ویروس HPV

HPV مخفف کلمه ی human papillomavirus به معنی ویروس پاپیلوم انسانی است که معنی زگیل تناسلی دارد اما با پیشرفت علم و رشد کردن این ویروس، امروزه بیش از 150 نوع زیرمجموعه شناخته شده دارد که هر نوع ویروس از این خانواده عدد مخصوص خود را داردT مانند ویروس شماره 6 که « HPV تناسلی» نام دارد اما بطور کلی HPV نامیده میشوند.

ویروس HPV فقط می تواند در سلول های خاصی زندگی کنند که روی پوست و روی سطح مخاطی هستند که عبارتند از: واژن، دهانه رحم، مقعد، مجرای ادراری، آلت تناسلی و دهان و نای.

ابتلا به HPV

HPV از طریق تماس پوستی در فعالیت های جنسی رخ می دهد، این بدین معناست که هر نوع فعالیت جنسی از قبیل دخول، آنال و اورال سکس با فرد مبتلا به این ویروس امکان انتقال ویروس HPV را دارد.

این ویروس در اکثر مردم علائم و نشانی ندارد و بدین معناست که هرکسی که رابطه جنسی داشته می تواند حامل این ویروس باشد.

بسیاری فکر می کنند HPV فقط زگیل تناسلی است اما بسیار گسترده تر از دو زیرمجموعه شماره6 و 11 ویروس HPV است.

این ویروس می تواند اصلا ظاهر نشود و یا در جایی قرار بگیرد که مشهود نباشد مانند دهانه رحم.

طبق تحقیقات در آمریکا 80 درصد مردم به این ویروس مبتلا می شوند این بدین معناست که هرکسی که تنها یک بار رابطه جنسی نیز داشته احتمال مبتلا شدن به HPV را دارد، اما خبر خوب این است که اکثر این ویروس ها به وسیله سیستم ایمنی در 2 سال از بدن پاک می شوند.

اما برای درک بهتر اینکه چگونه می توانیم از سلامت جنسی و روحی در مقابل این ویروس محافظت کنیم باید شناخت بهتری داشته باشیم برای همین این مقاله را دنبال کنید.

انواع HPV

ویروس HPV به دو نوع کم خطر و پر خطر تقسیم می‌شود که نوع پرخطر HPV مسئول ایجاد سرطان خواهد بود.

HPV پوستی

همانطور که از نامش پیداست روی پوست ایجاد می‌شود اما بصورت زگیل و در هر نقطه از پوست ممکن است ایجاد شود اما خطری ندارد.

HPV تناسلی

این نوع از HPV روی سطح مخاطی رشد می‌کند که اغلب ناحیه تناسلی و مقعد را نشانه می‌گیرد اما می‌توانند در جاهای مخاطی دیگر مانند گلو و نای نیز قرار بگیرند.

این بدین معنا است که HPV تنها با دخول صورت نمی‌گیرد بلکه با اورال سکس و آنال سکس نیز قابل سرایت است.

HPVمخاطی کم خطر و پر خطر

HPV های کم خطر عموما بصورت زگیل ظاهر می‌شود و به ندرت ایجاد سرطان دهانه رحم می‌کند. این زگیل‌ها در ناحیه تناسلی و مقعد ایجاد می‌شوند. شماره 6 و 11 ویروس HPV ایجاد زگیل تناسلی می‌کنند.

HPV های پر خطر نیز می‌توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند اما از این 150 نوع HPV دو نوع از آن‌ها از نوع پرخطر هستند که شماره ی آن‌ها 16 و 18 است.

جلوگیری از ویروس HPV

اگر می‌خواهید به این ویروس مبتلا نشوید نباید فعالیت جنسی داشته باشید که این غیر ممکن است، اما می‌توانیم فعالیت جنسی را محدود کنیم:

  • از تعدد شرکا جنسی پرهیز کنیم.
  • شریک جنسی انتخاب کنیم که شرکا جنسی زیاد نداشته است بدلیل اینکه اگر جنس مذکر n رابطه داشته باشد جنس مونث با یک نفر نه بلکه با n نفر رابطه برقرار می‌کنید.
  • استفاده از کاندوم، اما باید به این نکته دقت شود که تمام نقاط پوشیده باشد.
  • تزریق واکسن گارداسیل

همچنین در اماکن عمومی نیز با رعایت بیشتر باید از خود محافظت کنیم:

  • از استخر عمومی استفاده نکنیم.
  • قبل از زدن سیفون، در توالت را ببندید تا ویروسی اگر وجود داشت در فضا پخش نشود.

