تاثیر موسیقی در آرامش ذهن و بدن

تاثیر موسیقی در آرامش ذهن و بدن

موسیقی، زبانی مشترک بین ما و نیاکانمان در سرتاسر دنیاست. ابزاری که می‌تواند باعث افزایش تمرکز، الهام گرفتن، افزایش بهره وری یا رویاپردازی شود. ما اغلب از موسیقی برای به اشتراک گذاشتن عشق و احساس خود با خانواده و دوستان استفاده می‌کنیم. همچنین موسیقی می‌تواند ابزاری برای برقراری ارتباط با افراد در هر حالت عاطفی از جمله خشم باشد.
هر فرهنگی که در تاریخ بشریت ثبت شده، به نوعی موسیقی را در زندگی خود گنجانیده است. حتی قبایل جدا شده از سایر فرهنگ‌های جهان نیز از موسیقی به عنوان راهی برای پذیرش معنویت، جشن گرفتن وقایع زندگی یا ایجاد آداب و رسوم استفاده می‌کردند. از آنجایی که بشر به مدت بیش از ۵۵۰۰۰ سال در معرض موسیقی قرار گرفته، مغز انسان به شکلی تکامل یافته است که فرکانس‌های صوتی تاثیرات خاصی در زندگی او ایجاد می‌کند. تاثیر موسیقی بر مغز و بدن ما بی شمار است. آیا می‌خواهید از تأثیرات مثبتی که موسیقی بر زندگی روزمره شما می‌گذارد، آگاه شوید؟

 

روش‌های تاثیر موسیقی بر مغز

 

موسیقی به شیوه‌های متنوع و متعدّدی بر مغز و بدن تأثیر می‌گذارد. هنگام گوش دادن موسیقی ممکن است احساس کنید که پاهایتان شروع به ضربه زدن می‌کند یا انگشتان دستتان روی میز ضرب می‌گیرد. گاهی اوقات گردن، سر و شانه‌های تان با ریتم هماهنگ می‌شود. همانگونه که موسیقی بدن شما را به حرکت در می‌آورد، مغز شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۱- موسیقی و بهبود حافظه 

موسیقی توانایی بی نظیری در تقویت مکانیسم‌های حافظه در مغز دارد. بدین ترتیب کمک می‌کند تا خاطرات دوران کودکی را به خاطر بیاورید و با احساستان در آن لحظه مرتبط شوید.
این خاصیت موسیقی است که موجب می‌شود، هر وقت آهنگ خاصی را می‌شنوید به یاد خاطره و احساس مرتبط با آن بیافتید.
خاطره شما ممکن است همراه با آهنگی باشد که از رادیو یا تلویزیون شنیده اید یا شعری که والدین تان در کودکی برایتان می‌خوانده اند. هنگامی که آن آهنگ را می‌شنوید، خاطره آن لحظه با جزئیاتی واضح و شفاف برایتان مرور می‌شود.
تاثیر موسیقی بر مغز به اندازه‌ای است که می‌تواند زوال عقل و مشکلات ناشی از آلزایمر را به تاخیر بیاندازد. بیماران مبتلا به الزایمر، حتی در شدید‌ترین حالت بیماری، می‌توانند آواز‌هایی را که در جوانی آموخته اند، زمزمه کنند. آهنگ‌هایی که به اتفاق خاصی در زندگی آن‌ها گره خورده یا لحظات عاشقانه‌ای با آن داشته اند.
این ویژگی موسیقی به درمان افراد مبتلا به فراموشی، الزایمر و دیگر مشکلات مغزی کمک می‌کند.

 

 

۲- تاثیر موسیقی بر بهبود تمرکز

آیا می‌دانید وقتی آهنگ مورد علاقه تان پخش می‌شود، در مغزتان چه اتفاقی می‌افتد؟
هنگامی که شما بر جزییات آهنگی تمرکز می‌کنید و احساساتتان با آن مرتبط می‌شود، نوعی دید تونلی اتفاق می‌افتد. این نوع خاص از تمرکز به این دلیل اتفاق می‌افتد که موسیقی از معدود محرک‌هایی است که به جای بخشی از مغز، تمامی آن را درگیر می‌کند.
بدین منظور می‌توانید به روش‌های گوناگونی از این مزیت موسیقی بهره‌مند شوید:

 

 • استفاده از موسیقی برای تخلیه افکار ذهنی در هنگام مدیتیشن

 • پخش موسیقی در زمان مطالعه یا کار برای جذب اطلاعات بیشتر توسط مغز

 • استفاده از موسیقی هنگام دویدن روی تردمیل که تمرکز ذهن را از خستگی و به سمت اهداف دیگر سوق دهد

 • بهره مندی از موسیقی برای ایجاد آرامش و تمرکز روی خواب

 • تمرکز روی مهمترین کاری که در روز بایستی انجام دهید و حذف عوامل ایجاد کننده حواس پرتی با موسیقی

 

 

۳- موسیقی و افزایش خلاقیت

موسیقی خلاقیت افراد را افزایش می‌دهد. راوی مهتا، استاد مدیریت بازرگانی در دانشگاه ایلینویز، خاطرنشان می‌کند که سر و صدای محیط در حدود ۷۰ دسی بل عملکرد افراد را در انجام کار‌های خلاقانه ارتقا می‌دهد.
این پژوهش که در نشریه علمی Journal of Consumer Research به چاپ رسیده، نشان می‌دهد که پخش موسیقی، شانس خرید محصول جدید توسط مشتری را افزایش می‌دهد.
نکته: بایستی خاطر نشان کرد که نگه داشتن سطح صدای محیط در حد ۷۰ دسی بل ضروری است. زیرا پژوهشگران دریافته اند که افزایش صدای موسیقی بیش از ۷۰ دسی بل، باعث افزایش سطح حواس پرتی در افراد می‌شود.
در نتیجه به جای کار در یک اتاق کاملا ساکت و بی صدا، سعی کنید در یک اتاق با موسیقی آرام پس زمینه کار کنید.
موسیقی با فعال کردن بخش‌هایی از مغز که به شیوه‌های انتزاعی فکر می‌کنند، موجب آشکار شدن ایده‌های خلاقانه می‌شود. تاثیر موسیقی بر یادگیری نیز غیر قابل انکار است.

 

 

۴- موسیقی و افزایش ضریب هوشی

مطالعات نشان داده است کودکانی که مرتبا به موسیقی گوش می‌دهند یا آلات موسیقی می‌نوازند، ضریب هوش کلامی (verbal IQ) بسیار بالاتری نسبت به سایر کودکان در همان سن که در معرض موسیقی قرار نگرفته اند، دارند.
دکتر سیلوین مورنو با قرار دادن دانش آموزان در کلاسی که موسیقی در آن پخش می‌شد، به مدت ۲۰ روز، دریافت که ۹۰ ٪ از کودکان پس از قرار گرفتن در معرض موسیقی، دچار تغییراتی فیزیکی در مغز می‌شوند که امکان انتقال سریع اطلاعات شناختی را فراهم می‌کند.
در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه یورک انجام شد، کودکان بین ۴ تا ۶ سال در یک برنامه آموزشی مبتنی بر رایانه با طرح‌های متحرک و کارتون‌های رنگارنگ شرکت کردند. برای یک گروه از کودکان در طول برنامه موسیقی پخش شد، و برای گروه دیگر این طور نبود. هر گروه به مدت ۴ هفته، دو جلسه ۱ ساعته در کلاس حضور داشتند.
کودکانی که در معرض موسیقی قرار گرفته بودند، در تست‌های ضریب هوشی کلامی شامل یادآوری کلمات، تجزیه و تحلیل اطلاعات و استدلال مبتنی بر گفتار، نمره بالاتری کسب کردند. پژوهش ها نشان داده است که موسیقی کلاسیک بیشترین تاثیر را روی هوش فضایی کودکان دارد که در مطلب تاثیر موسیقی بر نوزادان و کودکان خردسال به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است. 

 

 

۵- موسیقی و بهبود قابلیت مواجهه با اتفاقات

موسیقی به جهان بینی افراد شکل می‌دهد، بدین ترتیب آگاهی فرد را از جهات مختلف تغییر می‌دهد.
از سال ۱۹۹۲، مطالعات بسیاری انجام شده که نشان می‌دهد وقتی موسیقی در سالن‌های انتظار پخش می‌شود، زمان برای افراد سریع‌تر سپری می‌شود. به همین دلیل در صف‌های پرداخت فروشگاه‌ها و اتاق انتظار پزشکان موسیقی پخش می‌شود تا قضاوت افراد از زمان سپری شده را تغییر دهد.
شنیدن موسیقی احساسی فرازمانی به فرد می‌دهد که بر احساسات و ادراکات شخصی استوار است. 
به نظر می‌رسد ملودی‌هایی که ریتم تند دارند، احساس سریع گذشتن زمان و آهنگ‌های آهسته احساس کند گذشتن زمان را القا می‌کنند.
موسیقی حتی نحوه قضاوت افراد از زمانی که درگیر انجام کار یا فعالیتی جمعی بوده اند را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

 

۶- موسیقی و کنترل درد

موسیقی چگونگی درک محرک‌های جسمی در هنگام تجربه درد و ناراحتی را تغییر می‌دهد. موسیقی به قدری قدرتمند است که در هنگام بروز جراحات، امکان کنترل شدت درد را به افراد می‌دهد. این قابلیت موسیقی در تمام سطوح درد کارایی دارد.
حتی بیماران بستری در بیمارستان که واپسین لحظات زندگی شان را می‌گذرانند، هنگام پخش موسیقی در محیط، احساس درد کمتری را تجربه می‌کنند.
موسیقی به ما امکان می‌دهد تا وقتی مغز در هر سطحی با درد روبرو می‌شود، فاصله بین واقعیت‌ها ایجاد کند.  برای افزایش این خاصیت، می‌توانید هر روز علاوه بر گوش دادن به موسیقی، آلات موسیقی را نیز بنوازید.
۱۱ مطالعه در این مورد انجام شده که نشان می‌دهد موسیقی تأثیر مثبتی بر راحتی جسمی، افزایش انرژی و کاهش خستگی و اضطراب دارد.
اگر احساس می‌کنید آهنگ مورد علاقه تان در ذهنتان تکرار می‌شود، این مغز شماست که به شما می‌گوید که در آن لحظه نیاز به شنیدن موسیقی دارید تا ابزاری برای بهبود و التیام درد باشد.

 

 

۷. موسیقی و رشد شخصی

یکی از جالب‌ترین تاثیرات موسیقی بر مغز، این است که انتخاب آهنگ‌های مورد علاقه به شخصیت افراد شکل می‌دهد. موسیقی به هریک از ما کمک می‌کند تا شخصیتی را که در آن روز داریم، تعریف کنیم.
چندین آزمایش و پروژه مطالعاتی که به بررسی تاثیر موسیقی بر رشد جوانان پرداخته اند، نشان می‌دهند که انتخاب آهنگ‌های خاصی از سوی هر یک افراد، ارتباط مستقیمی با ویژگی شخصیتی آن‌ها دارد. به عنوان مثال

 

 • طرفداران اپرا عموماً نجیب، خلاق و دارای عزت نفس بالایی هستند.
 • طرفداران موسیقی کانتری (Country music) برون گرا و از قشر کارگر هستند.
 • هواداران موسیقی رگی (Reggae music) نسبت به دنیای پیرامون خود راحت و آسان گیر‌تر هستند.

 

براساس تمایلات افراد به انواع موسیقی، گرایش‌های اجتماعی و فرهنگ طرفدارای از ژانر‌های مختلف موسیقی شکل می‌گیرد. بدین ترتیب نحوه برخورد و تعامل هر فرد با دنیای اطراف خود بازتعریف می‌شود.

 

 

۸- موسیقی و افزایش بهره وری شخصی

یکی دیگر از راه‌های تاثیر موسیقی بر مغز این است که موسیقی می‌تواند در شرایط خاصی موجب افزایش و بهبود بهره وری شود.
تحقیقات در مورد تاثیر موسیقی بر مغز سالهاست که ادامه دارد و نتایج این پژوهش‌ها نشان داده است که موسیقی گیرنده‌های مغز که با سایر اندام‌های بدن ارتباط برقرار می‌کند را تحریک می‌کند و بدین ترتیب موجب افزایش بهره وری می‌شود.
مطالعات همچنین نشان داده اند که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه فرد، موجب تحریک ترشح آدرنالین و هورمون‌های دیگر می‌شود، که باعث افزایش تمرکز ذهنی و سطح انرژی بدن می‌شود.
برای نمونه یک ورزشکار را در باشگاه در نظر بگیرید. وقتی آهنگ مورد علاقه اش را با صدای بلند می‌شنود، مغز او به سرعت آن را تشخیص داده و غدد فوق کلیوی تحریک می‌شوند تا هورمون های مطلوب را ترشح کنند. آدرنالین ترشح شده در اثر تحریک غده ها، موجب شفافیت ذهنی، افزایش انرژی و بهبود تمرکز می‌شود. در نتیجه سطح بهره وری فرد بطور چشمگیری افزایش می‌یابد.
از این رو پس از یک جلسه کاری چالش برانگیز که احساس خستگی یا بی حالی دارید، انجام تمرینات ورزشی همراه با موسیقی شما را بانشاط‌تر می‌کند.
برخی از افراد، بعد از گوش دادن به موسیقی، احساس می‌کنند قوی‌تر شده اند. موسیقی این امکان را فراهم می‌کند که در ملودی غرق شوید و تجربه‌ای لذت بخش داشته باشید.
این مزیت موسیقی، در هر نوع فعالیت بدنی اعم از کار‌های خانگی تا تمرینات ورزشی کاربرد دارد.

 

 

۹- موسیقی و افزایش توجه به نشانه‌های بصری

انواع خاصی از موسیقی، باعث افزایش توجه بصری در افراد می‌شود. مطالعه ایی که بر روی ۱۹ بیمار، در دانشگاه ملی چنگ کونگ تایین، در تایوان انجام شد، نشان داد که گوش دادن به موسیقی‌های “دلپذیر” توجه بصری بیمارانی که دچار بی توجهی یک طرفه بودند را بهبود می‌بخشد.
تمامی این بیماران دچار سکته مغزی در نیمکره راست، شده بودند. به شرکت کنندگان در این مطالعه سه گزینه پخش موسیقی: دلپذیر، ناخوشایند و صدای سفید به مدت ۷ روز از زمان درمان، داده شد.
وقتی شرکت کنندگان موسیقی دلپذیری را می‌شنیدند، در مقایسه با آهنگ‌ها و ملودی‌هایی که از آن‌ها خوشش نمی‌آمد، احساس بهتری را تجربه می‌کردند.
همچنین همه این بیماران در زمان گوش دادن به موسیقی دلپذیر، حرکات چشم و هماهنگی میان آن‌ها بهبود یافت.

 

 

۱۰- موسیقی و بهبود تعادل هورمونی

هنگام گوش دادن به آهنگ‌های غمگین، موسیقی‌هایی که دوست ندارید یا ملودی‌هایی که خاطرات ناخوشایند را به یادتان می‌آورد، هورمون‌های استرس زا مانند کورتیزول در بدن آزاد می‌شوند.
با افزایش سطح کورتیزول، سطح اضطراب بالاتر می‌رود. اگر سطح هورمون‌ها در بدن تامتعادل شود، دچار حالت استرس شدید می‌شوید.
وقتی به موسیقی مورد علاقه تان گوش می‌دهید، هورمون‌های دوپامین، سروتونین و اندروفین در بدن آزاد می‌شوند. این ترکیب هورمونی باعث احساس شادی، اطمینان و آرامش می‌شود. این‌ها همان هورمون‌هایی هستند که هنگام ورزش، تفریح یا خوردن غذا‌های مورد علاقه تان در بدن آزاد می‌شوند.
اینکه هوس خوردن شکلات می‌کنید، یا دوست دارید به آهنگ ادل گوش دهید، روشی است که بدن شما برای یافتن تعادل هورمونی انتخاب می‌کند.

 

 

۱۱- موسیقی و رفع اضطراب

گوش دادن به آهنگ مورد علاقه تان می‌تواند به همان اندازه مفید باشد که یک ماساژ ۳۰ دقیقه‌ای موجب رفع نگرانی و اضطراب می‌شود.
دلیل این امر این است که ماساژ موجب بهبود گردش خون در اندام‌ها می‌شود و ذهن را از افکار بیهوده و استرس آور پاک می‌کند.
وقتی به اندام‌های بدن اکسیژن بیشتری برسد، ذهن کمتر دچار حواس پرتی می‌شود. بدین ترتیب احساسات منفی کمتری را تجربه می‌کنید و سطح شادابی و نشاط شما افزایش می‌یابد.
اگر می‌خواهید تأثیرات موسیقی در این زمینه را دو چندان کنید، در جلسات ماساژ، موسیقی مورد علاقه تان را پخش کنید.
این تاثیر موسیقی بر مغز، برای افرادی که دچار بیمار‌های سخت و درمان ناپذیر هستند، بسیار کارامد است. بیمارانی که در مرحله چهارم سرطان قرار دارند و افرادی که به بیماری‌های ناتوان کننده و تحلیل برنده، مبتلا شده اند، سطح بالایی از اضطراب و استرس را تجربه می‌کنند. با تمرکز روی موسیقی به جای درد و مشکلات بیماری، اضطراب این بیماران کاهش و کیفیت زندگی شان افزایش می‌یابد.

 

 

۱۲- موسیقی و بهبود هماهنگی اندام‌های حرکتی

هنگامی که حرکات بدنی با آهنگ همراه می‌شوند، مهارت‌های حرکتی کودکان بهبود می‌یابد. بازی‌های آهنگین مانند لی لی حوضک و اتل متل توتوله، به کنترل حرکات دست، پا و انگشتان کودکان کمک می‌کند. هنگامی که بدن با ریتم آهنگ حرکت می‌کند، مغز خاطرات آن لحظه را در حافظه طولانی مدت ثبت می‌کند.
رقصیدن وقتی به موسیقی گوش می‌دهید نیز همین تاثیر را دارد، حتی اگر آهنگ فقط در ذهن شما پخش شود، نه از پخش کننده موسیقی! کودکانی که آهنگ‌ها را با رقصیدن می‌آموزند سطح بالاتری از کنترل بازو و پا را تجربه می‌کنند.
یادگیری نحوه نواختن ساز‌های موسیقی نیز باعث پیشرفت در این مهارت‌ها می‌شود.

 

 

۱۳- موسیقی و مشارکت در رویداد‌های اجتماعی

از موسیقی در بیشتر رویداد‌های اجتماعی، مهمانی، عروسی و کنسرت‌ها استفاده می‌شود. موسیقی با به اشتراک گذاشتن علایق و سلیقه‌های مشابه افراد، آن‌ها را در کنارهم جمع می‌کند و فرصتی برای ارتباط با یکدیگر فراهم می‌آورد. اولین قدم در برقراری ارتباط در این شرایط، صحبت پیرامون آهنگ‌های مورد علاقه است. پس از آن صحبت به موارد دیگر کشیده می‌شود و ارتباط شکل می‌گیرد.

 

 

۱۴- موسیقی و درمان بیماری‌های قلبی

در مورد موسیقی درمانی شنیده اید؟ بیماری‌های قلبی سالانه جان تعداد بسیاری از افراد را می‌گیرد. از این رو مقابله با آن‌ها در صدر لیست اولویت‌های پزشکی است.
استرس و اضطراب از عوامل تشدید کننده بیماری‌های قلبی است. مطالعات نشان داده است که با گوش دادن به اشکال مختلف موسیقی، سطح اضطراب، استرس و تنش در بیمارانی که تحت درمان بیماری عروق کرونر قلب هستند، به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.
سطح فشار خون بیماران نیز، نقش اساسی در سلامت عروق کرونر دارد. گوش دادن به موسیقی فشار خون را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

 

۱۵- موسیقی و افزایش سطح هوش هیجانی

یکی دیگر از تاثیرات موسیقی بر مغز، این است که موجب می‌شود، احساسات دیگران را بهتر متوجه شویم.
افرادی که به طور منظم که موسیقی‌های شاد و امید بخش گوش می‌دهند، به راحتی می‌توانند حالات صورت و زبان بدن کسانی که احساس شادی و خوشبختی می‌کنند را تشخیص دهند.
همچنین کسانی که تمایل به شنیدن موسیقی غمناک و دلگیر دارند، حالات ناراحتی و دلشکستگی در افراد را به خوبی تشخیص می‌دهند.
کودکان مبتلا به اوتیسم با استفاده از موسیقی درمانی، هوش هیجانی (EQ) آن‌ها پیشرفت چشمگیری می‌کند. در اثر موسیقی هر دو نیمکره مغز به طور همزمان تحریک می‌شوند. با استفاده از این تحریک می‌توان رفتار‌های ارتباطی خاصی را به آن‌ها آموزش داد و تشویق به تعامل بیشتر با افراد می‌شوند. با گذشت زمان، این درمان موجب می‌شود تا کودکان بر رفتار‌هایی که آن‌ها را از جامعه دور نگه می‌دارند، غلبه کنند. 

 

 

۱۶- موسیقی و تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی، مکانیسم دفاعی طبیعی بدن در برابر بیماری هاست. اگر سیستم ایمنی بدن قوی باشد، احتمال بیمار شدن کاهش می‌یابد. از این رو تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از اولویت‌های حفظ سلامتی افراد است. روش‌های بی شماری برای تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارد.
برخی افراد بدین منظور ویتامین‌ها یا مکمل‌های خاصی مصرف می‌کنند. برخی دیگر رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنند.
پژوهشگران موسسه Max Planck در لایپزیگ آلمان در مطالعه‌ای با همراهی دانشگاه Sussex دریافتند که گوش دادن به موسیقی با صدای بلند، سطح آنتی بادی را در بدن بهبود می‌بخشد.
در این تحقیق، پژوهشگران ۳۰۰ نفر را مورد آزمایش قرار دادند. آن‌ها از شرکت کنندگان خواستند که به موسیقی‌های رقص یا مجموعه‌ای از آهنگ‌های تصادفی گوش دهند.
افرادی که به موسیقی‌های رقص گوش داده بودند، سطح انتشار کورتیزول (هورمون اضطراب و استرس) در آن‌ها پایین‌تر از افرادی بود که مجموعه‌ای آهنگ‌های تصادفی را گوش می‌دادند.
پس از ۵۰ دقیقه گوش دادن به موسیقی رقص، این افراد در مقایسه با گروه دیگر سطح ایمونوگلوبین A بالاتری داشتند که این اولین خط دفاعی بدن در برابر بیماری هاست.

 

 

 

 

تاثیر موسیقی بر مغز نوازندگان 

اگر می‌خواهید از تاثیر موسیقی بر مغز آگاه شوید، مطالعه مغز نوازندگان حرفه‌ای موسیقی روشی معقول و منطقی است. اسکن‌های مغزی نشان می‌دهد که مغز نوازندگان موسیقی متفاوت با دیگران است!

 

 • آن‌ها دارای مغز‌های بزرگتر، با اتصالات بیشتر و حساس‌تر هستند.
 • حافظه بهتر، مهارت شنیداری و انعطاف پذیری شناختی بیشتری دارند.
 • مغز آن‌ها از نظر فیزیکی متقارن‌تر است و هنگام گوش دادن به موسیقی متقارن‌تر پاسخ می‌دهد.
 • مناطقی از مغز آن‌ها که مسئولیت کنترل حرکات، پردازش شنوایی و هماهنگی مکانی را دارند، بزرگتر هستند.
 • منطقه corpus callosum (جسم پینه ای) در مغز نوازندگان بزرگتر است. این گروه از الیاف عصبی اطلاعات را بین دو نیمکره مغز منتقل می‌کنند. افزایش اندازه جسم پینه ای نشان می‌دهد که دو طرف مغز موسیقی دانان در برقراری ارتباط با یکدیگر بهتر هستند.

 

اگرچه بیشتر ما نوازنده موسیقی حرفه‌ای نیستیم، اما زیاد به موسیقی گوش می‌دهیم – به طور متوسط ۳۲ ساعت در هفته. این زمان کافی است تا موسیقی بتواند روی مغز ما نیز تأثیر مثبت بگذارد.

 

 

آیا هر روز به موسیقی گوش می‌دهید؟

گوش دادن روزانه به موسیقی باعث می‌شود که مسیر‌های جدیدی بین نورون‌های عصبی ایجاد شود. ایجاد امواج مغزی جدید تمرکز را افزایش می‌دهد، و کارکرد بدن را در هنگام خواب، بیداری و فعالیت بهبود می‌بخشد.
گوش دادن روزانه به موسیقی الهام بخش است. ملودی‌های موجود در آهنگ‌های مورد علاقه تان می‌توانند ارتباطات دلپذیر عاطفی و آرامش بخش برایتان ایجاد کنند. به همین دلیل همواره موسیقی در طول تاریخ بخشی از زندگی انسان‌ها بوده است.
دفعه بعدی که به موسیقی گوش می‌دهید، بیاندیشید که چگونه موسیقی تغییرات مثبتی در زندگی و شیوه فکر کردنتان ایجاد می‌کند.

اگر نظر یا سوالی درباره ی تاثیر موسیقی در آرامش ذهن و بدن دارید، خوشحال می شویم آن را به اشتراک بگذارید.
برای ایجاد نظر یا پرسش جدید اقدام به ورود / ثبت نام فرمایید.