در حین ویزیت‌های روزانه‌ای که در هلدینگ سلامت و زیبایی دکتر اکبری برگزار می‌شود، افرادی هستند که بدلیل نداشتن فرم عادی گوش اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند و برای حل این مشکل به دنبال چاره می‌گردند. ما به آنان اتوپلاستی را پیشنهاد می‌کنیم. اتوپلاستی، یک عمل زیبایی است که با هدف زیبا‌ سازی و دادن فرم استاندارد به گوش‌ها انجام می‌شود.
در بعضی از افراد، بد فرم بودن گوش بصورت مادرزادی می‌باشد و در برخی دیگر بدلیل تصادف، گاز گرفتی توسط حیوانات و یا ورزش کشتی، این معضل ایجاد می‌شود. با اتوپلاستی می‌توان گوش شکسته را نیز درمان کرد تا به فرم عادی برگردد.

انواع اتوپلاستی

اتوپلاستی به ۳ روش متفاوت انجام می‌گیرد:

 • سنجاق گوش: این نوع اتوپلاستی برای گوش‌هایی انجام می‌شود که از دو طرف برجسته و یا اصطلاحاً گوش بل هستند. عملکرد این نوع اتوپلاستی بدین شکل است که گوش‌ها را به سمت سر نزدیک ‌تر می‌کند.
 • کوچک کردن گوش: در افرادی که گوش بزرگی دارند و یا مبتلا به ماکروشیا هستند، این نوع اتوپلاستی انجام می‌گیرد که هدف در آن کوچک کردن گوش است.
 • بزرگ کردن گوش: برخی هم دارای گوش‌های کوچک هستند و یا گوش‌هایی که بطور کامل رشد نکرده باشند. برای این دسته از افراد هم درمان وجود دارد. با اتوپلاستی بزرگ کردن گوش، می‌توان گوشی با فرم استاندار‌تر داشت.

سن جراحی اتوپلاستی

حداقل سن اتوپلاستی ۵ سال است.

در تمام جرّاحی‌های زیبایی، باید ناحیه مورد عمل به رشد کامل خود برسد تا تحت عمل زیبایی قرار بگیرد. زمانی که این نوع عمل‌ها جنبه‌ی اورژانسی داشته باشند، سن معیار نخواهد بود. با توجه به این که اتوپلاستی، یک عمل جراحی زیبایی است، ترجیح بر سن ۱۸ سال به بالا است. ولی در بعضی از کودکان، مشکل برجستگی یا بل گوش می‌تواند بسیار تأثیر منفی بر اعتماد به نفس کودک داشته باشد، برای همین در سن بالای ۵ سال هم می‌توان اتوپلاستی را انجام داد.

مراحل عمل اتوپلاستی

اتوپلاستی با تشخیص جرّاح می‌تواند با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی انجام گیرد. بنابر نوع اتوپلاستی مراحل، نوع برش و محلّ برش متفاوت خواهد بود. در ادامه قصد داریم از مراحل سنجاق کردن گوش یا عمل جرّاحی گوش برجسته بگوییم.

 1. مراحل جرّاحی گوش برجسته
 2. جرّاح یک یا چند برش در پشت و جلوی گوش شما ایجاد می‌کند.
 3. غضروف یا بافت‌هایی که باعث برجستگی گوش شده‌اند را برمی‌دارند.
 4. با بخیه برش‌ها را می‌دوزند.
 5. این مراحل را برای گوش دیگر نیز تکرار می‌کند.
 6. در مرحله‌ی آخر، گوش‌ها را پانسمان می‌کنند.

مراقبت بعد از اتوپلاستی

 • از لمس گوش‌ها و محل جرّاحی خودداری کنید.
 • روی گوش‌ها نخوابید.
 • فشار به گوش خود نیاورید. ( برای مثال هنگام پوشیدن لباس یقه اسکی ممکن است به گوش فشار بیاید)
 • از گوشواره استفاده نکنید.
 • از عینک تا زمان بهبودی کامل استفاده نکنید.

عوارض اتوپلاستی

 1. احساس درد
 2. خارش
 3. تورم
 4. سوزن سوزن شدن
 5. بی‌حسی گوش‌ها
 6. عفونت زخم‌ها

آیا اتوپلاستی دائمی است؟

بله، اتوپلاستی عمل جرّاحی زیبایی است که ماندگاری آن، دائمی خواهد بود مگر اینکه قبل از اتمام رشد گوش این عمل انجام گیرد.

هزینه عمل اتوپلاستی

هزینه عمل اتوپلاستی با توجه به نوع اتوپلاستی و مقدار سطح مورد جرّاحی، متغیر است. برای اعلام هزینه اتوپلاستی در تهران ابتدا باید توسّط جرّاح مجرب ویزیت و معاینه شوید، سپس هزینه‌های مربوطه اعلام می‌شود. برای ویزیت نزد متخصّصان مجرّب هلدینگ سلامت و زیبایی دکتر اکبری، کلیک فرمایید.