در بیماری ویروسی درمان ممکن است اما درمان قطعی نیست پس بهتر است پیشگیری‌ها را جدی بگیرید.

علائم HPV

HPV عمدتا علائم ندارد به همین دلیل باید تست آن را انجام دهید.

انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد داده است که قبل از تست های غربالگریHPV ابتدا آزمایش مرحله اول HPV که از طریق DNA است انجام گیرد در صورت مثبت شدن تست، غربالگیری انجام شود.

ما به شما پیشنهاد می کنیم در صورت منفی بودن تست، بعد از بازه ی 1 الی 3 ماه باز تست DNA را تکرار کنید.

توجه داشته باشید این ویروس از شریک جنسی منتقل می شود پس اگر شریک جنسی دیگری پیدا کردید آزمایش DNA را تکرار کنید.

درمان HPV

HPV هیچ درمانی ندارد اما سیستم ایمنی بدن می‌تواند با این ویروس بجنگد و بدن را از آن پاک کند، همچنین زگیل تناسلی نیز می تواند درمان یابد.

اگر درگیر این ویروس شدید تست غربالگری آن را انجام دهید. در صورت گرفتن نوع کم خطر آن با تقویت سیستم ایمنی می توانید HPV را درمان کنید اما حتما زیر نظر پزشک هم قرار بگیرید.

تفاوت پاپ اسمیر و HPV تست

پاپ اسمیر در باطن با HPV تست فرق دارد، چرا که پاپ اسمیر بررسی رفتار هنجار سلول دهانه رحم است، اما HPV تست بررسی نوع ویروس است. اما در عمل هر دو به یک شکل و همزمان انجام می‌گیرند.

واکسن گارداسیل

واکسن HPV که با نام گارداسیل هم شناخته می‌شود، موثر ترین روش جلوگیری از ویروس HPV است. واکسن گارداسیل با نوع عملکردی که دارد می‌تواند باعث پیشگیری HPV و حتی درمان ویروس HPV شود.

عملکرد واکسن گارداسیل

عملکرد واکسن گارداسیل به مانند تمام واکسن های بیماری ویروسی مانند کرونا است.

واکسن بدن را فریب می‌دهد که به ویروس مورد نظر مبتلا شده در نتیجه سیستم ایمی بدن فعال می‌شود و در مقابل این ویروس آنتی بادی می‌سازد و از آن جا که آنتی بادی را ساخته هر زمان که ویروس به بدن حمله کند با آن از طریق آنتی بادی مبارزه می‌کند و این بدین معناست که تزریق واکسن گارداسیل، بدن شما را برای جنگیدن به این ویروس آماده می‌کند، زمانی که بدن شما در مقابل HPV ایمن شود یعنی درصد گرفتن سرطان دهانه رحم و دیگر بیماری‌های مربوط به HPV بسیار کم می‌شود.

واکسن های HPV انواع متفاوت دارند که در همه آن ها حداقل از 4 نوع HPV مخاطی کم خطر و پرخطر که عبارتند از 6، 11، 16 و 18 تشکیل شده است.

بهترین سن برای واکسن گارداسیل سن 11 الی 13 سالگی در کودکان است اما اثبات شده که تا سن 45 سالگی نیز این واکسن اثر بخش می‌باشد.

اما نکته قابل توجه این است که واکسن گارداسیل بر روند درمان سرطان دهانه رحم نیز به شدت تاثیرگذار می‌باشد.

ناگفته نماند که باید سه دور آن تزریق شود اما اگر کودکان در سن 11 الی 13 آن را تزریق کنندف دو دوز کافی است.

هزینه واکسن گارداسیل

هزینه واکسن گارداسیل در هر دُز، 7 میلیون 800 هزار تومان است. برای رزرو نوبت و مشاوره رایگان برای تزریق واکسن گارداسیل، وارد صفحه رزرو نوبت شوید.