درمحل زخم را، بین دندان ها رامحکم فشار دهید.
* تا چند ساعت دهان را نشوید و تف نکنید. تف کردن باعث خونریزی می شود. بهتر است آب دهان قورت داده شود هر چند کمی خونی باشد.
* دهان بسته باشد و زیاد صحبت نکنید.
* یک ساعت بعد از کشیدن دندان، بستنی بخورید.
* تا چند ساعت غذاهای سفت یامایعات داغ نخورید.
* به مدت ۲۴ ساعت برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. مکش ناشی از کار بردنی ممکن است باعث شروع مجدد خونریزی شود.
* اگر بعد از یک ساعت، خونریزی ادامه پیدا کرد و یا مجددا شروع شد، یک گاز استریل یا چای کیسه ای مرطوب را در محل زخم بگذارید و با فشردن دندان ها روی هم، حدود نیم ساعت دیگر آن را نگه دارید.
* در صورت لزوم داروی مسکن درد را بعد از برداشتن گاز استریل از روی زخم مصرف کنید.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *