کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی

کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی

کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

مقدمه

از علت های اصلی انسداد مجاری تنفسی و گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ،  زخم  و در اثر آن  ورم و لخته شدن خون در بینی است.این عارضه با گذشت زمان رفع می شود، با این حال جهت کنترل و درمان گرفتگی بینی میتوانید به پزشک متخصص مراجعه کنید و با دستور پزشک از اسپری های بینی استفاده کنید.

       

گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی

تغییراتی که در عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) بر روی سطح خارجی آن انجام می شود می تواند بطور چشمگیر باعث ایجاد تغییرات در ظاهر فرد شود. کیپ شدن بینی همراه با ورم  و کبودی از رایج ترین عوارضی است که پس از عمل جراجی مشاهده خواهند شد. حتی زمانی که عمل جراحی بینی فقط برای اهداف زیبایی آن انجام می شود، ممکن است بیمار با مقدار مشخصی گرفتگی بینی بعد از عملمواجه شود. هنگامی که هر دوی ساختارهای داخلی و خارجی بینی بیمار در جراحی دستکاری می شوند (سپتوراینوپلاستی)، این انسداد بینی موقت می تواند واقعاً با اهمیت باشد.

گرفتگی بینی در نتیجه مسائل فیزیولوژیک  متعدد و عوامل مکانیکی ایجاد می شود. خط مخاطی داخل بینی به جراحت ناشی از عمل جراحی و دستکاری ایجاد شده با ورم و التهاب واکنش نشان می دهد. بنابراین حتی زمانی که مسیر عبور هوا پهن تر و باز تر باشد، ورم مخاط  بطور موقت باعث مسدود شدن مسیر تنفسی می شود. به هر حال ورم کردن بافت بینی در واکنش به ترشحات ایجاد شده یک واکنش طبیعی بافت مخاطی این عضو است. همانطور که گفته شد این موضوع می تواند باعث بسته شدن سوراخ های بینی شود که بسیاری از بیمارانی که عمل جراحی زیبایی بینی بر روی آنها انجام می شود برای چند هفته پس از عمل با آن مواجه می شوند. علاوه بر این همواره مقداری لخته خونی در داخل بینی ایجاد می شود که می تواند باعث ایجاد یک مانع مکانیکی برای سیستم تنفس فرد شود. در نهایت، حتی با وجودی که اکثر جراحان دیگر از پکینگ بینی استفاده نمی کنند، اما برخی انواع پکینگ موجود به صورت قابل جذب یا تجزیه پذیر می تواند برای بینی بیمار مورد استفاده قرار گیرند. مشابه لخته های خونی، حل شدن پکینگ و رفع انسداد بینی به زمان نیاز دارد.

مهم است که بدانیم گرفتگی و کیپ شدن بینی بعد از عمل زیبایی در جراحی های کامل یا پیچیده بینی احتمال وقوع بیشتری دارد. اما عمل های محدود همچون جراحی سر بینی می توانند گرفتگی بسیار کمتری را برای فرد به همراه داشته باشند یا  اصلاً در آنها مشاهده نشود. حتی زمانی که ساختارهای مسیر هوای این عضو دستکاری نشوند (عمل تیغه و مخروط بینی)، در صورتی که به عنوان بخشی از جراحی استخوان بینی دستکاری شده باشد، ممکن است باز هم مقداری گرفتگی در بینی بیمار مشاهده شود.

با توجه به اینکه گذشت زمان منجر به درمان ورم بینی بعد از عمل  و بهبود گرفتگی  می شود، مشاهده درمان واقعی در وضعیت بسیاری از بیماران به ۱۰ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارد. رفع کامل گرفتگی و ترشحات بینی پس از سه تا چهار هفته بعد از عمل جراحی قابل مشاهده است.

به هر حال، برای کاهش عوارض و کنترل انسداد بینی پس از عمل جراحی مانند جراحی بینی گوشتی, بینی استخوانی ،بینی عقابی و … چند نکته را می توان رعایت کرد که رعایت این نکات می تواند به تسریع فرآیند بهبود کمک کند. در این رابطه مرطوب نگه داشتن بینی نقش اساسی در خارج شدن مواد باقیمانده در این عضو دارد و از داروهای رفع گرفتگی می توان برای حل مشکل و کاهش تولید ترشحات استفاده کرد. جراحی سینوس طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است. در گذشته جراحی سینوس از طریق ایجاد برش‌های خارجی، یعنی بریدگی‌های روی صورت و دهان، انجام می‌شد و به پانسمان گسترده بینی نیاز داشت، برای مثال گاز پانسمان یا مواد دیگر برای کنترل خونریزی پس از جراحی در بینی قرار داده می‌شد، بیمار پس از عمل سینوس درد و ناراحتی قابل توجهی را تحمل می‌کرد و دوران بهبود نیز غالباً طولانی بود.

بعضی از افراد هم پولیپ بینی دارند. پولیپ در پوشش داخلی بینی ایجاد شده و غالباً از محل سینوس‌های پرویزنی (غربالی شکل) نشأت می‌گیرند که به دیواره‌ی جانبی حفره‌ی بینی تخلیه می‌شوند. پولیپ‌های بینی حاوی مایع التهابی هستند و ممکن است مرتبط با آلرژی یا عفونت باشند، اما دلیل اصلی اینکه چرا تنها برخی افراد مبتلا به آن می‌شوند نامعلوم است. علت باید بررسی گردد و در بعضی موارد نیاز به عمل جراحی پولیپ بینی می‌باشد.

photo_2016-11-19_18-15-36

استفاده از دوش آب گرم یا بخار ساز می تواند باعث افزایش سطح رطوبت هوا شود. در این حالت می توان از اسپری های بینی مناسب محتوی نمک استفاده کرد. استفاده از اسپری های دهان و بینی ضد گرفتگی نیز می تواند برای کاهش مشکل مفید باشد. شما می توانید از اسپری بینی آفرین ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنید و استفاده ۳۰ میلی گرم سودوفیرین سه بار در روز می تواند تاثیر فوری و زیاد بر باز شدن علت گرفتگی بینی داشته باشد. استفاده از این داروها معمولاً بعد از هفته اول پس از عمل جراحی لازم نیست. علاوه بر این در اولین جلسه ملاقات با جراح بینی بعد از عمل جراحی، لخته های خونی به سادگی قابل مشاهده هستند و خارج کردن آنها از بینی برای بیمار درد زیادی به همراه ندارد.

گرفتگی بینی معمولاً یکی از مهمترین مشکلات بهبود پس از یک عمل جراحی سپتوراینوپلاستی کامل است. در مدت ۱۰ روز تا دو هفته پس از عمل، این مرحله از بهبود بیمار بطور عمده سپری می شود. اما در طول این دوره، همانطور که گفته شد می توان از اقدامات مفیدی استفاده کرد که می توانند منجر به قابل تحمل شدن این دوره ریکاوری و بهبود برای بیمار شوند.

جدول زمانی بهبودی از گرفتگی بینی


بهبودی و نقاهت بعد از رینوپلاستی

به طور تقریبی، دوره‌ی نقاهت و بهبودی بعد از عمل جراحی بینی به این صورت می‌باشد:

  • روز اول: به خانه برمی‌گردید. به مدت بیست و چهار ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید. کمی ورم، کبودی و مقداری درد دارید. هر وقت که نیاز باشد، پانسمان زیر بینی را عوض کنید (اغلب ۱۰ تا ۲۰ بار).
  • روز دوم تا سوم: بیشترین میزان کبودی و ورم را خواهید داشت.
  • روزهای پنجم تا چهاردهم: بخیه‌های بیرونی‌تان کشیده یا جذب می‌شود. پانسمان‌های داخلی و خارجی نیز توسط پزشک خارج می‌شوند. کبودی از بین می‌رود.
  • هفته‌ی دوم تا چهارم: بخش عمده‌ای از ورم به تدریج از بین می‌رود. نفس کشیدن بهتر و راحت‌تر می‌شود.
  • یک سال بعد: به نتایج نهایی عمل بینی‌تان می‌رسید.

بهبودی بعد از سپتوپلاستی

روند بهبودی بعد از عمل جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی به این صورت می‌باشد:

روز اول: به خانه برمی‌گردید. کمی گرفتگی بینی دارید. هر وقت که نیاز باشد، پانسمان زیر بینی را عوض کنید (اغلب ۱۰ تا ۲۰ بار).

روز دوم تا پنجم: اصلی‌ترین مشکل، خشکی و گرفتگی بینی است.

روز پنجم تا هفتم: آتل یا پانسمان‌های داخلی بینی توسط پزشک خارج می‌شوند. خشکی و گرفتگی بینی خیلی بهتر می‌شود.

روز هفتم تا دهم: گرفتگی بینی کمی بدتر می‌شود.

هفته‌ی سوم تا چهارم: تنفس از راه بینی خیلی بهتر می‌شود.

علت و درمان خشکی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی
خشکی بینی بعد از عمل جراحی بینی، امری غیر معمول نیست. به خصوص اگر عمل جراحی شما مستلزم کم کردن شاخک تحتانی باشد.خشکی بینی ممکن است تا چند ماه پس از عمل جراحی شما تداوم یابد. راه‌حل‌های ساده عبارتند از: استفاده از اسپری سالین بینی در هنگامی که این خشکی ناخوشایند است، استفاده از پماد وازلین موضعی ۲-۳ بار در روز در داخل بینی خود، دوش با بخار داغ و یا استفاده از سونا. در نهایت، یک چیز ساده که به بسیاری از بیماران در دوره التیام و درمان خشکی بینی کمک می‌کند، استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده‌ی هوای سرد در کنار تخت خود با جهت پاشش آن به سمت سر خود است، به این ترتیب بیمار در بخار دستگاه‌ مرطوب کننده در طول شب تنفس می‌کند. این کار، پوشش داخلی بینی و مجرای هوایی دهانی را نرم و لغزنده می‌کند و به بهبودی سریع‌تر و همچنین رفع هرگونه ناراحتی مرتبط با خشکی بینی کمک می‌کند. بینی بعضی از بیماران بعد از عمل جراحی بینی، به دلیل تولید ترشحات شفاف برای چند ماه، بیش از حد مرطوب می‌شود. با اینکه این حالت وضعیت واقعاً ناخوشایندی است، اما خبر خوب این است که معمولاً موقتی خواهد بود و ظرف چند ماه پس از عمل جراحی کاهش خواهد یافت.

نتیجه گیری

در این مقاله با درمان گرفتگی بینی بعد از عمل، علت و عوارض گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی آشنا شدید. جهت کنترل این مشکل به پزشک متخصص مراجعه فرمایید

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی
۲ از ۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *