کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی

کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی_دکتر محمد علی اکبری _ nosejob

یکی از علت‌های اصلی انسداد مجاری تنفسی و گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، زخم و در اثر آن ورم و لخته شدن خون در بینی است. اگرچه این عارضه با گذشت زمان رفع می‌شود، اما جهت کنترل و درمان گرفتگی بینی می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه و با دستور وی از اسپری‌های بینی استفاده کنید.

گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی بینی

تغییراتی که در عمل جراحی بینی (راینوپلاستی) بر روی سطح خارجی آن انجام می‌شود، می‌تواند به‌طور چشمگیر باعث ایجاد تغییرات در ظاهر فرد شود. کیپ شدن بینی همراه با ورم و کبودی از رایج‌ترین عوارضی است که پس از عمل جراحی مشاهده می‌شوند. حتی زمانی که عمل جراحی بینی فقط برای اهداف زیبایی آن انجام می‌شود، ممکن است بیمار با مقدار مشخصی گرفتگی بینی بعد از عمل مواجه شود. هنگامی که هر دوی ساختارهای داخلی و خارجی بینی بیمار در جراحی دستکاری می‌شوند (سپتوراینوپلاستی)، این انسداد بینی موقت می‌تواند واقعاً مهم باشد.

گرفتگی بینی در نتیجه مسائل فیزیولوژیک متعدد و عوامل مکانیکی ایجاد می‌شود. خط مخاطی داخل بینی به جراحت ناشی از عمل جراحی و دستکاری ایجاد شده با ورم و التهاب واکنش نشان می‌دهد. بنابراین حتی زمانی که مسیر عبور هوا پهن‌تر و بازتر باشد، ورم مخاط به‌طور موقت باعث مسدود شدن مسیر تنفسی می‌شود. به هر حال ورم کردن بافت بینی در واکنش به ترشحات ایجاد شده، یک واکنش طبیعی بافت مخاطی این عضو است. همانطور که گفته شد، این موضوع می‌تواند باعث بسته شدن سوراخ‌های بینی شود که بسیاری از بیمارانی که عمل جراحی زیبایی بینی بر روی آنها انجام می‌شود، برای چند هفته پس از عمل با آن مواجه می‌شوند. علاوه‌بر این همواره مقداری لخته خونی در داخل بینی ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد یک مانع مکانیکی برای سیستم تنفس فرد شود. در نهایت، حتی با وجودی که اکثر جراحان، دیگر از پکینگ بینی استفاده نمی‌کنند، اما برخی انواع پکینگ موجود به‌صورت قابل جذب یا تجزیه‌پذیر می‌تواند برای بینی بیمار مورد استفاده قرار گیرد. مشابه لخته‌های خونی، حل شدن پکینگ و رفع انسداد بینی به زمان نیاز دارد.

احتمال گرفتگی و کیپ شدن بینی بعد از عمل زیبایی در جراحی‌های کامل یا پیچیده بینی، بیشتر است. اما عمل‌های محدود همچون جراحی سر بینی می‌توانند گرفتگی بسیار کمتری را برای فرد به همراه داشته باشند یا اصلاً همراه با گرفتگی نباشند. حتی زمانی که ساختارهای مسیر هوای این عضو دستکاری نشوند (عمل تیغه و مخروط بینی)، در صورتی که به‌عنوان بخشی از جراحی استخوان بینی دستکاری شده باشد، ممکن است باز هم مقداری گرفتگی در بینی بیمار مشاهده شود.

با توجه به اینکه گذشت زمان موجب درمان ورم بینی بعد از عمل و بهبود گرفتگی می‌شود، مشاهده درمان واقعی در وضعیت بسیاری از بیماران به ۱۰ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارد. رفع کامل گرفتگی و ترشحات بینی پس از ۳ تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی قابل مشاهده است.

به هر حال برای کاهش عوارض و کنترل انسداد بینی پس از عمل جراحی مانند جراحی بینی گوشتی، بینی استخوانی، بینی عقابی و … چند نکته را می‌توان رعایت کرد تا فرایند بهبود تسریع شود. در این رابطه مرطوب نگه داشتن بینی نقش اساسی در خارج شدن مواد باقیمانده در این عضو دارد و از داروهای رفع گرفتگی می‌توان برای حل مشکل و کاهش تولید ترشحات استفاده کرد. جراحی سینوس طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است. در گذشته جراحی سینوس از طریق ایجاد برش‌های خارجی، یعنی بریدگی‌های روی صورت و دهان، انجام می‌شد و به پانسمان گسترده بینی نیاز داشت. برای مثال گاز پانسمان یا مواد دیگر برای کنترل خونریزی پس از جراحی در بینی قرار داده می‌شد، بیمار پس از عمل سینوس درد و ناراحتی قابل توجهی را تحمل می‌کرد و دوران بهبود نیز غالباً طولانی بود.

بعضی از افراد هم پولیپ بینی دارند. پولیپ در پوشش داخلی بینی ایجاد شده و غالباً از محل سینوس‌های پرویزنی (غربالی شکل) نشأت می‌گیرند که به دیواره‌ جانبی حفره‌ بینی تخلیه می‌شوند. پولیپ‌های بینی حاوی مایع التهابی هستند و ممکن است مرتبط با آلرژی یا عفونت باشند، اما دلیل اصلی اینکه چرا تنها برخی افراد مبتلا به آن می‌شوند، نامعلوم است. به‌طور کلی در بعضی موارد نیاز به عمل جراحی پولیپ بینی وجود دارد.

استفاده از دوش آب گرم یا بخارساز می‌تواند باعث افزایش سطح رطوبت هوا شود. در این حالت می‌توان از اسپری‌های بینی مناسب محتوی نمک استفاده کرد. استفاده از اسپری‌های ضد گرفتگی دهان و بینی نیز می‌تواند برای کاهش مشکل مفید باشد. شما می‌توانید از اسپری بینی آفرین ۳ تا ۴ مرتبه در روز استفاده کنید و استفاده ۳۰ میلی‌گرم سودوفیرین ۳ مرتبه در روز می‌تواند تاثیر فوری و زیاد بر باز شدن علت گرفتگی بینی داشته باشد. استفاده از این داروها معمولاً بعد از هفته اول پس از عمل جراحی لازم نیست. علاوه‌بر این در اولین جلسه ملاقات با جراح بینی بعد از عمل جراحی، لخته‌های خونی به سادگی قابل مشاهده هستند و خارج کردن آنها از بینی برای بیمار درد زیادی به همراه ندارد.

گرفتگی بینی معمولاً یکی از مهمترین مشکلات بهبود پس از یک عمل جراحی سپتوراینوپلاستی کامل است. این مرحله از بهبود بیمار در مدت ۱۰ روز تا ۲ هفته پس از عمل، به‌طور عمده سپری می‌شود. اما در طول این دوره، همانطور که گفته شد، می‌توان از اقدامات مفیدی استفاده کرد که می‌توانند منجربه قابل تحمل شدن ریکاوری و بهبود برای بیمار شوند.

       

 

photo 2016 11 19 18 15 36 کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی

 

جدول زمانی بهبودی گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی

 

بهبودی و نقاهت بعد از رینوپلاستی

به‌طور تقریبی، دوره‌ نقاهت و بهبودی بعد از عمل جراحی بینی به این صورت است:

  • روز اول:  به خانه برمی‌گردید. به مدت ۲۴ ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید. کمی ورم، کبودی و مقداری درد دارید. هر وقت که نیاز باشد، پانسمان زیر بینی را عوض کنید (اغلب ۱۰ تا ۲۰ بار).
  • روز دوم تا سوم:  بیشترین میزان کبودی و ورم را خواهید داشت.
  • روزهای پنجم تا چهاردهم:  بخیه‌های بیرونی‌تان کشیده یا جذب و پانسمان‌های داخلی و خارجی نیز توسط پزشک خارج می‌شوند. کبودی از بین می‌رود.
  • هفته‌ دوم تا چهارم:  بخش عمده‌ای از ورم به تدریج از بین می‌رود. نفس کشیدن بهتر و راحت‌تر می‌شود.
  • یک سال بعد:  به نتایج نهایی عمل بینی‌تان می‌رسید.

بهبودی بعد از سپتوپلاستی

روند بهبودی بعد از عمل جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی به این صورت است:

روز اول:  به خانه برمی‌گردید. کمی گرفتگی بینی دارید. هر وقت که نیاز باشد، پانسمان زیر بینی را عوض کنید (اغلب ۱۰ تا ۲۰ بار).

روز دوم تا پنجم:  اصلی‌ترین مشکل، خشکی و گرفتگی بینی است.

روز پنجم تا هفتم:  آتل یا پانسمان‌های داخلی بینی توسط پزشک خارج می‌شوند. خشکی و گرفتگی بینی خیلی بهتر می‌شود.

روز هفتم تا دهم:  گرفتگی بینی کمی بدتر می‌شود.

هفته‌ سوم تا چهارم:  تنفس از راه بینی خیلی بهتر می‌شود.

علت و درمان خشکی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی
خشکی بینی بعد از عمل جراحی بینی، امری غیر معمول نیست. به خصوص اگر عمل جراحی شما مستلزم کم کردن شاخک تحتانی باشد. خشکی بینی ممکن است تا چند ماه پس از عمل جراحی شما تداوم یابد. راه‌حل‌های ساده برای رفع آن عبارتند از:

استفاده از اسپری سالین بینی در هنگامی که این خشکی ناخوشایند است.

استفاده از پماد وازلین موضعی ۲-۳ مرتبه در روز در داخل بینی خود.

دوش با بخار داغ و یا استفاده از سونا.

در نهایت، یک چیز ساده که به بسیاری از بیماران در دوره التیام و درمان خشکی بینی کمک می‌کند، استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده‌ هوای سرد در کنار تخت جهت پاشش آن به سمت سر خود است. به این ترتیب بیمار در طول شب در بخار دستگاه‌ مرطوب کننده تنفس می‌کند. این کار، پوشش داخلی بینی و مجرای هوایی دهانی را نرم و لغزنده کرده و به بهبودی سریع‌تر و همچنین رفع هرگونه ناراحتی مرتبط با خشکی بینی کمک می‌کند. بینی بعضی از بیماران بعد از عمل جراحی بینی، به دلیل تولید ترشحات شفاف برای چند ماه، بیش از حد مرطوب می‌شود. با اینکه این حالت، وضعیت واقعاً ناخوشایندی است، اما خبر خوب این است که معمولاً موقتی خواهد بود و ظرف چند ماه پس از عمل جراحی کاهش خواهد یافت.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با درمان گرفتگی بینی بعد از عمل، علت و عوارض گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی آشنا شدید. جهت کنترل این مشکل به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی
۳٫۹۲ از ۱۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *